Belara

Napisano 14.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Belara to doustny środek antykoncepcyjny dwuskładnikowy jednofazowy, który przyjmuje się głównie w celu ochrony przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Tabletki antykoncepcyjne Belara dostępne są jedynie na receptę i należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami, które znajdują się w ulotce, gdyż od tego między innymi zależy skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku. Co trzeba wiedzieć o tabletkach Belara, ich zażywaniu, skutkach ubocznych i lekach, z którymi nie powinno się ich łączyć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kiedy stosujemy lek Belara?

Środek Belara to preparat należący do doustnych środków antykoncepcyjnych złożonych. W składzie leku znajdują się etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu, czyli syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych. 

Lek Belara stosuje się głównie w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą, gdyż prawidłowo stosowany wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Preparat może być podawany również w przypadku leczenia trądziku oraz bolesnego pierwotnego miesiączkowania. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że doustna antykoncepcja hormonalna, w tym również lek Belara, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (w tym np. przed zakażeniem wirusem HIV) – w celu ochrony zaleca się dodatkowe stosowanie prezerwatyw. 

Skład leku Belara

W opakowaniu leku Belara znajduje się 21 tabletek powlekanych. Tabletki są okrągłe, obustronnie wypukłe i mają kolor jasnoróżowy. Każda z tabletek posiada taką samą ilość etynyloestradiolu (0,03 mg) oraz octanu chlormadynonu (2 mg), co oznacza, że są to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe jednofazowe. Składniki dodatkowe tabletek Belara zostały szczegółowo wypisane w ulotce dołączonej do opakowania – należy się z nią zapoznać, by upewnić się, czy pacjent nie ma nadwrażliwości na którąkolwiek z substancji, gdyż stanowi to przeciwwskazanie do zażywania Belara.

E-recepta online na Belara 

Tabletki antykoncepcyjne Belara, jak pozostałe hormonalne środki antykoncepcyjne, dostępne są wyłącznie na receptę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta na tabletki Belara może zostać wystawiona nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza. Jeśli pacjentka regularnie wykonuje badania, jej stan zdrowia jest bez zarzutu i dobrze reaguje na lek Belara, może również zostać jej wystawiona recepta online, bez konieczności fizycznej wizyty w przychodni. Oczywiście recepta przez Internet na Belara wystawiana jest, gdy są ku temu wskazania i brak jest przeciwwskazań, co zostanie określone na podstawie specjalnie przygotowanego formularza medycznego, który pacjentka będzie musiała wypełnić. Jest to wygodne rozwiązanie, gdy nie można dostać się w porę do lekarza, a opakowanie tabletek dobiega końca, a także w wielu innych przypadkach.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania leku Belara

W ulotce szczegółowo omówiono przeciwwskazania do zażycia tabletek antykoncepcyjnych Belara. Lek Belara nie powinien być stosowany, jeżeli pacjentka:

  • jest uczulona na etynyloestradiol, octan chlormadynonu lub jakikolwiek inny składnik tabletek Belara,
  • ma zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną lub zakrzepy krwi w innych organach,
  • ma symptomy, które sugerują, że może u niej dojść do zapalenia żył, zakrzepu czy zatoru,
  • miała lub ma objawy migreny z aurą,
  • zmaga się z wysokim ciśnieniem krwi,
  • będzie poddana zabiegowi chirurgicznemu bądź przez dłuższy czas będzie unieruchomiona,
  • ma zaburzenia, które mają wpływ na krzepliwość krwi,
  • miała udar lub zawał serca,
  • zmaga się z chorobami, które zwiększają ryzyko zakrzepów tętniczych,
  • ma zapalenie wątroby lub żółtaczkę i nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych tego organu,
  • ma pogorszone napady padaczki,
  • miała lub ma aktualnie dławicę piersiową lub przemijający napad niedokrwienny,
  • ma zaburzenia odpływu żółci bądź świąd całego ciała,
  • ma zbyt wysokie stężenie bilirubiny we krwi,
  • miała lub ma nowotwór wątroby,
  • zmaga się z nagłymi zaburzeniami słuchu lub wzroku,
  • zmaga się z silnym bólem brzucha, krwawieniem do jamy brzusznej i powiększeniem wątroby,
  • ma otosklerozę nasiloną po ciąży,
  • ma porfirię,
  • choruje na cukrzycę, a jej poziom cukru jest niekontrolowany,
  • miała lub ma hormonozależne nowotwory złośliwe,
  • miała lub ma ciężkie zaburzenia metabolizmu tłuszczów,
  • miała lub ma zapalenie trzustki,
  • zmaga się z ciężką depresją,
  • nie ma krwawień miesiączkowych i nieznana jest tego przyczyna lub ma krwawienia z pochwy, których przyczyna nie jest ustalona,
  • ma przerost endometrium.

Tabletki antykoncepcyjne Belara mogą u niektórych pacjentek, choć nie u wszystkich, wywoływać działania niepożądane. Zgodnie z ulotką, zaliczyć można do nich:

  • Bardzo częste skutki uboczne (pojawiają się częściej niż u 1 pacjentki na 10) to przede wszystkim upławy i nudności, a także brak miesiączki lub bolesne miesiączkowanie.
  • Częste skutki uboczne (pojawiają się nie częściej niż u 1 pacjentki na 10) to między innymi zaburzenia takie jak drażliwość i nerwowość, migrena lub nasilenie jej objawów, problemy z widzeniem, zawroty głowy i depresja. Pacjentki zmagają się również z bólami brzucha i wymiotami, a także dochodzi u nich do zatrzymania wody w organizmie i problemów z trądzikiem. Dojść może do zwiększenia masy ciała i uczucia ciężkości, a także do zmęczenia i wzrostu ciśnienia tętniczego.
  • Niezbyt częste skutki uboczne (pojawiają się nie częściej niż u 1 pacjentki na 100) to najczęściej grzybicze zakażenia pochwy, reakcje nadwrażliwości na lek, spadek popędu płciowego, bóle brzucha i biegunki, zaburzenia pigmentacji, a także nadmierne pocenie się. Pacjentki zmagają się dodatkowo z bólami pleców, łysieniem, suchością skóry, a także pojawiają się u nich brązowe plamy na twarzy oraz wydzielina z piersi bądź dolegliwości mięśniowe. 
  • Rzadkie skutki uboczne (pojawiają się nie częściej niż u 1 pacjentki na 1000) obejmują między innymi szumy w uszach i głuchotę, wzrost apetytu i zapalenie spojówek bądź dyskomfort przy stosowaniu soczewek kontaktowych, a także zapalenie pochwy. Kobiety obserwują zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi, a ponadto dojść może do zapaści krążeniowej. W tej grupie pojawiają się również objawy skórne (np. wyprysk, pokrzywka, świąd, nadmierne owłosienie, nasilenie łuszczycy i zapalenie skóry), ponadto dojść może do powiększenia piersi, zespołu napięcia przedmiesiączkowego i nasilonego krwawienia miesiączkowego. Rzadkie działania niepożądane to również szkodliwe zakrzepy.
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (pojawiają się nie częściej niż u 1 pacjentki na 10 000) obejmują rumień guzowaty.

Należy wiedzieć, że doustne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepów żylnych i tętniczych, a także zaburzeń dróg żółciowych i pojawienia się nowotworów wątroby, raka szyjki macicy i piersi. Dojść może również do zaostrzenia przewlekłych zapalnych chorób jelit.

Dawkowanie leku Belara – dzieci, młodzież i dorośli

Zanim lekarz pierwszy raz przepisze pacjentce tabletki Belara, powinno zostać wykonane badanie ogólne i ginekologiczne, by określić stan pacjentki. Należy również potwierdzić, że nie jest ona w ciąży, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania tabletek Belara. Jeśli pacjentka będzie przyjmować lek, konieczne jest powtarzanie podobnych badań przynajmniej raz w roku. 

Lek Belara nie może być stosowany przez dzieci. Przeznaczony jest dla pacjentek w wieku rozrodczym (miesiączkujących). 

W opakowaniu znajduje się 21 tabletek – w opakowaniu znajdują się oznaczenia dni tygodnia i należy zacząć terapię od tabletki przypadającej na dany dzień tygodnia i następnie zażywać kolejne tabletki, zgodnie ze strzałką na opakowaniu. Przyjmuje się 1 tabletkę dziennie o stałych porach przez kolejnych 21 dni, a następnie należy zrobić 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek. W czasie tej przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. W ulotce leku szczegółowo opisane zostały procedury rozpoczynania terapii lekiem Belara, zmiany innych tabletek (złożonych lub jednoskładnikowych) na tabletki Belara i procedury przechodzenia z innej antykoncepcji hormonalnej na tabletki Belara, a także zalecenia odnośnie stosowania tabletek Belara po poronieniu lub porodzie.

Belara a ciąża i karmienie piersią

Tabletki antykoncepcyjne Belara nie mogą być zażywane w ciąży – stosowane są zapobiegawczo, by nie doszło do zapłodnienia. Zajście w ciążę w czasie przyjmowania Belara (np. w związku z nieprawidłowym zażywaniem tabletek) jest wskazaniem do niezwłocznego odstawienia tabletek i zgłoszenia się do lekarza. Lek Belara może zmniejszać laktację i zmieniać skład mleka matki, ponadto substancje czynne Belara w niewielkim stopniu przenikają do mleka matki, dlatego tych tabletek antykoncepcyjnych nie powinno się stosować w czasie karmienia piersią. 

Czy lek Belara może być stosowany z innymi lekami?

Tabletek antykoncepcyjnych Belara nie można łączyć z niektórymi lekami, dlatego pacjentka powinna koniecznie poinformować lekarza o wszystkich lekach, które zażywa lub zażywała ostatnio, a także o preparatach, które planuje zacząć stosować. 

  • Tabletki Belara nie mogą być stosowane z lekami takimi jak rytonawir, parytaprevir, dazabuwir oraz ombitaswir, gdyż może dojść do pojawienia się zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych ALT. 
  • Niektóre leki mogą ponadto zmniejszać skuteczność ochrony przed ciążą tabletek Belara lub powodować krwawienia. Zaliczyć można tu między innymi niektóre leki stosowane przy terapii padaczki, gruźlicy, zakażeń grzybiczych, zaburzeń snu, zakażenia wirusem HIV i zapalenia wątroby typu C, a także leki stosowane w przypadku wysokiego ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc. Uważać należy również na niektóre preparaty ziołowe, w tym zwłaszcza te na bazie dziurawca zwyczajnego. Szczególną ostrożność należy zachować również przy lekach pobudzających ruchy jelit i węglu aktywowanym.
  • Niektóre leki mogą nasilać lub zwiększać skutki uboczne leku Belara. Zaliczyć można tu np. witaminę C, paracetamol, imidazolowe leki przeciwgrzybicze, atorwastatynę, troleandomycynę oraz indynawir.
  • Tabletki Belara mogą ponadto zakłócać działanie niektórych leków. W tej grupie znajdują się cyklosporyna, kortykosteroidy, paracetamol, morfina, teofilina, niektóre benzodiazepiny, lamotrygina, lorazepam, klofibrat.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.