Yasmin

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Yasmin to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, w skład których wchodzi etynyloestradiol (estrogen) oraz drospirenon (progestagen). Stosowane są one w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży i prawidłowo przyjmowane charakteryzują się wysoką ochroną przed poczęciem. Co warto wiedzieć o stosowaniu tabletek Yasmin, ich przeciwwskazaniach, dawkowaniu i skutkach ubocznych? Czy tabletki Yasmin można łączyć z lekami? Jak i gdzie można je kupić?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Yasmin – co to za lek i jaki jest jego skład?

Lek Yasmin należy do grupy doustnych preparatów hormonalnych. W składzie leku znajduje się etynyloestradiol (estrogen) oraz drospirenon (progestagen), więc jest to typ antykoncepcji dwuskładnikowej. Skład ilościowy etynyloestradiolu i drospirenonu jest taki sam we wszystkich tabletkach z blistra. Przyjmowanie tych hormonów zgodnie z zaleceniami lekarza i w oparciu o informacje znajdujące się w ulotce redukuje do minimum ryzyko zajścia w ciążę. Yasmin stosowany jest przede wszystkim jako środek antykoncepcyjny, czyli ma chronić kobietę przed nieplanowanym poczęciem, jednak trzeba wiedzieć, że nie daje 100% pewności, że do ciąży nie dojdzie (nawet przy prawidłowym zażywaniu Yasmin), ponadto preparat ten nie zapewni ochrony przed chorobami, które przenoszone są drogą płciową (w tym np. AIDS, rzeżączka czy kiła). 

E-recepta online na Yasmin

Tabletki antykoncepcyjne Yasmin dostępne są wyłącznie na receptę, co oznacza, że należy zgłosić się do lekarza, jeśli kobieta chce rozpocząć ich zażywanie lub chce kontynuować terapię, a opakowanie leku dobiega końca. Warto wiedzieć, że każdorazowa wizyta stacjonarna u lekarza po receptę nie jest koniecznością. Jeśli kobieta regularnie się bada i nie ma zastrzeżeń do stosowanych tabletek (nie pojawiają się dokuczliwe skutki uboczne), e-recepta na Yasmin może zostać wystawiona również po konsultacji przez Internet. Oczywiście, by taka recepta online mogła zostać wystawiona, lekarz nie może stwierdzić przeciwwskazań do stosowania tabletek Yasmin u kobiety. Recepta przez Internet jest wygodną opcją, gdy opakowanie tabletek dobiega końca i kobieta nie zdąży umówić się na wizytę stacjonarną, a także w wielu innych sytuacjach, gdy nie ma możliwości dostania się do lekarza w dogodnym terminie. Realizacja takiej recepty odbywa się standardowo – wystarczy podać swój numer PESEL i kod 4-cyfrowy e-recepty z wiadomości SMS. Można też farmaceucie podać wydruk informacyjny e-recepty z kodem kreskowym.

Yasmin – dawkowanie leku

Tabletki Yasmin należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami, które znajdują się w dołączonej do preparatu ulotce. 

Przyjmowanie Yasmin po raz pierwszy lub po przerwie

Jeżeli kobieta przyjmuje Yasmin po raz pierwszy lub miała przerwę w jego zażywaniu, powinna rozpocząć terapię w pierwszym dniu nowego cyklu, czyli w momencie, kiedy pojawi się u niej krwawienie miesiączkowe. Rozpoczyna się od tabletki, która oznaczona jest aktualnym dniem tygodnia, wówczas łatwiej o kontrolę regularności stosowania preparatu. Przyjmuje się 1 tabletkę na dobę, o tej samej porze każdego dnia. Bardzo ważna jest regularność tej czynności, więc najlepiej ustawić sobie przypomnienie. Tabletki Yasmin przyjmuje się przez 21 dni codziennie, zgodnie ze strzałkami, które znajdują się na opakowaniu. Trzeba połykać je w całości bez rozgryzania i można popić je wodą, jeśli jest to konieczne. Po zakończeniu 21 tabletek z blistra kobieta powinna zrobić przerwę 7-dniową, a następnie rozpocząć kolejny blister (nowe opakowanie zaczyna się za każdym razem w ten sam dzień tygodnia). W czasie 7-dniowej przerwy nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed ciążą (o ile kobieta zażywała Yasmin prawidłowo przez pozostałych 21 dni). W czasie przerwy 7-dniowej powinno u kobiety pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia – najczęściej występuje ono w 2-3 dniu przerwy.

Przyjmowanie Yasmin w innych przypadkach

Jeżeli kobieta wcześniej przyjmowała inny złożony środek antykoncepcyjny w schemacie 21+7, powinna po 7 dniach na odstawienie rozpocząć przyjmowanie tabletek Yasmin, a ochrona antykoncepcyjna powinna zostać zachowana, choć po pierwszym blistrze Yasmin może nie wystąpić krwawienie z odstawienia i może wystąpić plamienie (co nie jest powodem do obaw). Jeśli kobieta przyjmowała wcześniej złożoną antykoncepcję w schemacie 28-dniowym, powinna rozpocząć blister Yasmin kolejnego dnia po zażyciu 28 tabletki starego preparatu, a ochrona przed ciążą zostanie zachowana, jednak i tu może nie pojawić się pierwsze krwawienie z odstawienia Yasmin i może wystąpić plamienie (czym także nie trzeba się martwić). Jeśli natomiast kobieta stosowała wcześniej minitabletki (antykoncepcja jednoskładnikowa), może przerwać ich zażywanie w dowolnym dniu i zamiast minipigułki przyjąć Yasmin, a następnie kontynuować terapię Yasmin normalnie, jednak przez pierwsze 7 dni nowej terapii konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przed ciążą. 

Procedury wdrożenia terapii Yasmin w innych przypadkach (np. po poronieniu, implantach antykoncepcyjnych itp.) szczegółowo zostały omówione w dołączonej do preparatu ulotce.

Przedawkowanie, pominięcie i odstawienie Yasmin

Jeśli chodzi o stosowanie tabletek Yasmin, trzeba wiedzieć, że ważna jest nie tylko regularność ich zażywania, ale również inne kwestie. Należy uważać, by tabletek nie przedawkować, gdyż może to skutkować pojawieniem się krwawienia z pochwy, nudnościami lub wymiotami. 

Jeżeli dojdzie do pominięcia tabletki Yasmin i nie minie od tego jeszcze 12 godzin, nie trzeba martwić się o skuteczność antykoncepcyjną tabletki, ponieważ zostaje ona zachowana, jednakże trzeba przyjąć ją w możliwie najszybszym czasie, a następnie kolejną, zgodnie z ustalonym grafikiem. Gdy od pominięcia tabletki minie więcej niż 12 godzin lub kobieta pominie 2 lub więcej tabletek, musi liczyć się z możliwością zmniejszenia skuteczności ochrony przed ciążą, w związku z czym zaleca się dodatkowe metody zapobiegania poczęciu. O procedurach pominięcia tabletek w poszczególnych tygodniach cyklu przeczytać można szczegółowo w dołączonej do preparatu ulotce – należy postępować wówczas zgodnie ze znajdującymi się w ulotce informacjami. 

  • I tydzień
    • Zaległą tabletkę przyjąć niezwłocznie (nawet jeśli trzeba będzie zażyć jednocześnie zaległą i aktualną) i kontynuować terapię. Przez kolejnych 7 dni dodatkowo się zabezpieczać mechanicznie. 
    • UWAGA – jeśli w tygodniu, który poprzedza pominiętą dawkę kobieta była aktywna seksualnie, jest ryzyko, że zaszła w ciążę – trzeba skonsultować się z lekarzem.
  • II tydzień
    • Zaległą tabletkę przyjąć niezwłocznie (nawet jeśli trzeba będzie zażyć jednocześnie zaległą i aktualną) i kontynuować terapię. Skuteczność ochrony przed ciążą będzie zachowana.
    • Jeśli pominięto więcej tabletek, trzeba przez kolejnych 7 dni dodatkowo się zabezpieczać mechanicznie. 
  • III tydzień
    • Można zaległą tabletkę przyjąć niezwłocznie (nawet jeśli trzeba będzie zażyć jednocześnie zaległą i aktualną) i kontynuować terapię, a następnie rozpocząć kolejny blister bez robienia przerwy 7-dniowej. 
    • Można również na tym etapie zakończyć opakowanie (nawet jeśli zostały jeszcze tabletki niewykorzystane) i zacząć liczyć 7-dniową przerwę od dnia pominięcia tabletki, a następnie rozpocząć nowy blister.

Jeśli kobieta pominie tabletki i nie pojawi się u niej krwawienie z odstawienia, powinna wykonać test ciążowy lub zgłosić się do ginekologa.

Zgodnie z ulotką, preparat Yasmin może być odstawiony w dowolnym czasie – warto jednak wcześniej omówić taką potrzebę z ginekologiem, zwłaszcza jeśli kobieta planuje rozpocząć starania o dziecko. W ulotce omówiono ponadto dodatkowe procedury postępowania w szczególnych przypadkach – z ulotką należy zapoznać się przed rozpoczęciem terapii Yasmin.

Przeciwwskazania do stosowania leku Yasmin

Preparat Yasmin posiada przeciwwskazania do stosowania, dlatego punktem kluczowym przed rozpoczęciem terapii jest wywiad medyczny z lekarzem, a czasem również wykonanie pacjentce stosowanych badań, by upewnić się, że jej ogólny stan zdrowia jest odpowiedni. W ulotce preparatu wyszczególniono przeciwwskazania do zażycia Yasmin – pacjentka powinna się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem terapii. 

Yasmin – przeciwwskazania

Tabletki Yasmin nie są przeznaczone dla dzieci i dziewcząt, które nie zaczęły jeszcze miesiączkować, a także dla kobiet po menopauzie. Preparatu Yasmin nie powinny ponadto zażywać kobiety, które:

  • są w ciąży lub podejrzewają, że mogą w niej być,
  • mają krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie została jeszcze rozpoznana,
  • zmagają się z zapaleniem wątroby typu C i przyjmują leki przeciwwirusowe, które zawierają rytonawir, parytaprewir, dazabuwir lub ombitaswir,
  • mają nadwrażliwość na etynyloestradiol, drospirenon lub składniki pomocnicze leku,
  • zmagają się z nadciśnieniem,
  • przeszły udar lub zawał serca,
  • miały lub mają nowotwór hormonozależny (np. narządów płciowych lub piersi) lub nowotwór wątroby (łagodny lub złośliwy),
  • doświadczają objawów migreny z aurą,
  • mają ostrą lub ciężką niewydolność nerek,
  • miały do czynienia lub obecnie zmagają się z zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną lub zakrzepami obejmującymi inne narządy,
  • mają wysokie stężenie cholesterolu lub trójglicerydów we krwi,
  • zmagają się z zaburzeniami krzepliwości krwi różnego rodzaju,
  • chorują lub chorowały na dławicę piersiową bądź miały przemijający napad niedokrwienny,
  • oczekują zabiegu chirurgicznego lub mają być unieruchomione na dłużej, 
  • mają stwierdzoną hiperhomocysteinemię lub cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
  • zmagają się lub zmagały z ciężką chorobą wątroby.

W przypadku występowania u kobiety powyższych dolegliwości, lekarz prawdopodobnie zaproponuje inną metodę ochrony przed ciążą, która w danym przypadku będzie dla kobiety bezpieczniejsza i jednocześnie charakteryzować się będzie odpowiednią skutecznością.

Yasmin – szczególne środki ostrożności

Należy również wspomnieć, że szczególnie ostrożne i często badane powinny być kobiety, które podczas terapii lekiem Yasmin palą papierosy, walczą z cukrzycą, mają otyłość lub nadciśnienie, a także miewają migreny. Ostrożność powinny zachować kobiety z wysokim ciśnieniem tętniczym, żylakami, wadami serca lub zaburzeniami jego rytmu, a także padaczką, hipertriglicerydemią, chorobą Leśniowskiego-Crohna, niedokrwistością sierpowatokrwinkową czy predyspozycją genetyczną do zakrzepicy. Szczegółowa lista grup kobiet, które powinny ostrożnie zażywać Yasmin i regularnie wykonywać badania kontrolne znajduje się w ulotce preparatu.

Yasmin – niepożądane skutki uboczne

Preparat Yasmin może wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane, choć nie pojawiają się one u każdej kobiety. Pojawienie się skutków ubocznych, w tym zwłaszcza dokuczliwych, ciężkich czy szkodliwych dla zdrowia, należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie kobiety, które przyjmują tabletki Yasmin mają większe ryzyko powstawania zakrzepów w żyłach lub tętnicach (żylne lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe). Ryzyko to rośnie między innymi u pacjentek po 35 roku życia, a także u kobiet palących papierosy, mających nadwagę lub nadciśnienie, mających wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu, a także u kobiet zmagających się z migreną z aurą, chorobą serca lub cukrzycą. U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną częściej diagnozuje się raka piersi, aczkolwiek zgodnie z ulotką nie musi być to związane z zażywaniem preparatów hormonalnych, a częstszym wykonywaniem badań piersi. Szczegóły dotyczące tych tematów znaleźć można w ulotce tabletek Yasmin. 

Zgodnie z ulotką leku:

  • Częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1/100 pacjentek i mniej niż 1/10 pacjentek) to między innymi tkliwość lub ból piersi, niemiesiączkowe krwawienia z pochwy i zaburzenia miesiączkowania, bóle brzucha, nudności, wzrost masy ciała, zakażenia grzybicze i pojawienie się wydzieliny z pochwy, a także nudności i migrena.
  • Niezbyt częste działania niepożądane (występują u więcej niż 1/1000 pacjentek i mniej niż 1/100 pacjentek) to między innymi biegunki i wymioty, pojawienie się nienaturalnego ciśnienia krwi (niskie lub wysokie), powiększenie piersi i wahania libido bądź spadek popędu, a także problemy skórne, w tym np. egzema, trądzik, pokrzywka, wysypka, świąd i łysienie. Dojść może również do zatrzymania płynów w organizmie.
  • Rzadkie działania niepożądane (występują u mniej niż 1/1000 pacjentek) to między innymi pojawienie się upławów lub wydzieliny z piersi, spadek masy ciała, nietolerancja soczewek kontaktowych, zaburzenia słuchu, większy popęd seksualny, reakcje związane z nadwrażliwością oraz astma, a także rumień (wielopostaciowy bądź guzowaty). Rzadko pojawiają się również zakrzepy w żyle lub tętnicy (ich prawdopodobieństwo rośnie, jeśli kobieta jest w grupie ryzyka).

U niektórych kobiet tabletki Yasmin mogą mieć inne działania niepożądane, co najlepiej omówić z lekarzem indywidualnie. Bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjentka zaobserwuje objawy mogące świadczyć o pojawieniu się zakrzepów krwi w nodze czy płucach, a także w przypadku objawów sugerujących udar lub zawał serca.

Przyjmowanie leku Yasmin z innymi lekami i spożywanie alkoholu

W ulotce nie wspomniano o łączeniu Yasmin z alkoholem, jednak preparat Yasmin może wchodzić w różnorakie interakcje z innymi lekami. Interakcje takie mogą wiązać się między innymi ze zmianami stężenia substancji czynnych Yasmin we krwi, a także spadkiem skuteczności ochrony przed ciążą, ponadto mogą przyczynić się do powstawania krwawień. Trzeba również wiedzieć, że lek Yasmin może zaburzać działanie niektórych leków, więc interakcje takie mogą być obustronne. Bardzo ważny jest rzetelny wywiad medyczny, podczas którego pacjentka powinna poinformować swojego lekarza nie tylko o swoim stanie zdrowia, ale również o lekach, które przyjmuje i preparatach medycznych przyjmowanych na własną rękę (np. suplementy ziołowe). Działa to również odwrotnie – jeśli kobieta zażywa już lek Yasmin, powinna informować każdego następnego lekarza o fakcie stosowania takiej antykoncepcji, by nie przepisano leku, który może wchodzić w interakcje z Yasmin.

Zaburzać działanie tabletek Yasmin mogą:

  • niektóre leki stosowane w przypadku nadciśnienia płucnego,
  • niektóre leki przepisywane na zapalenie stawów lub chorobę zwyrodnieniową stawów,
  • niektóre leki stosowane przy padaczce,
  • niektóre leki, które przepisuje się przy gruźlicy,
  • niektóre preparaty stosowane przy infekcjach grzybiczych,
  • niektóre leki stosowane w przypadku zapalenia wątroby typu C lub wirusa HIV.
  • preparaty ziołowe na bazie dziurawca zwyczajnego.

Tabletki Yasmin mogą zaburzać działanie:

  • leków na bazie cyklosporyny,
  • leków na bóle i kurcze mięśni na bazie tyzanidyny,
  • leków przeciwpadaczkowych zawierających lamotryginę,
  • leków stosowanych przy problemach z oddychaniem, które zawierają teofilinę.

Yasmin – ciąża i karmienie piersią

Ciąża jest bezpośrednim przeciwwskazaniem do zażywania doustnych tabletek hormonalnych Yasmin. Nie zaleca się również zażywania tego preparatu, gdy kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, ponadto kobieta nie powinna zażywać Yasmin, gdy karmi dziecko piersią. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.