Doreta 75 mg + 650 mg – 30 tabletek

Napisano 01.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doreta 75 mg + 650 mg 30 tabletek to lek na receptę. Jest to preparat złożony o działaniu przeciwbólowym, który stosowany jest do łagodzenia objawów bólowych o nasileniu umiarkowanym lub silnym. Stosuje się go u osób dorosłych, ponadto można podawać go również młodzieży powyżej 12 lat, jeśli oczywiście lekarz stwierdzi, że terapia skojarzona w przypadku takich osób może dawać pożądane rezultaty. W składzie leku Doreta znajduje się paracetamol i chlorowodorek tramadolu, czyli dwie substancje o działaniu przeciwbólowym. Co należy wiedzieć o tym leku, kiedy się go stosuje i kto stosować go nie powinien? Jakie skutki uboczne może mieć ten preparat i jakie środki ostrożności należy zachować w przypadku terapii Doretą?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przeznaczenie leku Doreta 75 mg + 650 mg 30 tabletek

Dostępny na receptę lek Doreta to preparat złożony, w którego składzie znajdują się dwa środki o działaniu przeciwbólowym – paracetamol oraz tramadol (chlorowodorek tramadolu). Jest to lek przepisywany przez lekarza w związku z objawowym leczeniem bólu, który jest umiarkowany lub nasilony, jeśli lekarz stwierdzi, że w przypadku danego pacjenta terapia skojarzona może przynieść oczekiwane rezultaty. Paracetamol jest znanym środkiem, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, choć dokładny mechanizm jego działania nie został jeszcze szczegółowo opisany. Tramadol to natomiast opioidowy lek przeciwbólowy, działający na OUN. Tramadol jest agonistą receptorów opioidowych, a oprócz tego nasila uwalnianie serotoniny i redukuje wychwyt zwrotny noradrenaliny. Jedna tabletka Doreta 75 mg + 650 mg zawiera 75 mg tramadolu oraz 650 mg paracetamolu, jednak konkretne dawkowanie lekarz ustala dla pacjenta indywidualnie i należy się do niego stosować. W opakowaniu znaleźć można 30 tabletek Doreta. Mają one kolor jasnopomarańczowy i kształt owalny, ponadto są obustronnie wypukłe. Na tabletkach znajduje się specjalna linia podziału (po obu stronach tabletki), dzięki której możliwy jest łatwy podział tabletki na dwie równe dawki. Tabletki Doreta mogą stosować wyłącznie osoby dorosłe lub młodzież w wieku powyżej 12 lat, o ile nie znajdują się one w grupach wymienionych przez producenta w przeciwwskazaniach do stosowania leku.

E-recepta online na Doreta 75 mg + 650 mg 30 tabl.

Choć lek Doreta dostępny jest jedynie na receptę, nie oznacza to, że pacjent zmuszony jest do wizyty w przychodni, rezerwacji kolejki u lekarza itp. Możliwe jest skorzystanie z opcji konsultacji lekarskich online, co jest opcją przydatną, jeśli pacjent nie może z jakiejś przyczyny dostać się aktualnie do lekarza. Wynikiem takiej konsultacji medycznej przez Internet może być e-recepta na lek Doreta 75 mg + 650 mg 30 tabletek. Oczywiście, by recepta online została po konsultacji zdalnej przez lekarza wystawiona, konieczna jest stwierdzona zasadność jej wystawienia. Innymi słowy: recepta przez Internet na lek Doreta może zostać wystawiona wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że terapia skojarzona wykorzystująca tramadol i paracetamol może w przypadku danego pacjenta przynieść oczekiwane rezultaty w postaci uśmierzenia objawów bólowych o stopniu nasilenia umiarkowanym lub nasilonym. Trzeba również wiedzieć, że mimo zasadności terapii w danym przypadku, recepta nie zostanie wystawiona, jeśli lekarz znajdzie w wywiadzie medycznym przeciwwskazania do zażycia leku przez danego pacjenta, więc brak przeciwwskazań medycznych to drugi warunek, który musi być spełniony, by pacjent otrzymał receptę na Doretę (zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet). Jeśli oba warunki zostaną spełnione, lekarz może wypisać pacjentowi e-receptę online na Doretę – taka recepta może być bez problemu zrealizowana w aptece – w tym celu należy podać farmaceucie kod kreskowy z wiadomości e-mail (załącznik PDF informacyjnego wydruku recepty) lub otrzymany kod SMS wraz ze swoim numerem PESEL.

Dawkowanie leku Doreta 75 mg + 650 mg

Zgodnie z ulotką załączoną do preparatu, dawkowanie leku Doreta ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta i powinna być to możliwie najniższa, skuteczna dawka. Przyjmowanie leku zależne jest od wieku pacjenta, jego stanu zdrowia i historii medycznej, a także od czynników dodatkowych, w tym między innymi zażywanych przez pacjenta leków czy chorób mu towarzyszących. Doreta 75 mg + 650 mg należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawce przez niego ustalonej. Tabletki popija się wodą i można je zażywać niezależnie od posiłku, pamiętając by połykać je w całości, bez ich gryzienia czy kruszenia. Między kolejnymi dawkami leku Doreta należy zachować minimum 6-godzinną przerwę, a w przypadku pacjentów w podeszłym wieku (75+) przerwa ta na zalecenie lekarza może zostać wydłużona, w związku z opóźnionym wydalaniem tramadolu z organizmu. 

Bardzo ważne jest to, by lek Doreta 75 mg + 650 mg przyjmowany był możliwie przez najkrótszy czas, a w przypadku konieczności dłuższej terapii zaleca się, by lekarz systematycznie kontrolował potrzebę dalszej terapii u pacjenta. Zazwyczaj dawkowanie leku Doreta rozpoczyna się od jednej tabletki, co jest równoważne przyjęciu 75 mg chlorowodorku tramadolu oraz 650 mg paracetamolu. W razie potrzeby dawki można oczywiście po konsultacji z lekarzem zwiększać, pamiętając o zachowaniu stosownej przerwy między kolejnymi dawkami. Należy pilnować, by nie przekroczyć dobowej dawki substancji czynnych, która wynosi 300 mg chlorowodorku tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu, co jest równoznaczne z przyjęciem 4 tabletek Doreta 75 mg + 650 mg. W przypadku pominięcia dawki przez pacjenta nie powinno się przyjmować dawki podwójnej, by ją uzupełnić. Należy po prostu przyjąć kolejną dawkę leku, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, pomijając tabletkę, która nie została przyjęta.

Jeśli chodzi o lek Doreta 75 mg + 650 mg, bardzo ważne jest, by pacjent stosował się do zaleceń lekarskich i nie przyjmował dawki większej niż zalecana, gdyż może grozić to poważnymi skutkami. Przedawkowanie leku Doreta może prowadzić między innymi do ciężkiej niewydolności wątroby, zaburzeń oddychania, ciężkich zaburzeń krążenia, drgawek, bólu brzucha, wymiotów, zaburzeń świadomości, a nawet do śpiączki, dlatego należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, nawet jeśli chwilowo pacjent czuje się dobrze. Należy na tym etapie wspomnieć również o sposobie odstawiania leku Doreta. Jeżeli terapia nie była krótkotrwała, przerwanie stosowania tego preparatu należy skonsultować z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia u pacjenta objawów odstawiennych, w przypadku zbyt raptownego odstawienia leku Doreta. Zalecane jest w tym przypadku stopniowe zmniejszanie dawki leku, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów niepożądanych, takich jak np. złe samopoczucie, problemy żołądkowe, nadmierna aktywność, nerwowość, bezsenność czy pobudzenie lub drżenie. 

Kiedy nie stosować leku Doreta 75 mg + 650 mg

Lek Doreta 75 mg + 650 mg dedykowany jest pacjentom dorosłym i młodzieży starszej niż 12-letniej, ale nie mogą go przyjmować wszystkie osoby znajdujące się w tym wieku. Istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Doreta, więc bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski. O możliwych przeciwwskazaniach szczegółowo informuje producent w załączonej do leku Doreta ulotce. Wśród nich znaleźć można:

  • Pacjentów, którzy nie ukończyli jeszcze 12 lat.
  • Pacjentów uczulonych na składniki leku Doreta, w tym na składniki podstawowe i dodatkowe.
  • Ciężką niewydolność wątroby lub nerek.
  • Zaburzenia oddychania o ciężkim przebiegu.
  • Padaczkę, która nie jest właściwie kontrolowana farmakologicznie, ze względu na większe ryzyko powstawania drgawek. 
  • Przyjmowanie równoczesne inhibitorów MAO lub terapia inhibitorami MAO, od której zakończenia nie minęły jeszcze 2 tygodnie. 
  • Ciążę.
  • W przypadku dłuższej terapii również karmienie naturalne dziecka. 
  • Ostre zatrucie alkoholem.
  • Ostre zatrucie niektórymi lekami psychotropowymi, nasennymi, przeciwbólowymi, opioidami itp.
  • Planowany zabieg pod narkozą płytką (podtlenek azotu z enfluranem).

Doreta 75 mg + 650 mg – działania niepożądane

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że terapia lekiem Doreta, jak również terapia jakimkolwiek innym lekiem, może nieść za sobą pewne skutki uboczne. Oczywiście nie znaczy to, że takie objawy ze 100% pewnością pojawią się u danego pacjenta, jednak należy być przygotowanym na to, że pojawić się mogą. W ulotce dołączonej do preparatu Doreta 75 mg + 650 mg, znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące możliwych skutków ubocznych oraz częstotliwości ich występowania w grupie badanej – warto zapoznać się z tego typu treścią wcześniej, by wiedzieć, jak organizm może zareagować na terapię lekiem Doreta. Wszelkie działania niepożądane, nawet te z pozoru łagodne, dobrze jest konsultować z lekarzem lub farmaceutą.   

  • Najczęściej pacjenci zgłaszają w związku z zażywaniem leku Doreta działania niepożądane (częściej niż u 1 pacjenta na 10 badanych), takie jak senność, nudności i zawroty głowy. 
  • Często pacjenci zmagają się ze skutkami ubocznymi (częściej niż u 1 pacjenta na 100 badanych, ale nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 badanych), które obejmują zaburzenia snu, ból głowy, większą potliwość, świąd, drżenia, zmiany nastroju, w tym uczucie dezorientacji i niepokoju, większą nerwowość lub euforię. Częste działania niepożądane po Dorecie to ponadto bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, ponadto pacjenci zmagają się ze wzdęciami, wymiotami, a także biegunkami lub zaparciami. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne leku Doreta (występujące częściej niż u 1 pacjenta na 1000 badanych i rzadziej niż u 1 pacjenta na 100 badanych) to dzwonienie w uszach i uderzenia gorąca, a także podwyższone ciśnienie, bóle w klatce piersiowej, duszności i zaburzenia rytmu serca bądź zmiany częstości akcji serca. Niezbyt często pacjenci skarżą się również na pojawiające się omamy, a także dolegliwości w postaci mrowień i drętwień. Dodać do tego trzeba jeszcze pojawiające się dreszcze, problemy z koszmarami sennymi. Niezbyt częste skutki uboczne to również utrata pamięci, mimowolne drgania mięśni, ból przy oddawaniu moczu oraz depresja. Należy mieć również na uwadze, że niezbyt często dochodzi do zmian w wynikach badań osób zażywających Doretę – może pojawić się wzrost aktywności enzymów wątrobowych, krew w kale lub białko w moczu.
  • Jeśli chodzi o rzadko pojawiające się objawy uboczne (częściej niż u 1 pacjenta na 10 000 badanych i nie częściej niż u 1 pacjenta na 1000 badanych), są to drgawki, omdlenia, zaburzenia ostrości widzenia, uzależnienie od leku i problemy z koordynacją. 
  • Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000 badanych) pojawia się problem nadużywania preparatu.
  • Są również objawy niepożądane, które nie mają jeszcze określonej dokładnie częstotliwości występowania – dotyczy to np. spadku stężenia cukru we krwi. 

Trzeba również wiedzieć, że u pacjenta mogą pojawić się skutki uboczne, które nie dotyczą bezpośrednio terapii skojarzonej paracetamolem i tramadolem, tylko zażywania jednego z tych leków. W takim przypadku bardzo ważne jest, by po zaobserwowaniu objawów odstawić lek i udać się do lekarza. Działania niepożądane w tej grupie to między innymi omdlenia, spowolniony oddech, a także oddech wyraźnie spłycony, objawy mogące świadczyć o intensywnej reakcji alergicznej, spowolnione bicie serca, nasilenie objawów astmy, zmiany percepcji, wahania nastroju, zaburzenia apetytu, ponadto dojść może do ciężkich reakcji skórnych. 

Doreta 75 mg + 650 mg a inne leki – z czym nie powinien być łączony

Złożony lek Doreta, który w składzie zawiera paracetamol i chlorowodorek tramadolu, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego nie powinien być z nimi łączony. Interakcje te mogą być dwustronne, ponadto może dojść do nasilenia działań niepożądanych leku. O możliwych interakcjach leku Doreta napisano szczegółowo w ulotce, która jest dołączona do preparatu, ponadto wspomniano tam również o grupach leków, w przypadku których należy zachować szczególną ostrożność, jeśli mają być równocześnie przyjmowane z lekiem Doreta 75 mg + 650 mg. Z taką ulotką należy bezwzględnie się zapoznać, ponadto pacjent powinien powiedzieć swojemu lekarzowi o zażywanych przez siebie lekach na receptę i lekach stosowanych na własną rękę bez recepty. Dotyczy to środków zażywanych aktualnie i tych, którymi terapia niedawno się zakończyła, a także tych, które pacjent dopiero planuje zacząć w najbliższym czasie przyjmować.  

  • Przede wszystkim należy szczególnie uważać w sytuacji, gdy Doreta 75 mg + 650 mg będzie zażywana w tym samym czasie co leki uspokajające (np. benzodiazepina). Taka terapia może wiązać się z nasileniem senności, ponadto może skutkować nawet depresją oddechową czy śpiączką.  
  • Także preparaty przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub tramadolu nie powinny być łączone z lekiem Doreta, ponieważ może dojść do przekroczenia maksymalnie dopuszczalnej dawki dobowej substancji czynnej, czego konsekwencje mogą być poważne. Należy zwrócić uwagę również na stosowane samodzielnie leki bez recepty, które są ogólnodostępne.
  • Lek Doreta nie może być zażywany wraz z inhibitorami MAO (nieselektywne inhibitory MAO oraz selektywne inhibitory MAO-A i MAO-B), a także w sytuacji, jeśli po skończeniu ich stosowania nie minęły jeszcze 2 tygodnie. 
  • Doreta nie może być łączona również z karbamazepiną oraz niektórymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi, ponieważ może osłabiać ich działanie.
  • Erytromycyna i ketonazol, a także cholestyramina i niektóre leki podawane przy nudnościach i wymiotach mogą negatywnie wpływać na działanie leku Doreta.
  • Leku Doreta 75 mg + 650 mg nie powinno się łączyć również z niektórymi preparatami SSRI, kodeiną i morfiną, a także wybranymi lekami nasennymi, uspokajającymi, przeciwdepresyjnymi i znieczulającymi. Lek ten nie powinien być łączony także z niektórymi lekami stosowanymi przy alergii lub nadciśnieniu, a także z warfaryną, stosowaną na rozrzedzenie krwi, ponadto z bupropionem, zażywanym, by walczyć z uzależnieniem od nikotyny.

Powyższa lista nie jest pełna, a szczegółowe informacje dotyczące ewentualnych interakcji leku Doreta z innymi środkami medycznymi znaleźć można w ulotce, z którą należy się zapoznać. Oczywiście wszelkie wątpliwości, które pojawią się u pacjenta odnośnie łączenia leku Doreta 75 mg + 650 mg z innymi lekami najlepiej omówić z lekarzem bądź farmaceutą. 

Lek Doreta 75 mg + 650 mg a ciąża i karmienie piersią

Bardzo ważne jest, by pacjentka zdawała sobie sprawę z faktu, iż lek Doreta 75 mg + 650 mg w przeciwwskazaniach do stosowania zawiera wzmiankę o ciąży. Oznacza to, że kobieta, która podejrzewa, że w ciąży może być lub wie, że w jej macicy rozwija się dziecko, nie powinna zażywać preparatu Doreta. O ciąży należy lekarza bezwzględnie poinformować, ponieważ tramadol może przenikać barierą łożyska i oddziaływać na płód, co w przypadku długotrwałej terapii może skutkować m.in. pojawieniem się u noworodka objawów odstawiennych. Jeśli chodzi natomiast o karmienie piersią, zaleca się kontakt z lekarzem, zanim kobieta zdecyduje się na przyjęcie Dorety. W ulotce zaznaczone zostało, że tramadol przenika do mleka matki. Zgodnie z ulotką, w przypadku jednorazowego zastosowania leku nie jest konieczne przerwanie karmienia naturalnego, jednak jeśli kobietę czeka dłuższa terapia Doretą, konieczne będzie zaprzestanie karmienia piersią. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.