Nimesil 100 mg granulat – 30 saszetek

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nimesil 100 mg to granulat, z którego przygotowuje się zawiesinę. Należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i wykorzystywany jest głównie do redukcji bólu i stanu zapalnego, gdy stosowane wcześniej leki okazują się nieskuteczne (jako lek drugiego rzutu). Co trzeba wiedzieć o leku Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek oraz wskazaniach i przeciwwskazaniach do jego stosowania, a także o środkach ostrożności, które należy zachować, gdy zalecona zostanie terapia tym lekiem? Jakie działania niepożądane mogą pojawić się u pacjenta, który przyjmuje Nimesil 100 mg?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Nimesil – czym jest i kiedy się go stosuje?

Nimesil 100 mg w formie granulatu do sporządzenia zawiesiny to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) stosowany między innymi w przypadku stanów zapalnych, dolegliwości bólowych, a także chorób zwyrodnieniowych. W skład leku wchodzi nimesulid (Nimesulidum). Jest to substancja czynna należąca do grupy sulfoanilidów, której mechanizm działania obejmuje hamowanie aktywności cyklooksygenazy COX-2 i w niewielkim stopniu COX-1, przez co działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek powinien być wykorzystywany wyłącznie jako lek drugiego rzutu, gdy stosowane wcześniej leki okażą się nieskuteczne. Środek przepisywany jest na podstawie indywidualnej oceny ryzyka u pacjenta, gdy lekarz stwierdzi, że korzyści z terapii przewyższają ryzyko wystąpienia jej skutków ubocznych, w tym między innymi w przypadku leczenia ostrego bólu oraz w przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania. 

E-recepta online na Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek

Trzeba wiedzieć, że lek Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek jest NLPZ dostępnym wyłącznie na receptę. By go wykupić, potrzebna jest e-recepta, ale może zostać ona wystawiona zarówno stacjonarnie, jak również przez Internet – oczywiście po konsultacji lekarskiej, w czasie której stwierdzone zostaną wskazania do zażycia leku i wykluczone zostaną przeciwwskazania do terapii. Recepta online na Nimesil 100 mg może być przydatną opcją dla osób, które nie mogą dostać się na stacjonarną wizytę lekarską z różnych przyczyn. By recepta przez Internet mogła zostać zrealizowana, wystarczy w aptece podyktować numer PESEL pacjenta, któremu lek został przepisany, a także podać farmaceucie 4-cyfrowy kod, który przychodzi w wiadomości SMS. Inna opcja to podanie kodu kreskowego recepty (wiadomość e-mail lub IKP).

Skład leku Nimesil

W skład leku Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek wchodzi nimesulid, czyli sulfoanilid, który hamuje aktywność COX-2 i w niewielkim stopniu COX-1, a także substancje dodatkowe, które szczegółowo opisane zostały w ulotce dołączonej do preparatu. W jednej saszetce znajduje się 100 mg nimesulidu. W opakowaniu leku znajduje się 30 saszetek. Składniki dodatkowe leku to sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, maltodekstryna, substancja, która poprawia smak i zapach pomarańczowy, a także makrogolu eter cetostearylowy. 

Nimesil – dawkowanie leku

Jak wspomniano wyżej, Lek Nimesil 100 mg powinien być stosowany jako lek drugiego rzutu i tylko w sytuacji, gdy korzyści z terapii są wyższe niż ryzyko jej skutków ubocznych. Bardzo istotne jest, by pacjent zażywał Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek najlepiej przyjmować przez możliwie najkrótszy czas, który jest niezbędny do łagodzenia dolegliwości – wówczas ryzyko jego skutków ubocznych jest znacznie mniejsze. Nieprzerwanie nie powinno się zażywać leku Nimesil 100 mg dłużej niż 15 dni.

W ulotce znajdują się informacje dotyczące zalecanego dawkowania leku. W przypadku osób dorosłych i w wieku podeszłym, a także młodzieży w wieku od 12 roku życia, zaleca się przyjmowanie 100 mg substancji czynnej dwa razy na dobę (1 saszetka leku 2x na dobę), pilnując by lek zażywać po posiłkach. By przyjąć lek, należy rozpuścić saszetkę w szklance wody i wypić w całości. Jeśli chodzi o dzieci młodsze niż 12 lat, lek nie jest zalecany w ich grupie wiekowej. 

Jeżeli dojdzie do przypadkowego pominięcia dawki leku, nie powinno się stosować dawki podwójnej, by uzupełnić pominiętą. Jeśli pacjent podejrzewa przedawkowanie leku, powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż niezbędne będzie tu leczenie objawowe oraz monitorowanie pracy nerek oraz wątroby. W przypadku przedawkowania lekarz może zalecić płukanie żołądka oraz przyjęcie węgla aktywnego. 

Działania niepożądane po stosowaniu leku Nimesil

Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek może mieć działania niepożądane, choć nie muszą one wystąpić u każdego pacjenta. 

  • Wśród skutków ubocznych leku wymienić można problemy z układem pokarmowym, w tym nudności, wymioty, wzdęcia, zgagę oraz biegunki. Niezbyt często zgłaszane były krwawienia z przewodu pokarmowego (z żołądka lub jelit), a także zapalenie bądź owrzodzenie i perforacja jelit i żołądka. Bardzo rzadkie skutki uboczne to dodatkowo ból brzucha i niestrawność, a także zapalenie jamy ustnej. 
  • Zgłaszano również skórne reakcje alergiczne. Skutki uboczne obejmowały między innymi pokrzywkę, wysypkę, nasilenie obrzęków, rumień, świąd i zapalenie skóry. 
  • Dużo rzadziej zgłaszane były dolegliwości ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Skutki uboczne w tej grupie to między innymi senność, bóle głowy i zawroty głowy. 
  • Działania niepożądane leku Nimesil 100 mg to również skąpomocz z obrzękami (miejscowymi lub uogólnionymi), a także wybroczyny i plamica kończyn dolnych (małopłytkowość), ponadto pojawić mogą się również krwawe wymioty. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do uszkodzenia wątroby, najczęściej jednak problem przemija, gdy terapia zostaje przerwana. 
  • Zażywanie NLPZ może wiązać się również z nadciśnieniem, obrzękami i niewydolnością serca, a także większym ryzykiem zawału serca lub udaru, ponadto pojawić mogą się ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym np. zespół Lyella lub Stevensa-Johnsona.

Zauważenie objawów niepożądanych leku Nimesil 100 mg, a zwłaszcza ich nasilenie lub utrzymywanie się przez dłuższy czas, wymaga kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. 

Z uwagi na fakt, że lek Nimesil 100 mg może powodować senność i wywoływać zawroty głowy, należy uważać na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn, gdy te objawy pojawią się u pacjenta. Kwestia ta dotyczy również pacjentów, których aktywność zawodowa wiąże się z koniecznością maksymalnej koncentracji i sprawności psychofizycznej. 

Jeżeli w czasie terapii pacjent zaobserwuje u siebie dolegliwości, które mogą świadczyć o zaburzeniach pracy wątroby, powinien niezwłocznie odstawić lek Nimesil 100 mg i zgłosić się do lekarza. Niepokojące powinny być takie symptomy, jak np. ból brzucha, utrata apetytu, nudności i wymioty, zmęczenie i ciemny kolor moczu. Pilnego przerwania leczenia i kontaktu z lekarzem wymaga również pojawienie się w czasie terapii gorączki i objawów grypopodobnych.

Jakie środki ostrożności należy zachować przy stosowaniu leku Nimesil?

Lek Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek nie może być stosowany przez pacjentów, którzy:

  • mają uczulenie na nimesulid lub pozostałe składniki leku,
  • mieli kiedyś reakcję alergiczną na skutek przyjęcia kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ,
  • mieli w przeszłości reakcję wątrobową na nimesulid,
  • nadużywają alkoholu, 
  • zmagają się z chorobą wątroby lub mają zwiększoną aktywność enzymów wątrobowych, 
  • zażywają leki, które mogą wpływać na wątrobę (np. NLPZ, leki przeciwbólowe, paracetamol),
  • mają lub mieli wrzody żołądka lub dwunastnicy,
  • przyjmują leki uzależniające lub są uzależnieni od leków bądź innych substancji,
  • mieli udar mózgu lub krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • mieli zaburzenia krwawienia i krzepliwości krwi,
  • mieli stwierdzoną niewydolność serca lub chorobę nerek,
  • mają aktualnie gorączkę lub grypę.

Nimesil 100 mg nie może być dodatkowo podawany pacjentkom w ostatnim trymestrze ciąży i kobietom karmiącym piersią, a także dzieciom w wieku poniżej 12 roku życia. 

Koniecznie należy dodatkowo poinformować lekarza:

  • o przyjmowaniu przez pacjenta leków, które mogą zakłócać działanie leku Nimesil 100 mg (w tym leków przeciwzakrzepowych, salicylanów, diuretyków, litu, metotreksatu, cyklosporyny).
  • jeśli pacjent miał kiedyś lub ma aktualnie krwawienia lub owrzodzenia z przewodu pokarmowego, chorobę Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
  • choruje na cukrzycę lub stosuje dietę ubogokaloryczną, a także jeśli ma nietolerancję niektórych cukrów (w składzie leku znajduje się sacharoza). 

Stosowanie Nimesil w czasie ciąży i laktacji

Zanim pacjentka zacznie przyjmować lek Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek, powinna bezwzględnie poinformować swojego lekarza, że jest w ciąży lub ma podejrzenia, że może w niej być. Nie są dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku Nimesil 100 mg w ciąży, dlatego raczej nie jest to wskazane, zwłaszcza w ostatnim trymestrze (na początku ciąży można w bardzo wyjątkowych przypadkach podać pacjentce lek, jeśli tak zadecyduje lekarz, ale jedynie w maksymalnie małych dawkach i przez krótki czas). Trzeba również dodać, że jeżeli pacjentka nie jest w ciąży i nie ma podejrzeń, że może w niej być, ale planuje starać się o dziecko, również powinna lekarza poinformować, ponieważ lek Nimesil 100 mg może niekorzystnie wpływać na płodność. 

Ze względu na to, że nie wiadomo aktualnie, czy substancja czynna leku Nimesil 100 mg przenika do mleka matki, karmienie piersią również stanowi przeciwwskazanie do zażywania tego preparatu. 

Nimesil z innymi lekami i alkoholem

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z lekiem Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek. Zaliczyć można do tej grupy między innymi:

  • cyklosporynę (Nimesil 100 mg zwiększa stężenie leku w osoczu, przez co zwiększa jego toksyczność),
  • lit (Nimesil 100 mg zwiększa stężenie leku w osoczu, przez co zwiększa jego toksyczność),
  • inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego),
  • leki przeciwzakrzepowe, kwas acetylosalicylowy i salicylany (Nimesil 100 mg nasila ich działanie),
  • metotreksat (Nimesil 100 mg zwiększa stężenie leku w osoczu, przez co zwiększa jego toksyczność),
  • kortykosteroidy (ryzyko działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego).

Pacjent powinien w wywiadzie medycznym poinformować lekarza nie tylko o lekach stosowanych na receptę, ale również o preparatach medycznych zażywanych bez recepty. Należy uważać również na leki, które drażniąco działają na przewód pokarmowy, a także na stosowanie Nimesil 100 mg z lekami moczopędnymi, które oszczędzają potas. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.