Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Yasminelle 0,02 mg + 3 mg to doustny środek antykoncepcyjny, zawierający syntetyczne hormony – drospirenon oraz etynyloestradiol. Wskazaniem do stosowania leku jest zapobieganie ciąży. Tabletki należy przyjmować codziennie przez 21 dni, o stałej porze, po czym należy zrobić 7 – dniową przerwę przez rozpoczęciem kolejnego opakowania. Lek powinien być zażywany regularnie przez cały okres zapobiegania ciąży.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest lek Yasminelle 0,02 mg + 3 mg (21 tabletek)
Yasminelle to tabletki antykoncepcyjne o złożonym składzie. Yasminelle zapobiega niechcianemu zapłodnieniu, co możliwe jest dzięki wielotorowemu działaniu. Przede wszystkim – lek hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, uniemożliwiając w ten sposób zajście owulacji. Kolejny mechanizm działania to zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także zmniejszenie perystaltyki jajowodów, przez co przemieszczanie się plemników jest znacznie utrudnione. Ponadto Yasminelle wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, aby – w razie zapłodnienia – niemożliwa była implantacja komórki jajowej.
Skład i dawkowanie leku Yasminelle 0,02 mg + 3 mg
Yasminelle 0,02 mg + 3 mg to doustny środek antykoncepcyjny, dostępny w postaci tabletek powlekanych. Jedno opakowanie zawiera 21 tabletek. W każdej tabletce znajdują się dwa syntetyczne hormony żeńskie – etynyloestradiol w dawce 0,02 mg oraz drospirenon w dawce 3 mg. Jest to lek monofazowy, co oznacza, że w każdym dniu cyklu miesięcznego przyjmowane są tabletki o tym samym składzie. Dzięki temu nie ma konieczności dzielenia cyklu miesięcznego na fazy i przyjmowania tabletek różniących się składem w ściśle określonej kolejności.
Yasminelle należy stosować w dawce 1 tabletki dziennie, przyjmowanej o stałej porze. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania zalecane jest zrobienie 7 – dniowej przerwy, podczas której powinno wystąpić krwawienie miesięczne. W przypadku rozpoczęcia pierwszego opakowania leku, zażywanie rozpoczyna się od pierwszego dnia cyklu i kontynuuje przez 21 dni, aż do zakończenia opakowania. Aby lek wykazywał skuteczne działanie antykoncepcyjne, musi być przyjmowany regularnie. Pominięcie nawet jednej dawki leku może znacznie obniżyć skuteczność leku, dlatego ważne jest przestrzeganie odpowiedniego postępowania w przypadku opóźnienia przyjęcia leku. Jeżeli od pominięcia dawki leku nie minęło dłużej niż 12 godzin, wystarczy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę i kontynuować zażywanie leku. Nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji, gdyż skuteczność leku nie powinna ulec obniżeniu.
Jeżeli od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin, zawsze należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę – nawet, jeśli zajdzie konieczność zażycia dwóch tabletek jednocześnie. Gdy dawka została pominięta w pierwszym tygodniu cyklu, przez siedem kolejnych dni wskazane jest stosowanie metod antykoncepcji mechanicznej. Jeżeli do pominięcia tabletki doszło w drugim tygodniu cyklu i była to jedyna pominięta tabletka – nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji. Jeśli jednak pominięto więcej niż 1 tabletkę, konieczne jest zastosowanie antykoncepcji mechanicznej. Gdy dawka pominięta jest w trzecim tygodniu cyklu, można postąpić dwojako:
- jeżeli pominięto tylko jedną dawkę, można kontynuować stosowanie leku, po czym zrezygnować z 7 – dniowej przerwy i zacząć od razu kolejne opakowanie
- jeśli pominięto więcej niż jedną dawkę, należy kontynuować zażywanie leku i kolejne opakowanie zacząć bez 7 – dniowej przeryw, stosując jednocześnie przez 7 dni dodatkową metodę antykoncepcji
- przerwać stosowanie leku na 7 dni, po czym rozpocząć nowe opakowanie Yasminelle; jeżeli w czasie przerwy nie wystąpi krwawienie, należy wykluczyć możliwość ciąży przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.
E-recepta online na lek Yasminelle 0,02 mg + 3 mg
Yasminelle to lek dostępny wyłącznie na receptę. W celu uzyskania recepty można odwiedzić stacjonarny gabinet lekarski. Ciekawą alternatywą jest e – recepta na lek Yasminelle, którą lekarz wystawia po konsultacji on line. Jeżeli istnieją wskazania do stosowania leku, a jednocześnie – brak jest przeciwwskazań, lekarz wystawia e-receptę. Pacjent otrzymuje kod reepty drogą sms – wą lub mailową, ponadto recepta dostępna jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Taką receptę można zrealizować w każdej aptece.
Skutki uboczne przyjmowanie leku Yasminelle 0,02 mg + 3 mg
Osoby zażywające Yasminelle mogą doświadczyć rozmaitych działań niepożądanych. Często występujące działania niepożądane to bóle głowy, bóle brzucha, wahania nastroju, ból i tkliwość piersi, zmiany trądzikowe na skórze oraz przyrost masy ciała. Rzadziej występujące powikłania to biegunki, nudności i wymioty, większa skłonność do infekcji dróg płciowych, spadek libido czy suchość pochwy i bolesne stosunki. Niekiedy mogą pojawić się zaburzenia widzenia, wyprysk skórny i świąd, żylaki oraz reakcje nadwrażliwości. W badaniach krwi zaobserwować można wzrost poziomu trójglicerydów we krwi, a także wzrost poziomu potasu.
Najrzadziej występują najpoważniejsze skutki uboczne, które mają postać zaburzeń zakrzepowo – zatorowych. W zależności od lokalizacji tych zmian może dojść do rozwoju udaru mózgu, zawału serca, zatorowości płucnej czy zakrzepicy żylnej. Inne poważniejsze efekty niepożądane, które mogą pojawić się podczas stosowania Yasminelle to nadciśnienie tętnicze, napady migrenowe, zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych wątroby oraz piersi, a także pojawienie się mięśniaków macicy.
Przeciwwskazania, czyli kto i kiedy nie powinien stosować leku Yasminelle 0,02 mg + 3 mg?
Nie każda kobieta może zażywać lek Yasminelle. Najważniejszymi przeciwwskazaniami do stosowania jest przede wszystkim nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także występowanie incydentów zakrzepowo – zatorowych lub zaburzeń krzepliwości krwi. Leku nie należy stosować po przebytym zawale serca lub udarze mózgu, u osób z niewydolnością nerek i wątroby, a także nowotworami hormonozależnymi. Nie wolno zażywać leku przy podejrzeniu ciąży lub już potwierdzonej ciąży, podczas karmienia piersią, a także przy występowaniu krwawień z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie.
Przyjmowanie leku Yasminelle 0,02 mg + 3 mg, 21 tabletek z innymi lekami i z alkoholem
Zażywając Yasminelle należy uwzględnić możliwość wystąpienia interakcji z innymi lekami. Przede wszystkim – niewskazane jest łączenie Yasminelle z lekami stosowanymi w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Łączne stosowanie tych leków może prowadzić do wzrostu aktywności aminotransferaz wątrobowych i obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej Yasminelle. Do zmniejszenia skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą się ponadto przyczynić takie leki jak:
- preparaty zawierające dziurawiec
- leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV
- gryzeofulwina
- barbiturany
- karbamazepina
- fenytoina
- topiramat
Leki te zwiększają aktywność enzymów wątrobowych i metabolizm wątrobowy. Podczas jednoczesnego stosowania tych leków oraz Yasminelle należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Z kolei za zwiększenie poziomu estrogenów lub progestagenów we krwi mogą odpowiadać makrolidy, werpamil, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwdepresyjne, a także sok grapefruitowy.
Inne środki ostrożności podczas stosowania tabletek Yasminelle 0,02 mg + 3 mg
Stosując lek Yasminelle należy mieć na uwadze, że może on wpływać na wyniki takich parametrów krwi jak parametry krzepnięcia krwi, wskaźniki funkcjonowania wątroby, tarczycy i nerek, stężenie białek osocza.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli podczas stosowania Yasminelle pojawią się objawy mogące sugerować powstanie incydentu zakrzepowo – zatorowego. Mowa o takich symptomach jak bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, niewyraźna mowa, omdlenie czy porażenie połowicze mogące towarzyszyć udarowi mózgu. Na zatorowość płucną może wskazywać duszność, kaszel, spłycenie oddechu czy krwioplucie. W przebiegu zawału serca pojawia się silny ból w klatce piersiowej promieniujący w kierunku lewej ręki,osłabienie, zlewne poty oraz omdlenie. Z kolei zatorowość żylna może prowadzić do wystąpienia obrzęku, zasinienia i bólu kończyny dolnej.
Szczególną uwagę powinny zachować osoby z grupy ryzyka – kobiety powyżej 35 roku życia, z nadmierną masą ciała, narażone na długotrwałe unieruchomienie, a także z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku problemów z krzepliwością krwi.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?