Vines

Napisano 15.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Vines 28 tabletek powlekanych – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Vines to doustny środek antykoncepcyjny, który chroni przed niepożądaną ciążą. Lek jest preparatem dwuskładnikowym, zawierającym syntetyczne hormony – etynyloestradiol oraz gestoden. Jest to preparat jednofazowy, co oznacza, że wszystkie tabletki zawierające substancje aktywne zażywane podczas cyklu miesięcznego mają taki sam skład.

Vines uniemożliwia zajście w ciążę na drodze trzech mechanizmów. Przede wszystkim – hamuje dojrzewanie pęcherzyka Graafa i uwalnianie komórki jajowej. Tym samym lek uniemożliwia wystąpienie owulacji – a to właśnie w tym momencie cyklu miesięcznego możliwe jest zapłodnienie. Kolejny mechanizm działania leku to zagęszczenie śluzu wydzielanego przez szyjkę macicy, przez co utrudniony jest ruch plemników. Ostatni mechanizm działania leku dotyczy wpływu na śluzówkę macicy – lek zmienia ją w takie sposób, aby niemożliwe było zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Uniemożliwia to rozwój zarodka, który obumiera.

Vines 28 tabletek powlekanych skład i dawkowanie leku

Vines zawiera dwa syntetyczne hormony sterydowe – etynyloestradiol oraz gestoden. Etynyloestradiol jest pochodną estrogenów, a jego zawartość w leku to 0,015 mg. Z kolei gestoden to pochodna progesteronu, której zawartość w leku to 0,06 mg. Blister leku zawiera 28 tabletek. Dwadzieścia cztery tabletki maja kolor żółty i są to tabletki zawierające wspomniane hormony sterydowe. Kolejne cztery tabletki mają kolor zielony i są to tabletki placebo, pozbawione substancji czynnych. Podczas zażywania tych czterech tabletek powinno wystąpić krwawienie miesięczne. Zastosowanie tabletek placebo sprawia, że nie jest konieczna przerwa między kolejnymi opakowaniami – po przyjęciu wszystkich 28 tabletek należy rozpocząć kolejne opakowanie i kontynuować stosowanie leku przez cały okres, gdy wymagana jest ochrona antykoncepcyjna. Dzięki stosowaniu tabletek przez cały cykl łatwiej jest wypracować nawyk codziennego zażywania tabletek i nie trzeba pilnować odpowiedniego czasu trwania przerwy między kolejnymi opakowaniami.

Vines należy zażywać raz dziennie, o stałej porze. Najpierw należy przyjąć wszystkie tabletki w kolorze żółtym, zawierające hormony, a dopiero potem – cztery zielone tabletki placebo. Kolejne opakowanie należy rozpocząć zaraz po zakończeniu poprzedniego, nawet wówczas, gdy jeszcze trwa krwawienie miesięczne.

Gdy Vines stosowany jest po raz pierwszy, opakowanie należy zacząć zażywać w pierwszym dniu krwawienia miesięcznego. Aby lek wykazywał pełne działanie antykoncepcyjne, należy stosować go nieprzerwanie. W przypadku opóźnienia w przyjęciu żółtej tabletki zawierającej hormony konieczne jest odpowiednie postępowanie. Jeżeli od pominięcia dawki leku nie upłynęło dłużej niż 12 godzin, nie powinno wpłynąć to na obniżenie skuteczności antykoncepcyjnej leku. Wówczas wystarczy jak najszybciej zażyć pominiętą dawkę i kontynuować zażywanie leku. Nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej, np. prezerwatywy. W przypadku, gdy od pominięcia dawki upłynęło dłużej niż 12 godzin, zalecany jest odmienny sposób postępowania, zależny od momentu cyklu, w którym doszło do pominięcia tabletki. Gdy dawka została pominięta w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej zażyć tą dawkę – nawet, gdy oznacza to zażycia jednocześnie dwóch tabletek (pominiętej i bieżącej). Przez siedem kolejnych dni wskazane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej. Jeżeli do ponad 12 – godzinnego opóźnienia w przyjęciu leku doszło w drugim tygodniu cyklu, wtedy należy jak najszybciej zażyć pominięto dawkę. Jeżeli w ciągu ostatnich 7 dni była to jedyna pominięta dawka, wówczas nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcyjnej i wystarczy jedynie kontynuować zażywanie leku Vines. Jeśli natomiast pominięto więcej niż jedną tabletkę – zalecane jest stosowanie antykoncepcji mechanicznej przez siedem kolejnych dni. W przypadku pominięcia dawki leku w okresie od 15 do 24 dnia cyklu, sposób postępowania jest następujący:

  • jeżeli w ciągu ostatnich siedmiu pominięto więcej niż jedną dawkę leku, konieczne jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez okres 7 dni; pominiętą dawkę należy zażyć jak najszybciej i kontynuować stosowanie leku Vines aż do zakończenia opakowania, po czym sięgnąć po kolejne
  • gdy pominięto w ciągu ostatnich 7 dni jedną dawkę, możliwe są dwa schematy postępowania; pierwszy z nich zakłada, że należy zażyć jak najwcześniej pominiętą dawkę; wtedy należy kontynuować dawkowanie leku aż do wyczerpania się żółtych tabletek zawierających hormony,po czym pomija się cztery białe tabletki placebo i rozpoczyna nowe opakowanie; drugi schemat postępowania zakłada, że zaprzestaje się zażywać tabletki zawierające hormony i zażywa się tabletki placebo, po czym rozpoczyna nowe opakowanie leku.

 

E-recepta online na lek Vines 28 tabletek

Lek Vines, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne wydawany jest wyłącznie na receptę. Zakup leku możliwy jest tylko po okazaniu recepty lekarskiej. Aby zdobyć receptę, konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Ale dziś nie jest to jedyna możliwość – można uzyskać receptę także podczas konsultacji online. Wystarczy wypełnić ankietę, która dostarcza lekarzowi wszystkich niezbędnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. W oparciu o zebrane informacje lekarz określa, czy są wskazania dostosowania leku, a także wyklucza obecność przeciwwskazań. E-recepta na lek Vines trafia na Internetowe Konto Pacjenta, ponadto sms – em dostarczany jest kod recepty. Jej realizacja jest bardzo prosta – wystarczy podać kod recepty oraz numer pesel pacjenta. Taka elektroniczna recepta może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce.

Przeciwwskazania do stosowania leku Vines 28 tabletek powlekanych

Nie każda kobieta może stosować doustną antykoncepcję hormonalną. Najistotniejszym przeciwwskazaniem jest oczywiście ciąża lub podejrzenie ciąży, a także karmienie piersią. Jak w przypadku każdego leku, przeciwwskazaniem do stosowania tabletek Vines jest nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu. Leku nie można stosować w przebiegu choroby zakrzepowo – zatorowej, a także po przebytym w przeszłości zawale serca lub udarze. Istotnymi czynnikami uniemożliwiającymi zażywanie leku Vines są te sytuacje, które sprzyjają wystąpieniu incydentów zakrzepowo – zatorowych. Najistotniejsze z tych czynników to:

  • wysoka wartość ciśnienia krwi
  • wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu
  • wysoki poziom homocysteiny
  • zaawansowana cukrzyca

Kolejne istotne przeciwwskazania to występowanie migrenowych bólów głowy, niewydolności wątroby lub nerek, występowanie zaburzeń krzepliwości krwi, a także obecność hormonozależnych nowotworów piersi, dróg rodnych czy wątroby. Leku nie należy stosować, jeśli występują krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie. Niewskazane jest ponadto stosowanie leku Vines przez te kobiety, które zażywają takie leki stosowane w wirusowym zapaleniu wątroby jak ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir.

Działania niepożądane stosowania leku Vines 28 tabletek powlekanych

Podczas stosowania leki Vines mogą pojawić się efekty uboczne. Te najczęściej występujące to przede wszystkim bóle głowy, bóle brzucha i niestrawność, wahania nastroju, uczucie niepokoju, suchość pochwy i spadek libido. Może pojawić się większa podatność na infekcje grzybicze pochwy, a także bolesność i obrzęk piersi. Niekiedy pojawiają się upławy lub zaburzenia miesiączkowania. Niektóre kobiety doświadczają zaburzeń łaknienia i spadku lub wzrostu masy ciała, migren, zaburzeń lipidowych krwi oraz rozwoju nadciśnienia.

Najpoważniejsze efekty uboczne dotyczą wzrostu ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo – zatorowych, a także reakcji anafilaktycznych.

Inne leki a Vines 28 tabletek powlekanych – czy zachodzą interakcje

Istnieje możliwość wystąpienia interakcji między Vines a innymi lekami. Istnieje spora grupa leków, która może prowadzić do zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej leku. Dotyczy to takich leków jak rytonawir, dazabuwir, ombitaswir czy parytaprewir stosowane w wirusowym zapaleniu wątroby  typu C, a także leków przeciwko wirusowi HIV. Inne leki obniżające skuteczność antykoncepcyjną Vines to leki przeciwpadaczkowe (karbamazepina, topiramat, fenytoina, barbiturany), leki przeciwgruźlicze, bosentan stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego, preparaty zawierające dziurawiec zwyczajny, a także gryzeofulwina.

Vines może wpływać na skuteczność takich leków jak teofilina, cyklosporyna, tyzanidyna oraz lamotrygina.

Vines 28 tabletek powlekanych – dodatkowe środki ostrożności

Podczas stosowania leku Vines, należy zwrócić szczególna uwagę na możliwość pojawienia się incydentów zakrzepowo – zatorowych. Ryzyko to dotyczy zwłaszcza kobiet narażonych na działanie takich czynników ryzyka jak:

  • nadwaga
  • nadciśnienie
  • palenie papierosów
  • wiek powyżej 35 lat
  • występowanie w rodzinie zawałów serca lub udarów mózgu
  • wysoki poziom trójglicerydów lub cholesterolu we krwi
  • cukrzyca
  • choroby serca
  • migreny

Pojawienie się incydentów zakrzepowo – zatorowych można podejrzewać wówczas, gdy pojawią się takie symptomy jak ból w klatce piersiowej, utrata przytomności, duszności i kaszel. Takie objawy mogą świadczyć o wystąpieniu zawału serca bądź zatorowości płucnej. Inne niepokojące symptomy to ból, obrzęk i zasinienie kończyny dolnej, które zaobserwować można w przebiegu zakrzepicy żył głębokich. O udarze mózgu mogą świadczyć z kolei takie niepokojące objawy jak połowicze porażenie, zaburzenia mowy lub widzenia, problemy z utrzymaniem równowagi i koordynacji ruchowej. Zaobserwowanie jakiegokolwiek z takich objawów powinno skłonić do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.