Atywia Daily

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia Daily to jednofazowy lek antykoncepcyjny o złożonym składzie. Każda tabletka leku zawiera dwa syntetyczne hormony sterydowe – dienogest oraz etynyloestradiol. Podstawowym wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie ciąży. Lek Atywia Daily może być ponadto stosowany w celu leczenia trądziku u kobiet. Lek Atywia Daily dostępny jest w bardzo wygodnej formie – opakowanie zawiera 21 tabletek z substancjami czynnymi oraz 7 tabletek placebo. Dzięki temu łatwo jest zachować cykliczność zażywania leku i siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu hormonów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Atywia Daily – czym jest i kiedy jest stosowany?

Atywia Daily to doustny lek antykoncepcyjny. Lek dostępny jest w postaci powlekanych tabletek zawierających 0,03 etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu. Lek dostępny jest w następujących wariantach:

 • Atywia Daily (0,03 mg + 2 mg), 28 tabl. w opakowaniu
 • Atywia Daily (0,03 mg + 2 mg), 84 tabl. w opakowaniu

 

Atywia Daily to lek hormonalny stosowany w celu zapobiegania ciąży. Zawarte w leku syntetyczne hormony sterydowe uniemożliwiają zajście w ciążę na drodze kilku mechanizmów:

 •  hamują dojrzewanie pęcherzyka Graafa, przez co owulacja, a tym samym zapłodnienie komórki jajowej nie mogą dojść do skutku
 • wpływają na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając implantację zapłodnionej komórki jajowej
 • zagęszczając śluz wydzielany przez szyjkę macicy, co utrudnia przedostanie się plemników do jajowodów
 • ograniczenie motoryki mięśniówki gładkiej jajowodów, co ogranicza ruchliwość plemników

Poza działaniem antykoncepcyjnym, lek Atywia Daily może być stosowany w leczeniu trądziku u kobiet. Dotyczy to tych postaci trądziku, które nie poddają się leczeniu preparatami miejscowymi lub doustnie stosowanymi antybiotykami. Lek jest skuteczny w przypadku trądziku androgenowego, rozwijającego się w efekcie zbyt wysokiego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Skład i dawkowanie leku Atywia Daily

Opakowanie leku Atywia Daily zawiera 28 lub 84 tabletki, co odpowiada miesięcznemu lub czteromiesięcznemu okresowi stosowania. Jeden cykl to 28 tabletek – 21 tabletek białych oraz 7 tabletek zielonych. Każda biała tabletka leku Atywia Daily zawiera hormony syntetyczne – 0,03 etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu. Z kolei tabletki zielone to placebo, które nie zawierają hormonów. Są one przyjmowane po to, aby ułatwić codzienne stosowanie leku i musieć przerywać zażywania hormonów na siedem dni po każdym opakowaniu leku.

Dawkowanie leku Atywia Daily to jedna tabletka biała przez 21 kolejnych dni, a następnie – jedna tabletka zielona przez siedem dni. Podczas zażywania zielonych tabletek powinno pojawić się krwawienie miesięczne. Po zakończeniu opakowania należy rozpocząć kolejne. Tabletki należy przyjmować o stałej porze. Zaczynając pierwsze opakowanie leku Atywia Daily należy przyjąć lek w pierwszym dniu krwawienia miesięcznego. Lek powinien być stosowany przez cały czas, w którym pożądane jest utrzymanie działania antykoncepcyjnego leku.

W przypadku leku Atywia Daily opracowany został taki sposób postępowania w przypadku pominięcia zażycia tabletki, aby zachować maksymalną ochronę przed niepożądaną ciążą. Jeżeli nie upłynęło więcej niż 12 godzin od momentu, w którym powinna była zażyta tabletka, wystarczy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę leku i kontynuować zażywanie leku zgodnie ze schematem. Jeżeli minęło więcej niż 12 godzin, należy zażyć jak najszybciej pominiętą dawkę leku – nawet, jeśli oznacza to konieczność zażycia dwóch dawek (zaległej i bieżącej) jednocześnie. Pozostałe tabletki należy przyjmować o stałej porze, a przez siedem kolejnych dni wskazane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Jeżeli podczas zażywania tabletek placebo nie wystąpi krwawienie miesięczne, wówczas przed rozpoczęciem kolejnego opakowania leku Atywia Daily należy wykluczyć ciążę. Jednocześnie należy pamiętać, aby przerwa w przyjmowaniu tabletek nie była dłuższa niż 7 dni.

Jeśli okres między pominięta tabletką a ostatnią tabletką w blistrze jest krótszy niż siedem dni, czyli została pominięta tabletka placebo – można rozpocząć nowe opakowanie.

E-recepta na lek Atywia Daily

Lek Atywia Daily dostępny jest wyłącznie na receptę i przepisywany jest w oparciu o obecność konkretnych wskazań do stosowania leku. Aby móc stosować lek Atywia Daily, konieczna jest zatem wizyta w gabinecie lekarskim. Nie zawsze jednak istnieje możliwość osobistej wizyty u lekarza, a przecież skuteczność działania leku Atywia Daily zagwarantowana jest wówczas, gdy lek stosowany jest w sposób ciągły, Oznacza to, że brak możliwości zdobycia recepty uniemożliwia stałe stosowanie leku – gdy zabraknie opakowania leku, należy poczekać z rozpoczęciem jego stosowania do momentu pojawienia się krwawienia miesięcznego. Może to oznaczać kilkutygodniową przerwę w stosowaniu leku. Istnieje jednak rozwiązanie, które umożliwia szybkie i bezproblemowe zdobycie recepty na lek – i to bez wychodzenia z domu. Mowa o możliwości zdobycia e-recepty na lek Atywia Daily.

Receptę internetową na lek Atywia Daily można zdobyć w bardzo prosty sposób – wystarczy wypełnić specjalny formularz, pozwalający lekarzowi zebrać wywiad zdrowotny o pacjencie. Jeśli brak jest przeciwwskazań do stosowania leku – w przeciągu kilku minut pacjent otrzyma na adres mailowy wydruk informacyjny, ponadto sms – em dostarczony zostanie kod na e-receptę. To idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, których brakuje czasu na wizyty u lekarza. E recepta pozwala na szybki zakup leku w sytuacji, gdy termin do lekarza jest odległy lub zajdą nieprzewidziane okoliczności, zmuszające do natychmiastowego zakupu leku.

Kto i kiedy nie powinien zażywać leku Atywia Daily?

Nie każdy może sięgać po lek Atywia Daily – istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania Leku nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu, ponadto bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania Atywia Daily jest:

 • obecność zaburzeń krzepnięcia krwi
 • występujące w przeszłości epizody zakrzepicy żył głębokich lub zatorowości płucnej
 • przebyty w przeszłości zawał serca lub udar
 • ciężka cukrzyca
 • zaawansowane nadciśnienie
 • bardzo wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu we krwi
 • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
 • występowanie w przeszłości nowotworów hormonozależnych
 • ciężkie choroby wątroby
 • okres karmienia piersią
 • ciąża lub jej podejrzenie
 • aktualne lub przebyte w przeszłości zapalenie trzustki

Skutki uboczne stosowania leku Atywia Daily

Stosowaniu leku Atywia Daily może towarzyszyć wystąpienie działań niepożądanych. Najczęściej efekty uboczne mają charakter zwiększonego apetytu, częstszych infekcji dróg rodnych, migreny i zawrotów głowy, problemów żołądkowo – jelitowych, pogorszenia kondycji skóry, obrzęku i bolesności piersi. Rzadziej występujące działania niepożądane to problemy ze snem, wahania nastroju, spadek libido, suchość pochwy i bolesne stosunki, szumy uszne. Najpoważniejsze działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Atywia Daily dotyczą zwiększenia ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Należy zwrócić szczególna uwagę na takie symptomy mogące sugerować wystąpienie tych zaburzeń jak: bolesność i obrzęk kończyny dolnej, duszność i ból w klatce piersiowej, kaszel, silny ból głowy i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca czy nagła utrata widzenia.

Lek Atywia Daily w połączeniu z innymi lekami i alkoholem

Leku Atywia Daily nie powinny stosować osoby chore na wirusowe zapalenie wątroby typu C, stosujące leki zawierające rytonawir, dazabuwir, parytaprewir, ombitaswir – może wówczas dojść do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych. Skuteczność leku Atywia Daily mogą ograniczyć takie leki jak leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwgrzybicze (ryfampicyna), leki przeciwwirusowe stosowane w infekcji wirusem HIV, a także preparaty zawierające dziurawiec. Przy jednoczesnym stosowaniu tych preparatów i leku Atywia Daily konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

Atywia Daily może wpływać na skuteczność działania takich leków jak glikokortykosteroidy, niektóre benzodiazepiny (diazepam, lorazepam), morfina, paracetamol, klofibrat, teofilina czy cyklosoryna. Z kolei jednoczesne stosowanie leku Atywia Daily oraz takich leków jak paracetamol, kwas askorbinowy, atorwastatyna czy pochodne imidazolu zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Środki ostrożności podczas zażywania leku Atywia Daily

Podczas stosowania leku Atywia Daily należy zachować szczególną ostrożność wówczas, gdy istnieją czynniki mogące zwiększyć ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi. Najistotniejsze z tych czynników to otyłość, długotrwałe unieruchomienie, palenie papierosów, planowany zabieg operacyjny, a także dodatni wywiad rodzinny w kierunku incydentów zakrzepowo – zatorowych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.