Vixpo 3 mg + 0,02 mg – 28 tabletek powlekanych

Napisano 17.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 11 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Hormonalny środek antykoncepcyjny Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych przyjmuje się w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Są to tabletki złożone dwuskładnikowe, których substancjami czynnymi są drospirenon i etynyloestradiol. W jednym blistrze znajdują się 24 tabletki czynne oraz 4 tabletki placebo (niehormonalne). Doustna antykoncepcja hormonalna wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony przed poczęciem dziecka, o ile tabletki są przez kobietę przyjmowane prawidłowo i o stałych porach. Poniżej zebrane zostały informacje o preparacie Vixpo 3 mg + 0,02 mg, przeciwwskazaniach do jego stosowania, prawidłowym dawkowaniu i skutkach ubocznych. Podpowiadamy również, co zrobić w przypadku pominięcia tabletki, a także z jakimi lekami Vixpo może wchodzić w interakcje. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vixpo 3 mg + 0,02 mg (28 tabletek powlekanych) – co to jest za lek i kiedy jest stosowany?

Preparat Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych to środek antykoncepcyjny, który przyjmuje się w celu ochrony przed ciążą. 

W opakowaniu znajdują się 24 tabletki czynne (różowe), które zawierają niewielką ilość żeńskich hormonów, czyli drospirenonu i etynyloestradiolu. Pozostałe 4 tabletki z opakowania są białe, co oznacza, że w ich skład nie wchodzi żadna substancja czynna, czyli są to tabletki placebo, przyjmowane w celu pojawienia się krwawienia z odstawienia. Ze względu na to, że w skład tabletek czynnych wchodzą dwa hormony, Vixpo 3 mg + 0,02 mg jest preparatem hormonalnym złożonym. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że prawidłowo przyjmowana doustna antykoncepcja hormonalna, w tym również lek złożony Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych, wyróżnia się wysoką skutecznością ochrony przed ciążą. Nie chroni ona jednak w żadnym wypadku pacjentki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego jeśli kobieta nie ma stałego partnera i zdarzają jej się przygodne stosunki, dobrym rozwiązaniem jest dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne – np. prezerwatywą. 

E-recepta online na Vixpo 3 mg + 0,02 mg, 28 tabletek powlekanych.

Doustna antykoncepcja hormonalna dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę. Zanim pierwszy raz kobiecie wypisane zostaną tabletki antykoncepcyjne, warto przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny, by lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjentki i jej historii medycznej mógł dobrać właściwy preparat antykoncepcyjny. Niejednokrotnie wykonuje się również badania dodatkowe, ponadto należy w czasie przyjmowania antykoncepcji regularnie badać swoje zdrowie. 

Warto dodatkowo wiedzieć, że e-recepta na Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych może być wystawiona pacjentce nie tylko stacjonarnie. Dobrym rozwiązaniem jest również recepta online, która pozwala zaoszczędzić wiele czasu na rezerwacji terminu u specjalisty, oczekiwaniu na ten termin, dojeździe do lekarza i oczekiwaniu w kolejce. Recepta przez Internet może zostać wystawiona pacjentce w dowolnej chwili, po uzupełnieniu przez nią formularza medycznego, który zastępuje „ustny” wywiad lekarski. Jest to niejednokrotnie również opcja mniej kosztowna niż prywatna wizyta u ginekologa, więc jeśli kobieta bada się regularnie i potrzebuje jedynie nowej recepty, by kontynuować przyjmowanie antykoncepcji doustnej, z pewnością doceni takie rozwiązanie. 

Dawkowanie i działanie leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg.

Preparat Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami, które znajdują się w dołączonej do opakowania ulotce. Jak wspomniano wcześniej, w każdym blistrze znajdują się 24 tabletki hormonalne (różowe) oraz 4 tabletki placebo (białe). Bardzo ważne, by blister rozpocząć od różowej tabletki, która znajduje się w górnym lewym rogu, a kolejne tabletki przyjmować codziennie, o stałych porach, zgodnie ze strzałką na blistrze. 

Przez pierwsze 24 dni cyklu przyjmuje się tabletki różowe, a przez ostatnie 4 dni cyklu zażywa się tabletki białe. Po skończeniu ostatniej białej tabletki należy rozpocząć nowe opakowanie Vixpo. Nie stosuje się tutaj przerwy od tabletek – w ramach „przerwy” zażywa się właśnie białe tabletki placebo, dzięki czemu można uniknąć pomylenia koniecznego czasu rozpoczęcia nowego opakowania. W czasie 4 dni zażywania tabletki placebo powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Najczęściej dochodzi do niego w 2-3 dniu przyjmowania białych tabletek, choć oczywiście może to nieco różnić się u niektórych kobiet. Kolejny blister rozpoczyna się bez przerwy, nie bacząc na to, czy doszło już do zakończenia krwawienia. Podczas przyjmowania tabletek placebo kobieta również chroniona jest przed ciążą i nie musi w tym czasie stosować dodatkowych metod zabezpieczenia. 

W ulotce opisano również szczegółowo, jak rozpocząć przyjmowanie Vixpo 3 mg + 0,02 mg. Zależne jest to od tego, czy kobieta wcześniej zabezpieczała się w inny sposób, poroniła lub urodziła itp. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć oczywiście w ulotce, jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że:

  • Jeśli kobieta nie stosowała w poprzednim miesiącu hormonalnej antykoncepcji, pierwszą tabletkę Vixpo 3 mg + 0,02 mg powinna przyjąć pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia krwawienia). Wówczas kobieta będzie natychmiast chroniona przed ciążą. Dopuszczalne jest również lekkie opóźnienie – tabletki można zacząć przyjmować między 2 a 5 dniem cyklu, jednak należy liczyć się z koniecznością dodatkowego zabezpieczania przez pierwszych 7 dni terapii.
  • Jeśli kobieta przyjmowała w poprzednim miesiącu złożoną antykoncepcję hormonalną doustną, powinna przyjąć pierwszą tabletkę Vixpo 3 mg + 0,02 mg po zakończeniu ostatniej tabletki czynnej lub najpóźniej bezpośrednio po przerwie odstawiennej (placebo).
  • W przypadku stosowania wcześniej antykoncepcji dopochwowej/transdermalnej, kobieta powinna postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Jeśli kobieta stosowała wcześniej antykoncepcję jednoskładnikową (tabletki), może w dowolnym dniu odstawić starą antykoncepcję (tabletki) i rozpocząć nową. Jeśli stosowała wyłącznie progestagenowe wstrzyknięcia/system domaciczny/implant, tabletki powinna przyjąć w dniu planowanego kolejnego zastrzyku/usunięcia systemu. We wszystkich tych sytuacjach wymagana jest dodatkowa, 7-dniowa ochrona przed ciążą. Najlepiej postawić na prezerwatywę. 
  • Jeśli doszło do poronienia lub przerwania ciąży, kobieta powinna postępować zgodnie z wytycznymi lekarza. 
  • Jeśli kobieta nie karmi piersią, może zacząć przyjmować Vixpo 3 mg + 0,02 mg już 21-28 dnia od porodu. Jeśli natomiast będzie czekać dłużej, powinna przez pierwsze 7 dni zażywania tabletek dodatkowo się zabezpieczać mechanicznie. 

Bardzo ważna jest systematyczność zażywania tabletek hormonalnych – powinno się je przyjmować codziennie o stałych porach. Jeśli kobieta zapomni przyjąć tabletkę czynną, powinna zrobić to najszybciej, jak to możliwe – nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek jednocześnie.

Zgodnie z ulotką nie zarejestrowano groźnych przypadków przedawkowania leku, jednak trzeba liczyć się z tym, że kilka tabletek połkniętych naraz może wywołać mdłości, krwawienie z pochwy lub wymioty, więc wymaga to kontaktu z lekarzem. 

W ulotce opisano szczegółowo schemat postępowania w przypadku pominięcia tabletek Vixpo. Postępowanie w tym przypadku zależne jest od ilości pominiętych tabletek, a także czasu cyklu, gdy doszło do ich pominięcia. 

  • Najmniej problematyczne jest pominięcie tabletki placebo – wówczas nie trzeba się martwić i można ją po prostu wyrzucić do kosza i połknąć kolejną tabletkę o stałej porze. 
  • Gorzej, jeśli dojdzie do pominięcia jednej z tabletek czynnych:
    • Gdy opóźnienie nie jest większe niż 24 godziny, nie zakłóci to skuteczności ochrony przed ciążą. Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, a kolejne przyjmuje się zgodnie z wcześniejszym schematem.
    • Gdy opóźnienie jest większe niż 24 godziny, może to zakłócić skuteczność ochrony przed ciążą. Największe ryzyko zajścia w ciążę jest przy pominięciu tabletki z początku lub końca blistra. 
      • W dniach 1-7 -> tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia 2 tabletek jednocześnie. Kolejne pigułki przyjmuje się zgodnie z wcześniejszym schematem. Należy dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie przez kolejnych 7 dni. Jeśli kobieta do tygodnia przed pominięciem tabletek współżyła, istnieje ryzyko, że zaszła w ciążę
      • W dniach 8-14 -> tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia 2 tabletek jednocześnie. Kolejne pigułki przyjmuje się zgodnie z wcześniejszym schematem i ochrona antykoncepcyjna nie będzie tu zmniejszona, więc nie trzeba się dodatkowo zabezpieczać. 
      • W dniach 15-24 -> do wyboru jedna z dwóch opcji:
        • Tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia 2 tabletek jednocześnie. Kolejne pigułki przyjmuje się zgodnie z wcześniejszym schematem, jednak po ostatniej tabletce różowej należy przyjąć pierwszą różową z nowego opakowania (pomija się tabletki placebo). Wówczas krwawienie raczej pojawi się pod koniec nowego blistra, jednak trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia plamienia/krwawienia w czasie przyjmowania tabletek.
        • Na tym etapie kończy się stosowanie tabletek różowych (nawet jeśli jeszcze zostały) i bezpośrednio przechodzi się do tabletek białych (placebo), ale stosuje się je nie więcej niż 4 dni, wliczając w to dzień, gdy tabletka została pominięta. 

Pominięcie więcej niż jednej tabletki czynnej wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Jeśli w związku z pominięciem tabletki, mimo pilnowania procedury z ulotki, nie wystąpi krwawienie z odstawienia, również należy zgłosić się do lekarza, gdyż istnieje ryzyko ciąży. 

Skutki uboczne przyjmowania leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg.

Decydując się na przyjmowanie preparatu Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych, należy mieć świadomość tego, że może on u niektórych kobiet wykazywać działania niepożądane. Skutki uboczne nie muszą wystąpić u każdej pacjentki, jednak ich pojawienie się (zwłaszcza działań niepożądanych ciężkich, uciążliwych i nieprzemijających), wymaga kontaktu z lekarzem. 

Należy przede wszystkim pamiętać, że hormonalna antykoncepcja zwiększa ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. 

Zgodnie z ulotką istnieją działania niepożądane Vixpo 3 mg + 0,02 mg, których wystąpienie wiązać może się z koniecznością uzyskania pilnej pomocy medycznej. Są to rzadko występujące skutki uboczne, co oznacza, że mogą pojawiać się rzadziej niż u 1 pacjentki na 1 000 przyjmujących lek. Do tych objawów ubocznych zaliczyć można nadwrażliwość, zakrzepy krwi w tętnicy lub żyle, a także zapalenie woreczka żółciowego. 

W ulotce wymienione są również inne działania niepożądane Vixpo 3 mg + 0,02 mg. Zaliczyć można do nich:

  • Częste skutki uboczne (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjentki na 10) obejmują bóle głowy i piersi, a także nudności, zaburzenia miesiączkowania (nieregularność lub brak krwawienia), a dodatkowo zmiany nastroju. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjentki na 100) obejmują wzrost masy ciała, powiększenie się piersi, zawroty głowy i mrowienia, a także zwiększoną potliwość, zatrzymywanie wody w organizmie (obrzęki) i spadek energii. Kobiety niezbyt często zmagają się również z nerwowością i sennością, a nawet z depresją i migreną. Pojawić może się u nich nadciśnienie i żylaki, ponadto nie są wykluczone różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub reakcje skórne różnego typu, a także bóle pleców/kończyn/miednicy i skurcze mięśni. Może dojść do grzybiczego zakażenia pochwy, ponadto możliwe są również niezłośliwe guzy piersi, pojawienie się wydzieliny/krwawienia z pochwy/macicy lub zapalenia pochwy. Dojść może również do spadku libido, pojawić mogą się uderzenia gorąca i suchość pochwy, a także nieprawidłowy wynik wymazu szyjki macicy. 
  • Rzadkie skutki uboczne (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjentki na 1 000) obejmują między innymi reakcje alergiczne i zaburzenia hormonalne, a także kandydozę, niedokrwistość lub wzrost ilości płytek krwi. Kobiety zmagały się również ze wzrostem/utratą łaknienia, pojawiały się u nich nieprawidłowe stężenia potasu/sodu we krwi, a ponadto towarzyszyły im zawroty głowy, bezsenność i drżenie. Problemem zgłaszanym w tej grupie była niemożność osiągnięcia orgazmu, problemy ze współżyciem (utrudnione/bolesne/krwawienie po stosunku), a także zapalenie żyły, omdlenia i różnego rodzaju problemy skórne. Może dojść do spadku samopoczucia, przyspieszonego bicia serca, problemów z oczami, krwawień z nosa, a także problemów z woreczkiem żółciowym lub drogami żółciowymi. Nie jest wykluczona utrata masy ciała, a także zapalenie pochwy, torbiele piersi/jajników, zaburzony rozrost śluzówki szyjki macicy, zaburzenia pracy jelit, przepuklina rozworu przełykowego czy powiększenia brzucha. 
  • Skutki uboczne o częstości występowania nieznanej (niemożliwej do określenia na podstawie aktualnie dostępnych informacji) to natomiast rumień wielopostaciowy. 

Powyższy spis może nie zawierać wszystkich podawanych przez producenta działań niepożądanych. Szczegółowe informacje o skutkach ubocznych leku można przeczytać w ulotce – warto się z nimi zapoznać przed terapią, by wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Jeśli u kobiety pojawią się jakiekolwiek działania niepożądane, powinna omówić je z lekarzem lub farmaceutą. Pilnego kontaktu z lekarzem wymagają uciążliwe, ciężkie lub nieprzemijające działania niepożądane, gdyż może być to wskazaniem do zmiany środka antykoncepcyjnego na inny. 

Kto i kiedy nie powinien stosować leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg.

Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych nie jest lekiem, który mogą przyjmować wszystkie kobiety chcące zabezpieczać się przed ciążą. W ulotce opisano szczegółowo przeciwwskazania do stosowania tego złożonego preparatu antykoncepcyjnego i należy się z nimi zapoznać, a wszelkie wątpliwości najlepiej omówić z ginekologiem. W tym miejscu trzeba ponownie podkreślić, jak ważny jest wywiad lekarski. Uzyskane w wywiadzie informacje pozwolą lekarzowi ustalić, czy pacjentka kwalifikuje się do przyjmowania danego preparatu antykoncepcyjnego lub zaproponować jej inne rozwiązanie. 

Zgodnie z ulotką Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych nie może być przyjmowany przez kobiety, które:

  • są uczulone na jakikolwiek składnik tabletek (składniki czynne i pomocnicze),
  • mają (lub kiedykolwiek miały) zakrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich), płucach (zatorowość płucna), a także w innych miejscach,
  • mają zdiagnozowane zaburzenia, które mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi,
  • przeszły udar lub zawał serca,
  • oczekują zabiegu chirurgicznego lub będą przez dłuższy czas unieruchomione,
  • zmagają się (lub zmagały się w przeszłości) z dławicą piersiową lub przemijającym napadem niedokrwiennym,
  • mają choroby, które mogą przyczynić się do zakrzepów tętniczych, w tym np. wysokie ciśnienie krwi, ciężką postać cukrzycy z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, hiperhomocysteinemię lub wysoki poziom cholesterolu/triglicerydów we krwi,
  • mają (lub kiedykolwiek miały) migreny z aurą,
  • mają krwawienie z pochwy o niewyjaśnionym pochodzeniu,
  • mają (lub kiedykolwiek miały) chorobę wątroby, a czynność pracy narządu nie wróciła jeszcze do normy,
  • mają (lub kiedykolwiek miały) zaburzenia pracy nerek,
  • mają (lub miały) nowotwór wątroby, piersi lub narządów płciowych,
  • mają zapalenie wątroby typu C i przyjmują leki na bazie takich substancji jak rytonawir, parytaprewir, dazabuwir i ombitaswir. 

Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych nie jest oczywiście przeznaczony również dla dzieci i młodzieży przed pierwszą miesiączką, a także dla kobiet po menopauzie. 

Ze względu na to, że Vixpo 3 mg + 0,02 mg ma chronić przed ciążą, nie są to tabletki przeznaczone dla kobiet, które są w ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę w czasie przyjmowania tabletek Vixpo, powinna niezwłocznie je odstawić i skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się ponadto stosowania tego preparatu podczas karmienia piersią – w czasie karmienia naturalnego polecane są inne tabletki antykoncepcyjne.

Skład leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg.

Lek Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych w składzie zawiera składniki czynne i substancje pomocnicze. W skład tabletek czynnych (różowych) wchodzi: 3 mg drospirenonu i 0,02 mg etynyloestradiolu. W białych tabletkach (placebo) nie znajdują się hormony. Lista składników dodatkowych tabletek została zamieszczona w ulotce. Należy się z nią zapoznać, by sprawdzić, czy pacjentka nie ma nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. W tym miejscu należy wspomnieć, że w skład tabletek wchodzi laktoza. Może być to cenna informacja dla pacjentek, które nie trawią niektórych cukrów. 

Czy lek Vixpo 3 mg + 0,02 mg może być łączony z innymi lekami?

Zanim pacjentka rozpocznie przyjmowanie preparatu Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych, powinna koniecznie poinformować lekarza o zażywanych przez siebie lekach na receptę i przyjmowanych bez recepty. Mowa również o preparatach ziołowych. Działa to także odwrotnie, co oznacza, że stosowanie już tabletek Vixpo wymaga informowania innych lekarzy przed wypisaniem recepty na jakikolwiek lek. Informacje te są bardzo ważne, ponieważ możliwe są dwustronne interakcje między tabletkami hormonalnymi a innymi lekami. 

Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych nie można łączyć z lekami stosowanymi przy zapaleniu wątroby typu C, w tym z lekami na bazie rytonawiru, parytaprewiru, dazabuwiru i ombitaswiru. Terapia równoczesna mogłaby wiązać się z nieprawidłowymi wynikami czynności pracy wątroby, dlatego tabletki Vixpo można stosować dopiero najwcześniej po 2 tygodniach od zakończenia terapii tymi środkami.

W ulotce wymieniono leki, które mogą zmniejszać skuteczność Vixpo 3 mg + 0,02 mg, poprzez zmniejszanie jego stężenia we krwi oraz leki, które mogą przyczyniać się do pojawiania się u pacjentki niespodziewanych krwawień. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • leki stosowane przy padaczce,
  • leki stosowane przy zapaleniach stawów lub chorobie zwyrodnieniowej stawów,
  • leki stosowane przy gruźlicy,
  • leki stosowane przy wysokim ciśnieniu płucnych naczyń krwionośnych,
  • leki stosowane przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C i zakażeniu wirusem HIV oraz innych chorobach zakaźnych,
  • preparaty ziołowe na bazie dziurawca. 

Również tabletki Vixpo 3 mg + 0,02 mg mogą zakłócać działanie niektórych leków. Zaliczyć do nich można:

  • lamotryginę,
  • tyzanidynę,
  • leki z cyklosporyną,
  • teofilinę.

Jednoczesna terapia Vixpo 3 mg + 0,02 mg i lekami moczopędnymi może wymagać natomiast regularnego monitorowania stężenia potasu we krwi. Warto również wiedzieć, że stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może wpływać na wyniki niektórych badań – warto zatem poinformować osobę wykonującą badanie (lub je zlecającą i analizującą) o przyjmowaniu leku Vixpo. 

Ważne informacje dotyczące stosowania leku Vixpo 3 mg + 0,02 mg.

Jeśli kobieta ma przyjmować preparat Vixpo 3 mg + 0,02 mg 28 tabletek powlekanych, musi zdawać sobie sprawę z kilku kwestii:

  • Wspomniano już wcześniej, że doustna antykoncepcja hormonalna, w tym Vixpo 3 mg + 0,02 mg, nie zapewnia ochrony przed chorobami wenerycznymi. Należy więc uważać na ryzykowne stosunki seksualne i stosować wówczas dodatkowe zabezpieczenie. 
  • Jeśli chodzi o skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych, jest ona bardzo wysoka, co uważa się za największą zaletę tej formy ochrony przed ciążą. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że skuteczność leku jest bardzo mocno powiązana ze sposobem jego przyjmowania. Jeśli kobieta nie podejdzie odpowiedzialnie do terapii, może okazać się, że zajdzie w ciążę. Bardzo niskie prawdopodobieństwo ciąży jest zawsze – również w przypadku prawidłowego przyjmowania tabletek. Brak krwawienia z odstawienia może wiązać się z ciążą i wymaga sprawdzenia. Ryzyko ciąży znacznie rośnie, gdy kobieta przyjmuje tabletki nieregularnie, o niestałych godzinach, przypadkowo pomija tabletki, stosuje dodatkowo niektóre leki itp. By zapewnić sobie maksymalną skuteczność działania leku, należy pilnować zaleceń lekarza i wskazówek z ulotki dołączonej do opakowania. 
  • Na początku przyjmowania Vixpo 3 mg + 0,02 mg mogą pojawiać się u kobiet krwawienia śródcykliczne. Zazwyczaj mijają same, gdy organizm przyzwyczai się do antykoncepcji, ale jeśli będą trwać ponad kilka miesięcy lub pojawią się nagle po kilku miesiącach, trzeba skonsultować się z lekarzem. 
  • Tabletki Vixpo 3 mg + 0,02 mg powinno się trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Jeśli tabletka zostanie przypadkowo połknięta przez dziecko lub dziewczęta, które jeszcze nie miesiączkują, należy koniecznie zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. 
  • Przy stosowaniu złożonej antykoncepcji hormonalnej nieco częściej notuje się przypadki nowotworów piersi. Zgodnie z ulotką nie wiadomo aktualnie, czy jest to powiązane z działaniem tabletek, czy też po prostu jest efektem częstszych badań, które wykonywane są regularnie przez kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne. Ważne, by kobieta systematycznie wykonywała samobadanie piersi, a po wykryciu jakichkolwiek guzków niezwłocznie kontaktowała się z lekarzem. Nie są wykluczone również łagodne nowotwory wątroby lub bardzo rzadko złośliwe nowotwory wątroby, dlatego należy monitorować objawy ze strony układu pokarmowego i konsultować z lekarzem niepokojące symptomy. 

W ulotce ponadto szeroko omówiony został temat zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach, a także ich objawów i czynników ryzyka. Warto się z tym tematem szczegółowo zapoznać, gdyż antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.