Novynette – 21 tabletek

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette to dwuskładnikowy, jednofazowy preparat antykoncepcyjny. Lek stosowany jest w celu zapobiegania ciąży, a działanie leku polega przede wszystkim na zahamowaniu procesu owulacji oraz zapobieganiu implantacji zarodka w śluzówce macicy. Lek należy przyjmować przez 21 dni, po czym zrobić siedmiodniową przerwę i rozpocząć kolejne opakowanie leku. Leku nie wolno stosować w ciąży i podczas karmienia piersią, inne przeciwwskazania to niewydolność wątroby i nerek, zaburzenia zatorowo – zakrzepowe czy obecność nowotworów hormonozależnych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette 21 tabletek – czym jest ten lek i w jakim celu się go stosuje?

Novynette 21 tabletek to lek antykoncepcyjny. Lek przepisywany jest na receptę tym kobietom, które chcą zapobiec niepożądanej ciąży. Skuteczne działanie antykoncepcyjne doustnych tabletek hormonalnej wynika przede wszystkim z możliwości zahamowania owulacja. Owulacja to moment uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, przypadający mniej więcej na środek cyklu miesięcznego. To właśnie podczas owulacji możliwe jest zapłodnienie. Lek Novynette uniemożliwia uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, dzięki czemu zapłodnienie jest niemożliwe. Ponadto lek utrudnia zapłodnienie ograniczając możliwość poruszania się plemników w drogach rodnych kobiety. Wywołując efekt zagęszczenia śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także hamując perystaltykę jajowodów, lek spowalnia ruch plemników i utrudnia ich dotarcie do komórki jajowej. Kolejny mechanizm działania leku sprowadza się do oddziaływania na błonę śluzową macicy. Zmienia się ona w taki sposób, że niemożliwe jest zaimplantowanie zapłodnionej komórki jajowej, w efekcie czego zarodek obumiera.

Co jest w składzie leku Novynette (21 tabletek)?

Lek Novynette to dwuskłądnikowy lek antykoncepcyjny, zawierający dwa syntetyczne hormony. Etynyloestradiol występuje w tabletce w dawce 0,02 mg i jest to pochodna estrogenów.  Z kolei dezogestrel to pochodna progestagenu, obecna w dawce 0,15 mg. Novynette to lek jednofazowy, co oznacza, że zawartość hormonów w każdej tabletce przyjmowanej w czasie jednego cyklu miesięcznego jest taka sama.  W opakowaniu znajduje się 21 tabletek o takiej samej zawartości hormonów.

Dawkowanie leku Novynette

Wszystkie tabletki zawarte w blistrze posiadają oznaczenie z poszczególnymi dniami tygodnia. Rozpoczynając nowe opakowanie zawsze należy zażyć tabletkę oznaczoną odpowiednim dniem tygodnia. Należy zażywać jedną tabletkę dziennie, o stałej porze. W przypadku, gdy lek Novynette stosowany jest po raz pierwszy, zażywanie leku należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu, czyli w dniu pojawienia się krwawienia miesięcznego. Należy przyjąć 21 tabletek z opakowania, a następnie przerwać stosowanie leku na 7 dni. Po 2 – 3 dniach od zażycia ostatniej tabletki z opakowania powinno wystąpić krwawienie miesięczne. Po siedmiodniowej przerwie należy rozpocząć zażywanie kolejnego opakowania, nawet wtedy, gdy krwawienie miesięczne jeszcze nie ustało.

W celu utrzymania skutecznego działania antykoncepcyjnego, konieczne jest regularne przyjmowanie leku. Opóźnienie w przyjęciu dawki lub pominięcie tabletki może skutkować obniżeniem skuteczności antykoncepcyjnej Novynette. Jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki nie przekracza dwunastu godzin, wówczas skuteczność leku nie powinna ulec obniżeniu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę i kontynuować zażywanie wszystkich tabletek z opakowania. Nie jest wówczas konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji, takich jak prezerwatywa. Nieco inaczej wygląda postępowanie w sytuacji, gdy od pominięcia dawki leku upłynęło dłużej niż 12 godzin. Ustalono schemat postępowania w każdym tygodniu cyklu.

W przypadku pominięcia dawki leku Novynette w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej zażyć zaległą tabletkę – nawet, gdy oznacza to konieczność przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie. Potem należy kontynuować stosowanie leku, zażywając jedną tabletkę dziennie aż do zakończenia opakowania. Jednocześnie – przez siedem dni od pominięcia tabletki należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji mechanicznej.

W przypadku pominięcia dawki Novynette w drugim tygodniu cyklu należy niezwłocznie zażyć pominiętą tabletkę, a następnie kontynuować zażywanie leku. Jeżeli pominięto tylko jedną tabletkę antykoncepcyjną, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli jednak pominięto co najmniej dwie tabletki – przez siedem kolejnych dni wymagane jest stosowanie antykoncepcji mechanicznej.

W przypadku pominięcia leku w trzecim tygodniu cyklu można wybrać jedną z metod postępowania:

  • należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, po czym kontynuować zażywanie pozostałych tabletek; następnie należy zrezygnować z siedmiodniowej przerwy między kolejnymi opakowaniami i od razu rozpocząć kolejne opakowanie
  • należy przerwać stosowanie leku i zrobić siedmiodniową przerwę, po czym rozpocząć kolejne opakowanie Novynette

Przedstawione dwa schematy postępowania dotyczą sytuacji, gdy pominięto jedną tabletkę Novynette. W przypadku, gdy pominięta została więcej niż jedna tabletka, należy jak najszybciej zażyć pominięte tabletki i przez siedem dni stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunków seksualnych.

Jeżeli w ciągu 3 – 4 godzin od przyjęcia tabletki wystąpią wymioty lub biegunki, może to przełożyć się na ograniczenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego. Wówczas wskazane jest zażycie kolejnej tabletki leku.

E-recepta online na lek Novynette 21 tabletek

Novynette, podobnie jak wszystkie antykoncepcyjne tabletki hormonalne jest lekiem, który można nabyć wyłącznie na receptę. Aby otrzymać receptę, można udać się do gabinetu ginekologa. Prostszą i mniej czasochłonną metodą jest uzyskanie recepty elektronicznej. Wówczas wszystko odbywa się online – zarówno konsultacja lekarska, jak i wypisanie recepty. Pacjent wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia, w oparciu o którą lekarz określa, czy lek powinien być przepisany. Jeśli brak jest przeciwwskazań do zażywania leku – w ciągu kilku minut pacjent otrzymuje elektroniczną receptę na lek Novynette. Do pacjenta wysyłany jest sms – em czterocyfrowy kod e – recepty, istnieje ponadto możliwość otrzymania kodu na maila. Recepta elektroniczna widoczna jest ponadto w Internetowym Koncie Pacjenta.

Realizacja recepty jest bardzo prosta – wystarczy udać się do jakiejkolwiek apteki i podać kod recepty oraz numer pesel.

Kto i kiedy nie powinien stosować leku Novynette?

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania leku Novynette. Jednym z nich jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu – może wówczas pojawić się pokrzywka skórna, obrzęk warg i języka, a nawet obrzęk naczynioruchowy. Preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i podejrzewających ciążę, a także karmiących piersią. Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest zaburzenie czynności wątroby i nerek, czyli narządów odpowiedzialnych za metabolizowanie leku i usuwanie metabolitów z organizmu.

Istotnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest współwystępowanie zaburzeń zdrowotnych, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju pojawienia się incydentów zakrzepowo – zatorowych. Mowa o takich zaburzeniach jak nadciśnienie, zbyt wysoki poziom trójglicerydów oraz cholesterolu, podwyższony poziom homocysteiny. Ponadto czynniki zwiększające podatność na powstanie zatorów lub zakrzepów to zaawansowana cukrzyca, a także rodzinne występowanie incydentów zakrzepowo – zatorowych.

Istotnym przeciwwskazaniem uniemożliwiającym stosowanie leku jest występowanie zaburzeń krwi, w tym zakrzepicy żył głębokich, a także przebyty w przeszłości udar mózgu lub zawał serca. Leku nie należy także stosować, gdy występują krwawienia z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie, a także zapalenie trzustki. Także obecność w przeszłości lub obecnie nowotworów hormonozależnych piersi czy wątroby jest przeciwwskazaniem do stosowania Novynette.

Skutki uboczne stosowania leku Novynette 21 tabletek

Podczas zażywania leku Novynette możliwe jest wystąpienie rozmaitych działań niepożądanych. Większość z nich ma łagodny charakter. Najczęściej efekty uboczne występujące podczas zażywania Novynette to bóle głowy, bóle brzucha, niestrawność, wahania nastroju, a także problemy ze snem. Niekiedy może pojawić się bóle piersi i tkliwość piersi, nudności, a także przyrost masy ciała. Nieco rzadziej występują takie symptomy jak nadmierna suchość pochwy i związana z nim bolesność odczuwalna podczas stosunków seksualnych; niektóre kobiety uskarżają się na spadek libido. Niekiedy pojawia się zwiększona podatność na rozwój infekcji drożdżakowych dróg rodnych. Kolejne rzadko występujące działania niepożądane to pokrzywka skórna, rozwój zmian trądzikowych, nadmierne wypadanie włosów. Istnieje ryzyko rozwoju migren, wymiotów i biegunek, a także obrzęków wynikających z zatrzymania płynów w organizmie.

Najrzadziej występujące działania niepożądane wynikające z zażywania Novynette związane są ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Mogą mieć one postać zakrzepicy żył głębokich, zlokalizowanej w obrębie naczyń krwionośnych kończyn dolnych, a także zawału serca, udaru mózgu czy zatorowości płucnej.

Ciąża i karmienie piersią – czy można stosować lek Novynette?

Składniki aktywne leku oraz ich metabolity mogą przenikać przez łożysko, oddziałując na organizm płodu. Dlatego stosowanie leku Novynette w ciąży i przy podejrzeniu ciąży nie jest wskazane. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę stosując lek Novynette, należy jak najszybciej przerwać jego stosowania. Nie ma co prawda danych dotyczących ewentualnego działania teratogennego antykoncepcji hormonalnej na płód, jednak należy zachować najwyższą ostrożność – i dlatego nie jest zalecane stosowanie leku przez ciężarną.

Metabolity leku Novynette mogą przechodzić do pokarmu kobiecego. Jeśli kobieta chce stosować hormonalną antykoncepcję doustną podczas karmienia piersią, powinna udać się do lekarza, który przepisze właściwy preparat.

Inne leki i alkohol a przyjmowane leku Novynette

Lek Novynette może wchodzić w interakcje z wieloma preparatami. Dotyczy to przede wszystkim leków, które wpływają na metabolizm wątrobowy, nasilając go. Wówczas istnieje ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Takie interakcje dotyczą przede wszystkim leków stosowanych w wirusowym zapaleniu wątroby typu C – ombitaswiru, parytaprewiru, rytonawiru oraz dasabuwiru. Łączenie tych leków z Novynette może prowadzić do zwiększenia poziomu enzymu wątrobowego – aminotransferazy alaninowej we krwi. Ponadto możliwy jest spadek skuteczności antykoncepcyjnej Novynette. Podobna interakcja może mieć miejsce podczas łączenia doustnej antykoncepcji hormonalnej z takimi lekami jak:

  • gryzwofulwina, ketokonazol stosowane w zakażeniach grzybiczych
  • preparaty z dziurawcem zwyczajnym
  • fenytoina, barbiturany, karbamezepina, okskarbamazepina, topiramat stosowane w leceniu padaczki
  • bozentan, czyli lek stosowany w nadciśnieniu płucnym
  • rytonawir, efawirenz, newirapina, czyli leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV

Brak jest danych dotyczących ewentualnych interakcji pomiędzy lekiem Novynette a alkoholem. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia wymiotów sprowokowanych piciem alkoholu – a to może ograniczyć wchłanianie leku z przewodu pokarmowego. Dlatego nie jest zalecane picie alkoholu podczas stosowania leku.

Stosowanie leku Novynette może wpływać na skuteczność takich leków jak cyklosporyna, teofilina, tizanidyna czy lamotrygina.

Na co zwracać uwagę podczas przyjmowania leku Novynette

Podczas stosowania leku Novynette, szczególną ostrożność powinny zachować kobiety z podwyższonym ryzykiem wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych. Takie ryzyko wzrasta podczas współwystępowania nadciśnienia, miażdżycy, zaawansowanej cukrzycy czy zaburzeń lipidowych krwi. Ponadto na większą częstość występowania incydentów zakrzepowo – zatorowych narażone są kobiety:

  • powyżej 35 roku życia
  • z nadwagą lub otyłością
  • z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku zakrzepów czy zatorów
  • palące papierosy
  • narażone na długotrwałe unieruchomienie (np. po zabiegach operacyjnych).

Natychmiastowego przerwania stosowania leku i kontaktu z lekarzem wymagają te sytuacje, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia problemów z nadkrzepliwością krwi. W przypadku zakrzepicy żył głębokich, czyli zamknięcia światła naczynia krwionośnego w kończynie dolnej pojawia się obrzęk nogi, ból i zasinienie. Zawał serca, czyli niedotlenienie mięśnia sercowego w efekcie zamknięcia światła wieńcowego naczynia krwionośnego może być zwiastowany przez takie objawy jak ból w klatce piersiowej, przyspieszenie akcji serca, uczucie splątania czy utrata przytomności. Udar mózgu można podejrzewać, gdy pojawiają się następujące symptomy:

  • utrata przytomności
  • porażenie połowicze
  • problemy z utrzymaniem równowagi
  • zaburzenia koordynacji ruchowej
  • problemy z mową
  • zaburzenia wzroku
  • bóle i zawroty głowy.

W przebiegu zatoru tętnicy płucnej może pojawić się uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej, a także kaszel z krwiopluciem. Ponadto może wystąpić kołatanie serca, spłycenie serca i osłabienie, a nawet omdlenie.

Jeśli dojdzie do nagłej, jednostronnej utraty widzenia, może to świadczyć o wystąpieniu zakrzepu żyły siatkówki. Z kolei powstaniu zakrzepu w naczyniach jamy brzusznej może towarzyszyć silny ból brzucha.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.