Escapelle | E-konsultacja Lekarska

59.99

Jesteśmy dostępni 7 dni w tygodniu | Bez Rejestracji

Kolejne e-konsultacje lekarskie -20%

W WIELU PRZYPADKACH BĘDZIE NAWIĄZANY KONTAKT TELEFONICZNY. PROSZĘ BYĆ DOSTĘPNYM TELEFONICZNIE.

Dane Pacjenta

Escapelle to tabletki zaliczane do hormonalnej antykoncepcji awaryjnej, które stosowane powinny być wyłącznie w sporadycznych i uzasadnionych przypadkach, gdy istnieje ryzyko, że kobieta może zajść w ciążę po odbytym niedawno stosunku seksualnym. Co warto wiedzieć o Escapelle? Jak działają tego typu środki, jakie mają skutki uboczne i gdzie można je kupić? Czy potrzebna jest recepta na Escapelle i kto może ją wystawić?

Escapelle – antykoncepcja awaryjna. Czym jest tabletka „dzień po” ?

Tabletki Escapelle należą do awaryjnej antykoncepcji hormonalnej, czyli tzw. „tabletek po” czy „tabletek dzień po”. Są to preparaty stosowane w przypadku kobiet, które mają uzasadnione podejrzenie, że ciąża z dużym prawdopodobieństwem może być skutkiem odbytego niedawno stosunku seksualnego. Tabletki Escapelle mają chronić kobietę przed niechcianą ciążą, nie dopuszczając do owulacji czy zagnieżdżenia. Jeśli chodzi o antykoncepcję awaryjną, w tym tabletki Escapelle, opinie kobiet oczywiście są różne, dlatego każda kobieta powinna samodzielnie decydować się na ewentualne przyjęcie leku, a decyzja ta powinna być poparta konsultacją medyczną oraz wgłębieniem się w sposób działania leku i jego działania niepożądane. Jest to temat dość kontrowersyjny, który ma swoich licznych zwolenników i przeciwników, co jednak w wielu przypadkach wiąże się z niedostatecznym poziomem wiedzy. By podjąć decyzję o ewentualnym przyjęciu tabletki, warto zapoznać się z wiarygodnymi źródłami medycznymi i ulotką producenta, a także zasięgnąć informacji od lekarza.

Wskazania do tego typu formy zabezpieczenia przed ciążą to oczywiście seks bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych, a także różnego rodzaju sytuacje, gdy stosowane standardowo metody antykoncepcyjne mogły z jakiegoś powodu okazać się zawodne. Zastosowanie Escapelle zalecane jest, gdy kobieta nie planuje ciąży i:

  • Współżyła bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych i doszło do wytrysku w pochwie bądź w okolicy narządów rodnych.
  • Stosuje doustną antykoncepcję hormonalną, jednak nie było to regularne lub kobieta pominęła dawkę/dawki leku, zwymiotowała ją lub po prostu równocześnie stosowała leki zaburzające działanie tabletek antykoncepcyjnych.
  • Przy stosunku partner zabezpieczył się prezerwatywą, ale prezerwatywa zsunęła się lub pękła.
  • Krążek antykoncepcyjny był nieprawidłowo założony, wypadł itp.
  • Kapturek antykoncepcyjny został nieprawidłowo założony lub wyjęty.
  • Innego typu metody antykoncepcyjne mogły zawieść lub ich skuteczność mogła zostać obniżona przez leki i innego typu czynniki.

E-recepta online na tabletki Escapelle.

Antykoncepcję ratunkową kupić można w Polsce jedynie na receptę. Problem polega na tym, że tabletki Escapelle muszą zostać zażyte wyłącznie w ściśle określonym czasie, a możliwości „szybkiego” dostania się do lekarzy w naszym kraju bywają niestety ograniczone. Kobiety nie są pozostawione jednak same sobie w tej trudnej sytuacji, gdyż bardzo praktyczną opcją jest e-recepta online na tabletki Escapelle, którą można otrzymać nawet w 5 minut.

Jeśli kobietę interesuje e-recepta online na Escapelle, nie musi ona wcześniej rezerwować wizyty u lekarza czy dojeżdżać do przychodni. Cała procedura kontaktu z lekarzem i wystawiania recepty odbywa się przez Internet, co jest znacznym ułatwieniem dla pacjentek, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza. Oczywiście fakt wystawiania recepty online nie oznacza, że wystarczy opłacenie „usługi”, by od ręki otrzymać receptę. Lekarz musi sprawdzić stan zdrowia pacjentki, zanim przepisze jej środek medyczny. W tym celu pacjentka uzupełnia specjalnie przygotowany formularz medyczny. Trafia on następnie do lekarza, przez którego jest analizowany. Jeśli lekarz nie znajdzie przeciwwskazań do wystawienia kobiecie e-recepty online na Escapelle, taki dokument jest wypisywany.

E-recepta online na tabletki Escapelle może być gotowa nawet w 5 minut po uzupełnieniu formularza medycznego. To znaczne ułatwienie, gdy czas nagli, a kolejki do lekarzy przyjmujących stacjonarnie są długie. To również rozwiązanie wygodne dla kobiet z mniejszych miejscowości czy wiosek, które do lekarza muszą dojeżdżać daleko. Tu wszystko odbywa się online, bez konieczności wychodzenia z domu, dzwonienia po przychodniach i stania w kolejce do lekarza. Jest to również rozwiązanie bardziej anonimowe. E-recepta online nie różni się niczym (poza formą kontaktu z lekarzem i wystawienia) od e-recepty wystawianej w gabinecie lekarskim podczas wizyty stacjonarnej. Również przypisywana jest do numeru PESEL pacjentki i dodatkowo zapisywana jest w historii leczenia na IKP, więc można mieć do niej dostęp w dowolnej chwili.

Wystawiona e-recepta online na tabletki Escapelle trafia do kobiety SMS-em, a także mailem. W SMS-ie znajduje się 4-cyfrowy kod, który wystarczy podać farmaceucie wraz ze swoim numerem PESEL. W informacyjnym wydruku PDF, który wysyłany jest do pacjentki mailem, znajduje się specjalny kod kreskowy – można pokazać go farmaceucie i w ten sposób wykupić lek.

Stosowanie i dawkowanie tabletki Escapelle.

Antykoncepcja awaryjna, w tym także tabletka Escapelle, skuteczność ma wysoką, o ile zostanie zastosowana w odpowiednim czasie i zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z informacjami, które znajdują się w ulotce producenta. Dawkowanie tego preparatu jest proste, gdyż w opakowaniu znajduje się wyłącznie jedna tabletka, którą po prostu należy zażyć jak najszybciej od stosunku. Połyka się ją w całości, popijając niewielką ilością wody – takiej tabletki nie powinno się żuć i nie trzeba czekać z jej przyjęciem do posiłku. Należy pamiętać, że tabletki Escapelle należą do grupy leków, które zażywa się sporadycznie, jedynie w sytuacjach awaryjnych – nie mogą być to środki do stosowania zamiast antykoncepcji czy stosowania nagminnego, gdyż ich wpływ na organizm nie jest obojętny. Jeśli Escapelle zażywać będzie się częściej w jednym cyklu, skuteczność działania leku będzie mniejsza, a dodatkowo pojawia się ryzyko zaburzeń miesiączkowych, dlatego powinno się tego typu środki przyjmować jak najrzadziej i jednocześnie nie częściej niż raz na cykl.

Jeśli chodzi o skład leku, Escapelle zawiera substancję czynną, którą jest lewonorgestrel, a także substancje pomocnicze. Lewonorgestrel jest związkiem organicznym, którego dokładny mechanizm działania nie jest jeszcze dobrze poznany, aczkolwiek skutek jego przyjęcia jest taki, że ten syntetyczny gestagen drugiej generacji opóźnia lub hamuje owulację. Podaje się ponadto, że lewonorgestrel może również utrudniać zapłodnienie, gdy już dojdzie do owulacji, a także utrudniać zagnieżdżenie zarodka w macicy, jednakże dane te wymagają jeszcze weryfikacji. Jeśli okażą się prawdziwe, oznaczać to może, że lewonorgestrel może skutecznie chronić przed ciążą zarówno jeśli zostanie zażyty przed owulacją, jak również w sytuacji, gdy kobieta zażyje go nieco później (oczywiście zanim dojdzie jeszcze do implantacji zarodka, gdyż Escapelle w ciąży nie jest skuteczne, ponieważ zgodnie z ulotką producenta – nie jest tabletką aborcyjną).

Skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej w postaci Escapelle.

Należy wiedzieć, że jeśli chodzi o Escapelle, skuteczność działania zależna jest od czasu przyjęcia leku. By nie dopuścić do owulacji i zapłodnienia, należy przyjąć tabletkę Escapelle w możliwie najkrótszym czasie od odbycia ryzykownego stosunku seksualnego. Tabletka powinna być przyjęta maksymalnie w 72 godziny po współżyciu, co do którego kobieta ma uzasadnione obawy, że może skończyć się ciążą. Nie warto jednak w tym przypadku zwlekać z czasem zażycia tabletki, ponieważ najwyższą skuteczność wykazuje ona, gdy zostanie przyjęta w pierwsze 12 godzin od stosunku. Escapelle nie będzie skuteczna, jeśli pacjentka jest już w ciąży, ponadto może ona również nie zadziałać w przypadku kolejnego ryzykownego współżycia, które nastąpi już po zażyciu leku.

Trzeba mieć na uwadze, że na skuteczność działania Escapelle wpływ ma nie tylko czas przyjęcia leku, ale również inne czynniki, na które należy zwrócić uwagę. Trzeba przede wszystkim wspomnieć o niektórych interakcjach Escapelle z lekami, które zażywane są na niektóre choroby i dolegliwości. Mogą być to interakcje obustronne, co oznacza, że Escapelle może zaburzać działanie niektórych leków, ale również niektóre środki medyczne mogą negatywnie wpływać na skuteczność działania Escapelle. Zaliczyć można do nich między innymi preparaty ziołowe na bazie dziurawca zwyczajnego, a także niektóre leki stosowane przy padaczce, zakażeniach grzybiczych, HIV oraz gruźlicy. O wszystkich możliwych interakcjach informuje producent w ulotce, ale warto również wspomnieć lekarzowi w wywiadzie medycznym o wszystkich zażywanych lekach (na receptę i bez recepty). Należy dodać do tego także różnego pochodzenia problemy z układem pokarmowym – jeśli w krótkim czasie od zażycia Escapelle (do 3 godzin) pojawią się wymioty, lek może nie być skuteczny, więc w tej sytuacji zalecane jest przyjęcie drugiej dawki leku. Trzeba również wspomnieć, że Escapelle może mieć mniejszą skuteczność u kobiet z wysoką masą ciała lub BMI – dane te nie są jeszcze w 100% wiarygodne, aczkolwiek producent zaznacza taką ewentualność ulotce, więc warto mieć to na uwadze.

Choć skuteczność Escapelle w ochronie przed nieplanowaną ciążą jest duża, gdy kobieta lek zażyje prawidłowo, należy mieć na uwadze, że nie jest to środek, który daje 100% gwarancję, że do ciąży nie dojdzie. Po upływie 3 tygodni od zażycia „tabletki po” dobrze jest skontrolować swój stan zdrowia, w tym zwłaszcza sprawdzić skuteczność środka w swoim przypadku. Jeśli w spodziewanym dniu miesiączki nie pojawi się krwawienie i opóźnienie to będzie potem już większe niż 5 dni lub krwawienie będzie nietypowe, należy wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem, by sprawdzić czy kobieta nie zaszła w ciążę. Również wszelkie niepokojące objawy mogące wskazywać na ciążę warto skonsultować z lekarzem, nawet jeśli jakiekolwiek krwawienie w czasie spodziewanej miesiączki się pojawi, gdyż ciąża pozamaciczna nie wyklucza krwawienia.

Ile kosztuje tabletka Escapelle i czy jest na receptę?

Tabletkę Escapelle można w polskiej aptece kupić wyłącznie na receptę, ponieważ jej stosowanie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Recepty na ten środek wystawiane są wyłącznie, gdy wywiad medyczny nie wykaże, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, by postawić na tego typu antykoncepcję awaryjną. Przeciwwskazaniem do przyjęcia Escapelle może być między innymi nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, ponadto znajdujące się w ulotce ostrzeżenia dotyczą również pacjentek zmagających się z chorobami jelita cienkiego, które mogą przyczyniać się do zaburzonego wchłaniania leku, a także pacjentek, które zmagają się z zaburzeniami czynności wątroby lub w przeszłości wystąpiła u nich ciąża pozamaciczna lub zapalenie jajowodów, co może zwiększać ryzyko pojawienia się kolejnej ciąży pozamacicznej. Oczywiście również niektóre leki przyjmowane przez pacjentkę mogą wchodzić w interakcje z Escapelle, więc w tym przypadku również lekarz może środka nie przepisać. Także ciąża jest przeciwwskazaniem do zażycia Escapelle. Choć (jak zaznaczono w ulotce) nie jest to tabletka aborcyjna, nie powinna być ona stosowana przez pacjentki, które są lub podejrzewają, że mogą być w ciąży, a omyłkowo zastosowana w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.

Warto wiedzieć, że w celu uzyskania recepty na Escapelle kobieta nie musi udawać się do lekarza ginekologa i może skorzystać również z usług lekarza pierwszego kontaktu, który także może wystawić receptę, z którą można potem śmiało pójść do apteki. Niestety realia polskiej służby zdrowia są takie, że i tego typu rozwiązanie nie jest dużym ułatwieniem, gdyż do lekarza często trudno się dostać „od ręki”, a jakiekolwiek opóźnienie w zażyciu preparatu od czasu współżycia sprawia, że skuteczność ochrony przed zapłodnieniem maleje. Rozwiązaniem jest tutaj skorzystanie z porady lekarskiej online. Wystarczy uzupełnić specjalnie przygotowany formularz historii zdrowotnej, a następnie zaczekać aż zweryfikuje go lekarz, co zwykle trwa bardzo szybko. Jeśli nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania do przyjęcia leku, pacjentka otrzyma e-receptę online, którą będzie mogła bez problemu zrealizować w każdej aptece. Jeśli chodzi o Escapelle, recepty cenione są przez pacjentki również ze względu na niewielkie koszty. W przypadku preparatu Escapelle cena opakowania najczęściej zamyka się w przedziale 35-55 zł. W opakowaniu znajduje się tylko jedna tabletka Escapelle, gdyż już jedna zażyta w porę pigułka wyróżnia się dużą skutecznością działania, jeśli chodzi o ochronę przed ciążą. Lewonorgestrel przenika ponadto do mleka matki, dlatego należy poinformować lekarza, jeśli kobieta karmi piersią. Nie jest to co prawda przeciwwskazanie do zażycia preparatu, aczkolwiek kobieta powinna przygotować się na to, by po zażyciu tabletki przez 8 godzin nie karmić dziecka naturalnie i odciągać mleko oraz w tym czasie je wylewać.

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej z użyciem tabletek Escapelle.   

Jak każdy lek, również Escapelle skutki uboczne może wykazywać. O wszelkiego rodzaju możliwych działaniach niepożądanych, a także o częstotliwości ich występowania w grupie badanej informuje producent w ulotce, która jest dołączona do opakowania Escapelle. Ulotka ta powinna zostać przez pacjentkę przeczytana, zanim zdecyduje się ona na zażycie leku. Wśród najczęstszych działań niepożądanych, które wymienia producent w ulotce znaleźć można między innymi ból głowy i zmęczenie, a także bóle podbrzusza i nudności oraz krwawienia śródcykliczne, które mogą pojawić się przed pierwszą miesiączką po zażyciu tabletki. Jeśli chodzi o działania niepożądane po zażyciu Escapelle, często pojawiają się także wymioty i niestandardowe krwawienia miesiączkowe, ponadto zauważyć można także tkliwość piersi i zawroty głowy oraz biegunkę. Bardzo rzadko pojawiają się ponadto różnego rodzaju zmiany skórne. Wszelkie zaobserwowane u siebie objawy niepożądane tego środka należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, ponadto można zgłaszać je również bezpośrednio do stosownego Departamentu (szczegółowe dane kontaktowe znajdują się w ulotce preparatu).