Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg – 28 tabletek powlekanych

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin Mini to hormonalny, doustny lek antykoncepcyjny. Ten dwuskładnikowy lek zawiera dwa syntetyczne hormony, zapobiegające zapłodnieniu oraz implantacji zarodka. Lek należy stosować stale przez cały czas, gdy wymagane jest działanie antykoncepcyjne leku. Vibin Mini nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przy podejrzeniu ciąży.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg, 28 tabletek powlekanych – co to za lek i kiedy jest stosowany?

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg to jednofazowy lek antykoncepcyjny. Zawiera dwa syntetyczne hormony – etynyloestradiol w dawce 0,02 mg oraz drospirenon w dawce 3 mg. Zawartość hormonów we wszystkich tabletkach zażywanych w całym cyklu miesięcznym jest stała. Dotyczy to 21 tabletek w kolorze różowym, które zawierają substancje aktywne. Natomiast 7 kolejnych tabletek ma kolor biały i jest to placebo, które nie zawiera hormonów. Lek stosowany jest w celu zapobiegania niepożądanej ciąży.

Vibin Mini działa na drodze kilku mechanizmów. Hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, uniemożliwiając tym samym owulację. Utrudnia poruszanie się plemników, ograniczając perystaltykę jajowodów i zagęszczając śluz szyjkowy. Gdy dojdzie do zapłodnienia, lek wpływa na błonę śluzową macicy, uniemożliwiając implantację zarodka.

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg – dawkowanie leku

Vibin Mini zawiera w opakowaniu 28 tabletek. Należy zażywać jedną tabletkę dziennie o stałej porze, najpierw zażywając tabletki różowe, a następnie – białe. Po zakończeniu jednego opakowania należy natychmiast zacząć kolejne. W przypadku pierwszego opakowania Vibin Mini, zażywanie należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu.

Aby podczas pominięcia dawki leku nie doszło do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej leku, należy postępować według ustalonego schematu. Gdy od pominięcia dawki nie upłynęło więcej niż 12 godzin, wystarczy jak najszybciej zażyć dawkę leku i kontynuować zażywanie Vibin Mini. Podobnie należy postąpić, gdy od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin i dawka pominięta została w drugim tygodniu cyklu. Stosowanie dodatkowej antykoncepcji konieczne jest, gdy od pominięcia dawki upłynęło więcej niż 12 godzin i lek pominięty został w pierwszym tygodniu cyklu lub w drugim tygodniu cyklu pominięto więcej niż jedną tabletkę. Natomiast pominięcie dawki w trzecim tygodniu wymaga jednego w dwóch schematów postępowania:

  • należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę i kontynuować zażywanie wszystkich tabletek różowych, po czym pominąć białe tabletki placebo i przejść do kolejnego opakowania leku
  • pominąć wszystkie różowe tabletki, zażyć tabletki placebo i przejść do kolejnego opakowania leku.

E-recepta online na lek Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg

Vibin Mini to lek, który można zakupić wyłącznie na receptę. Receptę musi wypisać lekarz. Może mieć to miejsce podczas tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim lub podczas konsultacji internetowej. Wybierając to drugie rozwiązanie, należy wypełnić ankietę dotyczącą stanu zdrowia. Lekarz ocenia, czy istnieją wskazania do zapisania leku, a także wyklucza obecność jakichkolwiek przeciwwskazań. Po wypisaniu e-recepty na lek Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg pacjent otrzymuje sms – em kod recepty. Wystarczy podać go wraz z numerem pesel w dowolnej aptece w Polsce i można wykupić lek. Dodatkowo – elektroniczna recepta widoczna jest w Internetowym Koncie Pacjenta.

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg – przeciwwskazania

Lek Vibin Mini nie powinien być zażywany w następujących przypadkach:

  • ciąża lub podejrzenie ciąży
  • karmienie piersią
  • niewydolność wątroby lub nerek
  • przebyty w przeszłości zawał serca lub udar mózgu
  • długotrwałe unieruchomienie
  • aktywne lub przebyte w przeszłości hormonozależne nowotwory
  • zaburzenia zakrzepowo – zatorowe
  • niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg – skutki uboczne

Podczas zażywania Vibin Mini mogą wystąpić efekty uboczne. Najczęściej są to przemijające dolegliwości o charakterze bólów głowy, obrzęku i bólu piersi, nudności, wahań nastroju i problemów ze snem. Może dojść do przyrostu masy ciała. U niektórych kobiet pojawia się suchość pochwy i wynikające z tego bolesne stosunki, a także spadek libido i większa podatność na infekcje intymne. Mogą pojawić się dodatkowe krwawienia z dróg rodnych, a także bardzo obfite miesiączki lub brak miesiączki. Niekiedy dochodzi do rozwoju nadciśnienia, a także zwiększenia poziomu trójglicerydów we krwi. Możliwe zmiany skórne to wypryski, świąd skóry, alergie czy trądzik.

Poważniejsze powikłania związane ze stosowaniem Vibin Mini dotyczą wzrostu ryzyka rozwoju hormonozależnych nowotworów piersi, dróg rodnych oraz wątroby. Ponadto lek może zwiększyć ryzyko wystąpienia epizodów zakrzepowo – zatorowych, takich jak udar mózgu, zawał serca, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna.

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg a interakcje z innymi lekami

Niewskazane jest jednoczesne stosowanie Vibin Mini oraz leków, które mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną Vibin Mini. Mowa o takich lekach jak:

  • leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV
  • leki stosowane w wirusowym zapaleniu wątroby
  • karbamazepina
  • fenytoina
  • barbiturany
  • ryfampicyna
  • bosentan
  • topiramat
  • dziurawiec zwyczajny
  • gryzeofulwina

Z kolei leki przeciwdepresyjne, makrolidy, cymetydyna, azolowe leki przeciwgrzybicze oraz werapamil mogą zwiększać poziom progestagenów i estrogenów we krwi.

Vibin Mini 3 mg + 0,02 mg – dodatkowe środki ostrożności podczas zażywania

Stosując lek Vibin Mini należy zwrócić szczególna uwagę na pojawienie się symptomów, które mogą wskazywać na incydenty zakrzepowo – zatorowe. W przebiegu zawału może pojawić się zaburzenie rytmu serca i silny ból w klatce piersiowej, a udar mózgu może być zwiastowany przez nagłą utratę przytomności, porażenie połowicze, zaburzenia widzenia czy mowy oraz problemy z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi. Zatorowość płucna objawia się dusznościami, kaszlem i krwiopluciem, a zakrzep żył głębokich – pojawieniem się obrzęków i zasinień kończyny dolnej, którym może towarzyszyć ból.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.