Tabletka “dzień po” – 27.99 zł | E-konsultacja Lekarska

27.99

Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu | Bez Rejestracji

Kolejne e-konsultacje lekarskie -20%

W WIELU PRZYPADKACH BĘDZIE NAWIĄZANY KONTAKT TELEFONICZNY. PROSZĘ BYĆ DOSTĘPNYM TELEFONICZNIE.

Dane Pacjenta

Stosunek seksualny o dużym ryzyku zajścia w nieplanowaną ciążę to stresująca sytuacja, która wymaga natychmiastowego działania. Jak wiadomo, czas działa tu na niekorzyść kobiety, dlatego, jeśli kobieta chce uchronić się przed zapłodnieniem, w maksymalnie krótkim czasie powinna być zażyta tabletka „dzień po”. Recepta online w tej sytuacji jest jak najbardziej możliwa, więc w sytuacji awaryjnej nie musisz martwić się o dostępność terminu u lekarza. Jeśli potrzebna jest Ci tabletka „dzień po”, wystarczy konsultacja z lekarzem online, a e-recepta w kilka minut trafi na Twój telefon lub adres mailowy.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Tabletka „dzień po” należy do antykoncepcji awaryjnej. Stosować można ją w sporadycznych sytuacjach, gdy kobieta ma uzasadnioną obawę, że odbyty niedawno stosunek seksualny ma dużą szansę skończenia się ciążą, która aktualnie nie jest planowana. Leki tego typu mogą okazać się przydatne między innymi w sytuacji, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych cyklu. Sprawdzić mogą się także, gdy istnieje podejrzenie, że skuteczność stosowanych tabletek antykoncepcyjnych lub innej formy zabezpieczenia przed ciążą mogła zostać w pewien sposób obniżona (np. kobieta pominęła dawkę tabletek lub prezerwatywa pękła).

Działanie „tabletek po” zależne jest od znajdujących się w ich składzie substancji czynnych. Podstawowym zadaniem tabletki „dzień po” jest jednak przede wszystkim niedopuszczenie do zapłodnienia, co uzyskać można głównie poprzez blokowanie bądź opóźnianie owulacji. Zależnie od rodzaju „tabletki po” mają jeszcze działania poboczne, które dodatkowo zmniejszają szansę ciąży. Tabletki „po” nie działają poronnie, co oznacza, że nie będą skuteczne, gdy doszło już do ciąży. Tu podkreślić należy, że czas jest kluczowy, jeśli ma być skuteczna każda tabletka „dzień po”. Recepta online na szczęście czas potrzebny na wykupienie leku mocno skraca.

Tabletka „dzień po” – czy potrzebujesz recepty?

Musisz wiedzieć, że choć w wielu krajach tabletka “dzień po” należy do środków ogólnodostępnych, w Polsce można kupić ją tylko po ówczesnym okazaniu ważnej recepty. Tego typu rozwiązanie tłumaczone jest troską o zdrowie kobiety – antykoncepcja awaryjna to spora dawka hormonów, więc nie powinna ona być nadużywana czy stosowana przy niektórych schorzeniach. Każda tabletka „dzień po” ma ponadto pewne przeciwwskazania do stosowania, co oznacza, że ze względów bezpieczeństwa nie wszystkie pacjentki mogą wybrane preparaty przyjmować.

Tylko lekarz, na podstawie rzetelnego wywiadu, jest w stanie prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjentki oraz ewentualne przeciwwskazania do przyjęcia przez nią „tabletki po”, dlatego konieczna jest konsultacja medyczna, zanim wykupimy lek. W wywiadzie medycznym należy poinformować lekarza m.in. o występujących aktualnie i w przeszłości chorobach i alergiach na leki, a także o ewentualnych schorzeniach występujących w rodzinie pacjentki. Ważne są również dodatkowe leki, które zażywa pacjentka, by nie było niekorzystnej reakcji krzyżowej. Jeśli nie będzie przeciwwskazań medycznych, pacjentce przepisana zostanie tabletka „dzień po”. Recepta online może być wystawiona bardzo szybko, co jest zdecydowanym ułatwieniem, biorąc pod uwagę problemy z dostępem do stacjonarnej służby zdrowia „od ręki”.

Tabletka „dzień po” z receptą online – czy jest to możliwe?

Wiadomym jest, że w przypadku stosunku ryzykownego punktem krytycznym jest czas wdrożenia środków zapobiegawczych, w przeciwnym razie ryzyko ciąży jest duże. Sprawa może wydawać się dla pacjentów utrudniona przez konieczność konsultacji z lekarzem, zanim otrzymają receptę, gdyż najczęściej ciężko dostać się do lekarzy „od ręki”. Warto wiedzieć jednak, że i w tym przypadku może być szybko zażyta tabletka „dzień po”. Recepta online jest wygodnym rozwiązaniem takiej sytuacji. Możesz uzyskać ją bez wychodzenia z domu i konieczności rezerwacji z wyprzedzeniem wizyty stacjonarnej, co także ułatwia całą procedurę. Nie trzeba tu ponadto martwić się, że tabletka „dzień po” nie zostanie pacjentce wystawiona, gdyż lekarz zasłoni się klauzulą sumienia.

E-recepta na tabletkę „dzień po” dostępna jest dla pacjentów, którzy uzupełnią specjalny formularz medyczny. W tym przypadku najczęściej zastępuje on tradycyjne konsultacje „ustne” z lekarzem, jednak informacje w nim zawarte są wystarczające, by lekarz mógł ocenić zasadność i bezpieczeństwo stosowania leku w przypadku danej pacjentki. Możliwość konsultacji przez Internet znacznie skraca czas, w jakim otrzymać możesz receptę niezbędną do wykupienia leku. Co więcej – nie musisz dostosowywać swojego trybu życia do godziny dostępności lekarza – nie musisz zwalniać się z pracy, organizować opieki nad dziećmi czy dojazdu do przychodni. Formularz uzupełniasz w dogodnym dla siebie czasie (nawet w nocy). Po niedługim oczekiwaniu, jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, otrzymasz kod, z którym możesz udać się do apteki, by na czas przyjąć przepisane Ci awaryjne środki antykoncepcyjne.

Rodzaje tabletek „dzień po”: Escapelle (do 72 h) i ellaOne (do 120 h)

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaka w Polsce dostępna jest tabletka „dzień po”. Rodzaje leków, z których można skorzystać w celu uniknięcia zapłodnienia, są dwa. Escapelle i ellaOne to tabletki „dzień po” dostępne w naszym kraju. Są one możliwe do kupienia jedynie z ważną receptą, którą wystawi lekarz, ponadto przeznaczone są do stosowania wyłącznie w sytuacjach sporadycznych, gdy ryzyko zajścia w niechcianą ciążę jest realne. Oczywiście dużym ułatwieniem jest tu recepta elektroniczna. EllaOne i Escapelle można otrzymać, stawiając na konsultację online. W ich wyniku przepisana może być pacjentce szybko tabletka „dzień po”. Która najlepsza, ciężko określić jednoznacznie, gdyż różnią się one wieloma czynnikami, a to, co może być zaletą dla jednej pacjentki, dla innej może być wadą, a wówczas lepsza będzie dla niej innego rodzaju tabletka „dzień po”.

W przypadku tabletek Escapelle, substancją czynną jest lewonorgestrel, którego szczegółowy mechanizm działania nie został do końca jeszcze poznany, jednak skutkiem przyjęcia tabletki jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Escapelle określana jest przez niektórych tabletką 72h. Oznacza to, że tabletkę “dzień po” Escapelle należy zażyć maksymalnie 3 doby po stosunku (72 godziny). Najwyższą skuteczność lek wykazuje jednak, kiedy zostanie przyjęty nie później niż 12 godzin po współżyciu. W przypadku karmienia piersią należy wstrzymać się z karmieniem dziecka minimum na 8 godzin od zażycia tabletki.

Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, substancją czynną jest octan uliprystalu, który hamuje wyrzut hormonu luteinizującego, co bezpośrednio wiąże się z hamowaniem owulacji. EllaOne określana jest przez niektórych tabletką 120 h. Czas na przyjęcie „tabletki po” ellaOne jest dłuższy niż Escapelle, gdyż można ją zażyć nawet do 120 godzin po stosunku (5 dni). Oczywiście i w tym przypadku nie należy zwlekać do ostatniej chwili, gdyż lek wykazuje najskuteczniejsze działanie, jeśli przyjmiemy go nie później niż 24 godziny po stosunku. W przypadku karmienia piersią należy wstrzymać się z karmieniem dziecka minimum na tydzień od zażycia tabletki.

Jak wspomniano wcześniej, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z tych tabletek jest lepsza – zależy to bowiem od wielu czynników. Biorąc pod uwagę czas działania obu leków, ellaOne może okazać się lepszym wyborem dla kobiety, której stosunek seksualny odbył się jakiś czas temu. Można ją bowiem zażyć do 5 dni po stosunku, a Escapelle zaledwie do 3 dni po stosunku.  Escapelle będzie natomiast lepszym rozwiązaniem dla kobiet karmiących piersią. W jej przypadku należy bowiem krócej wstrzymywać się z karmieniem po zażyciu tabletki, więc łatwiej utrzymać laktację. Patrząc natomiast na cenę obu preparatów, „tabletka po” Escapelle jest korzystniejsza cenowo. Należy dodać do tego także ewentualne przeciwwskazania, w tym m.in. uczulenie pacjentki na substancję czynną znajdującą się w jednym z tych leków – wówczas lepszym rozwiązaniem będzie inna tabletka „dzień po”. Recepta online na obie z nich może być natomiast wystawiona równie szybko, więc w tej kwestii nie ma żadnych różnic.

„Tabletka po” co warto wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz?

Jak wspomniano wcześniej, bardzo istotny jest czas zażycia tabletki „dzień po”, gdyż to właśnie od niego w głównej mierze zależy skuteczność działania preparatu, jeśli chodzi o ochronę przed nieplanowaną ciążą. Możliwie najszybciej od stosunku powinna być połknięta tabletka „dzień po”. Kto może wypisać e-receptę? Nie tylko ginekolog, ale również lekarz innej specjalizacji, ponadto na szczęście nie tylko stacjonarnie może być przepisana tabletka „dzień po”. Recepta online także jest w tym przypadku możliwa, a niewątpliwie e-recepta na tabletkę „dzień po” jest znacznie szybsza i mniej problematyczna niż wizyta stacjonarna u specjalisty.

Co jeszcze warto wiedzieć przed przyjęciem leku? Oczywiście należy mieć świadomość, że bezpieczne jego stosowanie to stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza, po wykluczeniu przeciwwskazań medycznych oraz szczegółowym zapoznaniu się z ulotką producenta. Pacjentka powinna być także świadoma możliwości wystąpienia działań niepożądanych, jakie może powodować tabletka „dzień po”. Szczegółowo opisane są one w ulotce producenta. Należy mieć ponadto świadomość tego, że mimo wysokiej skuteczności, nie jest to metoda dająca 100% pewność, że nie dojdzie do ciąży. Jeśli zatem u kobiety pojawią się pewne symptomy, które mogą wskazywać na ciążę, powinna ona wykonać test ciążowy.

Recepta online na tabletkę “dzień po” w kilku krokach

Jeśli interesuje Cię recepta przez Internet na tabletkę “dzień po”, jesteś w odpowiednim miejscu. W kilku krokach możesz ją uzyskać, jeśli Twój stan zdrowia na to pozwala. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, że wizytę stacjonarną u lekarza nie zawsze łatwo jest zarezerwować w dogodnym terminie, a szybko powinna być zażyta tabletka “dzień po”. Recepta online nie wymaga wychodzenia z domu i rezerwacji terminu z wyprzedzeniem.

Recepta online na tabletkę “dzień po” wymaga jedynie uzupełnienia specjalnie opracowanego formularza medycznego – na tej podstawie lekarz stwierdza, czy pacjentce może być przepisana tabletka „dzień po”. Podaje się w nim m.in. informacje o przebytych i aktualnych chorobach, a także o uczuleniach i zakresie przyjmowanych leków. Jeśli po analizie takiego formularza medycznego lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wystawienia recepty, zostanie wystawiona recepta online na tabletkę „dzień po”. W krótkim czasie otrzymasz kod SMS oraz wiadomość mailową z kodem kreskowym, dzięki któremu może być wykupiona tabletka „dzień po”. Gdzie kupić lek również nie będzie dla Ciebie problemem, gdyż recepta elektroniczna ellaOne lub Escapelle może być zrealizowana w każdej aptece. Pamiętaj, by zażyć środek w możliwie najkrótszym czasie, gdyż tym samym zwiększasz prawdopodobieństwo jego skuteczności.

Skutki uboczne tabletki „dzień po”

Jak każdy lek, również tabletka „dzień po” może wykazywać u niektórych pacjentek pewne skutki uboczne. Oczywiście tabletki „dzień po” skutki uboczne dają tylko u części osób, które je przyjmują, jednak nie można wykluczyć opcji ich wystąpienia w danym przypadku. Warto mieć tego świadomość, zanim zostanie przyjęta tabletka „dzień po”. Recepta online może zostać wystawiona pacjentkom niemającym przeciwwskazań medycznych, ale i u nich pojawić mogą się pewne działania niepożądane związane z przyjęciem leku. Skutki uboczne i częstotliwość ich występowania różne są dla ellaOne i Escapelle. Najczęściej zgłaszane są jednak w tym przypadku bóle głowy, zmęczenie, dolegliwości bólowe brzucha lub podbrzusza, mdłości i bolesne miesiączkowanie bądź nieregularne krwawienia śródcykliczne. Szczegółowe informacje o możliwych działaniach niepożądanych danego preparatu (ellaOne lub Escapelle) znaleźć można w jego ulotce.

Tabletka „dzień po” a okres – czy wpływa na cykl?

Wiele pytań pacjentek pojawia się w temacie tabletka „dzień po” a okres, więc temat ten wymaga dopowiedzenia. Kobiety obawiają się na przykład, że tabletka „dzień po” opóźnia okres – czy faktycznie może tak być? Faktem jest, że każda tabletka „dzień po” to spora dawka hormonów, a te nie są obojętne dla organizmu, w tym także dla cyklu menstruacyjnego kobiety. Zazwyczaj krwawienia miesiączkowe pojawiają się w terminie, jednak producenci w ulotkach ellaOne i Escapelle zaznaczają, że do krwawienia miesiączkowego może dojść kilka dni wcześniej lub później niż jest to przewidywane. Jeśli okaże się, że nie dojdzie do krwawienia dłużej niż 5 dni po spodziewanym jego terminie, dla pewności należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do ginekologa.

Bezpieczeństwo i środki ostrożności podczas przyjmowania tabletki „dzień po”

Wiesz już przez kogo i w jaki sposób przepisana może być tabletka „dzień po”. Recepta online w tym przypadku również jest opcją, co zostało wcześniej wspomniane. Zanim jednak zostanie Ci wystawiona recepta przez Internet na tabletkę „dzień po”, musisz jeszcze zapoznać się z bezpieczeństwem stosowania tego typu środków. Przede wszystkim należy przypomnieć, że tabletka „dzień po” powinna być przyjmowana wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że może dojść do zapłodnienia.

Jeśli chodzi o tabletki „dzień po”, cena nie zachęca do częstego korzystania z tej opcji, ale to nie na cenę należy patrzeć, a na własne zdrowie. Z tego powodu nie powinno się stosować tabletek „po” w zamian innych metod zabezpieczenia przed ciążą. Pamiętać należy również, że przed chorobami wenerycznymi nie chroni tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna taka „ostateczna” forma ochrony przed ciążą? Zadecyduje o tym indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę wywiad z pacjentką, jej stan zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania do terapii. Korzystanie z antykoncepcji awaryjnej z głową, czyli faktycznie tylko wtedy, gdy jest to „ostatnia deska ratunku” i możliwie najrzadziej, a także konsultując się wcześniej z lekarzem odnośnie ewentualnych przeciwwskazań i prawidłowego stosowania tego typu środków, nie trzeba bać się o swoje bezpieczeństwo.