Doreta

Napisano 01.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dostępny na receptę lek Doreta to środek w formie tabletek powlekanych, który stanowi połączenie paracetamolu i tramadolu (w postaci chlorowodorku tramadolu). Jest on przepisywany pacjentom w przypadku konieczności skojarzonego działania tych substancji w celu walki z bólem o umiarkowanym bądź ostrym nasileniu. Co warto wiedzieć o leku Doreta, wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego zażycia, a także o możliwych skutkach ubocznych i środkach ostrożności, które należy wziąć pod uwagę, zanim pacjent zacznie przyjmować ten lek?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Doreta – co to jest i kiedy się ją stosuje?

Środek Doreta jest lekiem przeciwbólowym, który w naszym kraju kupić można wyłącznie na receptę wystawioną przez specjalistę. W jego składzie znajdują się dwie substancje czynne. Jest to tramadol (pod postacią chlorowodorku tramadolu) oraz paracetamol, których działanie sprawdza się w przypadku łagodzenia objawów bólu umiarkowanego i nasilonego, gdy konieczne jest skojarzone działanie obu tych substancji. Doreta występuje w postaci doustnych tabletek powlekanych i jest przeznaczona do stosowania przez osoby dorosłe, a także starsze dzieci w wieku od 12 roku życia. 

E-recepta online na Doreta

Działający przeciwbólowo lek Doreta jest preparatem, który można kupić w aptece wyłącznie po wcześniejszym okazaniu ważnej recepty. Jest to środek, który należy stosować na wyraźne zalecenie lekarza, w możliwie najniższych dla skuteczności dawkach i jednocześnie przez możliwie najkrótszy czas. Pacjenci, którzy nie mogą dostać się na wizytę stacjonarną lub nie są w stanie dojechać do lekarza, mogą skorzystać z opcji, jaką jest e-recepta na Dorete. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja lekarska online, aczkolwiek tego typu forma kontaktu z lekarzem jest dla wielu osób wygodniejsza i mniej czasochłonna niż konieczność wyjazdu do przychodni i stania w kolejkach. Recepta online na lek Doreta wystawiona może być wyłącznie, jeśli w wywiadzie lekarskim specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań do zażycia połączenia paracetamolu oraz tramadolu i jednocześnie stwierdzi zasadność stosowania takiego preparatu u danego pacjenta. Warto wiedzieć, że taka recepta przez Internet jest dokumentem ważnym i legalnym, który może być bez problemu zrealizowany w aptece. Wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em po wystawieniu recepty, a lek będzie można wykupić. Inna opcja to podanie farmaceucie do zeskanowania kodu kreskowego recepty na Dorete, który znajdować będzie się w przesłanej do pacjenta wiadomości mailowej (załącznik PDF z wydrukiem informacyjnym recepty).

Dawkowanie leku Doreta

Lek Doreta dostępny jest w sprzedaży w formie tabletek powlekanych. W aptekach znaleźć można tabletki Doreta o różnej zawartości substancji czynnych (chlorowodorek tramadolu + paracetamol), a także o różnych wielkościach opakowań. Dostępne w sprzedaży są:

  • Doreta, 37,5 mg + 325 mg:
    • Doreta, 37,5 mg + 325 mg, 10 tabletek
    • Doreta, 37,5 mg + 325 mg, 20 tabletek
    • Doreta, 37,5 mg + 325 mg, 30 tabletek
    • Doreta, 37,5 mg + 325 mg, 90 tabletek
  • Doreta, 75 mg + 650 mg:
    • Doreta, 75 mg + 650 mg, 10 tabletek
    • Doreta, 75 mg + 650 mg, 20 tabletek
    • Doreta, 75 mg + 650 mg, 30 tabletek

Dawkę leku ustala lekarz indywidualnie, zależnie od stanu zdrowia pacjenta, towarzyszących mu objawów oraz ich nasilenia, a także towarzyszących pacjentowi chorób i leków, które przyjmuje on stale. Tabletki Doreta przyjmuje się niezależnie od posiłków i powinno się połykać je w całości, popijając wodą, bez ich wcześniejszego rozgryzania czy kruszenia, aczkolwiek dopuszcza się podział tabletek Doreta o większej zawartości substancji czynnych na dwie równe połówki. 

Zgodnie z ulotką producenta, należy ustalić dawkę leku tak, by była ona skuteczna i jednocześnie możliwie najmniejsza, a czas terapii możliwie najkrótszy. Maksymalna dobowa dawka leku to 300 mg chlorowodorku tramadolu i 2600 mg paracetamolu, przy zachowaniu odstępu między dawkami leku, który wynosić będzie minimum 6 godzin. W przypadku pacjentów, którzy zmuszeni są przyjmować lek Doreta przez dłuższy czas, lekarz powinien stale monitorować ich stan zdrowia, sprawdzając, czy terapia Doretą wciąż jest niezbędna.

Przeciwwskazania do stosowania leku Doreta

Lek Doreta polecany jest do łagodzenia bólu, którego nasilenie jest umiarkowane lub wysokie, aczkolwiek w niektórych sytuacjach, nawet jeśli byłby wskazany, nie powinien być zażywany. O wszystkich przeciwwskazaniach do zażycia leku Doreta informuje producent w swojej ulotce, z którą warto zapoznać się przed przyjęciem leku. Poniżej wymieniamy podstawowe przeciwwskazania do przyjęcia leku Doreta:

  • Nadwrażliwość na składniki leku (w tym zarówno na substancje czynne, jak również na substancje pomocnicze) wyklucza możliwość stosowania leku Doreta przez pacjenta.
  • Wiek poniżej 12 lat to kolejne przeciwwskazanie, gdyż Doreta to preparat przeznaczony dla osób dorosłych i starszych dzieci w wieku powyżej 12 roku życia.
  • Lek nie powinien być stosowany również u pacjentów, u których stwierdzono ostre zatrucie substancjami, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Zaliczyć można do nich nie tylko alkohol, ale również różnego rodzaju medykamenty, w tym zarówno leki o działaniu psychotropowym, przeciwbólowym i nasennym, jak i opioidy oraz inne o podobnym działaniu.
  • Pacjenci zmagający się z ciężką niewydolnością nerek i wątroby, a także z zaburzeniami oddychania, których przebieg jest ciężki również nie powinni zażywać leku Doreta.
  • Przeciwwskazaniem do zażycia Doreta jest również padaczka, której przebieg nie jest właściwie leczony i kontrolowany farmakologicznie, gdyż Doreta może zwiększać prawdopodobieństwo powstawania drgawek.
  • Należy dodać również do przeciwwskazań pacjentów, którzy przyjmują inhibitory MAO (inhibitory monoaminooksydazy) lub odstawili je wcześniej niż 2 tygodnie od daty ewentualnej konieczności zażycia Dorety (musi upłynąć okres min. 14 dni od zakończenia terapii MAO).
  • Jeśli pacjent oczekuje na zabieg w płytkiej narkozie, w czasie którego używany będzie podtlenek azotu i enfluran, również nie powinien przyjmować leku Doreta. 
  • Bardzo ważnym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Doreta jest również czas ciąży. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, koniecznie powinna poinformować o tym fakcie lekarza w czasie konsultacji lekarskiej, gdyż silne działanie tramadolu nie będzie obojętne dla rozwijającego się w macicy płodu. Należy już na tym etapie wspomnieć, że jeśli kobieta karmi piersią, powinna również poinformować o tym fakcie lekarza w czasie wywiadu. W przypadku konieczności zażycia jednej dawki leku Doreta zwykle (aczkolwiek lekarz ustala to indywidualnie z każdą pacjentką) nie ma konieczności rezygnacji z karmienia naturalnego, jednak jeśli kobieta będzie zmuszona do przyjmowania leku Doreta przez dłuższy czas, będzie musiała koniecznie odstawić dziecko od piersi. 

Doreta – skutki ubocze

Lek Doreta nie jest obojętny dla organizmu i oprócz swojego działania pożądanego, może wykazywać również działanie niepożądane, którego możliwości wystąpienia pacjent musi być świadomy, zanim rozpocznie kurację lekiem Doreta. O możliwych skutkach ubocznych, które wiążą się z przyjmowaniem leku Doreta informuje producent w ulotce dołączonej do preparatu. Z taką ulotką należy bezwzględnie się zapoznać – zanim pacjent przyjmie pierwszą dawkę leku. Ulotkę warto ponadto mieć w domu, by w razie potrzeby móc do niej ponownie zajrzeć. Choć skutki uboczne stosowania Dorety zazwyczaj są dość łagodne, dobrą praktyką jest konsultowanie ich wystąpienia z lekarzem lub farmaceutą. 

  • Do najczęściej zgłaszanych skutków ubocznych leku Doreta (częściej niż u 1 na 10 pacjentów) zaliczyć można nudności, zawroty głowy i senność. 
  • Często u pacjentów (częściej niż u 1 na 100 pacjentów i jednocześnie rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów) pojawiają się również bóle głowy i problemy ze snem, a także zmiany zachowania, w tym zarówno dezorientacja, jak i euforia, niepokój oraz nerwowość. Często zgłaszanymi objawami ubocznymi stosowania leku Doreta są również dolegliwości układu pokarmowego, w tym wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty, bóle brzucha, a także suchość w jamie ustnej. Pacjenci zgłaszają często również dolegliwości takie jak świąd, drżenia oraz nadmierną potliwość. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne leku Doreta (częściej niż u 1 na 1000 pacjentów i jednocześnie rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) obejmują między innymi dolegliwości ze strony układu oddechowego, w tym zwłaszcza bóle w klatce piersiowej i duszności, a także skutki uboczne powiązane z układem sercowo naczyniowym, w tym między innymi zaburzenia rytmu i częstości akcji serca oraz wysokie ciśnienie. Pacjenci niezbyt często zgłaszają również, że doświadczają uderzeń gorąca i dzwonienia w uszach, mają uczucie mrowienia i drętwienia, a ponadto odczuwają dreszcze. Pojawiają się niezbyt często również objawy takie jak omamy i utrata pamięci, a także koszmary senne oraz objawy depresyjne. Niezbyt często pacjenci zgłaszają również problemy z połykaniem oraz mimowolne drgania mięśni, a także problemy lub ból przy oddawaniu moczu. Jeśli chodzi o wyniki badań, one również niezbyt często mogą być zmienione w związku z zażywaniem leku Doreta – mowa tu o wzroście aktywności enzymów wątrobowych, a także o obecności białka w moczu czy krwi w kale. 
  • Do rzadko zgłaszanych skutków ubocznych zażycia przez pacjentów leku Doreta (częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów i jednocześnie rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) zaliczyć można omdlenia i problemy z koordynacją. Pacjenci rzadko zgłaszają również problem z ostrością widzenia, a także pojawienie się drgawek czy uzależnienia od leku. 
  • Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów) zdarza się, że pacjenci nadużywają leku Doreta.
  • Istnieją również skutki uboczne stosowania leku Doreta, których częstotliwość występowania ciężko określić na podstawie aktualnie dostępnych danych. Mowa tutaj między innymi o zgłaszanym przez pacjentów spadku stężenia cukru we krwi. 
  • Na tym etapie należy również dodać, że istnieją skutki uboczne, które pacjenci zgłaszali w przypadku stosowania znajdujących się w leku substancji czynnych osobno (sam paracetamol lub sam chlorowodorek tramadolu). Nie jest wykluczone, że tego typu działania niepożądane wystąpią również po zastosowaniu leku Doreta, a jeśli faktycznie wystąpią, należy bezzwłocznie odstawić lek i zgłosić się na pilną konsultację lekarską. Do tego typu skutków ubocznych zaliczyć można między innymi spłycony lub spowolniony oddech, nasilenie objawów astmy, wolniejsze bicie serca, wahania nastroju i aktywności, zmiany percepcji, ciężkie reakcje skórne lub objawy silnej reakcji alergicznej, a także omdlenia oraz zaburzenia apetytu.

Stosowanie leku Doreta a inne leki

Bardzo ważny jest rzetelny wywiad lekarski, zanim pacjent otrzyma receptę na Doreta od lekarza. Należy poinformować w wywiadzie lekarza o wszystkich zażywanych na receptę i bez recepty lekach, gdyż nie ze wszystkimi preparatami może być on łączony bezpiecznie. O możliwych interakcjach Dorety z innymi środkami producent informuje w ulotce dołączonej do preparatu – bardzo ważne, by zapoznać się z nią jeszcze zanim pacjent przyjmie lek.

Pacjent powinien mieć na uwadze, że lek Doreta powinien stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i terapii nie powinien łączyć z innymi lekami, które zawierają w składzie paracetamol lub chlorowodorek tramadolu, nawet jeśli te leki dostępne są bez recepty. 

Należy uważać na przyjmowanie leku Doreta równocześnie z preparatami o działaniu rozrzedzającym krew. W tym przypadku rośnie ryzyko pojawienia się krwawień, w tym między innymi krwawień z nosa i dziąseł, co może wiązać się z mniejszą ilością płytek krwi. Ewentualne pojawienie się krwawień czy zaburzonych wyników badań krwi należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Lek Doreta nie może być stosowany równocześnie z nieselektywnymi inhibitorami MAO, ponadto nie powinno stosować się go z selektywnymi inhibitorami MAO-A i MAO-B. Należy pamiętać o konieczności zachowania odstępu minimum dwóch tygodni od zakończenia stosowania inhibitorów MAO, gdyż jest tu ryzyko zespołu serotoninergicznego, który w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do śpiączki. 

Nie jest zalecane również jednoczesne stosowanie leku Doreta z karbamazepiną i agonistami receptorów opioidowych, ponadto szczególną ostrożność należy zachować, jeśli pacjent ma przyjmować lek Doreta wraz z lekami serotoninergicznymi, innymi pochodnymi opioidowymi i lekami, które wykazują depresyjne działanie na OUN. 

W ulotce wymienionych jest znacznie więcej grup leków, które w niektórych przypadkach wymagają szczególnej ostrożności przy łączeniu z Doretą, więc pacjent powinien się z nią szczegółowo zapoznać. 

Doreta w okresie ciąży i karmienia piersią

Jak wspomniano wyżej, lek Doreta nie powinien być zażywany przez kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub wiedzą, że są w ciąży, ponieważ tramadol może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Tramadol przenika przez barierę łożyska, a jeśli będzie przez kobietę przyjmowany długotrwale w ciąży, u noworodka mogą pojawić się objawy odstawienia. Karmienie piersią i przyjmowanie leku Doreta wymaga natomiast konsultacji z lekarzem. Zgodnie z ulotką, jednorazowa dawka leku nie powinna być podstawą do przerwania karmienia piersią, jednak konieczność dłuższego przyjmowania Dorety kwalifikuje kobietę do bezwzględnego odstawienia dziecka od piersi. Kwestię tego typu najlepiej jednak omówić z lekarzem. 

Lek Doreta – środki ostrożności

Pacjenci, którzy mają zażywać lek Doreta muszą wiedzieć, że może on mieć duży wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów oraz zdolność do obsługiwania maszyn. Ze względu na skutki uboczne, do których można zaliczyć problemy z koncentracją, zawroty głowy i senność, pacjent nie powinien w czasie terapii podejmować się tego typu działań. 

Należy szczególnie zwrócić uwagę na stosowanie leku Doreta u osób, które są uzależnione od opioidów. Szczególną ostrożnością przy stosowaniu Doreta objęci są również pacjenci, którzy są podatni na występowanie drgawek oraz pacjenci, którzy znajdują się we wstrząsie. Uważać należy na stosowanie Dorety u pacjentów po urazach głowy lub z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, a także u osób, które mają zaburzenia świadomości. W tej grupie znajdują się również pacjenci, którzy mają zaburzenia dróg żółciowych lub zaburzenia oddechowe.

Trzeba również zaznaczyć, że lek Doreta nie powinien być łączony z alkoholem. Pacjent, któremu przepisano tabletki Doreta powinien mieć świadomość, że alkohol wpływa negatywnie na sposób działania tego środka na organizm i może nasilać narkotyczne oraz uspokajające oddziaływanie tramadolu na człowieka, co może skutkować znacznym pogorszeniem jego stanu psychomotorycznego. 

Jeśli chodzi o kwestię przedawkowania leku Doreta, pojawić mogą się objawy toksycznego działania znajdujących się w nim substancji czynnych. U osób dorosłych zwykle przedawkowanie objawia się wymiotami, zwężeniem źrenic i drgawkami, ponadto pojawić mogą się również zaburzenia świadomości, a także śpiączka. Dojść może również do depresji oddechowej, a nawet do zatrzymania oddychania. Przy dużym przedawkowaniu leku (powyżej 7,5-10 g paracetamolu) może dojść do uszkodzenia wątroby. Trzeba mieć na uwadze, że ryzyko związane z przedawkowaniem leku Doreta dotyczy zwłaszcza dzieci. Wówczas w czasie pierwszej doby zaobserwować można między innymi nudności i wymioty oraz jadłowstręt, a także ból brzucha dziecka i jego wyraźną bladość. U dzieci również może dojść do uszkodzenia wątroby, a przedawkowanie Dorety może dodatkowo skutkować encefalopatią, śpiączką, a nawet zgonem. Należy również liczyć się wówczas z możliwością wystąpienia ostrej niewydolności nerek. W przypadku objawów przedawkowania u osoby dorosłej czy dziecka, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza (a najlepiej bezpośrednio do szpitala), gdyż jest to już stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.