Qlaira

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Qlaira to doustny hormonalny środek antykoncepcyjny, służący zapobieganiu niepożądanej ciąży. Lek zawiera dwa hormony – walerianian estradiolu oraz dienogest. Jest to preparat sekwencyjny – w opakowaniu znajdują się tabletki o różnej zawartości hormonów, które należy przyjmować w ściśle określonej kolejności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Qlaira – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Qlaira to doustny lek antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania niepożądanej ciąży. Działanie leku polega na uniemożliwieniu zapłodnienia komórki jajowej lub jej implantacji w macicy. Qlaira hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa i uwalnianie komórki jajowej. W ten sposób owulacja nie zachodzi i nie jest możliwe zapłodnienie komórki jajowej. Lek zagęszcza śluz wydzielany przez szyjkę macicy, dzięki czemu utrudnia poruszanie się plemników. Także zahamowanie perystaltyki mięśniówki gładkiej jajowodów utrudnia przedostanie się plemników do komórki jajowej. A w sytuacji, gdy dojdzie do zapłodnienia, Qlaira w taki sposób wpływa na błonę śluzową macicy, aby uniemożliwić implantację komórki jajowej. Wówczas zarodek obumiera.

E-recepta online na lek Qlaira

Lek Qlaira przepisywany jest przez lekarza i można go zakupić wyłącznie na receptę. Aby otrzymać receptę można odwiedzić gabinet lekarski lub uzyskać e-receptę po konsultacji online. W tym celu pacjentka wypełnia internetową ankietę, dzięki której lekarz otrzymuje informacje o jej stanie zdrowia i wskazaniach do stosowania leku. Po wykluczeniu przeciwwskazań do zażywania doustnej antykoncepcji hormonalnej, lekarz wypisuje elektroniczną receptę na lek Qlaira. Receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce – wystarczy podać 4 – cytrowy kod na receptę, który wysyłany jest sms – em. Ponadto recepta trafia na Internetowe Konto Pacjenta.

Skład i dawkowanie leku Qlaira

Qlaira to preparat sekwencyjny, co oznacza, że opakowanie zawiera kilka rodzajów tabletek, które powinny być zażywane w ściśle określonej kolejności. Opakowanie zawiera 28 tabletek powlekanych:

  • 2 ciemnożółte tabletki zawierające po 3 mg walerianianu estradiolu
  • 5 jasnoczerwonych tabletek zawierających po 2 mg  walerianianu estradiolu i po 2 mg dienogestu
  • 17 jasnożółtych tabletek, z których każda zawiera po 2 mg walerianianu estradiolu oraz po 3 mg dienogestu
  • 2 ciemnoczerwone tabletki, z których każda zawiera po 1 mg walerianianu estradiolu
  • 2 białe tabletki placebo

Jeśli rozpoczynane jest pierwsze opakowanie leku Qlaira, należy rozpocząć zażywanie leku od pierwszego dnia cyklu, czyli w dniu pojawienia się krwawienia miesięcznego. Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, w ściśle określonej kolejności. Kolejność zażywania tabletek wskazana jest na opakowaniu. Tabletki należy zażywać o stałej porze, popijając niewielką ilością wody. Po zażyciu wszystkich tabletek należy rozpocząć kolejne opakowanie, nie robiąc żadnej przerwy. Skład tabletek przemyślany jest w taki sposób, aby pojawiło się krwawienie miesięczne wystąpiło podczas przyjmowania ostatnich tabletek z opakowania. Krwawienie może przedłużyć się do momentu zażywania pierwszych tabletek z kolejnego opakowania.

Aby zachować maksymalną skuteczność leku, należy przestrzegać regularnego przyjmowania tabletek. Jeśli dojdzie do opóźnienia w przyjęciu leku lub pominięcia tabletki, należy postępować zgodnie z ustalonych schematem. Sposób postępowania zależy od tego, w jakim momencie cyklu doszło do pominięcia dawki leku. Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki nie przekracza 12 godzin, nie powinno to wpłynąć na skuteczność antykoncepcyjną leku. Wystarczy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę leku i nie ma konieczności stosowania barierowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli opóźnienie przekracza 12 godzin – może to wpłynąć negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną leku. Gdy dawkę pominięto między 1 a 17 dniem cyklu, należy jak najszybciej zażyć pominiętą tabletkę i przez 9 kolejnych dni stosować dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku. Pominięcie tabletki Qlaira pomiędzy 18 a 24 dniem cyklu wymaga przerwania zażywania z bieżącego opakowania i rozpoczęcia zażywania tabletek z nowego opakowania. Dodatkowo – przez 9 kolejnych dni należy stosować mechaniczną antykoncepcję. Po pominięciu dawki leku w 25 i 26 tygodniu cyklu należy jak najszybciej zażyć brakującą tabletkę; nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Pominięcie jednej z dwóch ostatnich tabletek placebo nie wymaga żadnych działań.Nie trzeba zażywać pominiętej tabletki placebo i można kontynuować stosowanie leku.

Qlaira – skutki uboczne stosowania leku

Podczas stosowania leku Qlaira możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter – są to bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wahania nastroju, nieregularne krwawienia miesięczna. U niektórych kobiet może pojawić się suchość pochwy i większa podatność na zakażenia grzybicze dróg rodnych, a także spadek libido. Rzadziej występują takie efekty uboczne jak wzrost masy ciała, przebarwienia skórne lub trądzik, obrzęk i tkliwość piersi, wzrost ciśnienia krwi, podwyższenie poziomu cholesterolu czy migrenowe bóle głowy. Najpoważniejsze działania niepożądane to wzrost ryzyka rozwoju nowotworów hormonozależnych wątroby i piersi, a także większe ryzyko pojawienia się incydentów zakrzepowo – zatorowych.

Qlaira – przeciwwskazania do stosowania

Leku Qlaira nie powinny stosować kobiety w ciąży i podejrzewające ciążę, a także karmiące piersią. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, zaburzenia funkcjonowania wątroby lub nerek, zapalenie trzustki. Leku nie należy stosować, jeśli występują zaburzenia zakrzepowo – zatorowe lub takie schorzenia zwiększające ryzyko ich wystąpienia jak nadciśnienie, migrena z aurą, zaburzenia lipidowe krwi, zaawansowana cukrzyca, a także dłuższe unieruchomienie. Lek nie jest wskazany osobom, które w przeszłości przeszły udar mózgu lub zawał serca.

Qlaira – interakcje z innymi lekami i alkoholem

Doustnych środków antykoncepcyjnych nie należy łączyć z lekami wpływającymi na metabolizm wątrobowy. Wówczas może dojść do obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Dlatego niewskazane jest łączenie leku Qlaira z preparatami stosowanymi w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zakażenia wirusem HIV, a także karbamazepiną, fenytoiną, bosentanem, barbituranami, gryzeofulwiną, topiramatem czy preparatami zawierającymi dziurawiec. Stosując jednocześnie któryś z wymienionych leków oraz lek Qlaira należy skonsultować się z lekarzem – konieczne może być stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej.

Czy lek Qlaira może być przyjmowany z czasie ciąży?

Podczas ciąży, a także przy podejrzeniu ciąży nie wolno stosować leku Qlaira. Gdy kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania leku – należy natychmiast przerwać jego stosowanie. Dotychczas nie wykazano, aby stosowanie leku Qlaira w ciąży wiązało się z działaniem teratogennym na płód lub prowadziło do wystąpienia wad wrodzonych. Mimo to zalecane jest zachowanie najwyższej ostrożności.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.