Vibin

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin to doustny lek antykoncepcyjny, zawierający dwa syntetyczne hormony steroidowe. W jednym cyklu miesięcznym należy zażyć 28 tabletek, z czego 21 tabletek zawiera substancje czynne, a kolejnych siedem to placebo. Lek stosowany jest w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Lek należy stosować nieprzerwanie przez 28 dni, po czym rozpocząć kolejne opakowanie. Stosując lek należy uważać na możliwość interakcji z niektórymi lekami.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vibin – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Vibin to doustny lek hamujący owulację. Jest to monofazowy, złożony lek antykoncepcyjny, w skład którego wchodzą syntetyczne hormony: drospirenon oraz etynyloestradiol. Lek występuje w kilku wariantach:

  • Vibin 3 mg + 0,03 mg, 28 tabletek
  • Vibin 3 mg + 0,03 mg, 84 tabletki
  • Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg, 28 tabletek
  • Vibin Mini 0,02 mg + 3 mg, 84 tabletki

Lek Vibin przepisywany jest kobietom, które chcą zapobiegać niepożądanej ciąży. Vibin jest lekiem jednofazowym, co oznacza, że skład wszystkich 21 tabletek zażywanych w ciągu jednego cyklu miesięcznego jest taki sam. Działanie antykoncepcyjne leku Vibin polega na zapobieganiu zapłodnieniu, a jeśli do niego dojdzie – na uniemożliwieniu implantacji zapłodnionej komórki jajowej. Jest to możliwe dzięki następującym kierunkom działania leku:

  • zahamowaniu dojrzewania pęcherzyka Graafa, a tym samym – możliwości wystąpienia owulacji
  • wywołaniu takich zmian w obrębie błony śluzowej macicy, aby utrudnić w niej implantację zapłodnionej komórki jajowej
  • zagęszczeniu śluzu szyjkowego, przez co plemnikom trudniej jest się poruszać
  • ograniczeniu perystaltyki jajowodów, co utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie.

Składniki leku Vibin i jego dawkowanie

Lek Vibin dostępny jest w opakowaniach zawierających 28 lub 84 tabletki. Każdy blister zawiera 28 tabletek. Dwa hormony syntetyczne zawierają tabletki żółte; jest ich 21 i zażywane są one w pierwszej kolejności. Natomiast pozostałe 7 tabletek to placebo, czyli tabletki pozbawione substancji czynnych. Te białe tabletki zażywane są po zakończeniu tabletek żółtych. Czas ich stosowania jest odpowiednikiem siedmiodniowej przerwy w zażywaniu antykoncepcji hormonalnej, wymaganej między kolejnymi opakowaniami wielu leków tego typu. W przypadku leku Vibin stosowanie tabletek placebo ma na celu utrwalenie nawyku zażywania tabletek codziennie, o stałej porze.

W skład leku antykoncepcyjnego Vibin wchodzą dwa syntetyczne hormony steroidowe – pochodna estrogenów etynyloestradiol oraz pochodna progestagenu, czyli drospirenon. Tabletki powinny być zażywane codziennie, o stałej porze. W przypadku rozpoczęcia pierwszego opakowania, należy zacząć zażywanie leku w pierwszym dniu cyklu. Regularne stosowanie Vibin przez cały okres, gdy wymagana jest ochrona antykoncepcyjna, ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leku.

Jeżeli pominięta zostanie dawka leku, wówczas należy postępować ściśle według ustalonego schematu zażywania. Jeżeli od pominięcia dawki nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas wystarczy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę i bez zmian kontynuować zażywanie kolejnych tabletek z opakowania. Jeśli od pominięcia dawki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas sposób postępowania zależy od dnia cyklu. Jeśli do pominięcia dawki doszło w pierwszym tygodniu cyklu,należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę – nawet wówczas, gdy konieczne jest jednoczesne zażycie dwóch dawek. Potem należy kontynuować zażywanie leku, a przez siedem kolejnych dni stosować antykoncepcję mechaniczną. Jeżeli dawka Vibin pominięta została w drugim tygodniu, należy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę. Gdy jest to jedyna pominięta tabletka, można kontynuować stosowanie leku bez dodatkowych metod antykoncepcji. Natomiast gdy pominięta została więcej niż jedna tabletka – przez siedem dni konieczne jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji. Pominięcie tabletki w trzecim tygodniu wymaga natychmiastowego zażycia pominiętej dawki leku i kontynuowania zażywania tabletek żółtych, po czym należy pominąć tabletki placebo i rozpocząć kolejne opakowanie. Można także pominąć kolorowe tabletki i zażyć siedem tabletek placebo, po czym rozpocząć nowe opakowanie. W tym przypadku zalecane jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez 7 dni.

E-recepta online na lek Vibin

Lek Vibin – podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne – można wykupić wyłącznie na receptę. Lekarz może przepisać preparat podczas wizyty w gabinecie lub podczas konsultacji online. To drugie rozwiązanie pozwala na wypisanie e – recepty na lek Vibin po wykonaniu wywiadu lekarskiego. Lekarz ocenia wskazania do stosowania leku i – jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań – przepisuje e – receptę. Taką receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Wystarczy podać kod e-recepty oraz nr pesel. Wszystkie dane dotyczące recepty dostępne są w Internetowym Koncie Pacjenta.

Kto i kiedy nie powinien stosować leku Vibin?

Vibin to lek, który nie może być stosowany w określonych sytuacjach. Przede wszystkim – nie mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także kobiety podejrzewające u siebie ciążę. Istotnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, a także współistnienie takich czynników jak:

  • choroba zakrzepowo – zatorowa
  • niewydolność wątroby lub nerek
  • przebyty udar lub zawał serca
  • przebyte lub aktualnie obecne nowotwory wątroby
  • występowanie w przeszłości lub obecnie nowotworów hormonozależnych
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie
  • długotrwałe unieruchomienie, np. po operacji.

Czy lek Vibin wchodzi w interakcje z innymi lekami i alkoholem?

Stosując lek Vibin i inne preparaty, należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia niepożądanych interakcji. Przede wszystkim – niewskazane jest jednoczesne zazywanie lkeów stosowanych z leczeniu wirusowego zapalenia wątroby, takich jak ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir. Może wówczas dojść do wzrostu aktywności aminotransferazy alaninowej i zmniejszenia skuteczności leku Vibin. Zmniejszenie skuteczności antykoncepcyjnej możliwe jest także  przypadku jednoczesnego stosowania Vibin oraz takich leków jak:

  • leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV
  • gryzeofulwina
  • preparaty z dziurawcem zwyczajnym
  • topiramat
  • felbamat
  • karbamazepina
  • barbiturany
  • fenytoina

Należy pamiętać, że do spadku skuteczności leku Vibin może dojść nie tylko podczas stosowania tych leków, ale także jakiś czas po ich odstawieniu. Dlatego stosując jednocześnie te leki należy skonsultować się z lekarzem.

Werapamil, makrolidy, ketokonazol, cymetydyna czy leki przeciwdepresyjne mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu progestagenów lub estrogenów we krwi.

Środki ostrożności podczas przyjmowania leku Vibin

Stosując lek Vibin, należy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Mogą mieć one postać zawału serca, udaru mózgu, zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich. Na wystąpienie takich zaburzeń szczególnie narażone są kobiety powyżej 35 roku życia, z nadwagą, palące papierosy, długotrwale unieruchomione i z dodatnim wywiadem w kierunku zaburzeń zakrzepowo – zatorowych.

Stosując Vibin należy zwrócić szczególną uwagę na takie objawy mogące sugerować zakrzepicę lub zatorowość jak:

  • bóle i zawroty głowy
  • duszność i kaszel
  • ból w klatce piersiowej
  • utrata przytomności
  • zaburzenia widzenia czy mowy
  • porażenie połowicze
  • ból, obrzęk i zasinienie kończyny dolnej
  • silny ból brzucha
  • problemy z równowagą czy chodzeniem

Wykonując takie badania krwi jak parametry krzepliwości krwi, wskaźniki czynności nerek, wątroby czy tarczycy należy poinformować lekarza. Doustna antykoncepcja hormonalna może wpływać na wyniki tych badań.

Działania niepożądane przyjmowania leku Vibin

Stosując lek Vibin można doświadczyć rozmaitych działań niepożądanych. Najpoważniejszym z nich, a zarazem najrzadszym jest z pewnością incydent zakrzepowo – zatorowy. Ponadto Vibin może sprzyjać rozwojowi nadciśnienia krwi, hipertriglicerydemii czy podwyższeniu poziomu potasu we krwi. Częściej występujące działania niepożądane to obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia czynności wątroby czy większe ryzyko rozwoju hormonozależnych nowotworów wątroby lub piersi. Najczęściej występujące działania niepożądane mają postać bólów głowy i brzucha, obrzęku i tkliwości piersi, wahań nastroju i stanów depresyjnych. Ponadto pojawić się może suchość pochwy, spadek libido czy większa podatność na infekcje dróg rodnych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.