Novynette – 126 tabletek

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Novynette to doustny środek antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Lek może być stosowany długotrwałe przez cały okres, gdy wymagana jest ochrona przed zapłodnieniem. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przez 21 dni, zrobić siedem dni przerwy i potem rozpocząć kolejne opakowanie leku. Doustnej antykoncepcji hormonalnej nie powinny stosować kobiety w ciąży i podejrzewające ciążę, karmiące piersią, z zaburzeniami funkcji wątroby i nerek, a także zaburzenia krzepliwości krwi czy przebyty zawał lub udar mózgu. Lek Novynette może wchodzić w interakcje z innymi lekami, a także prowadzić do wystąpienia efektów ubocznych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette 126 tabletek – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Novynette to lek zaliczany do doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Lek zawiera dwie syntetyczne pochodne hormonów – etynyloestradiol oraz dezogestrel. Działanie leku sprowadza się do uniemożliwienia zapłodnienia oraz implantacji zarodka. Zapłodnienie jest możliwe podczas owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Proces ten zachodzi mniej więcej w połowie cyklu miesięcznego. Novynette hamuje uwalnianie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, przez co nie może dojść do zapłodnienia. Kolejny mechanizm działania leku to utrudnienie poruszania się plemników w drogach rodnych kobiety i ich dotarcia do komórki jajowej. Jest to możliwe dzięki zagęszczeniu śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także spowolnienie perystaltyki mięśni gładkich jajowodów. Ostatni mechanizm działania leku to uniemożliwienie implantacji zarodka. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, lek wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, że nie jest możliwa implantacja zapłodnionej komórki jajowej. W efekcie zarodek obumiera.

Co znajduje się w składzie leku Novynette 126 tabletek?

Lek Novynette zawiera dwa syntetyczne hormony sterydowe. Zawartość tych hormonów w jednej tabletce to 0,15 mg dezogestrelu oraz 0,02 mg etynyloestradiolu. Są to pochodne odpowiednio progestagenów i estrogenów, które zastępują występujące fizjologicznie w organizmie żeńskie hormony płciowe. Ten dwuskładnikowy preparat jest zaliczany do jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych. Oznacza to, że każda tabletka leku przyjmowana w trakcie cyklu miesięcznego ma taką samą zawartość hormonów. Opakowanie zawiera 6 blistrów po 21 tabletek. Każdy blister wystarcza na jeden cykl miesięczny.

Novynette 126 tabletek – dawkowanie leku

Gdy lek stosowany jest po raz pierwszy, należy rozpocząć zażywanie leku od pierwszego dnia cyklu, czyli w dniu wystąpienia krwawienia miesięcznego. Pierwsza tabletką powinna być ta przypisana do określonego dnia tygodnia – każda tabletka w blistrze opisana jest kolejnymi dniami tygodnia. Novynette powinien być stosowany raz dziennie, o stałej porze. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przez okres 21 dni. Po zakończeniu zażywania całego blistra leku Novynette, należy zrobić siedmiodniową przerwę w zażywaniu leku. W tym czasie powinno wystąpić krwawienie miesięczne. Po siedmiu dniach rozpoczyna się zażywanie kolejnego opakowania – nawet wtedy, gdy krwawienie miesięczne jeszcze nie ustąpiło. Taki schemat dawkowania leku należy kontynuować tak długo, jak długo kobieta potrzebuje ochrony przed niepożądanym zapłodnieniem.

Aby zachować maksymalną skuteczność antykoncepcyjną leku, konieczne jest regularne jego zażywanie – codziennie, o stałej porze. W przypadku opóźnienia w przyjęciu tabletki lub jej pominięcia skuteczność Novynettte może być obniżona. W takim przypadku określono dokładny sposób postępowania, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu dawki nie przekracza 12 godzin, istnieje niewielkie ryzyko, że skuteczność antykoncepcyjna leku zostanie zaburzona. Wówczas nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych – wystarczy jedynie zażyć jak najszybciej brakującą tabletkę i kontynuować stosowanie leku według ogólnego schematu. Jeśli do opóźnienia zażycia leku doszło w czasie przekraczającym 12 godzin, może dojść do osłabienia skuteczności leku. Sposób postępowania zależy od tygodnia cyklu, w którym doszło do pominięcia dawki leku. Jeśli dawka została pominięta lub opóźniona w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej zażyć brakującą tabletkę, nawet, jeśli oznacza to konieczność zażycia dwóch tabletek jednocześnie. Dodatkowo – przez siedem kolejnych dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę. Podczas pominięcia tabletki Novynette w drugim tygodniu cyklu należy jak najszybciej zażyć brakującą tabletkę. Jeśli opóźnienie lub pominięcie tabletki zdarzyło się tylko raz, wówczas nie ma konieczności stosowania barierowych metod antykoncepcji. Natomiast w przypadku pominięcia co najmniej dwóch tabletek, należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez siedem dni.

Jeśli dojdzie do pominięcia tabletki w trzecim tygodniu cyklu, można wybrać jeden z dwóch schematów postępowania:

  • można zażyć jak najszybciej pominiętą tabletkę Novynette, a następnie kontynuować stosowanie leku do momentu zażycia wszystkich tabletek z blistra; następnie należy od razu zacząć nowe opakowanie, nie robiąc siedmiodniowej przerwy między opakowaniami
  • można przerwać zażywanie tabletek, które pozostały w blistrze i zrobić siedmiodniową przerwę w stosowaniu leku; po siedmiu dniach rozpoczynane jest kolejne opakowanie leku.

Gdy w ciągu pierwszych 3 – 4 godzin od przyjęcia tabletki dojdzie do ostrych wymiotów lub biegunki, należy zażyć dodatkową dawkę leku.Ma to na celu zredukowanie ryzyka niewchłonięcia pełnej dawki leku.

E-recepta online na lek Novynette 126 tabletek

Lek Novynette można kupić wyłącznie na receptę. Lek przepisywany jest przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, podczas którego lekarz ocenia wskazania do stosowania leku i wyklucza obecność przeciwwskazań. Receptę można otrzymać podczas osobistej wizyty w gabinecie ginekologa, a także podczas konsultacji online. Jeśli pacjentka nie ma możliwości wykonania wizyty w gabinecie lekarza, może wypełnić ankietę online. Jeśli istnieją wskazania do stosowania leku, a stan zdrowia nie wyklucza stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, lekarz wypisuje e-receptę na lek Novynette. Taką elektroniczna receptę można zrealizować w każdej aptece w kraju – wystarczy podać 4 – cyfrowy kod recepty i numer pesel pacjenta. Kod można otrzymać także na maila, a recepta widnieje w Internetowym Koncie Pacjenta.

Przeciwwskazania, czyli kto i w jakich przypadkach nie powinien stosować leku Novynette 126 tabletek

Nie należy stosować Novynette w ciąży lub jeśli kobieta niedawno urodziła dziecko. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu – istnieje ryzyko rozwoju alergii. Nie należy stosować pigułek antykoncepcyjnych, jeśli występują następujące schorzenia:

  • niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi
  • choroby serca (zwłaszcza choroba wieńcowa)
  • wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów
  • wysoki poziom homocysteiny
  • przebyty w przeszłości zawał serca lub udar mózgu
  • migrenowe bóle głowy z aurą
  • zaawansowana cukrzyca
  • nierozpoznane krwawienie z pochwy
  • choroba wątroby lub rak wątroby
  • zapalenie trzustki
  • zaburzenia funkcjonowania nerek
  • występowanie obecnie lub w przeszłości nowotworów hormonozależnych wątroby czy piersi
  • ciężkie migrenowe bóle głowy
  • występowanie problemów z krzepliwością krwi
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C, leczone takimi lekami jak ombitaswir, paritaprewir lub rytonawir.

Ponadto leku nie należy stosować podczas zabiegów operacyjnych związanych z długotrwałym unieruchomieniem.

Ciąża, karmienie piersią i lek Novynette 126 tabletek

Leku Novynette nie należy stosować w ciąży, gdyż lek przenika przez łożysko do organizmu płodu. Należy zaprzestać stosowania etynyloestradiolu i dezogestrelu i natychmiast poinformować lekarza, jeśli kobieta zajdzie w ciążę lub jeśli nie pojawią się z dwie miesiączki z rzędu. Jeśli niedawno kobieta urodziła dziecko, należy odczekać co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem zażywania Novynette. Zachowanie ostrożności jest wskazane pomimo tego, że nie udowodniono teratogennego działania Novynette na płód.

Novynette nie powinien być zażywany przez kobiety karmiące piersią, gdyż związki aktywne leku i ich metabolity przechodzą do mleka kobiety.

Czy lek Novynette 126 tabletek może być przyjmowany z innymi lekami?

Jednoczesne stosowanie z produktami leczniczymi stosowanymi w wirusowym zapaleniu wątroby typu C, zawierającymi ombitaswir/parytaprewir/rytonawir i dazabuwir może zwiększać ryzyko zwiększenia aktywności aminotransferazy alaninowej. Mogą wystąpić interakcje z lekami, które indukują enzymy mikrosomalne, co może powodować wzrost klirensu hormonów płciowych i obniżyć skuteczność antykoncepcyjną Novynette. Indukcję enzymatyczną można zaobserwować już po kilku dniach leczenia. Maksymalna indukcja enzymów zwykle występuje w ciągu kilku tygodni. Po zaprzestaniu farmakoterapii może nastąpić indukcja enzymatyczna utrzymuje się przez około 4 tygodnie. W tym okresie łączne stosowanie Novynette i leków indukujących metabolizm wątrobowy może wiązać się z koniecznością stosowania barierowych metod antykoncepcji. Dotyczy to takich leków jak:

  • barbiturany
  • bozentan
  • karbamazepina
  • fenytoina
  • prymidon
  • ryfampicyna
  • leki na HIV (rytonawir, newirapina i efawirenz)
  • felbamat
  • gryzeofulwina
  • topiramat.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm niektórych innych substancji czynnych. W związku z tym stężenia niektórych leków mogą albo wzrosnąć (np. cyklosporyna) albo ulec zmniejszeniu (np. lamotrygina). Terapia estrogenami może prowadzić do zmniejszenia wolnej tyroksyny i wzrostu TSH w niedoczynności tarczycy leczonej lewotyroksyną.

Novynette 126 tabletek – przeciwwskazania

Najczęściej stosowanie Novynette wiąże się z wystąpieniem łagodnych działań niepożądanych, które mogą dotyczyć różnych narządów i układów:

  • układ rozrodczy: nieregularne krwawienie, brak miesiączki, zmiany w wydzieliny szyjki macicy, zwiększona wielkość mięśniaków, zaostrzenie endometriozy i infekcje pochwy, takie jak drożdżakowe zapalenie pochwy, nadmierna suchość pochwy i bolesne stosunki
  • gruczoł piersiowy: ucisk, ból, powiększenie piersi, pojawienie się nietypowej wydzieliny
  • układ trawienny: nudności, wymioty, kamienie żółciowe, żółtaczka cholestatyczna, bóle brzucha
  • skóra: pokrzywka, świąd skóry, zmiany trądzikowe, melasma (przebarwienie posłoneczne na skórze)
  • oko: dyskomfort rogówki w przypadku stosowania soczewek kontaktowych.
  • ośrodkowy układ nerwowy: bóle głowy, migreny, zmiany osobowości, depresja, wahania nastroju, problemy ze snem

Ponadto stosowaniu leku Novynette może towarzyszyć przyrost masa ciała, wzrost poziomu trójglicerydów i cholesterolu, wzrost ciśnienia tętniczego krwi (objawiający się bólami i zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, szumami usznymi),

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych może powodować żółtaczkę, cholestazę lub kamienie żółciowe. Bardzo rzadko doustne środki antykoncepcyjne mogą wywołać nasilenie tocznia rumieniowatego układowego. Kolejne działania niepożądane leku Novynette to zaburzenia czynności wątroby – utrata apetytu, ból w górnej części brzucha, zmęczenie, ciemny mocz, żółtaczka (zażółcenie skóry lub oczu).

Najpoważniejsze powikłania wynikające ze stosowania Novynette dotyczą wzrostu ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych wątroby czy piersi, a także incydentów zakrzepowo – zatorowych. Mogą mieć one postać zawału serca, udaru mózgu, zakrzepicy żyłą głębokich, zatorowości płucnej; możliwa jest także inna lokalizacja zmian zakrzepowo – zatorowych w naczyniach krwionośnych.

Inne środki ostrożności podczas stosowania leku Novynette 126 tabletek

Możliwe są rzadkie zdarzenia związane z doustnym zastosowaniem środków antykoncepcyjnych ze zwiększonym ryzykiem incydentów zakrzepowych i zatorowych, takich jak zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna. Dlatego należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawią się objawy mogące sugerować problemy z nadmierną krzepliwością krwi:

  • objawy udaru mózgu – nagłe drętwienie lub osłabienie (zwłaszcza po jednej stronie ciała), nagły silny ból głowy, niewyraźna mowa, problemy ze wzrokiem lub równowagą, utrata przytomności
  • objawy zakrzepu krwi w naczyniach siatkówki oka- nagła utrata wzroku w jednym oku
  • objawy zatorowości płuc – kłujący ból w klatce piersiowej, uczucie duszności, odkrztuszanie krwi
  • objawy zakrzepicy żył głębokich – ból lub ciepło w jednej lub obu nogach, a także zasinienie kończyny
  • objawy zawału serca – ból lub ciśnienie w klatce piersiowej, ból rozprzestrzeniający się na szczękę lub ramię, nudności, pocenie się, utrata przytomności, nieregularna praca serca.

Na rozwój tego typu powikłań w szczególności narażone są kobiety w wieku powyżej 35 lat, z nadwagą lub otyłością, palące papierosy, narażone na unieruchomienie np. po zabiegu operacyjnym.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.