Antykoncepcja

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Atywia

Wybierz

Atywia Daily

Wybierz

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 28 tabletek

Wybierz

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 84 tabletki

Wybierz

Belara

Wybierz

Ginoring – system dopochwowy 3 saszetki

Wybierz

Ginoring system dopochwowy – 1 saszetka (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

Wybierz

Microgynon 21

Wybierz

Novynette

Wybierz

Novynette – 126 tabletek

Wybierz

Novynette – 21 tabletek

Wybierz

Novynette – 63 tabletek

Wybierz

NuvaRing

Wybierz

Qlaira

Wybierz

Vibin

Wybierz

Vibin 3 mg + 0,03 mg – 28 tabletek

Wybierz

Vibin 3 mg + 0,03 mg – 84 tabletek

Wybierz

Vibin Mini

Wybierz

Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg – 28 tabletek powlekanych

Wybierz

Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg – 84 tabletki powlekane

Wybierz

Vines

Wybierz

Vixpo 3 mg + 0,02 mg – 28 tabletek powlekanych

Wybierz

Yasmin

Wybierz

Yasminelle 0,02 mg + 3 mg – 21 tabletek

Wybierz

Yaz

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Świadome powiększanie rodziny to dzisiaj podstawa, jednak aby móc to osiągnąć, potrzebne są środki antykoncepcyjne, które można stosować w chwilach, gdy nie planujemy dziecka. W dzisiejszych czasach metod antykoncepcyjnych jest bardzo dużo, więc kobieta nie musi być skazana na kalendarzyk czy wątpliwej skuteczności metody, jak np. stosunek przerywany. Popularną opcją jest dzisiaj zwłaszcza antykoncepcja hormonalna, w tym szczególnie tabletki antykoncepcyjne. Preparatów tego typu na rynku jest bardzo dużo i wybór odpowiedniego środka najczęściej pozostaje po stronie lekarza, który zna historię zdrowotną kobiety. Co warto wiedzieć o antykoncepcji hormonalnej?

Czym jest antykoncepcja hormonalna i co warto wiedzieć, zanim zacznie się ją stosować?

Istnieje wiele różnych metod ochrony przed niechcianą ciążą. Najpopularniejsze z nich to metody mechaniczne (np. prezerwatywy) i hormonalne. Metod antykoncepcji hormonalnej również jest sporo, choć oczywiście najpopularniejsze w tej grupie są nadal tabletki antykoncepcyjne. Zasada działania antykoncepcji hormonalnej, bez względu na rodzaj wybranej metody, w większości jest podobna – dostarcza się do organizmu kobiety syntetyczne hormony w odpowiedniej dawce, co ma skutkować wstrzymaniem owulacji oraz ewentualną zmianą konsystencji śluzu szyjkowego, by ograniczyć plemnikom możliwość przenikania głębiej. Oczywiście należy wspomnieć, że środki hormonalne tego typu stosowane są czasem nie tylko w celu ochrony przed zapłodnieniem, ale również w celu leczenia niektórych dolegliwości. Lekarz może przepisać antykoncepcję hormonalną między innymi, gdy kobieta ma nieregularne miesiączki (lub ich brak), zmaga się z uciążliwym PMS, jest w okresie klimakterium, ma endometriozę, zespół policystycznych jajników lub uciążliwy trądzik.

Rodzaje antykoncepcji hormonalnej jak ją prawidłowo dobrać?

Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną, wyróżnić można zarówno preparaty stosowane doustnie (tzw. doustna antykoncepcja hormonalna, czyli popularne tabletki antykoncepcyjne), jak i innego typu metody, w tym np. hormonalne plastry antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, krążki dopochwowe, zastrzyki czy implanty podskórne. Choć metody te różnią się między sobą, zasada ich działania jest podobna – dostarczają do organizmu kobiety syntetyczne hormony, które są podobne do tych, które produkowane są w ciele kobiety naturalnie (hormony płciowe). Celem takiego działania jest zahamowanie owulacji, co bezpośrednio wiąże się z zapobieganiem zapłodnieniu. Jak dobrać prawidłowo tego typu środki? Najlepiej zgłosić się na konsultację lekarską. Lekarz po przeprowadzeniu rzetelnego wywiadu medycznego będzie w stanie dobrać dla kobiety najbardziej odpowiedni środek antykoncepcyjny. Wiele kobiet zastanawia się również nad kosztami wiążącymi się z kuracją hormonalną. Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, cena zależna jest między innymi od rodzaju preparatu, jego składu, producenta, a także od danej apteki (a w tym przypadku rozbieżności mogą być znaczne). Podobnie jest w przypadku pozostałych metod antykoncepcji hormonalnej, dlatego przed ostateczną decyzją warto posprawdzać ceny preparatów w aptekach. Jednorazowy wydatek na antykoncepcję długoterminową może wydawać się wysoki, aczkolwiek po przeliczeniu na czas stosowania, cena jest zwykle podobna do preparatów stosowanych regularnie.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Doustne środki antykoncepcyjne stosowane są między innymi w celu zapobiegania nieplanowanemu aktualnie przez kobietę poczęciu. Ich działanie opiera się w głównej mierze na blokowaniu owulacji, a czasem również na zmianie konsystencji śluzu, co ma utrudniać plemnikom przedostawanie się głębiej. Nie od dziś wiadomo, że tabletki antykoncepcyjne rodzaje mają różne. Na rynku znaleźć można tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe). Jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, nazwa handlowa preparatu powinna interesować Cię najmniej – najważniejszy w tym przypadku jest typ środka, sposób jego działania, a także ewentualne skutki uboczne, na które należy się przygotować. Należy mieć na uwadze, że zarówno decyzja o rozpoczęciu zażywania tabletek antykoncepcyjnych lub ich ewentualnej zmianie na inne, jak również odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem, który zna historię zdrowotną kobiety. Jest to bardzo ważne, ponieważ działania na własną rękę mogą doprowadzić w tym przypadku do problemów hormonalnych, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Jak wspomniano wyżej, wyróżnić można tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (minipigułki, czy też tabletki nowej generacji) oraz tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (te zaś dzielą się na jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe). Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, czyli tzw. minipigułki, w swoim składzie zawierają jeden hormon. Jest nim progestagen (pochodna progesteronu), który może hamować owulację i jednocześnie zmienia konsystencję śluzu, przez co utrudnia plemnikom wnikanie do głębszych partii kobiecych dróg rodnych. Tabletki dwuskładnikowe, jak sama nazwa wskazuje, w składzie posiadają dwa hormony. Jest to syntetyczny progesteron (progestagen), a także syntetyczny estrogen. Tabletki dwuskładnikowe jednofazowe mają wszystkie tabletki czynne o takim samym składzie. Tabletki dwuskładnikowe dwufazowe mają dwa rodzaje tabletek czynnych - wszystkie posiadają takie samo stężenie estrogenów, ale różnią się stężeniem progestagenu. Tabletki dwuskładnikowe trójfazowe w opakowaniu mają trzy rodzaje tabletek czynnych, które mogą się różnić stężeniami obu hormonów. Tabletki jednoskładnikowe przepisywane są między innymi kobietom karmiącym piersią, gdyż nie zawierają one w składzie estrogenów, które mogłyby przenikać do mleka matki i negatywnie wpływać na laktację. Tabletki dwuskładnikowe mają jednak nieco wyższą skuteczność w ochronie przed ciążą – zwykle młodym kobietom przepisywane są tabletki dwuskładnikowe jednofazowe, ponieważ mają najmniejszą dawkę hormonów. W przypadku okresu menopauzalnego lub w innych szczególnych przypadkach lekarz ginekolog może przepisać kobiecie również tabletki dwufazowe lub trójfazowe.

Działania uboczne antykoncepcji hormonalnej – wady i zalety przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Korzyści ze stosowania antykoncepcji hormonalnej to kwestia bardzo indywidualna, jednak można wspomnieć tu nie tylko o możliwości świadomego planowania rodziny, ale również o działaniu leczniczym w przypadku różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości, w tym w przypadku endometriozy, zaburzeń miesiączkowania, zespołu policystycznych jajników czy problemów z trądzikiem. Ochrona przed ciążą czy leczenie niektórych dolegliwości to jednak nie jedyne działanie, jakie wykazują tabletki antykoncepcyjne. Skutki uboczne ich stosowania niestety również są możliwe, dlatego kobieta powinna podjąć decyzję o ich zażywaniu świadomie, wiedząc, jakie działania niepożądane mogą wiązać się z przyjmowaniem tego typu środków i rozważając wszystkie indywidualne „za i przeciw”. Między innymi dlatego tak ważny jest kontakt z lekarzem, przed rozpoczęciem zażywania antykoncepcji hormonalnej, a także w trakcie jej przyjmowania w celach kontrolnych. Lekarz nie tylko wypisuje receptę na tabletki antykoncepcyjne, ale również kieruje pacjentkę na odpowiednie badania, koryguje lek w razie potrzeby, a także monitoruje stan zdrowia pacjentki, by móc szybko reagować na ewentualne działania niepożądane przepisanego leku. Do najczęściej spotykanych skutków ubocznych stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej zaliczyć można między innymi:
  • spadek libido,
  • tkliwość piersi,
  • wahania nastroju,
  • zmiany skórne,
  • nudności,
  • zatrzymanie wody w organizmie,
  • zmiany masy ciała (przyrost lub spadek),
  • zakrzepicę,
  • problemy z układem sercowo-naczyniowym.
O wszystkim możliwych działaniach niepożądanych danego preparatu, a także o częstotliwości ich występowania informuje producent w dołączonej do leku ulotce – warto zapoznać się z nią szczegółowo, zanim kobieta zacznie zażywać preparat. Należy również wspomnieć o tym, że antykoncepcja hormonalna (w tym nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale również innego typu metody hormonalne) nie jest dla każdego. Istnieją przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej, a zaliczyć można do nich między innymi nowotwory estrogenozależne, zakrzepicę, choroby wątroby, nadciśnienie, zaburzenia sercowo-naczyniowe. To właśnie dlatego tak ważny jest wnikliwy wywiad medyczny i to właśnie z tego powodu antykoncepcja hormonalna dostępna jest wyłącznie na receptę.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – tabelki z placebo i tabelki z przerwą

Jeśli chodzi o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, zależne jest to przede wszystkim od ich rodzaju. Ważne jest oczywiście regularne przyjmowanie tabletek o stałych porach (najlepiej z dokładnością co do godziny – wystarczy w tym celu ustawić przypomnienie w telefonie), gdyż to od regularności stosowania zależy między innymi skuteczność tych środków.
  • Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe występują w formie blistrów zawierających 28 tabletek czynnych. Takie pigułki przyjmuje się regularnie i codziennie. W przypadku pigułek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, nie robi się przerwy między opakowaniami i nie zażywa się tabletek placebo. Oznacza to, że po przyjęciu ostatniej tabletki czynnej ze starego opakowania, kolejnego dnia zażywa się pierwszą czynną tabletkę z opakowania nowego.
  • Tabletki dwuskładnikowe posiadają w składzie 21 tabletek czynnych. Po przyjęciu ostatniej (21) tabletki czynnej możliwe są dwa rozwiązania, zależnie od przyjmowanego preparatu:
    • Robi się tydzień przerwy od tabletek antykoncepcyjnych i w tym czasie nie zażywa się żadnych pigułek, a następnie rozpoczyna się nowe opakowanie tabletek.
    • Przyjmuje się 7 tabletek „placebo”, które nie mają w składzie substancji czynnej, jednak ułatwiają regularność stosowania antykoncepcji i pomagają unikać błędów związanych ze złym wyliczeniem czasu przerwy.
Często wyszukiwaną w Internecie frazą jest „tabletki antykoncepcyjne a okres”, dlatego i ten temat postaramy się przybliżyć. Krwawienia i plamienia w przypadku tabletek jednoskładnikowych mogą być bardzo nieregularne, co jest wadą tej metody. W przypadku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych należy mieć na uwadze, że „tradycyjny” okres nie będzie występował, gdyż hamowana jest owulacja, a w związku z tym nie dochodzi do dalszych etapów cyklu miesiączkowego, które związane są z obumieraniem niezapłodnionej komórki jajowej. Występuje tu jednak tzw. krwawienie z odstawienia, które zwykle następuje w czasie hormonalnej przerwy (gdy kobieta nie przyjmuje tabletek lub przyjmuje tabletki placebo). Takie krwawienie najczęściej jest krótsze i mniej obfite niż tradycyjna miesiączka. Pojawić mogą się jednak również, zwłaszcza na początku terapii hormonalnej, niewielkie plamienia międzymiesiączkowe – zwykle mijają one, gdy organizm przyzwyczaja się do dostarczania hormonów z zewnątrz.

Tabletki antykoncepcyjne bez recepty – czy istnieją i czy skutecznie działają?

Kobiety, które decydują się przyjmować leki hormonalne, które mają redukować ryzyko zapłodnienia, muszą pamiętać, że nie istnieje w Polsce preparat hormonalny tego typu, który można stosować bez recepty. Jeśli zatem myślisz o tabletkach antykoncepcyjnych, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa i wykonanie odpowiednich badań (badanie ginekologiczne, USG i w niektórych przypadkach również badania krwi). Tabletki antykoncepcyjne bez recepty nie są dostępne, jednak nie musisz każdorazowo wybierać się do lekarza na wizytę stacjonarną, by otrzymać nową receptę na kontynuację terapii. Jeśli Twoje badania są regularne i nie odczuwasz niepożądanych skutków przyjmowania tabletek, możesz postawić na konsultacje online. Wówczas wystarczy uzupełnić specjalny formularz medyczny online – jeśli po jego analizie lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do przepisania leku, otrzymasz e-receptę online na swój telefon i adres mailowy. Taka e-recepta może być bez problemu zrealizowana w każdej aptece.

Co może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych i co zrobić w sytuacji pominięcia tabletki?

Chcesz postawić na tabletki antykoncepcyjne? Jak brać je prawidłowo, by działały skutecznie? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że przy stosowaniu tego typu leków bardzo ważna jest regularność i samodyscyplina. Kluczową kwestią jest to, by każdego dnia przyjąć tabletkę o możliwie jak najbardziej zbliżonej porze. Dla niektórych kobiet konieczność dużej samodyscypliny w zażywaniu tabletek to główna wada tej metody antykoncepcyjnej, jednak można się do tego przyzwyczaić. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, że tabletka musi być przyjmowana w odpowiednim czasie, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie przypomnienia w telefonie na godzinę, gdy zwykle bywasz w domu. Jeśli z różnych przyczyn zdarzy Ci się pominąć dawkę tabletki, procedura działania zależna jest od rodzaju przyjmowanego preparatu oraz okresu, w którym to nastąpiło (a także ilości pominiętych tabletek). Szczegółowo o procedurach postępowania w tym przypadku informuje producent w ulotce, jednak zwykle zaleca się jak najszybsze przyjęcie zapomnianej dawki oraz dodatkowe zabezpieczenia mechaniczne (prezerwatywa), co zmniejsza ryzyko, że kobieta zajdzie w ciążę uprawiając seks w tym czasie. Niestety nie tylko regularność zażywania preparatu wpływa na jego skuteczność. Jeśli chcesz uniknąć zapłodnienia i rozwoju zarodka w macicy po stosunku, musisz pilnować jeszcze innych kwestii. Skuteczność działania doustnej antykoncepcji hormonalnej zaburzać mogą niektóre leki, w tym antybiotyki, a także preparaty ziołowe (np. zawierające w składzie wyciąg z dziurawca), duże dawki paracetamolu, a także niektóre antydepresanty, środki psychotropowe, nasenne i uspokajające. Uważać należy również na leki działające przeczyszczająco, a także na większe dawki witaminy C. Jeśli chodzi o alkohol, sam w sobie nie zaburza działania blistra, aczkolwiek jego nadmierna ilość może sprawić, że kobieta tabletkę zapomni zażyć lub zwymiotuje, zanim tabletka się wchłonie.

Antykoncepcja hormonalna w okresie ciąży, karmienia piersią oraz po porodzie

Zastanawiając się nad terminem „tabletki antykoncepcyjne a ciąża”, trzeba wiedzieć, że ciąża należy do przeciwwskazań stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli więc kobieta podejrzewa, że jest w ciąży lub ma objawy, które mogą na to wskazywać, powinna w odpowiednim czasie wykonać test ciążowy i zgłosić się do ginekologa, by potwierdzić (lub wykluczyć) ciążę i w trosce o zdrowie dziecka odstawić tabletki antykoncepcyjne. Karmienie piersią nie jest natomiast przeciwwskazaniem do zażywania doustnej antykoncepcji hormonalnej, więc kobieta nie musi ograniczać się w tym czasie do prezerwatyw. Trzeba wiedzieć, że teoretycznie w czasie karmienia piersią kobieta nie wraca jeszcze do płodności, przed czym chronią ją jej własne hormony, jednak wystarczy zaburzenie regularności karmienia (np. wydłużenie dawki między karmieniami) lub inne sytuacje i może dojść do owulacji, dlatego jeśli kobieta chce mieć pewność ochrony przed ciążą, powinna się w czasie karmienia piersią zabezpieczać. Najczęściej po zakończeniu połogu przepisuje się wówczas minipigułki (tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe), gdyż nie znajdziemy tu hormonu, jakim jest estrogen czy jego pochodne, a ten mógłby zaburzać laktację i przenikać do mleka.

Inne metody antykoncepcyjne – porównanie skuteczności

Jak wspomniano wyżej, jeśli chodzi o tabletki antykoncepcyjne, skuteczność to jedna z ich ogromnych zalet. Oczywiście, by były one skuteczne, należy zażywać je zgodnie z zaleceniami producenta i lekarza, pilnując regularności i eliminując czynniki, które mogą skuteczność zaburzać. Tabletki antykoncepcyjne uważane są jednak za jedne z najskuteczniejszych metod ochrony przed poczęciem. Są znacznie skuteczniejsze niż prezerwatywy, jednak ich wadą jest to, że nie zapewniają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych, powinna rozważyć wspomaganie się antykoncepcją mechaniczną. Skuteczniejszy od tabletek antykoncepcyjnych może być hormonalny implant antykoncepcyjny oraz wkładka domaciczna (spirala), jednak są to metody wymagające ingerencji medycznej, a nie każda kobieta jest na to gotowa (implant umieszcza się pod skórą, więc jest to zabieg chirurgiczny, spirala również wymaga założenia u ginekologa). Wysoką skuteczność daje również wazektomia wykonana u mężczyzn, jednak tu również konieczny jest zabieg. W porównaniu do trzech wymienionych wyżej metod, tabletki antykoncepcyjne wydają się być dla wielu kobiet łatwą i dość skuteczną metodą na zapobieganie ciąży. Co prawda można je kupić tylko na receptę w aptece (a np. prezerwatywy dostępne są w wielu sklepach, a nawet na stacjach benzynowych), jednak nie wymagają interwencji medycznej, prawidłowo stosowane charakteryzują się wysoką skutecznością, a dobrze dobrane mają niewiele skutków ubocznych. Oczywiście wszelkie „za i przeciw” najlepiej rozważyć w tym przypadku samodzielnie, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna.