Vibin 3 mg + 0,03 mg – 84 tabletek

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin 3 mg + 0,03 mg to lek stosowany w celach antykoncepcyjnych. Ten doustny środek hormonalny zawiera dwa syntetyczne hormony steroidowe, które hamują owulację i uniemożliwiają implantację zarodka. Lek przepisywany jest przez lekarza i może być zakupiony wyłącznie na receptę. Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania leku to ciąża i karmienie piersią, nowotwory hormonozależne, wstępowanie zaburzeń krzepliwości krwi czy niewydolność wątroby lub nerek.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest lek Vibin 3 mg + 0,03 mg, 84 tabletki i kiedy jest stosowany?

Vibin to lek stosowany w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Ten doustny lek antykoncepcyjny zawiera hormony syntetyczne, które na drodze kilku mechanizmów mogą uniemożliwić zajście w ciążę. Przede wszystkim – lek zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa. Jest to pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju, a pęknięciu pęcherzyka towarzyszy uwolnienie komórki jajowej, czyli owulacja. Zahamowanie tego procesu uniemożliwia zapłodnienie. Lek wpływa na zahamowanie perystaltyki jajowodów oraz zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy. W ten sposób plemnikom jest znacznie trudniej się poruszać i dotrzeć do komórki jajowej. A w razie, gdyby jednak doszło do zapłodnienia – Vibin uniemożliwia implantację zarodka, gdyż dochodzi do zmian w błonie śluzowej macicy. Zarodek, który nie uległ implantacji w śluzówce macicy obumiera.

Co wchodzi w skład leku Vibin 3 mg + 0,03 mg, 84 tabletki?

Vibin to łożony lek hormonalny, zawierający dwie syntetyczne pochodne hormonów sterydowych. Pierwszym z nich jest pochodna estrogenów, czyli etynyloestradiol, którego zawartość w tabletce to 0,03 mg. Drugi hormon to drospirenon, czyli pochodna progestagenów, występująca w ilości 3 mg. Vibin to lek jednofazowy, co oznacza, że każda tabletka zawiera jednakową ilość hormonów. W opakowaniu występują natomiast dwa rodzaje tabletek. Każdy blister to 28 tabletek, które należy przyjąć w jednym cyklu miesięcznym. Pierwsze 21 tabletek to tabletki w kolorze żółtym, zawierające hormony. Kolejne siedem tabletek w kolorze białym to tabletki placebo, pozbawione związków aktywnych. W czasie zażywania placebo powinno pojawić się krwawienie miesięczne.

Vibin 3 mg + 0,03 mg – dawkowanie

Lek powinien być regularnie stosowany przez cały okres, gdy wymagane jest jego działanie antykoncepcyjne. Jeśli rozpoczynane jest pierwsze opakowanie leku, zażywanie tabletek należy rozpocząć od pierwszego dnia cyklu. Oznacza to, że tabletka powinna być zażyta w tym dniu, w którym pojawi się krwawienie miesięczne. Najpierw należy zażyć tabletki żółte, przyjmując jedną tabletkę dziennie o stałej porze. Potem zażywane jest siedem białych tabletek, także po jednej tabletce dziennie. Po zakończeniu jednego opakowania należy rozpocząć kolejne opakowanie.

  • Aby zachować skuteczność antykoncepcyjną leku, należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu Vibinu o stałej porze. Gdy dojdzie po opóźnienia przyjęcia leku lub pominięcia dawki – skuteczność antykoncepcyjna może być obniżona. W takiej sytuacji konieczne jest postępowanie zgodnie z określonym schematem. Jeżeli od pominięcia dawki nie upłynęło więcej niż 12 godzin – wystarczy jak najszybciej zażyć zaległą tabletkę i kontynuować zażywanie wszystkich tabletek z opakowania. Gdy upłynęło dłużej niż 12 godzin – należy uwzględnić, w którym tygodniu cyklu doszło do pominięcia tabletki:
  • pominięcie dawki w pierwszym tygodniu cyklu wymaga jak najszybszego zażycia tej dawki, nawet, gdy oznacza to konieczność zażycia dwóch tabletek jednocześnie; przez siedem kolejnych dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji mechanicznej
  • w drugim tygodniu cyklu należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę leku i kontynuować stosowanie Vibinu; jeżeli pominięto tylko jedną tabletkę, nie ma konieczności stosowania dodatkowej antykoncepcji; natomiast gdy pominięto więcej niż jedną dawkę – [przez siedem dni należy stosować dodatkowe zabezpieczenie
  • pominięcie dawki leku w trzecim tygodniu cyklu może być rozwiązane na dwa sposoby; pierwszy schemat stosowania wymaga jak najszybszego przyjęcia pominiętej dawki, a następnie stosować lek codziennie aż do momentu zażycia wszystkich tabletek zawierających substancję czynną; należy pominąć tabletki placebo i zacząć od razu nowe opakowanie leku; drugi schemat postępowania to zaprzestanie stosowania tabletek z substancją aktywną i zażycie tabletek placebo, a następnie – rozpoczęcie nowego opakowania leku.

E-recepta online na lek Vibin 3 mg + 0,03 mg, 84 tabletki

Wszystkie doustne preparaty antykoncepcyjne można zakupić wyłącznie w oparciu o receptę wystawioną przez lekarza. Receptę można otrzymać podczas wizyty w gabinecie lekarza bądź dzięki konsultacji online. W tym drugim przypadku lekarz przeprowadza wywiad lekarski i określa, czy istnieją wskazania do przepisania leku. Jeżeli są obecne takie wskazania i wykluczone zostaną przeciwwskazania do stosowania leku – lekarz wypisuje e-receptę na lek Vibin. Taką receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce – wystarczy podać kod recepty przesłany sms – em lub dostępny w Internetowym Koncie Pacjenta, a także nr pesel.

Vibin 3 mg + 0,03 mg – przeciwwskazania do stosowania

Nie każda kobieta może zażywać Vibin. Przede wszystkim – leku nie mogą stosować kobiety w ciąży lub podejrzewające ciążę, a także karmiące piersią. Ważnym przeciwwskazaniem jest występowanie zaburzeń krzepnięcia krwi oraz występowanie w przeszłości udaru mózgu lub zawału serca. Leku nie powinny przyjmować osoby z niewydolnością nerek i wątroby, planujące zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem oraz cierpiący na hormonozależne nowotwory. Kolejne przeciwwskazanie to występowanie krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.

Lek Vibin 3 mg + 0,03 mg i inne leki. Czy zachodzi interakcja?

Vibin może wchodzić w interakcje w wieloma lekami. Łączne stosowanie z lekami wpływającymi na aktywność enzymów wątrobowych i metabolizm wątrobowy może prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Dotyczy to przede wszystkim takich preparatów jak leki zawierające dziurawiec zwyczajny, barbiturany, fenytoina, karbamazepina, bosentan, gryzeofulwina, topiramat czy felbamat. Co najważniejsze – obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej występuje nie tylko podczas łącznego stosowania tego typu preparatów, ale także – jakiś czas po zakończeniu ich stosowania. Dlatego w takiej sytuacji zawsze należy skontaktować się z lekarzem, który określi, czy konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Vibin nie powinien być zażywany jednocześnie z lekami stosowanymi w zakażeniu wirusem HIV, a także wirusowym zapaleniu wątroby typu C (ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir).

Zwiększenie poziomu estrogenów oraz progestagenów mogą zwiększać takie leki jak makrolidy, werapamil, leki przeciwdepresyjne, cymetydyna czy azolowe leki przeciwgrzybicze.

Działania niepożądane po zażyciu leku Vibin 3 mg + 0,03 mg

U niektórych osób stosujących Vibin mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej mają one charakter takich łagodnych dolegliwości jak bóle głowy, bóle brzucha, suchość pochwy, spadek libido. Może pojawić się przyrost masy ciała, większa podatność na infekcje dróg rodnych, bolesność i tkliwość piersi. Niektóre kobiety stosujące Vibin mogą doświadczyć nudności, wymiotów czy biegunek, podwyższenia wartości ciśnienia tętniczego krwi, zmian nastroju i stanów depresyjnych. Możliwe jest pojawienie się takich reakcji skórnych jak pokrzywka, reakcje alergiczne, trądzik czy świąd skóry. Podczas stosowania leku Vibin możliwe jest wystąpienie takich zmian w parametrach biochemicznych krwi jak wzrost poziomu trójglicerydów oraz zwiększenie poziomu potasu. Możliwe są także zmiany w parametrach oceniających pracę wątroby, nerek lub tarczycy, a także w parametrach układu krzepnięcia.

Najpoważniejsze działania niepożądane, które występują najrzadziej to obrzęk naczynioruchowy, incydenty zakrzepowo – zatorowe, zaburzenia czynności wątroby, a także wzrost ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.