Ginoring system dopochwowy – 1 saszetka (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 12 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ginoring to terapeutyczny system dopochwowy, który stosowany jest w celu ochrony przed ciążą. Środek zaliczany jest do złożonej antykoncepcji hormonalnej, gdyż w jego skład wchodzą dwa hormony, które stopniowo uwalniane są do organizmu kobiety. Hormonami tymi są etonogestrel oraz etynyloestradiol. System dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie, a następnie wyjmuje się go na 7 dni, by po tym czasie założyć nowy Ginoring. Jest to alternatywa dla tabletek antykoncepcyjnych, które należy przyjmować codziennie o stałych porach. Co warto wiedzieć o Ginoring? W artykule znajdziesz informacje dotyczące tej metody antykoncepcyjnej, prawidłowego sposobu jej stosowania, a także przeciwwskazań i skutków ubocznych. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Ginoring system dopochwowy 1 saszetka (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h?

Dopochwowy system terapeutyczny Ginoring to środek antykoncepcyjny, czyli przeznaczony do stosowania w celu zapobiegania ciąży. Jest to preparat złożony, w którego skład wchodzą dwa hormony – etonogestrel oraz etynyloestradiol. Stopniowo uwalnianie są one do krwiobiegu pacjentki, zapewniając jej ochronę przed nieplanowanym zapłodnieniem. Dawka hormonów jest w tym preparacie niewielka, jednakże wystarczająca, by zahamować uwalnianie komórek jajowych z jajników. Brak owulacji sprawia, że pacjentka nie może zajść w ciążę. 

Zasada działania terapeutycznego systemu dopochwowego Ginoring jest podobna do działania złożonych tabletek antykoncepcyjnych, jednak w tym przypadku nie jest konieczne przyjmowanie codzienne środka – umieszcza się go w pochwie na 3 tygodnie, a następnie robi się 7 dni przerwy na krwawienie z odstawienia.

E-recepta online na Ginoring system dopochwowy 1 saszetka (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

System dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, co wiąże się z tym, że w Polsce potrzebna jest e-recepta, by móc go kupić w aptece. Sama aplikacja i wyjmowanie Ginoring nie wymagają pomocy lekarskiej (jak np. w przypadku wkładki domacicznej), jednak potrzebny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, by system dopochwowy pacjentce przepisał. Warto wiedzieć, że każdorazowa wizyta stacjonarna u lekarza nie jest koniecznością. Jeśli pacjentka regularnie wykonuje badania kontrolne i nie odczuwa nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze stosowaniem terapeutycznego systemu dopochwowego Ginoring, może być wystawiona jej również recepta online na ten preparat. To duże udogodnienie dla kobiet, które nie mają możliwości częstych wizyt u lekarza, pracują w niestandardowych porach lub zdarza im się zapomnieć, że trzeba w porę wykupić nowe opakowanie preparatu, a wcześniejsza recepta już się skończyła. Recepta przez Internet na Ginoring wystawiona zostanie po uzupełnieniu specjalnego formularza medycznego. Oczywiście taki formularz jest analizowany przez lekarza i lek przepisywany jest tylko, kiedy nie zostaną stwierdzone przeciwwskazania do jego stosowania. 

Kiedy stosowany jest lek Ginoring system dopochwowy (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h?

System dopochwowy Ginoring stosuje się w celu ochrony antykoncepcyjnej, czyli zapobiegania nieplanowanej aktualnie przez kobietę ciąży. Ginoring z dużą skutecznością nie dopuszcza do owulacji, przez co nie ma możliwości zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Należy wiedzieć, że mimo wysokiej skuteczności działania, preparat ten nie zapewnia 100% ochrony przed ciążą, a ryzyko zapłodnienia wzrasta, gdy kobieta stosuje Ginoring nieprawidłowo (np. wraz z niektórymi lekami). W przypadku pojawienia się objawów, które mogłyby sugerować ciążę, koniecznie należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza.

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że system dopochwowy nie zapewnia ochrony przed chorobami wenerycznymi. Jeśli zatem kobieta nie ma stałego partnera seksualnego, powinna dodatkowo postawić na metody ochrony mechanicznej (prezerwatywy męskie). 

Skład Ginoring – system dopochwowy 1 saszetka (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

Jak wspomniano wyżej, substancje czynne Ginoring to etonogestrel oraz etynyloestradiol. W skład jednego systemu dopochwowego wchodzi 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. Hormony te uwalniane są do krwiobiegu kobiety stopniowo przez 3 tygodnie. Średnio jest to 0,120 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu w czasie 24 godzin. W skład Ginoring wchodzą również substancje pomocnicze, które szczegółowo opisane zostały w dołączonej do opakowania ulotce. 

W opakowaniu znajduje się jedna saszetka zawierająca jeden system dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h.

Jak stosować lek Ginoring – system dopochwowy (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h?

System dopochwowy Ginoring może być przez kobietę samodzielnie zakładany i wyjmowany – nie ma potrzeby, by czynności te były wykonywane przez lekarza. Szczegółowe informacje dotyczące postępowania z Ginoring opisano w ulotce dołączonej do preparatu – należy szczegółowo się z nią zapoznać, gdyż to między innymi od poprawności stosowania systemu zależna jest skuteczność jego działania.

Podstawowe informacje o stosowaniu systemu dopochwowego Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

Ginoring należy założyć we właściwym dniu cyklu. Jeśli kobieta założy go w pierwszym dniu cyklu (pierwszym dniu miesiączki lub pierwszym dniu po przerwie hormonalnej w przypadku innej antykoncepcji złożonej), będzie chroniona przed ciążą od chwili aplikacji. Jeśli kobieta nie dopilnuje tego terminu, może Ginoring założyć 2-5 dnia cyklu, jednak wówczas przez pierwsze 7 dni od aplikacji będzie musiała dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą (męską). Założony Ginoring pozostawia się w pochwie przez 3 tygodnie. W tym czasie należy kontrolować, czy umiejscowienie Ginoring jest prawidłowe, gdyż tylko wówczas z wysoką skutecznością będzie on chronić przed ciążą. Położenie Ginoring należy kontrolować między innymi przed i po stosunku płciowym. Gdy upłyną 3 tygodnie stosowania Ginoring, system dopochwowy należy wyjąć. Ważne, by zakładać i wyjmować Ginoring o tej samej godzinie – jeśli kobieta zakładała go o godz. 20:00, powinna wyjąć go o godz. 20:00 po 3 tygodniach. Po wyjęciu systemu dopochwowego robi się 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia. Po upływie 7 dni należy założyć nowy Ginoring, nawet jeśli krwawienie nie dobiegło jeszcze końca. Tu również należy pilnować godziny aplikacji – jeśli opóźnienie będzie większe niż 3 godziny, może dojść do osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej Ginoring. 

System dopochwowy Ginoring może być przez kobietę stosowany tak długo, jak jest to potrzebne. Oczywiście wymagane jest w tym czasie wykonywanie kontrolnych badań ginekologicznych i laboratoryjnych, a także badanie piersi. Zgodnie z ulotką przerwać zabezpieczanie się systemem dopochwowym można w dowolnym czasie cyklu. Jeśli jednak kobieta robi to w celu zajścia w ciążę, powinna odczekać do pojawienia się pierwszej miesiączki po Ginoring i dopiero po tym czasie rozpocząć starania o dziecko. Jeżeli kobieta nie planuje ciąży, po odstawieniu Ginoring powinna się zabezpieczać. 

Po wyjęciu Ginoring z pochwy najlepiej umieścić go w saszetce, w którą wcześniej spakowany był fabrycznie. Tak zabezpieczony krążek można wyrzucić do kosza z odpadami. Bardzo ważne, by pacjentka nie wyrzucała Ginoring do toalety. 

Jak aplikować Ginoring prawidłowo i jak system dopochwowy wyjmować?

Przed każdym założeniem i wyjęciem systemu Ginoring kobieta powinna dokładnie umyć ręce i upewnić się, że termin ważności produktu nie upłynął. Następnie pacjentka powinna przyjąć wygodną do aplikacji pozycję, w tym np. kucnąć, położyć się lub unieść jedną nogę wyżej. Przed aplikacją wyjmuje się system dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24h z saszetki i ściska się go między kciukiem a palcem wskazującym (rysunek poglądowy znajduje się w ulotce). W tej formie należy włożyć Ginoring do pochwy w taki sposób, by był niewyczuwalny. Jeśli kobieta czuje obecność systemu dopochwowego, jest to sygnał, że został on nieprawidłowo założony i konieczna jest korekta (zazwyczaj należy włożyć go głębiej). Wyjmowanie Ginoring z pochwy po 3 tygodniach nie jest trudne. Wystarczy złapać go między palce i lekko pociągnąć (rysunek poglądowy znajduje się w ulotce). Jeśli zdarzy się, że kobieta będzie miała problem z wyjęciem Ginoring, powinna zgłosić się do ginekologa. 

Leku Ginoring nie można stosować wraz z kapturkiem naszyjkowym, diafragmą czy prezerwatywą dla kobiet, ponieważ system dopochwowy może utrudniać ich prawidłowe założenie. Dopochwowe leki grzybobójcze lub środki plemnikobójcze zgodnie z ulotką nie wpływają na skuteczność Ginoring. System dopochwowy nie jest również przeciwwskazaniem do stosowania tamponów – wystarczy założyć Ginoring przed włożeniem tamponu. Należy zachować tu szczególną ostrożność przy wyjmowaniu tamponu, by jednocześnie nie wyjąć przypadkiem Ginoring. Jeśli środek wypadnie, należy go umyć (w chłodnej wodzie) i niezwłocznie założyć ponownie. 

W artykule opisano, jak stosować Ginoring pierwszy raz i kolejne razy, jeśli kobieta w miesiącu poprzedzającym aplikację systemu dopochwowego nie stosowała antykoncepcji hormonalnej lub stosowała hormonalne tabletki złożone. Warto wiedzieć, że w ulotce preparatu szczegółowo opisane zostały sytuacje pierwszego korzystania z Ginoring w innych przypadkach. Mowa tu między innymi o stosowaniu Ginoring po stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych, minitabletkach (zawierających tylko progestagen), implantach, iniekcjach lub IUD, a także po poronieniu i po urodzeniu dziecka.

  • Stosowanie Ginoring po plastrach antykoncepcyjnych: najlepiej zaaplikować system dopochwowy po 7-dniowej przerwie w stosowaniu plastra. Jeśli kobieta plaster do tej pory stosowała prawidłowo i ma pewność, że nie jest w ciąży, może przerwać stosowanie plastra również w dowolnym momencie i wówczas bez przerwy zaaplikować Ginoring.
  • Stosowanie Ginoring po minipigułkach: system dopochwowy należy założyć następnego dnia po zakończeniu stosowania minipigułek (nie trzeba kończyć opakowania minipigułek – można przerwać je w trakcie stosowania). Pierwsze 7 dni po aplikacji systemu dopochwowego wymaga dodatkowego stosowania antykoncepcji mechanicznej (prezerwatyw męskich) w celu ochrony przed ciążą. 
  • Stosowanie Ginoring po implantach, iniekcjach lub IUD: aplikację systemu dopochwowego należy zaplanować na dzień planowanej iniekcji lub na dzień usunięcia implantu lub IUD. Przez pierwsze 7 dni po założeniu Ginoring kobieta powinna dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie (np. prezerwatywą męską).
  • Stosowanie Ginoring po urodzeniu dziecka lub poronieniu: najlepiej skonsultować się w tej sprawie z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami. 

Co zrobić, gdy system dopochwowy przypadkowo wypadnie?

Jeżeli zdarzy się, że system dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h przypadkiem wypadnie, należy go przepłukać zimną wodą i niezwłocznie umieścić w pochwie. 

  • Jeśli czas jego znajdowania się poza pochwą nie przekroczył 3 godzin, ochrona przed ciążą została zachowana. 
  • Jeśli jednak minęły już więcej niż 3 godziny, a do zdarzenia doszło w pierwszym lub drugim tygodniu cyklu, należy liczyć się z tym, że skuteczność antykoncepcyjna Ginoring mogła zostać już obniżona. W związku z tym zaleca się dodatkowe zabezpieczenie przez kolejnych 7 dni (np. prezerwatywą męską). Należy mieć na uwadze dodatkowo, że wypadnięcie Ginoring w pierwszym tygodniu cyklu na dłużej niż 3 godziny może wiązać się z ciążą, jeśli kobieta w tygodniu poprzedzającym to zdarzenie współżyła
  • Jeżeli Ginoring będzie poza pochwą powyżej 3 godzin w 3 tygodniu cyklu, również jego skuteczność antykoncepcyjna może zostać zmniejszona. W tej sytuacji należy założyć nowy Ginoring bez robienia przerwy lub zrobić w tym miejscu 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia i po tym czasie założyć nowy Ginoring. 
  • Jeżeli zdarzy się natomiast, że kobiecie ciężko jest określić, jak długo system dopochwowy nie przebywał w miejscu docelowym, powinna niezwłocznie wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem, zanim zastosuje nowy Ginoring. 

Zdarzyć się może, że kobieta zapomni na czas włożyć nowy Ginoring po 7-dniowej przerwie. Należy liczyć się z tym, że istnieje wówczas ryzyko zajścia w ciążę i ryzyko to rośnie wraz z wydłużaniem się przerwy. Najlepiej w tej sytuacji skonsultować się z ginekologiem i ustalić dalszą procedurę działania. 

W ulotce opisano również sposób postępowania, jeśli kobieta zapomni wyjąć Ginoring na czas (po 3 tygodniach). Jeśli nie minęły więcej niż 4 tygodnie od założenia Ginoring, kobieta jest chroniona przed ciążą. W tej sytuacji powinna niezwłocznie wyjąć Ginoring, a następnie odczekać tydzień i założyć nowy system terapeutyczny. Jeżeli jednak Ginoring umieszczony był w pochwie ponad 4 tygodnie, kobieta może być w ciąży, więc powinna przed założeniem kolejnego systemu dopochwowego skonsultować się z ginekologiem. 

Czy z pomocą Ginoring można celowo opóźnić krwawienie, jak przy tabletkach antykoncepcyjnych?

W ulotce zaznaczono, że opóźnianie krwawienia za pomocą systemu dopochwowego nie jest zalecane, jednak jest dopuszczalne, jeśli kobieta wcześniej skonsultuje się z ginekologiem i uzyska jego zgodę. By jednorazowo opóźnić krwawienie z odstawienia, należy założyć jeden system terapeutyczny po drugim, bez robienia 7-dniowej przerwy. Należy jednak liczyć się z tym, że może pojawić się niewielkie plamienie lub krwawienie śródcykliczne. 

Kiedy nie stosować leku Ginoring – system dopochwowy (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h?

Ginoring nie może być metodą antykoncepcyjną stosowaną przez każdą kobietę. Istnieją przeciwwskazania do stosowania tego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, dlatego bardzo istotny jest rzetelny wywiad medyczny, zanim pacjentka otrzyma receptę na ten system dopochwowy. Przeciwwskazania szczegółowo omówione zostały w ulotce dołączonej do preparatu. Ginoring nie jest dedykowany dla kobiet, które:

  • są uczulone na etonogestrel, etynyloestradiol lub pozostałe substancje wchodzące w skład środka,
  • zmagają się lub wcześniej zmagały się z zakrzepicą żył głębokich, zatorowością płucną lub chorobą zakrzepową dotyczącą innych organów,
  • mają zaburzenia, które istotnie wpływają na krzepliwość krwi,
  • wymagają zabiegu chirurgicznego lub będą przez dłuższy czas unieruchomione,
  • mają lub miały kiedykolwiek migreny z aurą, 
  • przeszły udar mózgu bądź zawał serca,
  • mają lub miały w przeszłości nowotwór piersi lub narządów płciowych lub choć podejrzenie takich nowotworów,
  • mają krwawienia z dróg rodnych o niezdiagnozowanej etiologii,
  • mają lub miały w przeszłości dławicę piersiową bądź przemijający napad niedokrwienny,
  • mają lub miały w przeszłości zapalenie trzustki związane ze zbyt wysoką ilością tłuszczu we krwi,
  • mają lub miały w przeszłości ciężką chorobę wątroby, a czynność organu nie wróciła do prawidłowej, a także jeśli mają lub miały w przeszłości nowotwór wątroby (łagodny/ciężki),
  • zmagają się z chorobami zwiększającymi ryzyko zakrzepów tętniczych, w tym z wysokim ciśnieniem krwi, wysokim stężeniem trójglicerydów bądź cholesterolu, ciężką cukrzycą z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, a także z hiperhomocysteinemią,
  • przyjmują jednocześnie leki na bazie rytonawiru, ombitaswiru lub dasabuwiru. 

Jeśli chodzi o młodzież w wieku poniżej 18-roku życia, należy wiedzieć, że nie badano bezpieczeństwa i skuteczności Ginoring w tej grupie wiekowej. 

Działania niepożądane po zastosowaniu leku Ginoring – system dopochwowy (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h

Należy liczyć się z tym, że system dopochwowy Ginoring może u niektórych kobiet wywoływać skutki uboczne. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdej pacjentki, ale ich ewentualne pojawienie się koniecznie należy zgłosić lekarzowi. Pilnej konsultacji z lekarzem wymagają zwłaszcza ciężkie skutki uboczne o charakterze nieprzemijającym. 

Przede wszystkim należy wiedzieć, że antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepów w żyłach i tętnicach. W przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik Ginoring dojść może do reakcji anafilaktycznej i obrzęku naczynioruchowego, a także do pojawienia się pokrzywki z zaburzeniami oddychania – sytuacje te wymagają niezwłocznego zgłoszenia się po pomoc medyczną. 

W ulotce szczegółowo opisano działania niepożądane Ginoring. Zaliczyć można do nich:

  • Częste działania niepożądane (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 10 stosujących lek) obejmują nudności i bóle brzucha, a także bóle głowy i piersi, bóle miednicy i bolesne miesiączki. Kobiety często zgłaszają również zakażenia grzybicze pochwy, upławy i świąd narządów płciowych, a także wzrost masy ciała. Często dochodzi do zmniejszenia popędu płciowego i nastrojów depresyjnych, ponadto pojawić może się trądzik. W tej grupie zgłaszany jest również dyskomfort związany z obecnością Ginoring w pochwie i jego wypadanie. 
  • Niezbyt częste działania niepożądane (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 100 stosujących lek) obejmują między innymi zawroty głowy, zmiany nastroju, zmęczenie, pobudzenie lub złe samopoczucie. Wystąpić mogą również problemy z układem pokarmowym, w tym między innymi zaparcia, wzdęcia, biegunka i wymioty. U kobiet pojawiać mogą się obrzęki oraz zwiększenie apetytu, ponadto dojść może do wzrostu ciśnienia tętniczego i zaburzeń widzenia. Nie można wykluczyć również ewentualności zakażeń dróg moczowych wraz z objawami charakterystycznymi, a także bolesności lub powiększenia piersi bądź pojawienia się torbieli piersi. Niezbyt często kobiety zgłaszają dyskomfort przy stosunku (również ból i krwawienie), ponadto zdarza się, że Ginoring jest również wyczuwany przez mężczyznę. Pojawić mogą się również zmiany krwawienia, a także skurcze macicy lub dyskomfort w obrębie miednicy, a dodatkowo PMS. Dojść może ponadto do wystąpienia bólów kończyn lub pleców, a także kurczy mięśni, a przy tym wrażliwość skóry może się zmniejszyć. W tej grupie zgłaszane są również infekcje pochwy, pieczenie, dyskomfort, ból lub suchość pochwy, a także nieprzyjemny zapach, ponadto możliwe jest również zapalenie szyjki macicy, jej nadżerki lub polipy szyjki macicy. 
  • Rzadkie działania niepożądane (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 1000 stosujących lek) obejmują między innymi pojawianie się zakrzepów krwi w żyłach lub tętnicach, a także wypływ wydzieliny z piersi. 
  • Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to natomiast uszkodzenie ścian pochwy w związku z uszkodzeniem systemu dopochwowego, brak możliwości wyjęcia Ginoring bez pomocy lekarza i ostuda. W tej grupie zgłaszany jest również dyskomfort w okolicy prącia partnera, w tym między innymi podrażnienie, świąd i wysypka. 

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że złożone środki antykoncepcyjne mogą wiązać się z nieco częstszym występowaniem raka piersi. Nie wiadomo na tym etapie czy jest to efekt działania hormonów, czy też może kwestia częściej wykonywanych przez kobietę badań profilaktycznych, jednak dla bezpieczeństwa należy regularnie badać piersi. Rzadko u kobiet stosujących złożoną antykoncepcję hormonalną pojawiają się również łagodne nowotwory wątroby, a bardzo rzadko występują u nich nowotwory złośliwe. Zaleca się zatem, by konsultować z lekarzem ewentualne pojawienie się bólów brzucha i nietypowych objawów związanych z układem pokarmowym. Pozostając w temacie nowotworów, należy wiedzieć, że złożone środki antykoncepcyjne wiążą się z rzadszym występowaniem nowotworu endometrium i raka jajników – nie są dostępne jednak badania, które potwierdzałyby lub wykluczały, że dzieje się tak również w przypadku Ginoring. Warto również dodać, że hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wiązać się z obniżeniem nastroju i nastrojami depresyjnymi. Jeśli kobieta zauważy u siebie jakiekolwiek symptomy mogące świadczyć o depresji, powinna niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Czy Ginoring – system dopochwowy (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h może być łączony z innymi lekami?

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że system dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h nie może być jednocześnie stosowany wraz z niektórymi grupami leków. Należy zatem bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich środkach medycznych, które pacjentka zażywa, zanim zostanie jej wypisana recepta na Ginoring. Działa to również odwrotnie – jeśli pacjentka stosuje już Ginoring, powinna pamiętać, by informować innych lekarzy o fakcie stosowania tej antykoncepcji, zanim przepiszą oni jej inne leki. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre leki mogą zmniejszać skuteczność działania Ginoring, wpływać na stężenie jego substancji czynnych we krwi, a także przyczyniać się do pojawiania się nieoczekiwanych krwawień. Mowa tu między innymi o niektórych lekach stosowanych przy padaczce lub gruźlicy, a także o lekach przepisywanych w przypadku zapalenia wątroby typu C lub zakażenia wirusem HIV. W grupie tej znajdują się także leki stosowane na wysokie ciśnienie tętnicze (np. bosentan), a także leki na choroby zakaźne lub preparaty na bazie dziurawca zwyczajnego. W przypadku konieczności zażycia wyżej wymienionych grup leków, konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywą męską) przez 28 dni po ich zastosowaniu, gdyż nawet tak długo może utrzymywać się wpływ innego leku na Ginoring. 

Trzeba również wiedzieć, że terapeutyczny system dopochwowy Ginoring może wpływać negatywnie na działanie niektórych leków. Mowa tu między innymi o środkach na bazie cyklosporyny, ponadto innym przykładem jest lek przeciwdrgawkowy lamotrygina, w przypadku którego może dojść do zwiększenia u pacjenta częstotliwości pojawiania się drgawek.

Ginoring – system dopochwowy a ciąża i karmienie piersią

Terapeutyczny system dopochwowy Ginoring (0,120 mg + 0,015 mg)/24 h przeznaczony jest do stosowania w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. Naturalnym jest zatem fakt, że środek ten nie będzie skuteczny, gdy do ciąży już dojdzie. Ginoring nie może być stosowany przez kobiety, które są w ciąży lub choć podejrzewają, że mogą w niej być. Warto wiedzieć dodatkowo, że nie zaleca się, by pacjentka stosowała Ginoring, jeśli karmi piersią. Koniecznie należy w tym przypadku skonsultować się wcześniej z lekarzem. 

Przyjmowanie leku Ginoring – dodatkowe środki ostrożności. Na co zwracać uwagę?

W ulotce szczegółowo opisano również ostrzeżenia i środki ostrożności, na które należy zwrócić uwagę, jeśli system dopochwowy Ginoring ma być podawany niektórym grupom kobiet. Warto zapoznać się z tymi informacjami, zanim pacjentka pierwszy raz skorzysta z Ginoring. 

Zgodnie z ulotką pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli zauważy u siebie objawy zakrzepów krwi (objawy szczegółowo opisane w ulotce) lub obrzęku naczynioruchowego. 

Należy poinformować lekarza, jeśli:

  • pacjentka lub członkowie jej najbliższej rodziny mają lub mieli raka piersi,
  • pacjentka zmaga się z chorobą wątroby bądź pęcherzyka żółciowego,
  • pacjentka choruje na padaczkę,
  • pacjentka ma zespół hemolityczno-mocznicowy lub niedokrwistość sierpowatokrwinkową,
  • pacjentka ma przewlekłe choroby zapalne jelit,
  • pacjentka zmaga się z układowym toczniem rumieniowatym,
  • pacjentka ma lub miała ostudę,
  • pacjentka ma żylaki lub zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych,
  • pacjentka jest bezpośrednio po porodzie (ze względu na ryzyko zakrzepów krwi) lub oczekuje zabiegu chirurgicznego bądź długotrwałego unieruchomienia,
  • pacjentka ma hipertriglicerydemię,
  • pacjentka zmaga się ze schorzeniami, które utrudniać mogą prawidłowe stosowanie Ginoring (np. przewlekłe zaparcia czy wypadanie szyjki macicy),
  • pacjentka w ciąży lub przy stosowaniu leków hormonalnych miała do czynienia z pojawieniem się lub wyraźnym nasileniem się niektórych schorzeń (np. porfirii, opryszczki ciężarnych czy pląsawicy Sydenhama bądź utraty słuchu),
  • u pacjentki pojawia się nagła potrzeba oddania moczu, ból lub pieczenie, a przy tym samodzielna lokalizacja Ginoring w pochwie jest niemożliwa.

Należy dodatkowo zdawać sobie sprawę z tego, że Ginoring może mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych krwi i moczu. Mowa tu między innymi o biochemicznych parametrach czynności wątroby. Bardzo ważne zatem, by pacjentka poinformowała lekarza przed badaniem, że stosuje krążek dopochwowy Ginoring. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.