Novynette – 63 tabletek

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette to doustne środki antykoncepcyjne. Zawierają hormony minimalizujące ryzyko zajście w ciążę – etynyloestradiol oraz dezogestrel. Działanie leku sprowadza się do zahamowania owulacji, ograniczenia możliwości dotarcia plemników do komórki jajowej, a także uniemożliwienia implantacji zarodka w błonie śluzowej macicy. Leku nie powinny stosować kobiety w ciąży lub podejrzewające ciążę, karmiące piersią, narażone na ryzyko rozwoju incydentów zakrzepowo – zatorowych. Efekty uboczne stosowanie Novynette mają zazwyczaj postać bólów głowy i bólów brzucha, wahań nastroju, spadku libido, obrzęku piersi. Rzadko występujące powikłania to wzrost częstości zaburzeń zakrzepowo – zatorowych, a także nowotworów hormonozależnych wątroby lub sutka.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest za lek Novynette – 63 tabletki – i kiedy się go stosuje?

Novynette to dwuskładnikowy, jednofazowy lek o działaniu antykoncepcyjnym. Lek stosowany jest w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Zminimalizowanie ryzyka zapłodnienia możliwe jest dzięki kilku mechanizmom działania leku. Najważniejszym jest zahamowanie dojrzewania pęcherzyka Graafa. Jest to niedojrzała komórka jajowa otoczona komórkami odżywczymi. Do pęknięcia pęcherzyka Graafa dochodzi mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego i wówczas komórka jajowa jest uwalniana do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. Lek Novynette hamuje ten proces, uniemożliwiając zapłodnienie.

Novynette może utrudniać plemnikom poruszanie się w drogach rodnych oraz dotarcie do komórki jajowej. Jest to możliwe dzięki zagęszczeniu śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także spowolnienie perystaltyki mięśniówki gładkiej jajowodów. Ostatni mechanizm działania leku sprowadza się do uniemożliwienia implantacji zarodka. Nawet, jeśli dojdzie do zapłodnienia, lek wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, aby niemożliwe było zaimplanowanie zarodka. W ciągu kilku dni zarodek obumiera.

Skład leku Novynette

Lek Novynette to dwuskładnikowy lek hormonalny, zawierający syntetyczne pochodne hormonów sterydowych. Pochodną progestagenu jest dezogestrel, którego zawartość w każdej tabletce to 0,15 mg. Z kolei etynyloestradiol to pochodna estrogenów, a zawartość tego związku w leku Novynette to 0,02 mg. Lek jest preparatem jednofazowym, co oznacza, że zawartość hormonów we wszystkich tabletkach zażywanych podczas cyklu miesięcznego jest taka sama.

Jak przyjmować lek Novynette?

Lek Novynette to doustny preparat antykoncepcyjny, który zawiera 21 tabletek w blistrze. Każda tabletka w blistrze jest przypisana do określonego dnia tygodnia i w taki sposób należy je zażywać. Rozpoczynając opakowanie należy zażyć tą tabletkę, która jest przypisana do bieżącego dnia i następnie kontynuować zażywanie zgodnie z kolejnymi dniami tygodnia. Należy zażywać jedną tabletkę dziennie, o stałej porze. Po zażyciu wszystkich tabletek z blistra, czyli po 21 dniach należy na 7 dni przerwać stosowanie leku. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie miesięczne. Po siedmiu dniach należy sięgnąć po nowe opakowanie leku, nawet wtedy, gdy krwawienie się jeszcze nie skończyło. Zażywanie leku należy kontynuować tak długo, jak długo kobieta chce ograniczyć ryzyko zajścia w ciążę.

Jeżeli rozpoczynane jest pierwsze opakowanie leku Novynette, nie należy zaczynać stosowania leku w dowolnym momencie. Pierwszą tabletkę zażywa się w pierwszym dniu cyklu, czyli wtedy, gdy pojawi się krwawienie miesięczne.

Regularne przyjmowanie tabletek o tej samej porze ma ogromne znaczenie dla zachowania wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej leku. W przypadku opóźnienia w przyjęciu leku lub pominięcia dawki, skuteczność ta może ulec zmniejszeniu. Jeśli opóźnienie w przyjęciu leku nie przekracza 12 godzin, nie powinno to wpłynąć na skuteczność działania Novynette, dlatego nie jest konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunku. Wystarczy jedynie zażyć jak najszybciej pominiętą dawkę leku i kontynuować stosowanie pozostałych tabletek z opakowania.

Jeśli opóźnienie w dawkowaniu leku przekracza 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku może zostać zaburzona. Aby zachować maksymalną możliwą ochronę przed zapłodnieniem, wymagane jest przestrzeganie określonego schematu postępowania, ustalonego dla poszczególnych tygodni cyklu. Pominięcie tabletki lub ponad dwunastogodzinne opóźnienie w zażyciu leku, które wystąpiło w pierwszym tygodniu cyklu, może wpłynąć na skuteczność działania leku. W takiej sytuacji zalecane jest, aby jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, nawet jeśli konieczne będzie zażycie dwóch tabletek na raz. Następnie przez kolejnych siedem dni konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej.

W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu ciąży należy jak najszybciej zażyć brakującą tabletkę. Jeśli pominięto tylko jedną dawkę leku, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli natomiast pominięto więcej niż jedną tabletkę – zalecane jest stosowanie antykoncepcji barierowej w kolejnych siedmiu dniach.

Podczas pominięcia tabletki leku Novynette w trzecim tygodniu stosowania można wybrać jeden z dwóch schematów postępowania:

  • można jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę i dokończyć zażywanie wszystkich tabletek z opakowania, a następnie zacząć kolejne opakowanie bez siedmiodniowej przerwy między opakowaniami
  • można zaprzestać zażywaniu tabletek pozostałych w opakowaniu, zrobić siedmiodniową przerwę i rozpocząć kolejne opakowanie leku

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki w ciągu pierwszych 3 – 4 godzin od zażycia leku, należy zażyć jeszcze jedną tabletkę. Biegunka czy wymioty może zakłócić przyswajanie leku z przewodu pokarmowego.

E-recepta online na lek Novynette

Lek Novynette wydawany jest wyłącznie na receptę, zatem przed zakupem leku należy udać się do lekarza. Pacjentka może otrzymać receptę podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym. Inną możliwością jest konsultacja on line i wydanie e-recepty na lek Novynette. Taka konsultacja ma postać ankiety, którą pacjent wypełnia online. Dzięki temu lekarz zdobywa wszystkie informacje zdrowotne niezbędne do tego, aby określić zasadność stosowania leku. Następnie lekarz wyklucza obecność przeciwwskazań do stosowania leku. Wówczas specjalista wypisuje elektroniczną receptę, którą można zrealizować we wszystkich aptekach w kraju. Wystarczy podać czterocyfrowy kod recepty i numer pesel.

Kod recepty dostarczany jest pacjentowi drogą sms – ową, może być także wysłany na maila. Ponadto recepta widnieje w Internetowym Koncie Pacjenta.

Novynette – przeciwwskazania

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania leku Novynette. Nie wolno go zażywać kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a także przy podejrzeniu ciąży. Leku nie wolno stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu. Może pojawić się wówczas reakcja alergiczna o charakterze pokrzywki skórnej, a w ciężkich przypadkach – obrzęku naczynioruchowego.

Przeciwwskazaniem do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest zaburzenie krzepliwości krwi, np. Niedobór białka S czy C, niedobór czynnika V Leiden czy antytrombiny III. Preparatu nie należy zażywać, gdy w przeszłości wystąpiły takie epizody zakrzepowo – zatorowe jak zawał serca, zatorowość płucna  czy udar mózgu. Od stosowania leku należy się także powstrzymać w sytuacji, gdy kobieta jest narażona na większe ryzyko wystąpienia zakrzepu lub zatoru, co ma miejsce w przypadku oddziaływania takich czynników jak:

  • miażdżyca
  • nadciśnienie
  • zaburzenia lipidowe krwi (hipercholesterolemia lub hipertriglicerydemia)
  • podwyższony poziom homocysteiny
  • zaawansowana cukrzyca
  • obecność żylaków
  • migreny
  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku incydentów zakrzepowo – zatorowych

Ponieważ stosowanie leku Novynette wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nowotworów hormonozależnych, zażywanie leku jest niewskazane u tych kobiet, które aktualnie lub w przeszłości chorowały na hormonozależne nowotwory sutka lub wątroby. Kolejne przeciwwskazania do stosowania leku to krwawienia z dróg rodnych o nieokreślonej przyczynie, a także rozrost endometrium macicy. Ponadto leku nie wolno stosować w przebiegu zapalenia trzustki,  a także zaburzeń czynności nerek lub wątroby.

Novynette 63 tabletki – działania niepożądane

Podczas stosowania leku Novynette mogą wystąpić skutki uboczne. Najczęściej mają one łagodny charakter i przyjmują następującą postać:

  • krwawienie międzymiesiączkowe
  • ból głowy, w tym migreny
  • ból brzucha
  • niestrawność
  • tkliwość piersi i ból
  • nudności i wymioty
  • wahania nastroju

U niektórych kobiet mogą wystąpić zmiany w wydzielinie z pochwy, prowadzące do częstszego występowania zakażenia pochwy o podłożu drożdżakowym. Ponadto może pojawić się suchość w pochwie, ból podczas stosunku, a także spadek libido. Może dojść do nasilenia endometriozy.

Rzadsze efekty uboczne stosowania leku Novynette mogą mieć postać kamicy żółciowej, nadciśnienia tętniczego krwi, wzrostu masy ciała, a także zmian skórnych o charakterze wysypki, świądu skóry lub trądziku.

Najpoważniejsze skutki uboczne wynikające ze stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej dotyczą wzrostu częstości występowania incydentów zakrzepowo – zatorowych, które mogą mieć postać zawału serca, udaru mózgu, zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy zakrzepicy żyły siatkówki lub innych naczyń krwionośnych. Ponadto podczas stosowania leku Novynette może dojść do wzrostu częstości nowotworów hormonozależnych, takich jak rak wątroby czy rak piersi.

Novynette 63 tabletki w czasie ciąży i podczas karmienia piersią

Novynette nie powinien być zażywany podczas ciąży i laktacji, gdyż związki aktywne leku i ich metabolity mogą przenikać przez łożysko i przechodzić do pokarmu matki. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, nie powinna sięgać po lek Novynette. Jeżeli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania leku, należy jak najszybciej przerwać jego stosowanie. Nie ma danych klinicznych dotyczących teratogennego działania antykoncepcji hormonalnej na organizm płodu, jednak mimo to zalecana jest ostrożność.

Novynette 63 tabletki – czy wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Interakcje między doustnymi środkami antykoncepcyjnymi i innymi lekami mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności doustnych środków antykoncepcyjnych.

Interakcje mogą wystąpić z lekami, które indukują enzymy mikrosomalne, co może spowodować zwiększoną klirens hormonów płciowych. Dotyczy to m. in. Takich leków jak hydantoina barbiturany, primidon, karbamazepina, ryfampicyna i okskarbamazepina, topiramat, felbamat, rytonawir, gryzeofulwina. Efekt indukcji enzymów wątrobowych na ogół jest podtrzymywany przez co najmniej 4 tygodnie po zaprzestaniu leczenia farmakologicznego. Dlatego łącząc wspomniane leki z preparatem Novynette warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. W przypadku leków aktywujących enzymy mikrosomalne metodę barierową antykoncepcji należy stosować w czasie jednoczesnego podawania leku i przez 28 dni po ich odstawieniu. W przypadku długotrwałego leczenia lekami aktywującymi enzymy mikrosomalne należy rozważyć inną metodę antykoncepcji.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków. W związku z tym, stężenia w osoczu i tkanek może albo zwiększyć (np. cyklosporyny) lub zmniejszyć (np. lamotryginy).

Środki ostrożności podczas przyjmowania leku Novynette (63 tabletki)

Podczas stosowania Novynette szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, u których występują czynniki ryzyka wystąpienia zatorów czy zakrzepów. Mowa o kobietach powyżej 35 roku życia, z nadwagą lub otyłością, palące papierosy, a także narażone na długotrwałe unieruchomienie. Istotne znaczenie ma także współwystępowanie takich schorzeń jak nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia lipidowe krwi, migreny czy choroby serca. Ostrożność podczas stosowania leku Novynette powinny zachować także kobiety z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku zatorów i zakrzepów. Podejrzenie wystąpienia powikłań zakrzepowo – zatorowych mogą nasunąć takie objawy jak:

  • ból nogi, jej obrzęk i zasinienie, mogące świadczyć o zakrzepicy żył głębokich
  • ból w klatce piersiowej, osłabienie, omdlenie, kołatanie serca, splątanie i uczucie lęku, czyli objawy sugerujące możliwość wystąpienia zawału serca
  • porażenie połowicze, problemy z koordynacją ruchową i utrzymaniem równowagi, zaburzenia mowy, bóle i zawroty głowy, utrata przytomności, czyli objawy mogące towarzyszyć udarowi mózgu
  • nagła utrata widzenia jednostronnego, wskazująca na zakrzep żyły siatkówki
  • kaszel, krwioplucie, duszności oraz uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej, mogące sugerować zatorowość płucną

W przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z wymienionych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Stosowanie sterydów antykoncepcyjnych może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, w tym parametrów biochemicznych wątroby, tarczycy, czynności nadnerczy i nerek, stężenia w osoczu białek nośnikowych, parametrów metabolizmu węglowodanów i parametrów krzepnięcia i fibrynolizy. Zmiany te są niewielkie i zazwyczaj pozostają w prawidłowym zakresie norm laboratoryjnych.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.