Vibin Mini

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin Mini to doustna antykoncepcja hormonalna. W skład leku wchodzą dwa syntetyczne hormony sterydowe, zapobiegające zapłodnieniu komórki lub jej implantacji w błonie śluzowej macicy. Lek należy stosować regularnie podczas całego okresu, gdy potrzebne jest działanie antykoncepcyjne. Przeciwwskazaniem do stosowania Vibin Mini jest ciąża, karmienie piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność nerek lub wątroby.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Vibin Mini i kiedy jest stosowane?

Vibin Mini to dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny. Ten doustny lek hormonalny przepisywany jest kobietom w celu zminimalizowania możliwości zajścia w ciążę. Lek wykazuje wielokierunkowe działanie, dzięki czemu skutecznie uniemożliwia zapłodnienie i implantacje komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Zawarte w Vibin Mini hormony zapobiegają wystąpieniu procesu owulacji, hamując dojrzewanie pęcherzyka Graafa. Zapłodnienie komórki jajowej utrudnione zostaje także na drodze ograniczenia ruchliwości plemników i możliwości ich dotarcia do komórki jajowej. Jest to możliwe dzięki zagęszczeniu śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy i spowolnienie perystaltyki jajowodów. A jeżeli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, utrudniony zostanie proces jej implantacji – lek wywołuje odpowiedni zmiany w śluzówce macicy. Zarodek, który nie zostanie zaimplantowany – obumiera.

Skład i dawkowanie leku Vibin Mini

Vibin Mini jest preparatem dwuskładnikowym, zawierającym dwa syntetyczne hormony steroidowe. Etynyloestradiol (pochodna estradiolu) występuje w dawce 0,02 mg, a drospirenon (pochodna progestagenu) występuje w dawce 3 mg. Lek Vibin Mini dostępny jest w następujących wariantach:

 • Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg, 28 tabletek powlekanych
 • Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg, 84 tabletki powlekane

Blister leku zawiera 28 tabletek – 21 z nich to tabletki w kolorze różowym, zawierające wspomniane hormony. Kolejnych siedem tabletek ma kolor biały i są to tabletki placebo, pozbawione związków aktywnych. Najpierw należy zażywać tabletki różowe, przyjmując jedną tabletkę dziennie, o stałej porze. Potem na tych samych zasadach zażywane są tabletki białe. Po zakończeniu jednego opakowania należy od razu rozpocząć kolejne. Czas zażywania tabletek białych stanowi odpowiednik siedmiodniowej przerwy, którą stosuje się pomiędzy kolejnymi opakowaniami niektórych innych środków antykoncepcyjnych. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie miesięczne.

Vibin Mini należy stosować przez cały czas, gdy konieczna jest ochrona przed zajściem w ciążę. Gdy doszło do pominięcia dawki, konieczne jest dalsze postępowanie zgodnie z odpowiednim schematem – ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zajścia w ciążę. Gdy od pominięcia dawki leku nie upłynęło dłużej niż 12 godzin, wystarczy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę leku. Gdy czas ten wynosi powyżej 12 godzin – schemat postępowania wygląda następująco:

 • pominięcie dawki w pierwszym tygodniu cyklu wymaga jak najszybszego zażycia dawki leku, a przez kolejnych 7 dni zalecane jest stosowanie antykoncepcji mechanicznej
 • gdy dawka pominięta zostanie w drugim tygodniu cyklu, należy zażyć ją jak najszybciej i wówczas nie jest wymagana dodatkowa antykoncepcja; natomiast zabezpieczenie mechaniczne należy stosować, gdy pominięto więcej niż jedną dawkę leku
 • gdy dawka została pominięta w trzecim tygodniu cyklu, zalecany jest wybór jednej z metod postępowania; w metodzie pierwszej należy zażyć zaległą dawkę, po czym dokończyć zażywanie wszystkich tabletek z hormonami (różowych); w kolejnym kroku należy pominąć tabletki placebo i rozpocząć od razu kolejne opakowanie; metoda druga to zaprzestanie zażywania tabletek z hormonami i zażycie tylko placebo – a potem można od razu sięgnąć po kolejne opakowanie leku.

E-recepta online na lek Vibin Mini

Vibin Mini jest lekiem wydawanym na receptę i to jedyny sposób na zakup leku. W celu uzyskania recepty można zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarza lub wykonać konsultację lekarską online. W tym drugim wariancie konieczne jest wypełnienie szczegółowej ankiety lekarskiej. Wówczas lekarz jest w stanie ocenić, czy istnieją wskazania do stosowania leku, a także – wykluczyć obecność przeciwwskazań. Jeżeli lekarz zadecyduje, że pacjent może stosować lek, wówczas e-recepta na lek Vibin Mini jest dostępna nawet w przeciągu 5 minut. Elektroniczna recepta pojawi się w Internetowym Koncie Pacjenta, ponadto pacjent otrzymuje sms – em kod recepty. Wystarczy podać go wraz z nr pesel w dowolnej aptece – wszystkie tego typu placówki w Polsce realizują e recepty.

Przeciwwskazania do stosowania leku Vibin Mini

Vibin Mini nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przy podejrzeniu ciąży. Jak w przypadku każdego leku – przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Inne przeciwwskazania to:

 • krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie została ustalona
 • niewydolność wątroby lub nerek
 • długotrwałe unieruchomienie (np. po zabiegu operacyjnym)
 • zaburzenia zakrzepowo – zatorowe
 • przebyty w przeszłości udar mózgu lub zawał serca
 • przebyte w przeszłości lub obecnie obecne nowotwory wątroby
 • hormonozależne nowotwory piersi lub dróg rodnych.

Vibin Mini a inne leki – czy może być stosowany?

Istnieje możliwość interakcji podczas jednoczesnego stosowania Vibin Mini i innych leków. Podczas stosowania leków zażywanych w wirusowym zapaleniu wątroby (dazabuwir, parytaprewir, rytonawir, ombitaswir) może dojść do wzrostu poziomu aminotransferazy alaninowej i spadku skuteczności antykoncepcyjnej. Mniejsza skutecznośc Vibin Mini może wynikać także z jednoczesnego zażywania dziurawca zwyczajnego, karbamazepiny, fenytoiny, barbituranów, leków przeciw wirusowi HIV, topiramatu czy ryfampicyny. Stosując werapamil, makrolidy, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwgrzybicze i cymetydynę może dojść do zwiększenia poziomu estrogenów i progestagenów we krwi.

Skutki uboczne zażywania leku Vibin Mini

Podczas stosowania Vibin Mini może dojść do pojawienia się następujących działań niepożądanych:

 • często występujące skutki uboczne to bóle głowy, ból brzucha, obrzęk i tkliwość piersi, nudności, spadek libido, suchość pochwy i większa podatność na zakażenia dróg rodnych
 • rzadsze efekty uboczne to przyrost masy ciała, wahania nastroju, wyprysk skórny, alergia, trądzik, nadciśnienie, podwyższenie poziomu trójglicerydów we krwi
 • najrzadziej występujące działania niepożądane to wzrost ryzyka rozwoju incydentów zakrzepowo – zatorowych, hormonozależnych nowotworów, a także obrzęk naczynioruchowy.

Vibin Mini – dodatkowe środki ostrożności podczas stosowania leku

Szczególną ostrożność podczas stosowania Vibin Mini powinny zachować kobiety szczególnie narażone na występowanie powikłań zakrzepowo – zatorowych. Czynnikami ryzyka są:

 • wiek powyżej 35 lat
 • długotrwałe unieruchomienie
 • palenie papierosów
 • otyłość
 • występowanie w rodzinie problemów zakrzepowo – zatorowych

Takie kobiety powinny zwrócić uwagę na objawy mogą sugerować powstanie zakrzepów czy zatorów. Niezwłoczny kontakt z lekarzem zalecany jest wówczas, gdy pojawią się obrzęki i zasinienie nóg, ból w klatce piersiowej, kaszel i krwioplucie, połowicze porażenie, zaburzenia mowy lub widzenia, problemy z zachowaniem równowagi, bóle i zawroty głowy.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.