Leki przeciwbólowe

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Aurora 1%

Wybierz

Aurora 20%

Wybierz

Aurora 22%

Wybierz

Aurora 8%

Wybierz

Diclac Duo 75 mg – 10 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Wybierz

Diclac Duo 75 mg – 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu

Wybierz

Doreta

Wybierz

Doreta 37,5 mg + 325 mg – 10 tabletek

Wybierz

Doreta 37,5 mg + 325 mg – 20 tabletek

Wybierz

Doreta 37,5 mg + 325 mg – 30 tabletek

Wybierz

Doreta 37,5 mg + 325 mg – 90 tabletek

Wybierz

Doreta 75 mg + 650 mg – 10 tabletek

Wybierz

Doreta 75 mg + 650 mg – 20 tabletek

Wybierz

Doreta 75 mg + 650 mg – 30 tabletek

Wybierz

Egzysta

Wybierz

Egzysta 150 mg – 56 kapsułek twardych

Wybierz

Egzysta 150 mg, 14 kapsułek twardych

Wybierz

Egzysta 300 mg – 14 kapsułek twardych

Wybierz

Egzysta 300 mg – 56 kapsułek twardych

Wybierz

Heparegen 100 mg – 100 TABLETEK

Wybierz

Nimesil

Wybierz

Nimesil 100 mg granulat – 30 saszetek

Wybierz

Nimesil 100 mg, granulat – 9 saszetek

Wybierz

Poltram Combo

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg)

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 20 tabletek powlekanych

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 30 tabletek powlekanych

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 60 tabletek powlekanych

Wybierz

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 90 tabletek powlekanych

Wybierz

Poltram Combo Forte

Wybierz

Poltram Combo Forte 75 mg + 650 mg tabletki powlekane

Wybierz

Tramal

Wybierz

Tramal czopki 100 mg – 5 czopków

Wybierz

Tramal kapsułki 50 mg – 20 kapsułek

Wybierz

Tramal krople doustne 100 mg/ml; (10 ml, 96 ml)

Wybierz

Tramal Retard

Wybierz

Tramal Retard 100 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal Retard 100 mg – 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal Retard 150 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal Retard 200 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal Retard 200 mg – 50 tabletek o przedłużonym uwalnianiu 

Wybierz

Tramal Retard 50 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal Retard 50 mg – 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Wybierz

Tramal roztwór do wstrzykiwań 50 mg/ml 

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Bóle brzucha, stawów, mięśni, kręgosłupa, głowy, zęba, a także przeziębienie i gorączka to sytuacje, gdy wiele osób dorosłych decyduje się na najpopularniejsze leki przeciwbólowe. Produkty tego typu łagodzą stopień nasilenia bólów różnego pochodzenia, a dodatkowo niektóre pomagają w leczeniu stanów zapalnych i redukują objawy dodatkowe. Do apteki najczęściej wybieramy się po leki przeciwbólowe bez recepty, jednak czasem potrzebne są również leki przeciwbólowe na receptę o działaniu silniejszym. Co warto wiedzieć o środkach uśmierzających ból? 

Leki przeciwbólowe – kiedy i jak je stosować?

Ból różnego pochodzenia jest sygnałem ostrzegawczym organizmu, jednak potrafi niejednokrotnie znacznie pogorszyć samopoczucie i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Sięgamy wówczas zazwyczaj do apteczki po leki przeciwbólowe (analgetyki). Są to preparaty, których działanie polega na znoszeniu uczucia bólu. Mechanizm takiego działania zależny jest oczywiście od rodzaju preparatu, który zostanie podany pacjentowi, a konkretnie od znajdującej się w jego składzie substancji czynnej. Trzeba pamiętać, że ból ma jakąś przyczynę – lek przeciwbólowy może przynieść chwilową ulgę, jednak powtarzające się napady bólowe są sygnałem dla pacjenta, by zgłosić się do lekarza i znaleźć przyczynę problemu. Nawracających lub ostrych bóli nie powinno się ignorować, gdyż mogą świadczyć o potrzebie specjalistycznego leczenia.

Rodzaje leków przeciwbólowych

Na rynku dostępne są nie tylko popularne tabletki przeciwbólowe, ale również kapsułki, drażetki, tabletki musujące, a także syropy, saszetki do rozpuszczania. Lek przeciwbólowy mogą zawierać również maści i żel, a także aerozole i plastry oraz czopki. Czasem lepszym rozwiązaniem jest środek miejscowy, czasem natomiast lepiej sprawdzi się preparat do połknięcia. Jeśli potrzebny jest szybki efekt działania, dobrze sprawdzą się czopki. Wiele osób zastanawia się ponadto, jakich leków przeciwbólowych nie można łączyć ze sobą. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie powinno się zażywać jednocześnie kilku leków przeciwbólowych, które posiadają taką samą substancję czynną, co grozi jej przedawkowaniem i związanymi z tym skutkami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub życia. W uzasadnionych przypadkach można postawić na połączenie ibuprofenu z paracetamolem, by wzmocnić efekt działania leków. Pacjent powinien wiedzieć, również że leki przeciwbólowe nie powinny być łączone z niektórymi innymi lekami i suplementami, o czym informuje producent w ulotce dołączonej do każdego preparatu. 

Leki przeciwbólowe bez recepty – czy są skuteczne i bezpieczne?

Każdy wie, że leki przeciwbólowe bez recepty można kupić nie tylko w aptece, ale również w niektórych przypadkach w supermarketach itp. Większość z nas ma nawet zapas takich preparatów w domowej apteczce – na wszelki wypadek. Ważne jest jednak, by do ich stosowania podchodzić odpowiedzialnie, gdyż każdy lek ma skutki uboczne. Nie powinno się przekraczać dawki leku, która podana jest w ulotce, ponadto nie jest wskazane również, by leki przeciwbólowe były nadużywane (np. stosowane zbyt często, bez wyraźnej potrzeby). Nie zawsze ponadto potrzebny jest pacjentowi najsilniejszy lek przeciwbólowy – w wielu przypadkach już niewielka dawka uśmierzy ból, a z pewnością będzie również mniej szkodliwa dla organizmu. Trzeba także wiedzieć, że nawet bezpieczne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą okazać się szkodliwe dla osób, które są uczulone na znajdujące się w ich składzie substancje czynne lub pomocnicze, ponadto szczególnie powinny uważać osoby, które stosują inne leki, w związku z możliwymi interakcjami. Niektóre środki przeciwbólowe nie powinny być również zażywane na własną rękę przez osoby z pewnymi schorzeniami – np. przez pacjentów mających problemy z wątrobą, wrzodami czy nerkami, gdyż mogą prowadzić do podrażnienia przewodu pokarmowego. Trzeba wiedzieć ponadto, jakie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe mogą ewentualnie zażywać dzieci, a dodatkowo, jakie leki przeciwbólowe w ciąży nie są wskazane. 

Grupy leków przeciwbólowych – z paracetamolem i leki przeciwzapalne

Najczęściej stosowane na własną rękę przez pacjentów leki przeciwbólowe to preparaty na bazie paracetamolu i ibuprofenu, jednakże dostępne są również innego rodzaju środki – część z nich wyłącznie na receptę. Wyróżnić można między innymi:
  • Leki zawierające paracetamol – mają nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również wykazują działanie przeciwgorączkowe. Paracetamol ma mniej skutków ubocznych, więc można podawać go w razie potrzeby (w odpowiednich dawkach) również kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią, a także niemowlętom powyżej 3 miesiąca życia. 
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – działają zarówno przeciwbólowo, jak i przeciwzapalnie oraz przeciwgorączkowo. Wśród nich wyróżnić można:
    • Leki zawierające ibuprofen,
    • Preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy (aspiryna) – regularnie stosowane mogą również wykazywać działanie przeciwzakrzepowe,
    • Środki zawierające naproxen,
    • Preparaty zawierające diclofenac,
    • Leki zawierające ketoprofen,
    • Leki zawierające metamizol,
    • Środki zawierające deksketoprofen.
  • Leki opioidowe słabe i silne, a wśród nich m.in.:
    • Kodeina i dihydrokodeina,
    • Tramadol,
    • Pentazocyna,
    • Petydyna,
    • Morfina,
    • Fentanyl,
    • Metadon,
    • Oksykodon,
    • Buprenorfina.

Wybór odpowiednich leków przeciwbólowych

Gdy potrzebne są leki przeciwbólowe, w pierwszej kolejności wiele osób sięga po preparaty ogólnodostępne. Rodzaj leku przeciwbólowego najlepiej dobrać do dolegliwości – leki z paracetamolem dobrze sprawdzą się przy bólu głowy, zębów czy nerwobólach, natomiast NLPZ lepiej poradzą sobie przy bólach, którym towarzyszy stan zapalny i obrzęk. W wątpliwych przypadkach, mimo dostępności leku bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą odnośnie tego, który lek na ból wybrać. W poważniejszych przypadkach może się ponadto okazać się, że konieczne są jednak leki przeciwbólowe na receptę, w tym leki złożone lub leki, które zawierają opioidy. Lekarz przepisze je tylko w konkretnych sytuacjach, gdy faktycznie uzna, że będą pacjentowi potrzebne i należy bezwzględnie w takich sytuacjach przestrzegać zaleceń lekarskich.