Atywia

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia to doustne tabletki antykoncepcyjne o złożonym składzie, zawierające syntetyczne hormony sterydowe – dienogest oraz etynyloestradiol. Lek stosowany jest w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Lek przepisywany jest także pacjentkom dotkniętym problemem trądziku, który nie reaguje na leczenie preparatami miejscowymi czy antybiotykami doustnymi.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Atywia – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Lek Atywia to złożony lek antykoncepcyjny, przeznaczony do doustnego stosowania. Lek dostępny jest w postaci powlekanych tabletek doustnych. Warianty leku są następujące:

  • Atywia zawierająca  0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu, 21 tabletek
  • Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg, 28 tabletek
  • Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg, 84 tabletki

Ten dwuskładnikowy preparat jest zaliczany do jednofazowych środków antykoncepcyjnych – zawartość składników aktywnych jest w każdej tabletce niezmienna, przez cały czas przyjmowania leku.

Zawarte w leku Atywia hormony sterydowe wpływają na proces owulacji, minimalizując ryzyko zajścia w ciążę. Lek hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, co uniemożliwia zajście owulacji – a to ogranicza szansę na zapłodnienie. Kolejny mechanizm działania leku to wpływ na śluzówkę macicy. Lek Atywia w taki sposób zmienia błonę śluzową macicy, aby w razie zapłodnienia niemożliwy był proces implantacji komórki jajowej. Ponadto lek zagęszcza śluz wydzielany przez szyjkę macicy, co utrudnia poruszanie się plemników i ich przedostanie się do światła jajowodów. Lek Atywia zmniejsza ponadto motorykę jajowodów, co także utrudnia przemieszczanie się jajowodów.

Wskazaniem do stosowania leku Atywia jest zapobieganie ciąży. Poza działaniem antykoncepcyjnym, lek Atywia może być przepisywany w celu leczenia trądziku u kobiet. Mowa o trądziku o umiarkowanym nasileniu, w przypadku którego nieskuteczne okazało się leczenie preparatami miejscowymi lub antybiotykami doustnymi.

Składniki i dawkowanie leku Atywia

W skład leku Atywia wchodzą dwa syntetyczne hormony sterydowe – etynyloestradiol oraz dienogest. Etynyloestradiol to hormon z grupy estrogenów, a dienogest to hormon z grupy progestagenów. W przeciwieństwie do wielofazowych leków antykoncepcyjnych, w których zawartość hormonów zmienia się w kolejnych tabletkach danego opakowania, lek Atywia zawiera stałą zawartość hormonów we wszystkich tabletkach w opakowaniu. Dawkowanie leku to jedna tabletka dziennie, zawierająca 0,03 mg etynyloestradiolu oraz 2 mg dienogestu.

E-recepta online na lek Atywia

Lek Atywia dostępny jest wyłącznie na receptę – podobnie jak inne doustne leki antykoncepcyjne. Decyzję o przepisaniu leku podejmuje lekarz w oparciu o obecność konkretnych wskazań do stosowania leku. Osoby rozpoczynające stosowanie leku Atywia lub kontynuujące jego zażywanie muszą udać się do gabinetu lekarskiego po receptę. Jednak nie zawsze istnieje taka możliwość – ograniczeniem może być brak czasu, obawa przed wizytą w placówce medycznej i narażeniem na kontakt z drobnoustrojami zakaźnymi. Kłopotliwe może być ponadto zdobycie recepty w gabinecie stacjonarnym w sytuacji, gdy istnieje konieczność zażycia dodatkowej dawki leku, np. w przebiegu biegunki. W takiej sytuacji konieczne może być rozpoczęcie nowego opakowania leku. Rozwiązaniem jest wówczas e – recepta. Taka usługa online to bardzo wygodna opcja, pozwalająca na oszczędność czasu i nie kolidująca z codziennymi obowiązkami. Wypisanie przez lekarza recepty na lek Atywia poprzedzone jest konsultacją online, podczas której lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, określa wskazania i ewentualne przeciwwskazania do stosowania leku. Jeśli brak jest przeciwwskazań, wystarczy jedynie kilka minut na wypełnienie formularza i recepta online na lek Atywia trafia do pacjenta. Jest to pełnoprawny dokument, który może być zrealizowany w każdej aptece – wystarczy przedstawić wydruk recepty, który pacjent otrzymuje na maila lub kod do e – recepty wysyłany sms – em.

Jak stosować lek Atywia?

Lek Atywia powinien być dawkowany ściśle według zaleceń producenta. Tabletkę należy przyjmować raz dziennie, o stałej porze, zażywając przez 21 kolejnych dni jedną tabletkę dziennie. Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7 dni przerwy i zacząć kolejne opakowanie. Lek powinien być stosowany przez cały czas, gdy utrzymane ma zostać działanie antykoncepcyjne preparatu. Podczas stosowania pierwszego opakowania leku, pierwszą tabletkę leku Atywia należy przyjąć w dniu, w którym rozpoczyna się krwawienie miesięczne.

Ważna jest znajomość postępowania w przypadku pominięcia dawki leku – ma to kluczowe znaczenie dla zachowania antykoncepcyjnego działania preparatu. Jeżeli minęło mniej niż 12 godzin od czasu planowanego przyjęcia leki Atywia – wystarczy przyjąć brakującą tabletkę, a kolejną zażyć o zwykłej porze. Jeśli jednak opóźnienie w przyjęciu tabletki przekracza 12 godzin, wówczas postępowanie zależy od tygodnia cyklu:

  • jeżeli tabletkę pominięto w pierwszym tygodniu stosowania leku, należy jak najszybciej przyjąć brakującą tabletkę (nawet, jeśli oznacza to konieczność zażycia dwóch tabletek jednocześnie); należy kontynuować stosowanie leku Atywia i przez siedem kolejnych dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę)
  • jeżeli tabletkę pominięto w drugim tygodniu stosowania leku, należy jak najszybciej przyjąć brakującą tabletkę; jeżeli przez ostatnie 7 dni poprzedzających pominiętą dawkę leku preparat był przyjmowany regularnie – nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji; jeśli natomiast doszło do pominięcia więcej niż 1 tabletki, należy przez 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie
  • jeżeli tabletkę pominięto w trzecim tygodniu stosowania leku, a w ciągu 7 dni poprzedzających pominięcie dawki leku preparat był zażywany we właściwy sposób – należy zażyć jak najszybciej pominiętą tabletkę; jeśli jednak pominięto więcej niż 1 dawkę leku, wówczas należy zażyć jak najszybciej brakującą dawkę leku, a następne opakowanie zacząć zażywać bez 7 – dniowej przerwy między opakowaniami; można także zrezygnować z przyjęcia pominiętej dawki i przerwać zażywanie leku z bieżącego opakowania, a po 7 – dniowej przerwie rozpocząć kolejne opakowanie.

Jeśli w ciągu 3 – 4 godzin od zażycia leku dojdzie do wymiotów lub biegunki, należy zażyć jak najszybciej kolejną tabletkę – mogło dojść do zaburzenia wchłaniania leku.

Łączenie leku Atywia z innymi lekami

Lek Atywia nie powinien być łączony z innymi doustnymi preparatami antykoncepcyjnymi. Należy zachować ostrożność podczas stosowania niektórych antybiotyków, takich jak tetracykliny i penicyliny. Leki te mogą wpłynąć na wątrobowy metabolizm leku Atywia i zmniejszyć skuteczność działania leku. Wystąpienie takich interakcji możliwe jest także przy jednoczesnym stosowaniu innych leków zaburzających metabolizm wątrobowy, takich jak karbamazepina, barbiturany, ryfampicyna, fenytoina, prymidon, bosentan czy leki stosowane w leczeniu infekcji wirusem HIV. Skuteczność antykoncepcyjną leku Atywia mogą ponadto zmniejszać preparaty zawierające dziurawiec. Efekt zaburzający metabolizm wątrobowy może utrzymywać się do 4 tygodni od zakończenia przyjmowania wspomnianych leków.

Przeciwwwskazane jest łączenie leku Atywia z takimi lekami jak dazabuwir, rytonawir, parytaprewir czy ombitaswir. Tego typu preparaty zwiększają aktywność enzymów wątrobowych (aminotransferaz), co znacząco zmniejsza skuteczność antykoncepcyjną leku. Takie działanie utrzymuje się przez kilka tygodni i wymagałoby stosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Leki zmniejszające aktywność enzymów wątrobowych, takie jak makrolidy, werapamil, diltiazem, leki przeciwdepresyjne i leki przeciwdepresyjne mogą zwiększać poziom estrogenów oraz progestagenów we krwi. Podobne działanie ma sok grapefruitowy.

Atywia – działania niepożądane stosowania leku

Możliwe niepożądane działania leku Atywia obejmują przede wszystkim bóle i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo – jelitowe, obrzęk i tkliwość piersi, wysypki skórne, bolesne stosunki seksualne czy większa podatność na infekcje intymne. Inne możliwe działania niepożądane to spadek popędu płciowego, zaburzenia nastroju czy zwiększenie apetytu. Rzadkie działania niepożądane to świąd skóry,torbiele piersi, zaburzenia rytmu serca, żylne zaburzenia zakrzepowo – zatorowe. Należy zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie objawów mogących sugerować powstanie zakrzepu: ból w klatce piersiowej, duszności, silny ból i zawroty głowy, silny ból brzucha, obrzęk kończyny dolnej z towarzyszącym bólem i zasinieniem.

Inne istotne środki ostrożności podczas stosowania leku Atywia

Lek Atywia nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Niewskazane jest stosowanie leku u dziewczynek przed rozpoczęciem miesiączkowania. Przeciwwskazania do stosowania leku to:

  • uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu
  • zakrzepica żył głębokich
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • przebyty zawał serca lub udar
  • zaawansowana cukrzyca
  • zaawansowane nadciśnienie
  • bardzo wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów
  • ciężkie choroby wątroby
  • występowanie w przeszłości nowotworów hormonozależnych
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
  • podejrzenie ciąży
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C

Należy poinformować lekarza o obecności takich czynników jak palenie papierosów, otyłość, nadciśnienie, obecność żylaków, zaburzenia profilu lipidowego krwi czy występowania raka piersi w rodzinie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.