Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Microgynon 21 to złożony doustny środek antykoncepcyjny, zawierający niewielką ilość dwóch hormonów – lewonorgestrelu (progestagenu) oraz etynyloestradiolu (estrogenu). Microgynon 21 mogą stosować kobiety, które już miesiączkują, celem zapobiegnięcia zajścia w ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi zakrzepów krwi, ponieważ mimo niewielkiej dawki hormonów żeńskich stosowanie leków takich jak Microgynon 21 wiąże się z większym ryzykiem zakrzepów krwi.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest Microgynon 21 i w jakim celu się go stosuje?
Microgynon 21 to złożony doustny środek antykoncepcyjny, sprzedawany na receptę. Lek ma postać dwuskładnikowych tabletek, każda z nich zawiera dwa hormony żeńskie – lewonorgestrel (progestagen) oraz etynyloestradiol (syntetyczny estrogen). Wskazaniem do stosowania Microgynon 21 jest zapobieganie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych, a także w czasie przyjmowania leku wskazane są regularne kontrole ginekologiczne.
E-recepta online na Microgynon 21
Microgynon 21 to środek antykoncepcyjny dostępny na receptę. Ponieważ stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, decyzja o przepisaniu tabletek dwuskładnikowych Microgynon 21 jest podejmowana na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Gdy pacjentka reaguje dobrze na lek i chce kontynuować antykoncepcję, nie musi się za każdym razem udawać na wizytę stacjonarną u lekarza ginekologa. Dzięki rozwiązaniom takim jak recepta przez Internet na Microgynon 21 może wykupić kolejne opakowanie bez oczekiwania w kolejkach.
Działanie leku Microgynon 21
Microgynon 21 zawiera dwa hormony żeńskie – lewonorgestrel (progestagen) oraz etynyloestradiol (estrogen). Lewonorgestrel wykazuje działanie progestagenne, estrogenne, androgenne oraz przeciwgonadotropowe – hamuje owulację oraz wpływa na jajowody, endometrium i śluz szyjkowy. Natomiast etynyloestradiol hamuje wydzielanie FSH oraz dojrzewanie pęcherzyka dominującego w jajniku. Lek Microgynon 21 zapobiega ciąży, doustna antykoncepcja nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Sposób użycia tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21
Lekarz powinien poinstruować pacjentkę odnośnie tego, jak przyjmować Microgynon 21. Jeśli tabletki antykoncepcyjne są prawidłowo stosowane, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo małe. Współczynnik zawodności w przypadku tej formy antykoncepcji wynosi około 1% na rok, mają na niego wpływ między innymi takie czynniki jak np. pominięcie tabletki. Każde opakowanie leku Microgynon zawiera 21 tabletek powlekanych, oznaczonych dniem tygodnia, w którym należy je przyjąć. Tabletki trzeba stosować codziennie o tej samej porze, przez 21 dni. Następnie należy zachować 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia i po tym czasie trzeba rozpocząć kolejne opakowanie.
Stosowanie leku Microgynon 21 po raz pierwszy
Jeśli pacjentka nie stosowała antykoncepcji hormonalnej, należy rozpocząć przyjmowanie leku Microgynon w 1. dniu naturalnego cyklu miesiączkowego lub pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, ale z zastosowaniem dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.
Zmiana obecnie stosowanej formy antykoncepcji na lek Microgynon 21
Jeżeli kobieta wcześniej przyjmowała inny złożony doustny środek antykoncepcyjny, zalecane jest, aby rozpocząć przyjmowanie leku Microgynon 21 w 1. dniu po przyjęciu
poprzedniego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego. Natomiast gdy pacjentka stosowała system terapeutyczny dopochwowy lub system trasdermalny, zalecane jest rozpoczęcie stosowania tabletek Microgynon w dniu usunięcia systemu. Przy zastosowaniu się do tych wskazań nie są konieczne dodatkowe metody antykoncepcyjne.
Przyjmowanie leku Microgynon 21 po mini tabletkach zawierających progestageny
Jeśli kobieta wcześniej przyjmowała tabletkę zawierającą tylko progestageny, można przerwać stosowanie tej formy antykoncepcji w dowolnym dniu i zamiast niej przyjmować lek Microgynon 21. Zalecane jest, aby w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania nowych tabletek antykoncepcyjnych stosować jednocześnie inne metody antykoncepcji.
Przyjmowanie leku Microgynon 21 po porodzie
Przyjmowanie tabletek Microgynon 21 należy rozpocząć od 21 do 28 dni po porodzie. W przypadku opóźnienia w stosowaniu tabletek należy przez pierwsze 7 dni stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.
Przyjmowanie leku Microgynon 21 po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży
Przyjmowanie leku Microgynon 21 można rozpocząć natychmiast po poronieniu. Nie jest konieczne, aby stosować dodatkowo inne metody antykoncepcji.
Przyjmowanie leku Microgynon 21 po poronieniu w drugim trymestrze ciąży
Przyjmowanie tabletek Microgynon 21 należy rozpocząć od 21 do 28 dni po poronieniu w drugim trymestrze ciąży. W przypadku opóźnienia w stosowaniu tabletek należy przez pierwsze 7 dni stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.
Przedawkowanie leku Microgynon 21
Obecnie brak doniesień, aby po przyjęciu większej dawki leku Microgynon 21 niż zalecana mogły wystąpić ciężkie działania niepożądane. W takiej sytuacji należy się jednak skonsultować z lekarzem.
Przerwanie stosowania leku Microgynon 21
Lek antykoncepcyjny Microgynon można odstawić w dowolnym czasie. Natomiast jeśli powodem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych jest chęć zajścia w ciążę, należy poczekać do wystąpienia naturalnej miesiączki.
Pominięcie zastosowania leku Microgynon 21
Oto najważniejsze zasady stosowania tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21:
- nie należy przerywać stosowania tabletek na dłużej niż 7 dni,
- odpowiednią skuteczność leku uzyskuje się po 7 dniach ciągłego przyjmowania tabletek.
Jeżeli kobieta zapomniała przyjąć tabletkę antykoncepcyjną Microgynon 21, ale minęło mniej niż 12 godzin od pominięcia tabletki, skuteczność antykoncepcyjna leku jest zachowana. Wskazane jest, aby przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko, jak to jest możliwe.
Gdy od pominięcia tabletki antykoncepcyjnej minęło więcej niż 12 godzin, istnieje ryzyko zmniejszonego działania antykoncepcyjnego, dlatego należy się niezwłocznie zwrócić do swojego lekarza. Zaproponuje on odpowiednie działania, w zależności od tego, która tabletka została pominięta:
- pominięta tabletka antykoncepcyjna w 1. tygodniu – należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet wiąże się to z koniecznością przyjęcia dwóch tabletek. Następne dawki leku należy przyjmować o zwykłej porze, dodatkowo przez kolejne 7 dni trzeba dodatkowo stosować antykoncepcję, np. w postaci prezerwatyw. Im więcej dawek pominięto oraz im mniej czasu upłynęło od zakończenia przerwy w stosowaniu tabletek, tym większe jest ryzyko zajścia w ciążę,
- pominięta tabletka antykoncepcyjna w 2. tygodniu – należy natychmiast zażyć ostatnią zapomnianą tabletkę, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia dwóch porcji leku. Następne dawki leku należy przyjmować o zwykłej porze i, jeśli w ciągu poprzednich 7 dni przed pominięciem tabletki stosowano właściwe dawkowanie, nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych.
- pominięta tabletka antykoncepcyjna w 3. tygodniu – ponieważ zbyt szybko nastąpiła przerwa w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, istnieje ryzyko zmniejszenia ich skuteczności. Jeżeli jednak przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki stosowano lek zgodnie z zaleceniami, nie ma konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji. Należy natomiast przyjąć jak najszybciej ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością przyjęcia dwóch porcji leku, kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 o zwykłej porze oraz w dzień po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania przyjąć pierwszą z kolejnego opakowania – czyli pominąć przerwę pomiędzy 2 kolejnymi opakowaniami. Inne rozwiązanie to zaprzestanie przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania, zrobienie przerwy do 7 dni (wliczając dni, w których pominięto przyjmowanie tabletek) i rozpoczęcie nowego opakowania. Dzięki takiej zmianie w harmonogramie dawkowania leku skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 powinna zostać zachowana, pomimo omyłkowego niezażycia tabletki na czas.
Opóźnienie dnia wystąpienia krwawienia z odstawienia
Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 mogą opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia. W tym celu trzeba dokończyć aktualne opakowanie leku i następnie zacząć kolejne bez zachowania 7-dniowej przerwy. Wtedy krwawienie z odstawienia na nastąpi, ale może się pojawić niewielkie plamienie. W kolejnym miesiącu należy powrócić do 7-dniowych przerw pomiędzy zastosowaniem tabletek.
Zmiana dnia wystąpienia krwawienia z odstawienia
Kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne Microgynon 21 mogą zmienić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia. W tym celu trzeba skrócić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek o dowolną liczbę dni. Im przerwa będzie krótsza, tym większe jest prawdopodobieństwo, że krwawienie z odstawienia nie wystąpi, natomiast przy rozpoczęciu kolejnego opakowania może się pojawić niewielkie plamienie.
Skład leku Microgynon 21
Microgynon 21 zawiera dwa hormony płciowe. W każdej tabletce powlekanej znajdziemy 30 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum) oraz 150 mikrogramów lewonorgestrelu (Levonorgestrelum). Pozostałe składniki leku to:
skład rdzenia tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian,
otoczka tabletki: sacharoza, powidon K90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, glicerol 85%, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), wosk montanoglikolowy.
Uwaga: Lek antykoncepcyjny Microgynon 21 zawiera laktozę jednowodną oraz sacharozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp), zespołem złego
wchłaniania glukozy-galaktozy, rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi
z nietolerancją fruktozy lub niedoborem sacharazyizomaltazy.
Przeciwwskazania do stosowania leku Microgynon 21
Najważniejsze przeciwwskazania do stosowania dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 to:
- ciężka choroba wątroby,
- krwawienia z dróg rodnych o niejasnej przyczynie,
- migrena z aurą,
- przebyty zawał serca lub udar,
- stwierdzenie zakrzepów krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich), płucach (zatorowość płucna) lub innych organach, w przeszłości lub obecnie,
- stwierdzony obecnie lub w przeszłości nowotwór hormonozależny (np. nowotwór piersi),
- uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek ze składników tego leku,
- zaplanowany zabieg chirurgiczny, który wiąże się z długotrwałym unieruchomieniem,
- zdiagnozowana dławica piersiowa (obecnie lub w przeszłości),
- zdiagnozowane schorzenia, które mogą zwiększać ryzyko zakrzepu w tętnicy: bardzo wysokie ciśnienie krwi, bardzo wysokie stężenie cholesterolu lub trójglicerydów we krwi, ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, hiperhomocysteinemia,
- zdiagnozowane zaburzenia wpływające na krzepliwość krwi – np. obecność czynnika V Leiden,
- zdiagnozowane zapalenie wątroby typu C oraz terapia lekami przeciwwirusowymi zawierającymi ombitaswir z parytaprewirem i rytonawirem, dazabuwir, glekaprewir z pibrentaswirem lub sofosbuwir z welpataswirem i woksylaprewirem.
Stosowanie leku Microgynon 21 u dzieci i młodzieży
Tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21 nie należy stosować przed rozpoczęciem miesiączkowania.
Stosowanie leku Microgynon 21 u kobiet w podeszłym wieku
Brak wskazań, aby tabletki dwuskładnikowe Microgynon 21 stosowały kobiety w wieku pomenopauzalnym.
Stosowanie leku Microgynon 21 u kobiet z niewydolnością wątroby
Lek antykoncepcyjny Microgynon 21 jest przeciwwskazany u kobiet z ciężkimi chorobami wątroby.
Stosowanie leku Microgynon 21 u kobiet z niewydolnością nerek
Lek antykoncepcyjny Microgynon 21 nie był badany u kobiet z niewydolnością nerek. Przed rozpoczęciem jego stosowania należy skonsultować się z lekarzem.
Microgynon 21 a zakrzepica
Jeśli złożone środki antykoncepcyjne takie jak Microgynon 21 są stosowane prawidłowo, stanowią jedną z najbardziej niezawodnych, odwracalnych metod antykoncepcji. Niestety tego typu leki zwiększają ryzyko zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach, dlatego należy zachować czujność podczas ich przyjmowania oraz, jeśli pacjentka podejrzewa, że wystąpiły u niej objawy zakrzepów krwi, należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Szczególna i systematyczna kontrola lekarska jest wymagana w przypadku, gdy pacjentka przyjmująca lek:
- jest otyła,
- ma chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzycę, migreny, padaczkę, wady zastawkowe serca lub zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, toczeń rumieniowaty układowy, zapalenie żył pod skórą, zespół hemolityczno-mocznicowy, niedokrwistość sierpowatokrwinkową lub żylaki,
- nałogowo pali tytoń,
- wymaga zabiegu chirurgicznego lub nie będzie chodziła przez długi czas,
- znajduje się w grupie ryzyka zapalenia trzustki.
Ostrożność należy zachować również wtedy, gdy:
- pacjentka jest bezpośrednio po porodzie – decyzję o tym, jak szybko można zastosować lek Microgynon 21 po porodzie podejmuje lekarz,
- w rodzinie pacjentki występowały przypadki zakrzepicy, zawału serca lub udaru,
- w rodzinie pacjentki występował lub występuje obecnie rak piersi,
- u pacjentki wystąpiła po raz pierwszy lub nasiliła się opryszczka, pląsawica Sydenhama, porfiria, utrata słuchu,
- u pacjentki stwierdzono podwyższony poziom tłuszczów we krwi lub w rodzinie występowały takie przypadki,
- u pacjentki występują przebarwienia skóry lub objawy obrzęku naczynioruchowego,
- u pacjentki zdiagnozowano chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego.
Wszystkie powyższe sytuacje stanowią czynniki rozwoju zakrzepicy.
Natomiast natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają sytuacje, gdy pacjentka zauważyła u siebie objawy zakrzepów krwi, takie jak np.:
- ból lub tkliwość w nodze,
- nagłe splątanie, zaburzenia mówienia lub rozumienia,
- nagły napad kaszlu bez oczywistej przyczyny,
- nagły napad niewyjaśnionych duszności lub przyspieszenia
- natychmiastowa utrata widzenia lub bezbolesne zaburzenia widzenia,
- nieregularne bicie serca,
- oddechu,
- obrzęk nogi,
- ostry ból w klatce piersiowej,
- silny ból w żołądku,
- skrajne osłabienie,
- uczucie ściskania lub pełności w klatce piersiowej,
- utrata przytomności,
- zawroty głowy,
- zmiana koloru skóry nogi, np. zblednięcie,
- zwiększona temperatura w zmienionej chorobowo kończynie.
Microgynon 21 a tętnicze powikłania zakrzepowo-zatorowe lub napady naczyniowomózgowe
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa wystąpienia tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych lub napadów naczyniowomózgowych. Szczególna i systematyczna kontrola lekarska jest wymagana w przypadku, gdy pacjentka przyjmująca lek:
- cierpi na migreny,
- choruje na schorzenia związane ze zdarzeniami niepożądanymi w obrębie naczyń, np. cukrzyce, hiperhomocysteinemię, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków, dyslipoproteinemię lub toczeń rumieniowaty układowy,
- jest otyła,
- ma nadciśnienie tętnicze,
- ma więcej niż 35 lat.
Ostrożność należy zachować także wtedy, gdy w wywiadzie rodzinnym stwierdzono występowanie tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych.
Wszystkie powyższe sytuacje stanowią czynniki rozwoju tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych lub napadów naczyniowomózgowych.
Natychmiastowej konsultacji z lekarzem wymagają sytuacje, gdy pacjentka zauważyła u siebie objawy napadu naczyniowo-mózgowego lub zawału serca, takie jak np.:
- bóle głowy bez przyczyny,
- drgawki, nagłe splątanie,
- nagłe zdrętwienie twarzy, rąk lub nóg (szczególnie jednostronne),
- przyspieszone lub nieregularne bicie serca,
- skrajne osłabienie,
- spłycenie oddechu,
- trudności z chodzeniem,
- trudności z mówieniem lub rozumieniem,
- uczucie ściskania w klatce piersiowej,
- utrata przytomności,
- utrata równowagi lub koordynacji,
- zaburzenia widzenia w jednym oku lub obydwu oczach,
- zawroty głowy.
Microgynon 21 a choroby nowotworowe
Badania naukowe wykazały, że u osób stosujących długotrwale złożoną antykoncepcję hormonalną ryzyko raka szyjki macicy jest większe. Nadmierne ryzyko stopniowo zanika w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. W rzadkich przypadkach u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zgłaszano także przypadki łagodnych guzów wątroby oraz złośliwych guzów wątroby.
Microgynon 21 a zaburzenia żołądka i jelit
W przypadku wystąpienia w trakcie przyjmowania leku Microgynon 21 zaburzeń żołądka i jelit, biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu leczniczego może ulec zaburzeniu, co może przyczynić się do jego zmniejszonej skuteczności. Wtedy należy zastosować dodatkowe metody antykoncepcji, np. w postaci prezerwatywy.
Microgynon 21 a inne stany chorobowe
U kobiet z niektórymi stanami chorobowymi może istnieć zwiększone ryzyko zapalenia trzustki podczas stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Leki takie jak Microgynon 21 mogą powodować także zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi oraz pogorszenie przebiegu następujących stanów:
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- insulinooporność i tolerancja glukozy,
- kamica żółciowa,
- nietolerancja galaktozy,
- opryszczka ciężarnych,
- ostuda,
- pląsawica Sydenhama,
- porfiria,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- wrodzony lub nabyty obrzęk naczynioruchowy,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- utrata słuchu związana z otosklerozą,
- zaburzenia czynności wątroby,
- zespół hemolityczno-mocznicowy,
- zmiany nastroju lub objawy depresji,
- żółtaczka i (lub) świąd związane z zastojem żółci.
W zależności od danego problemu zdrowotnego lekarz może zadecydować o przerwaniu stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego do czasu uzyskania pozytywnych wyników podczas kontroli w ich kierunku.
Pełna lista zaleceń oraz ostrzeżeń związanych ze stosowaniem leku antykoncepcyjnego Microgynon 21 znajduje się w ulotce załączonej do opakowania.
Skutki uboczne i działania niepożądane po zastosowaniu leku Microgynon 21
Microgynon 21 może powodować działania niepożądane tak jak każdy inny lek. Najczęstsze z nich, zgłaszane przez więcej niż 1 na 100 osób stosujących tabletki antykoncepcyjne to: ból głowy, bóle brzucha, nudności, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała oraz zmiany nastroju.
Niezbyt częste działania niepożądane po stosowaniu Microgynon 21 (zgłaszane przez więcej niż 1 na 1000 osób i mniej niż 1 na 100 osób stosujących lek) to:
- biegunka,
- migrena,
- powiększenie piersi,
- wymioty,
- wysypka,
- zatrzymanie płynów,
- zmniejszone libido.
Rzadkie działania niepożądane po stosowaniu Microgynon 21 (zgłaszane przez mniej niż 1 na 1000 osób stosujących lek) to:
- nadwrażliwość,
- nietolerancja soczewek kontaktowych,
- rumień,
- szkodliwe zakrzepy krwi w żyle lub tętnicy,
- wydzielina z piersi,
- zmniejszenie masy ciała,
- zwiększenie libido,
- upławy.
Czy Microgynon 21 może być stosowany z innymi lekami?
Niektóre leki mogą wchodzić w interakcję z tabletkami antykoncepcyjnymi Microgynon 21, np. hamować jego działanie lub powodować niespodziewane krwawienie. Z tego powodu należy powiadomić lekarza o wszystkich lekach (wydawanych na receptę, bez recepty oraz preparatach ziołowych) przyjmowanych obecnie lub ostatnio. Istotna jest także informacja na temat produktów leczniczych, które pacjentka planuje stosować.
Przeciwwskazane jest stosowanie jednocześnie tabletek Microgynon 21 i leków stosowanych w leczeniu:
- chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi (blokery kanału wapniowego, np. werapamil, diltiazem),
- gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna),
- padaczki (np. prymidon, fenytoina, barbiturany, karbamazepina, okskarbazepina, topiramat, felbamat),
- zakażeń bakteryjnych (antybiotyki makrolidowe np. klarytromycyna, erytromycyna),
- zakażeń grzybiczych (gryzeofulwina, azolowe leki przeciwgrzybicze, np. itrakonazol, worykonazol, flukonazol),
- zakażenia wirusem HIV lub wirusem wątroby typu C (inhibitory proteazy lub nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy),
- zapalenia i zwyrodnienia stawów (etorykoksyb),
- zawierających ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum).
Szczególnej ostrożności wymaga także jednoczesne stosowanie złożonej doustnej antykoncepcji i cyklosporyny, lamotryginy oraz troleandomycyny. Lek Microgynon 21 może wpływać również na midazolam, teofiliny oraz stężenie melatoniny lub tyzanidyny.
Microgynon 21 i interakcje z alkoholem
Spożycie alkoholu nie wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21. Warto jednak zachować ostrożność, łącząc lek i alkohol ponieważ pod wpływem alkoholu wiele kobiet zapomina o przyjęciu tabletki oraz do osłabienia działania leku antykoncepcyjnego mogą się przyczynić wymioty po upojeniu alkoholowym.
Stosowanie Microgynon 21 w czasie ciąży i podczas karmienia piersią
Stosowanie leku Microgynon 21 a ciąża
Lek Microgynon 21 nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania leku należy się upewnić, że pacjentka nie jest w ciąży. W sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych Microgynon 21, należy przerwać stosowanie leku. Badania naukowe nie wykazały zwiększenia ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci matek, które przyjmowały we wczesnym okresie ciąży tabletki antykoncepcyjne.
Stosowanie leku Microgynon 21 a karmienie piersią
Lek Microgynon 21 nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce korzystać z tej metody antykoncepcji w czasie laktacji, należy się skonsultować z lekarzem.
Czy lek Microgynon 21 ma zamienniki?
Lek Microgynon 21 posiada zamienniki. Na rynku są dostępne tabletki antykoncepcyjne na receptę, zawierające te same hormony lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Należą do nich:
- Levomine – w 1 tabletce powlekanej znajduje się 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu. Lek należy przyjmować doustnie, codziennie przez 21 dni, o tej samej porze, zgodnie z kierunkiem podanym na blistrze. Przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy zachować 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek,
- Rigevidon – w 1 tabletce powlekanej znajduje się 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na jego substancje czynne lub pomocnicze, a także: zakrzepica żył lub zakrzepica tętnic u pacjentki albo w wywiadzie, objawy zwiastunowe zakrzepicy, a także znajdowanie się w grupie ryzyka zakrzepicy żył lub tętnic. Tabletek antykoncepcyjnych nie można przyjmować także, gdy wystąpiły: ciężka choroba wątroby, guzy wątroby, incydenty mózgowo-naczyniowe, krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii, nowotwór zależny od hormonów, zaburzenia sercowo-naczyniowe, ciężkie nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi lub choroby oczu pochodzenia naczyniowego,
- Stediril 30 – w 1 tabletce powlekanej znajduje się 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze, a także: choroba naczyń mózgowych lub choroba wieńcowa, choroba zakrzepowo-zatorowa (czynna lub przebyta), zakrzepica żył głębokich (czynna lub przebyta), krwawienie z pochwy o nieustalonej etiologii, wada zastawkowa serca zwiększająca ryzyko zakrzepicy, zaburzenia rytmu serca zwiększające ryzyko zakrzepicy, wrodzone lub nabyte skłonności do zakrzepicy żylnej lub tętniczej, objawy zwiastujące zakrzepicy, ból głowy z ogniskowymi objawami neurologicznymi, cukrzyca ze zmianami naczyniowymi, niekontrolowane nadciśnienie, zapalenie trzustki przebiegające z ciężką hipertrójlipidemią oraz nowotwór zależny od hormonów,
- Triquilar – lek jest dostępny na rynku w kilku różnych postaciach. Jeśli chodzi o jasnobrązowe tabletki powlekane, każda z nich zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 50 mikrogramów lewonorgestrelu, natomiast w tabletkach koloru białego znajduje się 40 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 75 mikrogramów lewonorgestrelu. Tymczasem każda tabletka powlekana w kolorze ochry zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 125 mikrogramów lewonorgestrelu. Pozostałe składniki leku to rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian, otoczka tabletki jasnobrązowej: sacharoza, powidon K90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, glicerol 85%, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172), wosk montanoglikolowy; otoczka tabletki białej: sacharoza, powidon K90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk, montanoglikolowy; otoczka tabletki w kolorze ochry: sacharoza, powidon K90, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, glicerol 85%, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek żółty (E 172), wosk montanoglikolowy. Ze względu na odmienną zawartość hormonów żeńskich decyzję o zastosowaniu tego zamiennika dla leku Microgynon 21 podejmuje zawsze lekarz.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?