NuvaRing

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Terapeutyczny system dopochwowy NuvaRing to hormonalny środek antykoncepcyjny, który stosowany jest w celu ochrony przed nieplanowaną aktualnie ciążą. Jest to preparat złożony, gdyż jego substancjami czynnymi są dwa hormony – etonogestrel oraz etynyloestradiol. Uwalniane są one stopniowo do organizmu kobiety w niskich dawkach, zapewniając jej ochronę przed poczęciem, poprzez blokowanie owulacji. Co warto wiedzieć o NuvaRing? Jakie ten system dopochwowy posiada przeciwwskazania do stosowania i jakie skutki uboczne może wykazywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest NuvaRing

NuvaRing należy do hormonalnych metod antykoncepcyjnych. W jego skład wchodzą dwa hormony w niewielkich dawkach – etonogestrel oraz etynyloestradiol. Uwalniane są one stopniowo do organizmu kobiety, przez co hamują owulację. Skoro nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, nie może dojść również do jej zapłodnienia przez uwolnione w drogach rodnych kobiety plemniki.

Zasada działania NuvaRing jest taka sama, jak działanie złożonych tabletek antykoncepcyjnych – ze względu na zawartość dwóch hormonów również jest to złożony środek antykoncepcyjny. W tym przypadku jednak kobieta nie musi pamiętać, by codziennie i o stałej porze przyjmować środek antykoncepcyjny. NuvaRing umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie, a następnie się go wyjmuje, by zrobić 7-dniową przerwę na krwawienie z odstawienia. 

NuvaRing występuje w opakowaniach zawierających 1 lub 3 wkładki:

  • NuvaRing, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h, system terapeutyczny dopochwowy, 1 wkładka
  • NuvaRing, (0,120 mg + 0,015 mg) / 24 h, system terapeutyczny dopochwowy, 3 wkładki

E-recepta online na NuvaRing

Dopochwowy system NuvaRing należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zatem niezbędna jest e-recepta, by móc go wykupić w polskiej aptece. Pacjentka powinna wiedzieć, że możliwa jest jednak nie tylko recepta wystawiana w czasie konsultacji stacjonarnych, ale również recepta online na NuvaRing. Oczywiście opcja ta przeznaczona jest dla kobiet, które regularnie wykonują badania kontrolne u ginekologa, ponieważ systematyczne monitorowanie swojego stanu zdrowia jest konieczne, jeśli kobieta przyjmuje jakąkolwiek antykoncepcję hormonalną. Recepta przez Internet na NuvaRing pozwala jednak zaoszczędzić sporo czasu, a niejednokrotnie i pieniędzy (jeśli kobieta chodzi do ginekologa prywatnie, gdzie sama wizyta jest już bardzo kosztowna). By otrzymać receptę wystarczy uzupełnić formularz medyczny i go przesłać oraz opłacić usługę zdalnej konsultacji medycznej. Jeśli po analizie formularza lekarz nie znajdzie przeciwwskazań do stosowania NuvaRing przez pacjentkę, wystawi jej receptę, która trafi bezpośrednio na jej telefon (SMS) i skrzynkę mailową (e-mail). Realizacja takiej e-recepty online odbywa się standardowo.

Skład leku NuvaRing

Lek NuvaRing to dopochwowy system, w skład którego wchodzą dwa hormony. Jeden terapeutyczny system dopochwowy NuvaRing zawiera 11,7 mg etonogestrelu i 2,7 mg etynyloestradiolu. Uwalniane są one stopniowo do krwiobiegu kobiety w ilości ok 0,120 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę przez całe 3 tygodnie stosowania. W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, które opisano w dołączonej do opakowania ulotce. 

Dawkowanie leku NuvaRing

Jak wspomniano wyżej, NuvaRing działa na podobnej zasadzie, co złożona antykoncepcja doustna, jednak w tym przypadku nie ma konieczności jego codziennego przyjmowania, gdyż hormony uwalniają się automatycznie przez 3 tygodnie bez przerwy. Jednorazowo zakłada się jeden system dopochwowy – kolejny zakłada się dopiero po 4 tygodniach (3 tygodnie działania starego systemu dopochwowego + tydzień przerwy).

Jeśli kobieta nie stosowała we wcześniejszym miesiącu zabezpieczenia hormonalnego, nie urodziła i nie poroniła, NuvaRing najczęściej zakłada się w pierwszym dniu cyklu (pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego), a wówczas ochrona przed ciążą jest natychmiastowa. Założenie NuvaRing w 2-5 dniu cyklu wymaga dodatkowego zabezpieczenia prezerwatywą męską przez kolejnych 7 dni. Postępowanie w przypadku stosowania NuvaRing po innych hormonalnych metodach antykoncepcyjnych, po porodzie lub poronieniu opisano szczegółowo w ulotce. System dopochwowy wyjmuje się po 3 tygodniach o zbliżonej godzinie do godziny jego zakładania. Następnie należy zastosować 7-dniową przerwę, w czasie której pojawi się tzw. krwawienie z odstawienia (zazwyczaj ok. 2-3 dnia przerwy). Po przerwie należy założyć nowy NuvaRing – również o stałej godzinie. Zakładanie i wyjmowanie NuvaRing powinno być wykonane zgodnie z instrukcjami podanymi w ulotce – kobieta może zająć się tym samodzielnie i nie ma potrzeby zgłaszania się w tym celu do lekarza. Należy jednak pamiętać, by przed tymi czynnościami dokładnie umyć ręce i przybrać dogodną pozycję ciała (kucnąć, podnieść nogę do góry lub położyć się). 

W czasie stosowania NuvaRing nie powinno się stosować prezerwatywy dla kobiet, krążka macicznego czy kapturka, ponieważ system dopochwowy może utrudniać ich prawidłowe założenie. Dopuszczalne jest jednak stosowanie środków plemnikobójczych, ponadto można stosować również dopochwowe leki przeciwgrzybicze, co nie wpłynie na zmniejszenie skuteczności NuvaRing. Można bezpiecznie stosować również tampony, jednak należy uważać, by ich zakładanie i wyjmowanie nie przyczyniło się do przypadkowego wypadnięcia NuvaRing. Jeśli tak się stanie, należy niezwłocznie umyć system dopochwowy w zimnej wodzie i założyć jeszcze raz. 

W ulotce opisano również sposób postępowania, gdy system dopochwowy NuvaRing wypadnie (rodzaj postępowania zależny jest od czasu przebywania NuvaRing poza pochwą). Wspomniano także, co robić, kiedy kobieta zapomni założyć lub wyjąć system dopochwowy na czas. Ulotkę warto zachować, by wiedzieć, jak należy zachować się w danej sytuacji. 

Skutki uboczne przyjmowania leku NuvaRing

Pacjentka powinna zdawać sobie sprawę z tego, że system dopochwowy NuvaRing może u niektórych kobiet wykazywać pewne działania niepożądane. Nie muszą one co prawda wystąpić u każdej pacjentki, jednak istnieje taka możliwość, czego trzeba być świadomym. Pojawienie się jakichkolwiek działań niepożądanych, w tym zwłaszcza tych ciężkich, należy koniecznie skonsultować z lekarzem. W ulotce szczegółowo omówione zostały możliwe skutki uboczne NuvaRing, a także ich częstotliwość występowania. Zgodnie z ulotką:

  • Częste skutki uboczne NuvaRing (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 10) to między innymi nudności i bóle brzucha, a także drożdżakowe zapalenia pochwy, upławy i świąd narządów rodnych. Kobiety zgłaszały również dyskomfort związany z obecnością NuvaRing w pochwie, ponadto zgłaszane były przypadki jego wypadania. Do częstych skutków ubocznych zaliczyć można również bóle głowy i spadek libido, a także nastrój depresyjny i trądzik. Dojść może również do wzrostu masy ciała oraz pojawienia się bolesnych miesiączek. Kobiety zgłaszały również bóle miednicy i piersi. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne NuvaRing (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 100) to między innymi problemy skórne (wysypka, świąd, wyprysk), zmniejszenie wrażliwości skóry i wypadanie włosów. Kobiety ponadto zgłaszały również uczucie zmęczenia, uderzenia gorąca, zmiany nastroju, nadpobudliwość lub złe samopoczucie. Zauważalny był wzrost apetytu oraz problemy z układem pokarmowym, w tym wymioty, biegunki, wzdęcia, a nawet zaparcia. Kobiety zmagały się także z zawrotami głowy i towarzyszyła im bolesność bądź powiększenie piersi, ponadto nie można wykluczyć pojawienia się torbieli piersi. U niektórych pacjentek pojawiały się również zaburzenia widzenia i obrzęki, ponadto zmagały się one ze wzrostem ciśnienia tętniczego i zakażeniami układu moczowego bądź pochwy (i powiązanymi z tym objawami). Dojść może również do zmian w krwawieniu miesiączkowym, a u niektórych kobiet pojawia się PMS, skurcz macicy lub dyskomfort w obrębie miednicy. Kobiety zauważały również kurcze mięśni, skarżyły się na bóle kończyn i pleców, a także na dyskomfort w czasie stosunku (niedogodności zauważali również ich partnerzy). Dojść może również do zapalenia szyjki macicy i pojawienia się polipów.
  • Rzadkie skutki uboczne NuvaRing (zgłaszane nie częściej niż przez 1 kobietę na 1000) to między innymi pojawianie się wydzieliny wypływającej z piersi, a także zakrzepów (ich ryzyko rośnie, jeśli pacjentka jest w grupie ryzyka, co szczegółowo omówiono w ulotce).
  • Skutki uboczne NuvaRing o nieznanej częstotliwości występowania to natomiast uszkodzenia ścian pochwy (gdy uszkodzi się NuvaRing) i ostuda. Niektóre pacjentki mają problem z samodzielnym wyjęciem NuvaRing i konieczna jest interwencja ginekologa, ponadto u niektórych partnerów kobiet wystąpiły dolegliwości prącia (świąd, wysypka, podrażnienie).

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może wiązać się z ryzykiem niektórych nowotworów i depresji. Temat ten szerzej został opisany w ulotce dołączonej do opakowania. 

Przeciwwskazania do stosowania leku NuvaRing

Pacjentka powinna wiedzieć, że NuvaRing nie jest lekiem przeznaczonym dla każdej kobiety w wieku rozrodczym. Istnieją przeciwwskazania do stosowania tego systemu dopochwowego, dlatego w czasie wywiadu lekarskiego pacjentka powinna koniecznie poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, historii medycznej, alergiach i przyjmowanych lekach. System dopochwowy NuvaRing nie może być stosowany przez pacjentki, które:

  • mają nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, w tym zarówno na substancje czynne, jak i pomocnicze,
  • mają lub miały w przeszłości migreny z aurą,
  • mają lub miały kiedykolwiek zakrzepicę żył głębokich, zatorowość płucną lub zakrzepy krwi obejmujące inne organy,
  • chorują na schorzenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepicy (hiperhomocysteinemia, bardzo wysokie ciśnienie krwi, ciężka cukrzyca z towarzyszącym uszkodzeniem naczyń, a także bardzo podwyższone stężenie tłuszczów we krwi),
  • mają zaburzenia, które mogą wpływać na krzepliwość krwi,
  • mają lub miały zapalenie trzustki (w związku ze zbyt wysokim stężeniem tłuszczów we krwi),
  • przeszły kiedykolwiek zawał serca lub udar,
  • mają lub miały ciężką chorobę wątroby, czynności pracy wątroby nie są prawidłowe lub mają/miały nowotwór łagodny/złośliwy wątroby,
  • oczekują zabiegu chirurgicznego lub będą przez dłuższy czas unieruchomione,
  • mają lub miały raka piersi lub narządów rodnych,
  • chorują lub wcześniej chorowały na dławicę piersiową bądź miały przemijający napad niedokrwienny,
  • mają krwawienia z dróg rodnych, których przyczyna nie jest znana,
  • stosują niektóre leki, w tym zwłaszcza leki przepisywane w przypadku zapalenia wątroby typu C, zakażenia wirusem HIV, a także leki stosowane na padaczkę, gruźlicę, niektóre choroby zakaźne czy wysokie ciśnienie krwi, a dodatkowo leki na bazie dziurawca zwyczajnego. 

Bezpieczeństwo i skuteczność działania NuvaRing nie były ponadto testowane u młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Trzeba wiedzieć również, że system dopochwowy może zaburzać wyniki niektórych badań laboratoryjnych moczu i krwi. 

W ulotce szczegółowo opisane zostały dodatkowo ostrzeżenia i środki ostrożności. Dotyczą one dodatkowych grup pacjentek, które powinny skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, zanim otrzymają receptę na NuvaRing. Warto zapoznać się z tą listą wnikliwie, a wszelkie wątpliwości skonsultować z farmaceutą lub lekarzem.

NuvaRing w czasie ciąży i laktacji

Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może w niej być, nie powinna stosować systemu dopochwowego NuvaRing. W pierwszej kolejności należy wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza, by wykluczyć ciążę – dopiero wówczas można korzystać z tego systemu dopochwowego. NuvaRing, mimo wysokiej skuteczności, nie zapewnia 100% ochrony przed ciążą. Jeśli zatem zdarzy się, że kobieta zajdzie w ciążę w czasie jego stosowania, powinna niezwłocznie system dopochwowy wyjąć i zgłosić się do ginekologa. Nie jest ponadto zalecane, by NuvaRing stosowany był przez kobiety, które karmią dziecko naturalnie. Fakt ten należy wcześniej skonsultować z lekarzem. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.