Novynette

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette to doustny lek antykoncepcyjny, zawierający dwa syntetyczne hormony płciowe – etynyloestradiol ora dezogestrel. Hormony te uniemożliwiają zajście w ciążę hamując owulację, ograniczając poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety, a także utrudniając implantację zarodka w błonie śluzowej macicy. Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, cierpiące na zaburzenia krzepliwości krwi, a także chorujące na nowotwory hormonozależne.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Novynette – co to za lek i kiedy jest stosowany?

Novynette to doustny lek antykoncepcyjny, zawierający dwa syntetyczne hormony sterydowe – etynyloestradiol oraz dezogestrel. Lek minimalizuje ryzyko zajścia w ciążę.

Novynette występuje w następujących wariantach:

  • Novynette 21 tabletek
  • Novynette 63 tabletki
  • Novynette 126 tabletek

Ten dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny wykazuje wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim – lek hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa, czyli pęcherzyka jajnikowego otaczającego komórkę jajową. W efekcie nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a zatem zahamowany zostaje proces owulacji. A owulacja to moment cyklu miesięcznego kluczowy dla procesu zapłodnienia. To najważniejszy, ale nie jedyny moment działania leku. Novynette wpływa na zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, a także hamuje perystaltykę mięśniówki gładkiej jajowodów. Przez to poruszanie się plemników w drogach rodnych kobiety i dotarcie do komórki jajowej jest znacznie utrudnione. A jeśli jednak dojdzie do zapłodnienia – Novynette wpływa na błonę śluzową macicy w taki sposób, aby niemożliwa była implantacja zarodka. A to oznacza, że zarodek w ciągu kilku dni obumiera.

Lek stosowany jest w celu zapobiegania niepożądanej ciąży i stosowany jest przez cały okres, w którym kobieta nie planuje potomstwa.

Skład leku Novynette

Novynette to jednofazowe, dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Każda tabletka zawiera dwa hormony. Etynyloestradiol, czyli pochodną estrogenu, która występuje w ilości 0,02 mg. Natomiast dezogestrel to pochodna progestagenu, obecna w tabletce w dawce 0,15 mg. To, że Novynette jest lekiem jednofazowym oznacza, że wszystkie tabletki zażywane podczas jednego cyklu miesięcznego mają taki sam skład. Z kolei w przypadku tabletek wielofazowych skład hormonalny tabletek zmienia się w poszczególnych dniach cyklu.

Dawkowanie leku Novynette

Lek Novynette powinien być przyjmowany codziennie, o stałej porze. Należy zażyć 21 tabletek, po czym zrobić siedem dni przerwy. W tym czasie powinni wystąpić krwawienie miesięczne. Zazwyczaj krwawienie pojawia się około 2 – 3 dnia od zażycia ostatniej tabletki z opakowania. Po siedmiodniowej przerwie należy rozpocząć kolejne opakowanie – także wtedy, gdy krwawienie miesięczne nadal jest obecne. Jeżeli lek zażywany jest po praz pierwszy, stosowanie Novynette należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu, czyli w dniu pojawienia się krwawienia miesięcznego. Należ○y wówczas zażyć tabletkę oznaczoną odpowiednim dniem tygodnia.

Aby zachować działanie antykoncepcyjne Novynette, należy pamiętać o regularnym stosowaniu leku. Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki, może to przełożyć się na osłabienie działania antykoncepcyjnego leku. Jeżeli opóźnienie w przyjęciu dawki nie przekracza 12 godzin, wówczas nie ma obawy o zmniejszenie skuteczności leku. Wówczas wystarczy jak najszybciej przyjąć pominięta tabletkę, a stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej nie jest konieczne.

Jeżeli od pominięcia dawki leku upłynęło więcej niż 12 godzin, możliwe jest osłabienie skuteczności antykoncepcyjnej leku. Aby utrzymać wysoki poziom zabezpieczenia przez niepożądanym zapłodnieniem, należy postępować według schematu ustalonego dla każdego tygodnia cyklu. Jeśli do przekraczającego 12 godzin opóźnienia w przyjęciu tabletki doszło podczas pierwszego tygodnia ciąży, istnieje ryzyko obniżenia skuteczności działania Novynette. Wówczas wskazane jest jak najszybsze zażycie tabletki, nawet jeśli oznacza to, że trzeba będzie zażyć dwie tabletki na raz. Przez siedem kolejnych dni wskazane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. W przypadku pominięcia dawki leku w drugim tygodniu cyklu także należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę, a następnie – kontynuować dawkowanie leku. Jeśli pominięta została tylko jedna dawka leku – nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia przed ciążą. Stosowanie dodatkowej antykoncepcji jest natomiast konieczne, gdy pominięto więcej niż jedną dawkę leku.

Jeśli do pominięcia dawki Novynette doszło w trzecim tygodniu cyklu, można zdecydować się na jeden z dwóch wariantów postępowania. Jeden wymaga jak najszybszego zażycia pominiętej dawki oraz kontynuowania zażywania leku, aż do zakończenia opakowania. Następnie należy zrezygnować z siedmiodniowej przerwy między opakowaniami i od razy rozpocząć kolejne opakowanie. Opcja druga zakłada przerwanie zażywania tabletek pozostałych w opakowaniu, wykonaniu siedmiodniowej przerwy i rozpoczęciu kolejnego opakowania. Jeżeli doszło do pominięcia więcej niż jednej tabletki w trzecim tygodniu cyklu – należy zażyć jak najszybciej pominięte tabletki i kontynuować dawkowanie leku, stosując przez kolejne siedem dni dodatkowej antykoncepcji.

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunek w czasie 3 – 4 godzin od zażycia leku, istnieje ryzyko, że lek nie zdążył się wchłonąć i został wydalony z organizmu. Wówczas konieczne jest jak najszybsze zażycie kolejnej tabletki.

E-recepta online na lek Novynette

Doustna antykoncepcja hormonalna musi być przepisana prze lekarza, gdyż lek można zakupić wyłącznie na podstawie recepty. Jedną z możliwości otrzymania recepty jest osobista wizyta w gabinecie ginekologicznym. Opcja druga to e-recepta, którą lekarz wypisuje po konsultacji online. Wystarczy wypełnić specjalną ankietę, która dostarcza lekarzowi informacji o stanie zdrowia. W oparciu o zdobyte informacje lekarz określa, czy wskazane jest stosowanie leku. Jednocześnie należy wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania. Jeśli nie są one obecne – lek wypisuje elektroniczną receptę na lek Novynette. Recepta widnieje w Internetowym Koncie Pacjenta, ponadto pacjent otrzymuje sms – em kod recepty. Istnieje także możliwość uzyskania kodu na adres mailowy.

Aby zrealizować receptę elektroniczną, wystarczy udać się do jakiejkolwiek apteki i podać 4 – cyfrowy kod recepty, a także numer pesel.

Przeciwwskazania do stosowania leku Novynette

Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania leku Novynette. Najistotniejszym jest ciąża i laktacja, a także nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. W związku z tym, że antykoncepcja hormonalna może zwiększać ryzyko występowania incydentów zakrzepowo – zatorowych, lek nie może być stosowany przez kobiety, które cierpią na chorobę zakrzepowo – zatorową. Przeciwwskazaniem jest ponadto wystąpienie w przeszłości zawału serca lub udaru mózgu, a także obecność schorzeń zwiększających ryzyko powstania zakrzepów czy zatorów:

  • wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu we krwi
  • hiperhomocysteinemia
  • nadciśnienie tętnicze krwi
  • zaawansowana cukrzyca

Kolejne sytuacje, które wykluczają możliwość stosowania leku Novynette to występowanie migreny z aurą, niewydolności wątroby lub nerek, zapalenie trzustki, długotrwałe unieruchomienie, a także krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie. Ponadto leku nie wolno stosować u kobiet, u których występowały w przeszłości lub są obecne aktualnie nowotwory hormonozależne wątroby, narządów rodnych oraz piersi.

Działania niepożądane leku Novynette

Podczas stosowania leku Novynette możliwe jest wystąpienie różnorodnych działań niepożądanych. Te najczęściej występujące efekty niepożądane mają charakter bólów głowy, bólu brzucha, obrzęku piersi i ich tkliwości, wahań nastroju i problemów ze snem. Niektóre kobiety mogą odczuwać suchość pochwy, bolesność podczas stosunków seksualnych, spadek libido oraz częstsze występowanie infekcji dróg rodnych. Rzadziej występujące działania niepożądane Novynette to biegunki i wymioty, wzrost masy ciała, zwiększenie wartości ciśnienia krwi, zmiany skórne o charakterze wysypki skórnej, trądziku lub świądu skóry. Może dojść do zwiększenia poziomu trójglicerydów we krwi, pojawienia się żółtaczki, a także zaburzeń czynności wątroby.

Najpoważniejsze działania niepożądane dotyczą możliwości rozwoju incydentów zakrzepowo – zatorowych, które mogą mieć charakter zawału serca, zatoru płucnego, zakrzepicy żył głębokich czy udaru mózgu. Kolejne poważne działanie niepożądane dotyczy zwiększenia ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych wątroby czy sutka.

Czy lek Novynette może być przyjmowany w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią?

Ciąża, podejrzenie ciąży oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniem do stosowania leku Novynette. Jeżeli pacjentka podejrzewa, że zaszła w ciążę, powinna jak najszybciej przerwać stosowanie leku. Nie ma badań dotyczących szkodliwego działania doustnej antykoncepcji hormonalnej na płód, ale brak jest także badań wskazujących na brak takiego działania. Podobnie jak w przypadku każdego preparatu, który ma być stosowany w ciąży, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Gdy kobieta chce stosować antykoncepcję hormonalną podczas ciąży, powinna udać się do lekarza, który przepisze odpowiedni lek antykoncepcyjny. Wynika to z faktu, że związki aktywne zawarte w Novynette oraz ich metabolity mogą przechodzić do kobiecego pokarmu.

Lek Novynette w połączeniu z innymi lekami oraz alkoholem

Stosując lek Novynette należy mieć na uwadze, że jednoczesne zażywanie niektórych leków może prowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Dzieje się tak w przypadku łącznego zażywania tych leków, które wpływają na metabolizm wątrobowy. Takimi lekami są m. in. preparaty stosowane w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C – dazabuwir, rytonawir, parytaprewir oraz ombitaswir. Inne leki, które mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną doustnych preparatów hormonalnych to:

  •  leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV (rytonawir, efawirenz, newirapina)
  • gryzeofulwina
  • leki przeciwpadaczkowe (karbamazepina, barbiturany, okskarbamazepina, fenytoina, prymidon, topiramat, hydantoina)
  • leki stosowane w gruźlicy (ryfampicyna, ryfambutyna)
  • leki na nadciśnienie płucne (bosentan)
  • preparaty zawierające dziurawiec

Należy pamiętać, że obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej leku Novynette może wystąpić nie tylko w czasie łączenia go z wymienionymi lekami, ale jeszcze kilka tygodni po zaprzestaniu ich stosowania. Dlatego zawsze łączenie tych leków powinno być skonsultowane z lekarzem, który oceni, czy istnieje konieczność zastosowania dodatkowych metod antykoncepcji.

Niewskazane jest ponadto łączenie leku Novynette z tymi preparatami, których działanie może być zaburzone pd wpływem antykoncepcji hormonalnej. Mowa o takich lekach jak lewotyroksyna stosowana w leczeniu niedoczynności tarczycy, przeciwpadaczkowa lamotrygina czy cyklosporyna stosowana u pacjentów po przeszczepach.

Brak jest badań dotyczących interakcji między alkoholem a doustną antykoncepcją hormonalną. Należy jednak mieć na uwadze, że spożywanie alkoholu może generować wymioty, czemu może towarzyszyć ograniczenie skuteczności działania leku.

Istotne środki ostrożności podczas przyjmowania leku Novynette

Podczas stosowanie leku Novynette należy pamiętać, że lek może wpływać na niektóre wyniki badań. Podczas stosowania Novynette wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo – zatorowych. Na ich rozwój są szczególnie narażone kobiety z takimi czynnikami ryzyka jak:

  • wiek powyżej 35 roku życia
  • długotrwałe unieruchomienie
  • nadwaga lub otyłość
  • palenie papierosów
  • migreny
  • nadciśnienie
  • okres okołoporodowy
  • zaburzenia lipidowe krwi
  • wysoki poziom homocysteiny
  • dodatni wywiad rodzinny w kierunku zaburzeń zakrzepowo – zatorowych.

Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na pojawienie się symptomów, które mogą wskazywać na pojawienie się zakrzepu lub zatoru – i w razie ich pojawienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W przypadku zawału serca mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej, promieniujący w kierunku ręki, przyspieszenie akcji serca, spłycenie oddechu, nudności i wymioty oraz zawroty głowy. Udar można podejrzewać wówczas, gdy pojawia się porażenie połowicze, splątanie, problemy z mową, zaburzenia widzenia, kłopoty z utrzymaniem równowagi, silny ból głowy, utrata przytomności.

Zatorowość płucna może przebiegać z uczuciem duszności, kaszlem i krwiopluciem, zawrotami głowy oraz nieregularnym biciem serca. Z kolei zakrzepica żył głębokich prowadzi do wystąpienia bólu nogi, jej obrzęku i zasinienia.

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej nieznacznie wzrasta częstość występowania nowotworu piersi. Dlatego podczas długotrwałego stosowania Novynette zalecane jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych w kierunku raka sutka. Pozwala to na jak najwcześniejsze zdiagnozowanie choroby i wdrożenie leczenia. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może także zwiększać ryzyko raka szyjki macicy, dlatego wskazane jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.