Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 28 tabletek

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg to doustna antykoncepcja antyhormonalna stosowana w celu zapobiegania ciąży. Wskazaniem do stosowania leku może być ponadto trądzik u kobiet, nie poddający się leczeniu preparatami miejscowymi. Atywia Daily dostępna jest w postaci blistrów zawierających 28 tabletek, z czego 21 tabletek zawiera syntetyczne pochodne hormonów, a kolejnych 7 tabletek to placebo. Taki model zażywania wyklucza konieczność przestrzegania siedmiodniowej przerwy między kolejnymi opakowaniami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg, 28 tabletek powlekanych – czym jest i w jakim celu jest stosowane?

Aktywia Daily to lek zawierający dwie substancje czynne. Są to pochodne hormonów sterydowych – etynyloestradiol oraz dienogest. Etynyloestradiol to pochodna estrogenu, występująca w dawce 0,03 mg; z kolei dienogest to pochodna progesteronu, której zawartość w każdej tabletce to 2 mg. Działanie antykoncepcyjne leku Atywia Daily możliwe jest dzięki wielotorowemu działaniu leku. Preparat hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, uniemożliwiając z ten sposób owulację i zapłodnienie. Zapłodnienie jest utrudnione dzięki zagęszczeniu śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy i spowolnienie ruchów mięśniówki gładkiej jajowodów. A jeśli dojdzie do zapłodnienia – lek Atywia Daily zmienia śluzówkę macicy, uniemożliwiając implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Lek Atywia Daily stosowany jest w terapii trądziku u kobiet. Wskazaniem do stosowania leku jest występowanie trądziku o podłożu hormonalnym, nie reagującego na leczenie preparatami miejscowymi oraz antybiotykami doustnymi.

Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg – dawkowanie leku i jego skład

W skład leku Atywia Daily wchodzą dwa syntetyczne hormony, pochodne estrogenów i progesteronu – 0, 03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu. Opakowanie zawiera 28 tabletek – 21 tabletek w kolorze białym oraz 7 tabletek w kolorze zielonym. Tabletkę należy zażyć raz dziennie o stałej porze, zaczynając od tabletek białych, a następnie – zielonych. Białe tabletki Atywia Daily zawierają hormony i odpowiadają za działanie antykoncepcyjne leku. Po przyjęciu wszystkich białych tabletek, należy kontynuować zażywanie zielonych tabletek placebo, nie zawierających hormonów. Tygodniowy okres ich stosowania odpowiada tygodniowej przerwie, wymaganej między kolejnymi opakowaniami antykoncepcji hormonalnej. Dzięki zażywaniu placebo przerwa nie jest konieczna i łatwiej jest wypracować stały nawyk zażywania jednej tabletki dziennie o stałe porze.

Zaczynając stosowanie leku Atywia Daily, pierwszą tabletkę należy zażyć podczas dnia wystąpienia krwawienia miesięcznego. Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, należy postępować zgodnie ze schematem przedstawionym w ulotce leku – minimalizuje to ryzyko zajścia w ciążę. Jeżeli od pominięcia dawki leku minęło miej niż 12 godzin – należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę i kontynuować stosowanie leku. Gdy upłynęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej zażyć brakującą dawkę leku i kontynuować zażywnie leku Atywia Daily. Jeżeli dawka pominięta została w pierwszym tygodniu cyklu – przez siedem kolejnych dni zalecane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Jeżeli między pominiętą tabletką a ostatnią tabletką w blistrze jest mniej niż 7 dni różnicy – można rozpocząć nowe opakowanie leku.

Brak wystąpienia krwawienia miesięcznego podczas zażywania tabletek placebo może wskazywać na ciążę. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania leku należy wykluczyć ciążę, pamiętając jednocześnie, aby przerwa w przyjmowaniu leku nie przekroczyła 7 dni.

E-recepta na lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg, 28 tabletek powlekanych

Lek Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg dostępny jest wyłącznie przez lekarza i przepisywany z konkretnych wskazań medycznych. Leku nie można zakupić bez recepty, zatem osoby stale zażywające lek muszą zadbać o regularną dostępność recepty na lek. Wiąże się to z koniecznością wizyty w gabinecie lekarza, co może być czasochłonne i niekiedy koliduje z codziennymi obowiązkami. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest e-recepta na lek Atywia Daily, którą można zdobyć bez wychodzenia z domu. Dzięki opcji konsultacji lekarskiej online możliwe jest szybkie zdobycie recepty; wystarczy wypełnić formularz i po uzyskaniu takiego wywiadu zdrowotnego lekarz podejmuje decyzję o wskazaniach do przepisania leku. W ten sposób unikniemy konieczności stania w kolejkach i rezerwowania terminów do lekarza. Ponadto można zredukować kontakt z czynnikami zakaźnymi obecnymi w placówkach medycznych. E-recepta dostępna jest w ciągu kilku minut. Jej realizacji można dokonać, podając w aptece kod do recepty i nr pesel otrzymany drogą sms – ową lub kod kreskowy otrzymany na maila.

Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek Atywia Daily nie może być stosowany u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, a także przy podejrzeniu ciąży. Niewskazane jest stosowanie leku u osób po przebytym zawale serca lub udarze, a także u kobiet, u których zdiagnozowano zaburzenia krzepliwości krwi czy zakrzepicę żył głębokich. Kolejne przeciwwskazania do stosowania leku Atywia Daily to ciężkie choroby wątroby, zaawansowane nadciśnienie, zaburzenia w poziomie trójglicerydów i cholesterolu we krwi, występowanie w przeszłości nowotworów hormonozależnych, dodatni wywiad rodzinny w kierunku zakrzepicy oraz krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie.

Czy lek Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg może być łączony z innymi lekami?

Stosując lek Atywia Daily należy uwzględnić możliwość wystąpienia interakcji z innymi lekami. Przede wszystkim niewskazane jest łączenie Atywia Daily z takimi lekami jak rytonawir, dazabuwir, parytaprewir oraz ombitaswir. Te leki stosowane są w wirusowym zapaleniu wątroby typu C. Możliwe są ponadto interakcje pomiędzy Atywia Daily a takimi lekami jak:

– leki przeciwpadaczkowe

– leki stosowane w nadciśnieniu płucnym (bosentan)

– antybiotyki przeciwgruźlicze (ryfampicyna)

– leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV

– leki przeciwgrzybicze (pochodne imidazolu)

– atorwastatyna

– kwas askorbinowy

– paracetamol

– glikokortykosteroidy

– niektóre benzodiazepiny

– klofibrat

– morfina.

Skutki uboczne zażywania leku Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg

Stosowanie leku Atywia Daily może prowadzić do wystąpienia efektów ubocznych. Najczęstsze działania niepożądane to bóle głowy, bóle piersi, suchość pochwy, spadek libido i bolesne stosunki, a także większa częstość występowania infekcji dróg moczowo – płciowych. Inne możliwe działania niepożądane leku Atywia Daily to pogorszenie kondycji skóry i włosów, wahania nastroju, rozdrażnienie, problemy ze snem oraz problemy żołądkowo – jelitowe. Niektóre kobiety doświadczają nasilenia apetytu i przyrostu masy ciała. Do najpoważniejszych, a zarazem najrzadziej występujących powikłań związanych ze stosowaniem leku jest większe ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Mogą mieć one postać zakrzepicy żył głębokich, udaru mózgu czy zatorowości płucnej.

Środki ostrożności przy stosowaniu leku Atywia Daily, 0,03 mg + 2 mg

Stosując lek Atywia Daily należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jest ono wyższe u kobiet z takimi czynnikami ryzyka jak palenie papierosów, długotrwałe unieruchomienie czy otyłość. Wówczas należy zwrócić uwagę na takie objawy mogące sugerować zakrzep jak silny ból głowy i zawroty głowy, ból, obrzęk i zasinienie kończyny dolnej, silny i nagły ból brzucha, duszności, kaszel oraz ból w klatce piersiowej.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.