Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg – 84 tabletki powlekane

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin Mini to doustny lek antykoncepcyjny. Stosowany jest w celu zapobiegania niepożądanej ciąży, minimalizując ryzyko zapłodnienia lub zaimplantowania zarodka w macicy. Lek należy stosować ciągle przez cały czas, gdy potrzebne jest działanie przeciwzapalne. Stosowanie Vibin Mini jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży, karmiących piersią, po przebytym zawale lub udarze, a także z niewydolnością nerek i wątroby.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg, 84 tabletki powlekane – co to za lek i w jakim celu jest stosowany?

Vibin Mini to tabletki powlekane zawierające dwa syntetyczne hormony, pochodne estrogenów i progestagenów. Etynyloestradiol występuje w dawce 0,02 mg, a drospirenon – w dawce 3 mg. Opakowanie leku zawiera 3 blistry po 28 tabletek, co oznacza, że wystarcza na trzy cykle miesięczne. Każdy blister zawiera 21 tabletek w kolorze różowym, które zawierają związki aktywne oraz siedem białych tabletek placebo, nie zawierających hormonów.

Działanie Vibin Mini polega  na uniemożliwieniu zapłodnienia komórki jajowej, co jest możliwe dzięki zahamowaniu dojrzewania pęcherzyka Graafa i zahamowaniu owulacji, zagęszczeniu śluzu szyjkowego, a także ograniczeniu perystaltyki jajowodów. Ponadto lek uniemożliwia implantację zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy – i wówczas zarodek obumiera.

Dawkowanie leku Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg – jak go przyjmować?

Vibin Mini przeznaczony jest do regularnego stosowania przez cały czas, gdy wymagana jest ochrona przed ciążą. Jeżeli rozpoczynane jest pierwsze opakowanie leku, jego zażywanie należy rozpocząć od pierwszego dnia krwawienia miesięcznego. Kolejne opakowania należy rozpocząć bezpośrednio po skończeniu poprzedniego. Lek należy zażywać raz dziennie, o stałej porze, przyjmując najpierw tabletki różowe, a następnie – białe.

 • W przypadku pominięcia dawki należy postępować w opisany poniżej sposób, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka zajścia w ciążę:
 • jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki nie przekracza 12 godzin, wystarczy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę
 • gdy od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin i doszło do tego w pierwszym tygodniu cyklu – należy jak najszybciej zażyć brakującą dawkę i przez siedem dni stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną
 • gdy od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin i doszło do tego w drugim tygodniu, należy jak najszybciej zażyć brakującą dawkę; dodatkowa antykoncepcja jest wskazana jedynie wtedy, gdy pominięto więcej niż jedną dawkę
 • gdy od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin i doszło do tego w trzecim tygodniu cyklu, możliwe są dwa schematy postępowania; w pierwszym należy zażyć jak najszybciej brakującą dawkę i kontynuować zażywanie różowych tabletek, po czym pominąć tabletki placebo i rozpocząć niezwłocznie nowe opakowanie; drugi wariant to zażycie wyłącznie tabletek placebo, a następnie – rozpoczęcie nowego opakowania.

E-recepta online na lek Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg, 84 tabletki powlekane

Lek Vibin Mini dostępny jest na receptę. Aby zakupić lek, musi on zostać przepisany przez lekarza. Receptę można otrzymać podczas osobistej wizyty w gabinecie lekarskim, gdy lekarz określa wskazania do stosowania leku. Inną możliwością jest lekarska konsultacja on line, podczas której lekarz zbiera wywiad zdrowotny i określa, czy istnieją wskazania do przepisania leku. Jeśli tak, a dodatkowo wykluczone zostaną przeciwwskazania – pacjent otrzymuje e receptę na Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg. Kod na e-receptę pacjent otrzymuje sms – em. Wystarczy podać taki kod oraz nr pesel w dowolnej aptece – każda placówka tego typu w Polsce realizuje e – recepty. Ponadto recepta elektroniczna widnieje w Indywidualnym Koncie Pacjenta.

Przeciwwskazania – kiedy nie stosować leku Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg?

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania Vibin Mini. Przede wszystkim – nie wolno zażywać leku w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik leku. Preparatu nie powinny stosować kobiety w ciąży lub podejrzewające ciążę, a także karmiące piersią. Kolejne przeciwwskazania do stosowania Vibin Mini to:

 • niewydolność wątroby lub nerek
 • występowanie w przeszłości lub obecnie nowotworów hormonozależnych wątroby, piersi lub dróg rodnych
 • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych
 • przebyty w przeszłości zawał serca lub udar mózgu
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • poważne nadciśnienie tętnicze
 • występowanie choroby zakrzepowo – zatorowej.

Działania niepożądane po zażyciu leku Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg

Podobnie jak w przypadku innych leków, także zażywaniu Vibin Mini może towarzyszyć występowanie skutków ubocznych. Najczęściej mają one charakter łagodnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, bóle brzucha, nudności, ból i tkliwość piersi, biegunki, niestrawność. Niekiedy występują takie działania niepożądane jak wahania nastroju, problemy ze snem, wzrost masy ciała, suchość pochwy i bolesne stosunki, spadek libido, krwawienia z dróg rodnych czy częstsze występowanie infekcji dróg rodnych.

Poważniejsze skutki uboczne stosowania Vibin Mini to nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, zmiany z profilu lipidowym krwi, alergie, obrzęk naczynioruchowy. Najpoważniejsze działania niepożądane to wzrost ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych piersi, wątroby czy dróg rodnych, a także wzrost ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych.

Czy lek Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg może być łączony z innymi lekami?

Vibin Mini Może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Niewskazane jest łączenie Vibinu Mini z lekami stosowanymi w wirusowym zapaleniu wątroby , barbituranami, karbamazepiną, fenytoiną, lekami przeciwko wirusowi HIV, gryzeofulwiną czy ryfampicyną – leki te mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną Vibinu Mini. Podobnie działają preparaty z dziurawcem zwyczajnym, felbamatem, topiramatem oraz bosentanem. Jednoczesne stosowanie leku Vibin Mini z makrolidami, werapamilem, cymetydyną, lekami przeciwdepresyjnymi lub azolowymi lekami przeciwgrzybiczymi może zwiększać poziom estrogenów i progestagenów we krwi.

Ważne informacje i środki ostrożności przez stosowaniu leku Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg, 84 tabletki powlekane

Kobiety o zwiększonym ryzyku zatorowo – zakrzepowym powinny zachować ostrożność podczas zażywania Vibin Mini. Dotyczy to przede wszystkim kobiet palących papierosy, z nadwagą, narażonych na długotrwałe unieruchomienie, w wieku powyżej 35 lat. Należy zwrócić uwagę na wystąpienie takich objawów, mogących sugerować wystąpienie zakrzepu lub zatoru jak:

 • bóle i zawroty głowy
 • utrata przytomności
 • ból w klatce piersiowej
 • kaszel i duszności
 • nagły i silny ból brzucha
 • porażenie połowicze
 • zaburzenia mowy
 • zaburzenia wzroku
 • problemy z utrzymaniem równowagi
 • obrzęk, ból i zasinienie kończyny dolnej

Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych objawów wymaga konsultacji z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.