Doreta 37,5 mg + 325 mg – 30 tabletek

Napisano 01.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Przeciwbólowy lek Doreta 37,5 mg + 325 mg 30 tabletek to preparat skojarzony z paracetamolem oraz tramadolem (chlorowodorek tramadolu), który podaje się pacjentom skarżącym się na ból o nasileniu umiarkowanym lub wysokim. Lek dostępny jest w formie tabletek powlekanych, a jego stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza, więc jest to preparat dostępny jedynie na receptę. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zażycia leku Doreta? Od czego zależy jego dawkowanie i czas trwania terapii? Na jakie skutki uboczne leczenia należy się przygotować, zanim pacjent zacznie zażywać ten środek? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doreta 37,5 + 325 mg 30 tabl. – co to za lek i w jakim celu jest stosowany?

Lek Doreta to preparat złożony z dwóch środków o działaniu przeciwbólowym (paracetamol + tramadol w postaci chlorowodorku tramadolu), którego wskazania do zażywania obejmują umiarkowane i silne bóle, gdy lekarz zadecyduje o zasadności stosowania terapii skojarzonej. Jest to preparat dostępny na receptę, który należy stosować ściśle według zaleceń lekarskich. Doreta 37,5 mg + 325 mg 30 tabletek może być zażywany przez osoby dorosłe oraz dzieci, które ukończyły już 12 rok życia, jednak nie jest preparatem dedykowanym każdemu – przeciwwskazania do jego stosowania zostały opisane w osobnym akapicie. Doreta dostępny jest w formie doustnych tabletek. Opakowanie zawiera 30 sztuk tabletek, z czego każda z nich zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu oraz 325 mg paracetamolu. Tabletki Doreta są powlekane, ich kolor jest żółto-brązowy, a kształt owalny, ponadto posiadają one lekkie wypukłości po obu stronach. Jeśli chodzi o mechanizm działania tego leku skojarzonego, należy wiedzieć, że paracetamol jest lekiem, który działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, jednak nie jest znany dokładny mechanizm jego działania. Tramadol natomiast to opioidowy lek przeciwbólowy, będący agonistą receptorów opioidowych. Tramadol zwiększa uwalnianie serotoniny, a także redukuje wychwyt zwrotny noradrenaliny. Dokładną dawkę leku, a także czas jego stosowania ustala lekarz indywidualnie, zależnie od stanu pacjenta i czynników dodatkowych. 

E-recepta online na Doreta 37,5 + 325 mg 30 tabl.

Już wyżej wspomniane zostało, że lek Doreta 37,5 mg + 325 mg 30 tabletek można kupić wyłącznie na receptę. Oznacza to, że konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, rzetelny wywiad medyczny, a także jednoczesne stwierdzenie wskazań do zażycia leku i niestwierdzenie przeciwwskazań do jego stosowania. Taka konsultacja nie musi zawsze odbywać się w formie stacjonarnej. Możliwa jest bowiem również e-recepta, która wystawiana jest przez lekarza zdalnie przez Internet, jeśli faktycznie pacjent leku potrzebuje, a wywiad medyczny wskaże, że może on go bezpiecznie zażywać. Recepta online to dokument powiązany z numerem PESEL pacjenta – można mieć do niego dostęp w każdej chwili, jeśli pacjent posiada Internetowe Konto Pacjenta. Oczywiście recepta przez Internet wysyłana jest do pacjenta również mailem (w załączniku do wiadomości mailowej znajduje się wydruk informacyjny PDF wraz z kodem kreskowym, który można podać farmaceucie do wykupienia leku), a także SMS-em, jako 4-cyfrowy kod. Taki kod można podać w aptece razem ze swoim numerem PESEL i również recepta będzie mogła zostać zrealizowana. 

Jak zażywać lek Doreta 37,5 + 325 mg?

Bardzo ważne jest, żeby lek Doreta przyjmowany był wyłącznie w taki sposób, jak zaleci to lekarz. To specjalista powinien dobrać dawkę leku indywidualnie dla każdego pacjenta, w oparciu o przeprowadzony wcześniej wywiad medyczny, znając wiek pacjenta, jego historię zdrowotną i aktualny stan zdrowia, stopień dolegliwości bólowych i indywidualną wrażliwość na ból, a także dodatkowe leki przyjmowane przez pacjenta, w związku z innymi schorzeniami. Tabletki Doreta 37,5 mg + 325 mg mogą być zażywane niezależnie od posiłku i można popijać je wodą. Należy pilnować, by tego typu tabletka została połknięta przez pacjenta w całości, czyli nie powinna być ona przed połknięciem rozkruszana czy gryziona. 

Dawkowanie leku Doreta ustala lekarz indywidualnie, natomiast najczęściej zaczyna się od dwóch tabletek Doreta 37,5 mg + 325 mg, co odpowiada dawce 75 mg chlorowodorku tramadolu oraz 650 mg paracetamolu. Ustalona przez lekarza dawka powinna być możliwie najniższa i jednocześnie skuteczna. W razie konieczności pacjent może przyjąć dawki kolejne, jednakże należy pilnować, by nie przekroczyć maksymalnej dobowej dawki tych substancji czynnych, czyli 300 mg chlorowodorku tramadolu i 2600 mg paracetamolu, co odpowiada 8 tabletkom Doreta 37,5 mg + 325 mg. Bardzo ważne jest również, by odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami leku nie był mniejszy niż 6 godzin, a w przypadku pacjentów po 75-roku życia lekarz może zdecydować o konieczności wydłużenia tego okresu, w związku z faktem, iż u osób w podeszłym wieku tramadol z opóźnieniem jest wydalany z organizmu. Lek Doreta powinien być przyjmowany przez możliwie najkrótszy czas, a w przypadku dłuższych terapii lekarz powinien monitorować, czy jest on pacjentowi wciąż potrzebny. 

Jeśli dojdzie do pominięcia dawki, pacjent nie powinien stosować dawki podwójnej, w celu jej uzupełnienia. Należy po prostu odczekać do ustalonej godziny przyjmowania dawki kolejnej i zażyć ją, pomijając tabletkę zaległą. Pacjent nie powinien ponadto sam regulować dawkowania i przyjmować większych dawek leku Doreta 37,5 mg + 325 mg niż te, które zalecił lekarz, ponieważ jest tu duże ryzyko przedawkowania leku. Skutki przedawkowania Dorety mogą być poważne, gdyż może dojść między innymi do ciężkiego uszkodzenia wątroby, drgawek, zaburzeń krążenia i oddychania, a nawet zaburzeń świadomości oraz śpiączki. Należy ponadto pilnować odpowiedniego sposobu odstawienia leku – zwłaszcza w przypadku terapii długotrwałej. Odstawienie leku Doreta wymaga kontaktu z lekarzem i ustalenia indywidualnego schematu odstawiania, który zwykle wiąże się ze stopniowym zmniejszaniem dawki leku, dzięki czemu pacjent nie jest w tak dużym stopniu narażony na ryzyko występowania objawów odstawiennych, do których zaliczyć można bezsenność, niepokój, nerwowość, drżenie, zaburzenia żołądkowe i pobudzenie.

Kiedy nie zażywać leku Doreta 37,5 + 325 mg – przeciwwskazania do stosowania

Wyżej wspomniano, że lek Doreta przeznaczony jest w objawowym łagodzeniu dolegliwości bólowych o nasileniu umiarkowanym i wysokim u pacjentów dorosłych i młodzieży powyżej 12 lat. Sam wiek pacjenta nie jest jednak jedynym ograniczeniem, jeśli chodzi o stosowanie leku Doreta 37,5 mg + 325 mg. Istnieją różnego typu przeciwwskazania do zażycia tego preparatu i informuje o nich producent w ulotce załączonej do preparatu. Zaliczyć do nich można:

  • Wiek poniżej 12 lat.
  • Kobiety w ciąży, a także kobiety, które karmią dziecko naturalnie (w przypadku dłuższej terapii).
  • Pacjenci ze stwierdzoną nadwrażliwością na którykolwiek ze składników leku (składników podstawowych i pomocniczych).
  • Pacjenci przyjmujący inhibitory MAO, a także pacjenci, których terapia inhibitorami MAO została zakończona, jednak od jej zakończenia nie minęły jeszcze 2 tygodnie. 
  • Pacjenci, którzy oczekują na zabieg pod narkozą płytką z wykorzystaniem podtlenku azotu i enfluranu.
  • Osoby cierpiące na padaczkę, których choroba nie jest właściwie kontrolowana farmakologicznie.
  • Pacjenci mający niewydolność wątroby lub nerek, ponadto pacjenci z ciężkim przebiegiem zaburzeń oddychania. 
  • Pacjenci, u których stwierdzono ciężkie zatrucie substancjami wpływającymi na OUN, w tym alkoholem, lekami nasennymi, opioidami, psychotropami czy lekami przeciwbólowymi. 

Skutki uboczne stosowania leku Doreta 37,5 + 325 mg

Należy wiedzieć, że wszystkie leki mogą mieć działania niepożądane, które mogą (z pewnym prawdopodobieństwem), jednak nie muszą się u danego pacjenta pojawić. Wyjątkiem nie jest również lek Doreta, gdyż jego działanie nie jest obojętne dla organizmu. O możliwych działaniach niepożądanych leku Doreta informuje producent w ulotce dołączonej do preparatu. W ulotce podana jest również częstotliwość występowania działań niepożądanych w badanej grupie osób. Bardzo ważne jest, by pacjent zapoznał się z taką ulotką, zanim rozpocznie kurację lekiem Doreta 37,5 mg + 325 mg, by był świadomy możliwych reakcji ze strony organizmu. Skutki uboczne po Dorecie zwykle nie są szczególnie nasilone, jednak wszelkie działania niepożądane, które pacjent zaobserwuje, należy zgłaszać lekarzowi.  

  • Działania niepożądane zgłaszane najczęściej (czyli pojawiające się z większą częstotliwością niż u 1 na 10 pacjentów) to nudności, zawroty głowy i senność. 
  • Objawy niepożądane pojawiające się często po zażyciu leku Doreta (występujące z większą częstotliwością niż u 1 na 100 pacjentów i mniejszą częstotliwością niż u 1 na 10 pacjentów) to m.in. drżenia, suchość w jamie ustnej, wzmożona potliwość, świąd, bóle głowy, problemy ze snem, dezorientacja, niepokój, nerwowość, euforia. Dodać do tego należy również ból brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, a także wymioty. 
  • Jeśli chodzi o niezbyt często zgłaszane skutki uboczne Dorety (czyli te, które występują częściej niż u 1 na 1000 pacjentów i nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów), to wyróżnić tutaj można zmiany wyników badań, w tym krew w kale, białko w moczu czy zmianę aktywności enzymów wątrobowych. Niezbyt często pojawiają się także problemy ze strony układu oddechowego, w tym ból w klatce piersiowej lub duszności. Wspomnieć należy również o podwyższonym ciśnieniu, uderzeniach gorąca, zaburzeniach rytmu i częstości akcji serca, a także o dzwonieniu w uszach. Dodać do tego trzeba również uczucie mrowienia i drętwienia, a także dreszcze, omamy, koszmary senne, ponadto może dojść do utraty pamięci i depresji. W tej grupie pojawiają się niezbyt często problemy z połykaniem, mimowolne drgania mięśni oraz ból przy oddawaniu moczu. 
  • Działania uboczne rzadkie (występujące z większą częstotliwością niż u 1 na 10 000 pacjentów, ale z mniejszą niż u 1 na 1000 pacjentów) to uzależnienia od leku, drgawki, omdlenia i problemy z koordynacją, a także problemy z ostrością widzenia.
  • Skutki uboczne występujące bardzo rzadko (nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów) obejmują przypadki nadużywania leku Doreta.
  • Wspomnieć trzeba również o działaniach ubocznych, których częstotliwości pojawiania się u pacjentów nie da się podać na podstawie danych, które są obecnie dostępne. Przykładem może być spadek stężenia cukru we krwi u pacjentów stosujących terapię lekiem Doreta. 

Wszelkie działania niepożądane należy zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie, a zwłaszcza pilna konsultacja lekarska konieczna jest w przypadku ich nasilenia. Trzeba również wiedzieć, że producent w ulotce informuje również o skutkach ubocznych, które dotyczą substancji czynnych zażywanych osobno (sam paracetamol/sam tramadol). Takie objawy niepożądane również mogą się pojawić, a jeśli pacjent je zaobserwuje, powinien odstawić lek Doreta i zgłosić się do lekarza. Takie skutki uboczne to np. spłycony lub spowolniony oddech, omdlenia, wahania nastroju, zaburzenia apetytu, nasilenie objawów astmy, spowolnione bicie serca, zmiany percepcji i aktywności, ciężkie reakcje skórne lub innego typu objawy silnej reakcji alergicznej.

Czy lek Doreta 37,5 + 325 mg może być stosowany z innymi lekami?

Ze względu na to, że w składzie leku Doreta 37,5 mg + 325 mg znajduje się paracetamol i tramadol, należy mieć na uwadze, że nie może on być łączony z niektórymi lekami (dostępnymi na receptę lub dostępnymi bez recepty). Bardzo istotną kwestią jest tu rzetelny wywiad medyczny – pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie lekach. Kluczowe jest, by powiedzieć lekarzowi nie tylko o lekach zażywanych aktualnie, ale także o tych, które były przez niego zażywane niedawno lub mają być zażywane niedługo. Należy pamiętać, że dotyczy to nie tylko leków na receptę, ale również tych bez recepty. 

  • Trzeba uważać na łączenie leku Doreta z innymi lekami przeciwbólowymi, nawet jeśli dostępne są bez recepty, gdyż łatwo można przekroczyć maksymalna dobową dawkę danej substancji. Przykładem może być np. paracetamol, który jest łatwo dostępny.
  • Leku Doreta 37,5 mg + 325 mg nie powinno się również stosować wraz z inhibitorami MAO (są to środki, które stosuje się m.in. w przypadku terapii depresji lub choroby Parkinsona). Doreta nie można łączyć z nieselektywnymi inhibitorami MAO oraz z selektywnymi inhibitorami MAO-A i MAO-B. Istotne ponadto, by zachować odpowiedni okres karencji od zakończenia terapii inhibitorami MAO. Od zakończenia terapii tymi środkami do przyjęcia leku Doreta powinno minąć minimum 2 tygodnie, inaczej pacjent będzie narażony na zespół serotoninergiczny, a ten może prowadzić do śpiączki. 
  • Trzeba mieć na uwadze, że Doreta 37,5 mg + 325 mg może negatywnie wpływać na działanie innych leków (osłabiać je). Środek ten nie powinien być zatem stosowany wraz z karbamazepiną (stosowaną przy bólu czy padaczce) oraz niektórymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi (w tym m.in. z pentazocyną, nalbufiną i buprenorfiną).
  • Niektóre leki mogą natomiast wpływać na działanie leku Doreta 37,5 mg + 325 mg. Wśród nich znajduje się m.in. erytromycyna i ketokonazol, stosowane przy zakażeniach, ponadto do tej grupy zaliczyć można cholestyraminę, stosowaną na wysoki cholesterol oraz niektóre leki na nudności i wymioty.
  • Równoczesne zażywanie leku Doreta i niektórych innych leków może ponadto zwiększać ryzyko działań niepożądanych. W tej grupie są m.in. leki SSRI, które stosuje się przy depresji, a także tryptany, które stosowane są m.in. przy migrenie. Do grupy tej dodać należy również niektóre leki przeciwbólowe (morfina i kodeina), niektóre leki przeciwdepresyjne i znieczulające, a także wybrane leki nasenne i uspokajające, przeciwalergiczne, czy też stosowane na nadciśnienie, w terapii antynikotynowej (bupropion) lub na rozrzedzenie krwi (warfaryna). 
  • Szczególną uwagę należy zachować, jeśli Doreta ma być łączona z lekami uspokajającymi, ze względu na większe ryzyko senności, depresji oddechowej i śpiączki.

Pacjent powinien wiedzieć, że w ulotce załączonej do preparatu znajduje się szczegółowa lista preparatów, których nie należy łączyć z Doretą. Znaleźć można tam także leki, w przypadku łączenia których z Doretą należy zachować szczególną ostrożność. Pacjent powinien wnikliwie zapoznać się z ulotką, zanim zażyje lek Doreta. Oczywiście wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto konsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Czy lek Doreta 37,5 + 325 mg może być stosowany w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Jak zostało to zaznaczone wyżej, Doreta nie może być stosowana przez kobiety, które są w ciąży. O fakcie ciąży lub podejrzenia ciąży pacjentka koniecznie powinna poinformować lekarza, ponieważ tramadol, który znajduje się w leku Doreta 37,5 mg + 325 mg, może przenikać przez łożysko i oddziaływać na rozwijające się w macicy dziecko. Skutek długotrwałej terapii Doretą w ciąży może wiązać się między innymi z objawami odstawiennymi u noworodka. Również karmienie piersią nie jest wskazane w trakcie zażywania leku Doreta, ponieważ tramadol przenika do mleka matki. Zaleca się kontakt z lekarzem, jeśli kobieta karmi piersią. W ulotce zaznaczono, że jednokrotne przyjęcie dawki leku Doreta nie jest co prawda równoznaczne konieczności rezygnacji z karmienia piersią, jednak terapia długotrwała bezwzględnie wymaga już odstawienia dziecka od piersi. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.