Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Środek medyczny Doreta 37,5 mg + 325 mg 10 tabletek jest lekiem przeciwbólowym, w postaci tabletek powlekanych. Jest to lek dostępny jedynie na receptę i stosuje się go w przypadku skojarzonej terapii do walki z objawami bólowymi o nasileniu umiarkowanym lub wysokim. Doreta jest lekiem złożonym z paracetamolem oraz tramadolem w formie chlorowodorku tramadolu. Środek ten przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych i można go także podawać młodzieży po ukończeniu 12 lat. Jaki jest mechanizm działania leku Doreta i jakie jest jego dawkowanie? Kto tego preparatu nie powinien zażywać i jakie mogą być jego skutki uboczne? Jakie środki ostrożności należy zachować, stosując ten lek?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Doreta 37,5 + 325 mg 10 tabletek – co to za lek i kiedy jest stosowany?
Preparat Doreta jest lekiem złożonym, w skład którego wchodzą dwie substancje o działaniu uśmierzającym ból: paracetamol oraz tramadol (w postaci chlorowodorku tramadolu). Tramadol należy do opioidowych leków przeciwbólowych, których działanie dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Jest to agonista receptorów opioidowych, który równolegle hamuje również neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny oraz zwiększa uwalnianie serotoniny. Paracetamol to natomiast lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, którego mechanizm działania, pomimo kilkudziesięciu lat dostępności na rynku, nie został jeszcze dokładnie poznany. W opakowaniu tego środka znajduje się 10 tabletek. Jedna tabletka Doreta zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu oraz 325 mg paracetamolu. Są to tabletki powlekane w kolorze żółto-brązowym, o kształcie owalnym, obustronnie lekko wypukłe. Jest to lek dostępny wyłącznie na receptę, którego stosowanie powinno być zgodne z zaleceniami lekarza. Wskazania do zażycia tego środka obejmują ból o nasileniu umiarkowanym bądź wysokim, w przypadku którego lekarz uzna, że leczenie skojarzone za pomocą dwóch substancji czynnych (tramadol i paracetamol łącznie) może przynieść pożądany efekt. Lek Doreta 37,5 mg + 325 mg 10 tabletek przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz starszych dzieci w wieku powyżej 12 lat.
E-recepta online na Doreta 37,5 + 325 mg 10 tabl.
Wyżej zaznaczono, że konieczna jest recepta, by móc kupić i zażywać lek Doreta 37,5 mg + 325 mg 10 tabletek. Wiąże się to oczywiście z bezpieczeństwem pacjenta, gdyż istnieją liczne przeciwwskazania do zażywania tego leku, ponadto zasadność stosowania terapii skojarzonej powinien ocenić lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta i również indywidualnie powinien on dobrać dla takiego pacjenta dawkowanie. Warto mimo wszystko jednak wiedzieć, że wizyta w stacjonarnej placówce nie jest konieczna, by lekarz przepisał lek Doreta. E-recepta na ten preparat również jest jak najbardziej możliwa, a aby ją otrzymać konieczna będzie wcześniejsza konsultacja lekarska. W czasie tej konsultacji należy podać lekarzowi informacje o swoim stanie zdrowia i historii medycznej, a także o uczuleniach i zażywanych na stałe lekach. Recepta online zostanie wystawiona, jeśli lekarz stwierdzi, że terapia skojarzona może okazać się skuteczna i jednocześnie jeśli nie znajdzie przeciwwskazań do zażywania leku przez pacjenta. Taka recepta przez Internet jest oczywiście dokumentem pełnoprawnym, który uprawnia do wykupu leku w aptece.
Z realizacją recepty na lek Doreta 37,5 + 325 mg 10 tabletek nie będzie problemu – wystarczy w aptece podać swój numer PESEL i czterocyfrowy kod otrzymany w wiadomości SMS (może to za pacjenta zrobić również bliska osoba). Inna opcja to wyświetlenie farmaceucie kodu kreskowego, który wysyłany jest na adres mailowy pacjenta w wydruku informacyjnym e-recepty.
Jak dawkować lek Doreta 37,5 + 325 mg?
Doreta jest lekiem, który powinien być bezwzględnie zażywany zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista dobierze pacjentowi dawkę leku w taki sposób, by była ona możliwie jak najmniejsza i skutecznie łagodziła ból. Oczywiście dawkowanie zależy od wielu czynników, dlatego ustalane jest ono indywidualnie. Lekarz weźmie pod uwagę wywiad medyczny z pacjentem, jego ogólny stan zdrowia, nasilenie bólu oraz wrażliwość na ból, a także wiek pacjenta, choroby mu towarzyszące i leki, które pacjent zażywa stale. Tabletki Doreta 37,5 mg + 325 mg powinny być przyjmowane w całości, bez kruszenia i gryzienia. Należy popić je wodą i można przyjmować je niezależnie od posiłków.
Jak wspomniano wyżej, dawkowanie ustala się dla każdego pacjenta indywidualnie, jednak zazwyczaj rozpoczyna się od dwóch tabletek Doreta 37,5 + 325 mg, co odpowiada dawce 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu. W razie potrzeby możliwe jest przyjęcie przez pacjenta kolejnych dawek, aczkolwiek należy pilnować, by okres między kolejnymi dawkami był większy niż 6 godzin. Pacjenci w podeszłym wieku, czyli powyżej 75-roku życia, którzy mają spowolnione wydalanie tramadolu z organizmu, powinni skonsultować przyjmowanie kolejnych dawek z lekarzem. Prawdopodobnie w ich przypadku konieczne będzie wydłużenie okresów między kolejnymi dawkami. Maksymalna dawka dobowa leku Doreta 37,5 mg + 325 mg to 8 tabletek, czyli 300 mg chlorowodorku tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu. Należy zaznaczyć, że lek Doreta powinien być przyjmowany przez możliwie najkrótszy czas, a w przypadku terapii dłuższych tym lekiem, zaleca się by regularnie sprawdzać, czy pacjentowi lek nadal jest potrzebny.
Jeśli chodzi o stosowanie leku Doreta, trzeba wiedzieć również, że pominięcie dawki nie powinno wiązać się z jej uzupełnieniem – należy odczekać do odpowiedniej godziny kolejnej dawki i wówczas zażyć dawkę kolejną, bez uzupełniania dawki wcześniejszej. Doreta jest lekiem silnie wpływającym na organizm, więc środek ten powinien być zażywany ściśle według zaleceń lekarza – pacjent nie powinien przyjmować dawki większej niż zalecana, gdyż grozi to przedawkowaniem, a jego skutki mogą być poważne. Przedawkowanie leku Doreta może prowadzić między innymi do zaburzeń oddychania i krążenia, a także do ciężkiego uszkodzenia wątroby, zaburzeń świadomości, drgawek oraz śpiączki. Trzeba również dodać, że organizm przyzwyczaja się do leku Doreta, dlatego po dłuższej terapii pacjent nie powinien odstawiać preparatu raptownie, tylko stopniowo zmniejszać jego dawkowanie, zgodnie z indywidualnymi zaleceniami lekarza. Takie działanie pozwoli zminimalizować ryzyko powstawania objawów odstawiennych, takich jak np. bezsenność, drżenie, niepokój i nerwowość, wyraźne pobudzenie oraz nadaktywność, czy też zaburzenia żołądkowe.
Kiedy nie stosować leku Doreta 37,5 + 325 mg?
Doreta jest lekiem przeznaczonym dla pacjentów, którzy zmagają się z dolegliwościami bólowymi o stopniu umiarkowanym lub wysokim. Preparat zażywać mogą osoby dorosłe i dzieci powyżej 12 lat, u których lekarz nie stwierdzi w wywiadzie medycznym przeciwwskazań do terapii skojarzonej tramadolem i paracetamolem. O przeciwwskazaniach do przyjmowania leku Doreta 37,5 + 325 mg informuje producent w ulotce, która znajduje się w opakowaniu leku. Wyróżnić można tu między innymi:
- Wiek poniżej 12 lat.
- Uczulenie na składniki preparatu (podstawowe oraz dodatkowe).
- Ciążę, a nawet karmienie piersią (jeśli nie ma to być jednorazowe przyjęcie leku).
- Niekontrolowaną farmakologicznie padaczkę, w związku z większym ryzykiem wystąpienia drgawek.
- Ostre zatrucie substancjami wpływającymi na ośrodkowy układ nerwowy, w tym nie tylko alkoholem, ale także opioidami, lekami nasennymi, psychotropowymi i przeciwbólowymi.
- Planowany w najbliższym czasie zabieg pod narkozą płytką z wykorzystaniem enfluranu i podtlenku azotu.
- Stwierdzoną niewydolność wątroby lub nerek.
- Ciężko przebiegające zaburzenia oddychania.
- Terapię inhibitorami MAO lub terapię, od której zakończenia nie minęły jeszcze 2 tygodnie.
Skutki uboczne – niepożądane działania po zażyciu leku Doreta 37,5 + 325 mg
Terapia skojarzona paracetamolem i tramadolem w niektórych przypadkach może dawać pożądany efekt terapeutyczny, jednakże należy mieć na uwadze, że lek Doreta 37,5 + 325 mg może wykazywać różnego rodzaju skutki uboczne, na pojawienie się których pacjent powinien być gotowy. Działania niepożądane po leku Doreta nie muszą się pojawić, aczkolwiek jest takie prawdopodobieństwo i pacjent powinien być tego świadomy. Najczęściej skutki uboczne związane z zażywaniem leku Doreta są dość łagodne, jednak mimo wszystko warto szczegółowo zapoznać się z ulotką leku – zanim przyjmie się jego pierwszą dawkę. W ulotce szczegółowo opisano działania niepożądane leku Doreta – podzielone są one ze względu na częstotliwość występowania w badanej grupie pacjentów:
- Skutki uboczne, które pojawiają się częściej niż u 1 na 10 pacjentów (bardzo częste) to przede wszystkim nudności, zawroty głowy oraz senność.
- Objawy niepożądane notowane częściej niż u 1 na 100 pacjentów, ale jednocześnie rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów (częste) to między innymi bóle głowy oraz zaburzenia snu, a także zmiany zachowania, obejmujące między innymi dezorientację, euforię, nerwowość i niepokój. Dodać można tu również problemy ze strony układu pokarmowego, do których zaliczyć można bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, wymioty i suchość w jamie ustnej. Wspomnieć trzeba również o dodatkowych dolegliwościach, w tym m.in. o pojawianiu się świądu, drżenia czy zwiększonej potliwości.
- Częściej niż u 1 na 1000 pacjentów i rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów (niezbyt częste skutki uboczne) pojawiają się dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej czy duszności, ponadto dodać do tego należy działania niepożądane związane z układem sercowo naczyniowym, np. zaburzenia rytmu serca oraz zaburzenia częstości akcji serca czy podwyższone ciśnienie. W tej grupie pojawiają się również uderzenia gorąca lub dzwonienie w uszach, ponadto może wystąpić również mrowienie i drętwienie, a nawet dreszcze. Niezbyt częste skutki uboczne to również omamy i utrata pamięci, koszmary senne oraz depresja. W tej grupie zgłaszane są także mimowolne drgania mięśni i ból przy oddawaniu moczu, ponadto mogą być zmienione również wyniki badań – może dojść do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych, ponadto pojawić może się białko w moczu lub krew w kale.
- Częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów i rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów (rzadkie skutki uboczne) pojawiają się omdlenia, problemy z ostrością widzenia i problemy z koordynacją. W tej grupie możliwe jest również pojawienie się drgawek oraz uzależnienia od preparatu.
- Rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów (bardzo rzadkie skutki uboczne) dojść może do nadużywania leku Doreta.
- Trzeba również wspomnieć o działaniach niepożądanych, których częstotliwość występowania jest trudna do określenia na podstawie dostępnych aktualnie informacji. W tej grupie znajdują się między innymi takie skutki uboczne jak spadek stężenia cukru we krwi.
Wszelkie działania niepożądane, które pacjent zaobserwuje po zażyciu leku Doreta 37,5 + 325 mg, powinny być zgłaszane do lekarza lub farmaceuty – zwłaszcza jeśli się nasilają, są niebezpieczne czy szczególnie dokuczliwe. Pacjent powinien również wiedzieć, że są skutki uboczne, które dotyczą osobnego stosowania paracetamolu czy tramadolu. Nie wyklucza się, że również mogą one wystąpić, a jeśli się pojawią, konieczne jest bezzwłoczne odstawienie preparatu i kontakt z lekarzem. Mowa tu np. o spłyconym lub spowolnionym oddechu, wahaniach nastroju i aktywności, a także o zmianach percepcji i pojawieniu się nasilonych objawów astmy. Dodać należy tu również omdlenia oraz zaburzenia apetytu, spowolnienie akcji serca, a także ciężkie reakcje skórne lub inne objawy mogące świadczyć o silnej reakcji alergicznej.
Doreta 37,5 + 325 mg i inne leki – czy może je przyjmować?
Lek Doreta w składzie zawiera paracetamol oraz tramadol (chlorowodorek tramadolu) i nie powinien być łączony z niektórymi lekami, dlatego w wywiadzie medycznym należy koniecznie poinformować lekarza o wszystkich lekach, które pacjent zażywa. Wspomnieć należy nie tylko o lekach stosowanych na receptę, ale również o tych, które pacjent stosuje na własną rękę, gdyż np. paracetamol dostępny jest bez recepty i łatwo o przedawkowanie tej substancji, jeśli pacjent będzie dodatkowo zażywał leki z paracetamolem. Lekarz powinien wiedzieć nie tylko o lekach zażywanych przez pacjenta aktualnie, ale również o środkach zażywanych nieco wcześniej, a także o tych, które mają być przez pacjenta zażywane w najbliższej przyszłości.
- W przeciwwskazaniach do stosowania leku Doreta 37,5 + 325 mg zaznaczono, że preparat ten nie może być równocześnie stosowany z inhibitorami MAO (leki, które stosowane są w przypadku terapii depresji i choroby Parkinsona). Dotyczy to zarówno nieselektywnych inhibitorów MAO, jak i selektywnych inhibitorów MAO-A i MAO-B. Ważny jest tu również okres karencji, co oznacza, że nie wystarczy zakończenie terapii inhibitorami MAO, by móc przyjąć lek Doreta, gdyż należy odczekać minimum 2 tygodnie od zakończenia leczenia, w przeciwnym wypadku pacjent narażony będzie na wystąpienie zespołu serotoninergicznego, a ten może nawet skończyć się śpiączką.
- Zgodnie z ulotką załączoną do preparatu, lek Doreta 37,5 + 325 mg może osłabiać działanie niektórych leków, więc nie powinien być łączony między innymi z karbamazepiną (która stosowana jest w przypadku objawów bólowych czy przy padaczce), a także z niektórymi opioidowymi lekami przeciwbólowymi (pentazocyną, nalbufiną i buprenorfiną).
- Stosowanie leku Doreta z niektórymi lekami może natomiast skutkować większym ryzykiem działań niepożądanych. Do środków tych zaliczyć można między innymi leki SSRI, które stosowane są przy depresji, tryptany, które stosowane są przy migrenie, niektóre leki przeciwbólowe (morfina i kodeina), nasenne i uspokajające, a także niektóre leki przeciwdepresyjne, znieczulające, przeciwalergiczne czy stosowane na nadciśnienie bądź w celu rozrzedzenia krwi (jak np. warfaryna czy fenoprokumon). Dorety nie można łączyć również z bupropionem, a jest to lek popularnie stosowany w przypadku odzwyczajania od palenia papierosów.
- Na działanie leku Doreta 37,5 + 325 mg mogą mieć wpływ również inne leki. Zaliczyć można do nich między innymi erytromycynę i ketokonazol, które stosuje się przy zakażeniach, a także niektóre leki, które przepisywane są w przypadku walki z nudnościami i wymiotami oraz leki, które stosuje się na wysoki cholesterol (cholestyramina).
- Należy również uważać na jednoczesne stosowanie Dorety i leków uspokajających (w tym np. benzodiazepiny), gdyż większe jest tu ryzyko depresji oddechowej, a nawet śpiączki.
Szczegółowa lista leków, które nie powinny być łączone z lekiem Doreta 37,5 + 325 mg, a także lista leków, przy których równoczesnym stosowaniu z Doretą należy zachować szczególną ostrożność, znajduje się w załączonej do preparatu ulotce. Należy zapoznać się z nią szczegółowo, zanim pacjent przyjmie lek Doreta i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Doreta 37,5 + 325 mg – przyjmowanie w czasie ciąży i karmienia piersią
Lek Doreta nie może być zażywany przez pacjentki, które są w ciąży. O ciąży należy koniecznie poinformować lekarza, zanim pacjentka zażyje lek, ponieważ jego składnik (tramadol) przenika przez łożysko i może wpływać na płód. Zgodnie z ulotką, długotrwała terapia Doretą w czasie ciąży może prowadzić do powstawania u noworodka objawów związanych z odstawieniem leku. Także karmienie piersią nie jest zalecane przy przyjmowaniu Doreta 37,5 + 325 mg, dlatego zaleca się bezwzględną konsultację lekarską przed zażyciem tego środka u pacjentek, które karmią dziecko naturalnie. W ulotce znajduje się informacja, że jednorazowe przyjęcie leku Doreta nie musi wiązać się z koniecznością rezygnacji z karmienia naturalnego, jednak dłuższe terapie są do tego wskazaniem bezwzględnym.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?