Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 84 tabletki

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg, 84 tabletki to lek zawierający syntetyczne pochodne hormonów sterydowych. Stosowanie leku jest zalecane w sposób w ciągły w celu zapobiegania zapłodnieniu. Podczas jednego cyklu miesięcznego zażywanych jest 28 tabletek leku, w ilości 1 tabletki dziennie. Przez pierwsze 21 dni cyklu stosowane są białe tabletki zawierające hormony, a przez kolejnych 7 dni – zielone tabletki placebo nie zawierające substancji aktywnych. Lek stosowany jest nie tylko w celach antykoncepcyjnych – może być zażywany przez kobiety dotknięte trądzikiem, u których leczenie preparatami miejscowymi nie przynosi pożądanego efektu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg, 84 tabletki powlekane – co to jest za lek i kiedy jest stosowany?

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg to lek zawierający dwa syntetyczne hormony sterydowe. Jednym z nich jest etynyloestradiol, czyli syntetyczna pochodna estrogenu. Drugi składnik aktywny leku to dienogest – syntetyczna pochodna progesteronu. Atywia Daily jest lekiem stosowanym w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Ta doustna antykoncepcja hormonalna zapobiega ciąży na drodze kilku mechanizmów. Jednym z nich jest zahamowanie dojrzewania pęcherzyka Graafa i owulacji – dzięki temu niemożliwe jest zapłodnienie komórki jajowej. Kolejny mechanizm działania leku to ograniczenie aktywności mięśniówki gładkiej jajowodów oraz zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy – w ten sposób ograniczona zostaje ruchliwość plemników. Ponadto lek zmienia śluzówkę macicy tak, aby uniemożliwić implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Poza działaniem antykoncepcyjnym, lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg wykorzystywany jest także w celu leczenia trądziku u kobiet. Wskazaniem do zażywania leku jest trądzik o podłożu hormonalnym, rozwijający się w efekcie zwiększonego poziomu męskich hormonów płciowych – androgenów. Lek przepisywany jest wówczas, gdy stosowane doustnie antybiotyki lub preparaty miejscowe nie przynoszą zadowalającej poprawy.

Dawkowanie i składniki leku – Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg

Lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg zawiera 84 tabletki w opakowaniu. Każdy z blistrów to 28 tabletek -21 tabletek to białe tabletki zawierające 0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu. Są to tabletki hormonalne odpowiedzialne za pojawienie się efektu antykoncepcyjnego. Kolejne 7 tabletek z blistrze to zielone tabletki placebo, nie zawierające substancji aktywnych. Te tabletki placebo zażywane są po to, aby nie było konieczne robienie siedmiodniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Dzięki temu łatwiej jest zachować cykliczność stosowania antykoncepcji hormonalnej, nie ma ryzyka wydłużenia lub skrócenia przerwy między kolejnymi opakowaniami. Opakowanie zawierające 84 tabletki zawiera 3 blistry tabletek, a zatem wystarcza na trzy cykle miesięczne.

Lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg należy zażywać raz dziennie, o stałej porze. Jeżeli zażywane jest pierwsze opakowanie leku, należy rozpocząć jego stosowanie od pierwszego dnia cyklu miesięcznego, czyli w dniu pojawienia się krwawienia. Przez 21 dni należy zażywać codziennie jedną tabletkę białą, a przez kolejnych 7 dni – jedną tabletkę zieloną w ciągu dnia. Potem należy rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania, nie robiąc żadnej przerwy.

Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, należy przestrzegać odpowiedniego schematu postępowania – ma to na celu podtrzymanie antykoncepcyjnego działania leku. Jeżeli od pominięcia dawki leki minęło mniej niż 12 godzin – należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę leku i kontynuować zażywanie leku. Gdy opóźnienie przekracza 12 godzin, należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę i kontynuować przyjmowanie leku, stosując przez siedem kolejnych dni dodatkową metodę antykoncepcji. Takie dodatkowe zabezpieczenie nie jest wymagane, jeżeli do pominięcia dawki doszło w drugim tygodniu cyklu. Jeżeli okres między pominiętą tabletką a ostatnia tabletką w blistrze nie przekracza 7 dni, można rozpocząć nowe opakowanie leku. Jeżeli podczas zażywania tabletek placebo nie pojawi się krwawienie, wówczas przed rozpoczęciem kolejnego opakowania leku konieczne jest wykluczenie ciąży. Należy przy tym pamiętać, aby przerwa między przyjmowaniem tabletek nie była dłuższa niż 7 dni.

Recepta online na lek Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg, 84 tabletki

Lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg to lek wydawany wyłącznie na receptę i przepisywany przez lekarza z konkretnych wskazań medycznych. Aby zdobyć receptę na lek Atywia Daily konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Jeśli z różnych względów nie jest to możliwe – istnieje opcja konsultacji lekarskiej online, po której pacjent otrzymuje e – receptę. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób nie mających czasu na osobistą wizytę u lekarza lub wtedy, gdy termin do lekarza jest odległy. Na e – receptę mogą także zdecydować się te osoby, które unikają wizyt w placówkach medycznych w obawie przed kontaktem z czynnikami zakaźnymi.

W celu zdobycia e – recepty na lek Atywia Daily wystarczy uzupełnić ankietę zdrowotną, w oparciu o którą określone zostaną wskazania do przepisania leku. Po kilku minutach pacjent otrzymuje sms z kodem na e – receptę; kod ten wraz z numerem pesel wystarczy podać farmaceucie w aptece. Dodatkowo pacjent otrzymuje na adres e mail elektroniczny wydruk z kodem kreskowym, w oparciu o który także można dokonać zakupu leku.

Przeciwwskazania – kto i kiedy nie powinien stosować leku Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg

Istnieje kilka przeciwwskazań wykluczających możliwość stosowania leku Atywia Daily. Przede wszystkim – leku nie powinny stosować kobiety w ciąży lub podejrzewające ciążę, a także kobiety karmiące piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, występowanie w przeszłości epizodów zakrzepowo – zatorowych, ciężkie choroby wątroby czy zapalenie trzustki. Stosowanie leku Atywia Daily jest niewskazane u osób z ciężkim nadciśnieniem, zaawansowaną cukrzycą, nasilonymi zaburzeniami lipidowymi krwi (wysoki poziom trójglicerydów i cholesterolu). Przeciwwskazaniem jest występowanie w przeszłości nowotworów hormonozależnych, a także obecność krwawień z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.

Działania niepożądane stosowania leku Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg

Podczas stosowania leku Atywia Daily często występujące działania niepożądane to dolegliwości żołądkowo – jelitowe, bóle głowy i bóle piersi. Inne możliwe działania niepożądane to wysypki skórne, migreny, pogorszenie nastroju i kłopoty ze snem, częstsze infekcje dróg rodnych, zmęczenie, zwiększenie apetytu i wzrost masy ciała. Najpoważniejsze działania niepożądane to zwiększone ryzyko zakrzepowo – zatorowe, czyli możliwość wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, zatorowości płucnej czy udaru mózgu.

Inne leki i Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg – czy zachodzą interakcje?

Nie jest wskazane jednoczesne zażywanie leku Atywia Daily oraz leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, takich jak rytonawir, dazabuwir, parytaprewir czy ombitaswir. Niewskazane jest ponadto łączenie Atywia Daily z lekami obniżającymi skuteczność antykoncepcyjną leku – lekami stosowanymi w zakażeniu wirusem HIV, ryfampicyną, bosentanem, lekami przeciwpadaczkowymi, gryzwofulwiną lub preparatami zawierającymi dziurawiec. Jeśli zajdzie konieczność zażycia tych leków – wskazane jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Leki, których działanie może zostać zmienione w efekcie łącznego ich zażywania z lekiem Atywia Daily to paracetamol, klofibrat, morfina, glikokortykosteroidy, teofilina, cyklosporyna czy niektóre benzodiazepiny.

Kwas askorbinowy, paracetamol, indynawir, atorwastatyna, leki przeciwgrzybicze mogą zwiększyć ryzyko działań niepożądanych leku Atywia Daily.

Bezpieczeństwo podczas stosowania leku Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg – na co zwracać uwagę?

Podczas stosowania leku Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg należy zwrócić szczególna uwagę na ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Konsultacji z lekarzem wymaga pojawienie się takich symptomów jak bóle, zasinienie i obrzęk kończyny dolnej, duszności, kaszel i ból w klatce piersiowej, silny ból głowy, zawroty głowy, nagła utrata widzenia. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, które są bardziej narażone na wystąpienie zakrzepów – palące papierosy, z otyłością, występowaniem zakrzepów w rodzinie.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.