Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dostępny na receptę środek Nimesil to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) w formie granulatu. Jego substancją czynną jest nimesulid, którego działanie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, co wiąże się z efektem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Nimesil dostępny jest w opakowaniach o różnej ilości saszetek z granulatem – jedna saszetka zawiera 100 mg substancji czynnej. Lek przepisywany jest zwłaszcza w przypadku ostrego bólu, ale ma swoje liczne przeciwwskazania, dlatego nie można kupić go bez recepty. W artykule dowiesz się między innymi, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zażycia leku Nimesil, a także jakie skutki uboczne lek może u pacjentów wykazywać.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Nimesil – co to za lek i kiedy go stosujemy?
Nimesil jest lekiem zaliczanym do grupy niesteroidowych leków zapalnych, które mają działanie przeciwbólowe. Jego substancją czynną jest nimesulid. Działanie nimesulidu opiera się na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, czyli enzymów, które biorą udział w syntezie prostaglandyn. Nimesulid hamuje preferencyjnie cyklooksygenazę COX-2, a także w mniejszym stopniu cyklooksygenazy COX-1, przez co działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Wskazaniem do zażycia leku Nimesil jest ostry ból. Nie jest to lek pierwszego rzutu, dlatego przepisywany jest pacjentom wyłącznie w sytuacji, kiedy korzyści terapii przewyższają ryzyko jej skutków ubocznych. Lek stosowany jest również w przypadku pierwotnego bolesnego miesiączkowania.
Lek Nimesil dostępny jest w formie granulatu. Opakowania zawierają saszetki z granulatem, dzięki którym łatwiej odmierzyć pojedynczą porcję leku. W sprzedaży znajdują się:
- Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek
- Nimesil 100 mg, granulat, 30 saszetek
E-recepta online na Nimesil
Jak zostało wcześniej wspomniane, lek Nimesil kupić można wyłącznie na receptę. Nie jest to lek pierwszego wyboru w przypadku bólu, ponadto posiada liczne przeciwwskazania do terapii, a dodatkowo może wywoływać u pacjentów skutki uboczne. Warto wiedzieć, że e-recepta na lek Nimesil może być jednak pacjentowi wystawiona nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza, ale również w przypadku konsultacji przez Internet. To bardzo duże ułatwienie dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą skorzystać z wizyty w przychodni (np. gdy kolejki do lekarzy są długie lub sezon wirusowy jest w pełni). Recepta online na Nimesil nie różni się niczym od recepty wystawianej stacjonarnie – inna jest jedynie forma konsultacji ze specjalistą. Oczywiście, by mogła zostać wystawiona recepta przez Internet na Nimesil, lekarz musi stwierdzić wskazania i wykluczyć przeciwwskazania do stosowania leku przez pacjenta. Może to zrobić na podstawie wypełnionego przez niego formularza medycznego. Jeżeli lekarz stwierdzi zasadność wypisania pacjentowi leku, e-recepta online trafi do niego niezwłocznie SMS-em i e-mailem, a jej realizacja w aptece będzie standardowa. Podaje się farmaceucie kod SMS i swój PESEL, ewentualnie udostępnić można kod kreskowy z wydruku informacyjnego e-recepty, który wysyłany jest na skrzynkę mailową.
Składniki leku Nimesil
Jak wspomniano wcześniej, substancją czynną preparatu Nimesil jest nimesulid, który hamuje syntezę prostaglandyn. W każdej saszetce znajduje się 100 mg nimesulidu. W skład granulatu wchodzą również inne substancje, a ich szczegółowa lista znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Pacjent powinien zapoznać się z tą listą, by mieć pewność, że nie jest nadwrażliwy na którykolwiek ze składników leku (co stanowi przeciwwskazanie do jego zażycia). Należy wiedzieć, że w skład leku Nimesil wchodzi sacharoza. Jest to bardzo ważna informacja dla pacjentów chorych na cukrzycę i nietolerujących niektórych cukrów.
Jak dawkować lek Nimesil?
Zalecane w ulotce dawkowanie leku Nimesil to 100 mg substancji czynnej dwa razy na dobę, czyli 2 saszetki leku na dobę. Dawkowanie to dotyczy wszystkich grup wiekowych pacjentów, którzy lek mogą zażywać, a ostateczną decyzję w tej sprawie powinien podjąć lekarz. Granulat powinno się przed przyjęciem rozpuścić w wodzie, a następnie wypić po uprzednim zjedzeniu posiłku.
Bardzo ważne jest, by jednorazowa terapia lekiem Nimesil była możliwie jak najkrótsza. Nie jest dopuszczalna terapia trwająca dłużej niż 15 dni z rzędu.
Ze względu na ryzyko skutków ubocznych oraz poważny wpływ na wątrobę i nerki, lek Nimesil powinien być stosowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami specjalisty. Pacjent nie może samodzielnie zmieniać dawki leku czy czasu jego stosowania. Jeżeli dojdzie do przypadkowego pominięcia dawki leku, nie powinno się jej uzupełniać dawką dodatkową. Przedawkowanie leku Nimesil jest wskazaniem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem, a także do monitorowania pracy wątroby i nerek. Pacjent powinien zgłosić się w możliwie najkrótszym możliwym czasie do lekarza – jeśli nie miną 4 godziny od zażycia większej dawki, lekarz może zalecić płukanie żołądka i podanie pacjentowi węgla aktywnego.
Przeciwwskazania do stosowania leku Nimesil
Choć wskazaniem do przyjęcia leku Nimesil jest ostry ból, preparat nie może być stosowany bezpiecznie przez pewne grupy pacjentów. Lista przeciwwskazań jest długa, dlatego bardzo istotną rolę odgrywa w tej sytuacji rzetelny wywiad medyczny, zanim pacjent otrzyma receptę na Nimesil.
Leku nie mogą zażywać:
- Pacjenci w wieku poniżej 12 lat.
- Kobiety w ciąży (a konkretnie w 3 trymestrze ciąży) oraz kobiety karmiące naturalnie.
- Pacjenci z nadwrażliwością na nimesulid i jakikolwiek inny składnik pomocniczy leku. Nie jest to również lek dla pacjentów, u których wystąpiła kiedykolwiek reakcja wątrobowa na nimesulid.
- Pacjenci, którzy mieli wcześniej reakcję alergiczną na kwas acetylosalicylowy lub jakikolwiek inny NLPZ.
- Pacjenci z jakąkolwiek chorobą wątroby, zwiększeniem aktywności enzymów wątrobowych lub osoby przyjmujące leki wpływające na wątrobę.
- Pacjenci nadużywający alkoholu, uzależnieni od leków lub innego rodzaju substancji, a także osoby przyjmujące leki uzależniające.
- Pacjenci z wrzodami trawiennymi (żołądka/dwunastnicy).
- Pacjenci, u których wystąpiła niewydolność serca lub nerek, a także zaburzenia krzepliwości (zbyt niska krzepliwość) i krwawienia.
- Pacjenci, u których wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego lub krwawienia do mózgu.
- Pacjenci z gorączką lub grypą.
W ulotce opisano również specjalne środki ostrożności, które dotyczą niektórych grup pacjentów. Mowa tu między innymi o zażywaniu niektórych leków, gdyż mogą one zakłócać działanie nimesulidu. Wśród tych leków wyróżnić można między innymi cyklosporynę i metotreksat, a także leki moczopędne i przeciwzakrzepowe, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, a także lit. Szczegółowe ostrzeżenia i środki ostrożności opisane zostały w dołączonej do opakowania ulotce.
Działania niepożądane leku Nimesil
Każdy lek, w tym również lek Nimesil, może mieć różnego rodzaju działania niepożądane. Zostały one wyszczególnione w ulotce. Należy mieć na uwadze, że pojawienie się skutków ubocznych u danego pacjenta nie jest obligatoryjne (zgłaszane są jedynie przez część pacjentów), aczkolwiek nie można wykluczyć takiej ewentualności. Działania niepożądane leku Nimesil w ulotce podzielono na kilka kategorii (obszarów organizmu, których dotyczą). Na tej podstawie wyróżnić można:
- Skutki uboczne obejmujące układ pokarmowy – w tej grupie wymieniana jest zgaga i wzdęcia, ponadto u pacjentów pojawić się mogą nudności i wymioty, a także biegunki. Do niezbyt często zgłaszanych działań niepożądanych zaliczyć można krwawienia z układu pokarmowego (żołądka/jelit), a także owrzodzenia i perforacje żołądka lub dwunastnicy. Niezbyt często dochodzi również do zapalenia żołądka i jelit, a bardzo rzadko pacjenci zgłaszali bóle brzucha, niestrawność oraz zapalenie jamy ustnej.
- Skórne reakcje alergiczne – w tej grupie zgłaszana była pokrzywka lub wysypka, a także nasilenie obrzęków. Wyróżnić można dodatkowo świąd lub rumień oraz zapalenie skóry.
- Skutki uboczne obejmujące ośrodkowy układ nerwowy – mowa tu między innymi o senności, zawrotach głowy i bólach głowy.
- Inne skutki uboczne – bardzo rzadko u pacjentów dochodziło do pojawienia się krwawych wymiotów, skąpomoczu z obrzękami, a także wybroczyn i plamicy (zwłaszcza kończyn dolnych). W grupie tej opisywane są również uszkodzenia wątroby.
Należy dodatkowo wiedzieć, że niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą wiązać się z nadciśnieniem, niewydolnością serca i pojawianiem się obrzęków, ponadto lekko zwiększa się w tym przypadku ryzyko udaru lub zawału serca. Terapia może także prowadzić do ciężkich reakcji nadwrażliwości (zespół Stevensa-Johnsona lub Lyella).
Ciąża i karmienie piersią a przyjmowanie leku Nimesil
Przyjmowanie jakichkolwiek leków w ciąży i podczas karmienia piersią obarczone jest dużym ryzykiem, dlatego każdą potrzebę zażycia w tym czasie środka medycznego pacjentka powinna wcześniej skonsultować z lekarzem. Lek Nimesil, który nie należy do leków pierwszego wyboru, nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące naturalnie. Nie są dostępne aktualnie badania potwierdzające jego ewentualne bezpieczeństwo stosowania w ciąży, ponadto nie wiadomo, czy nimesulid przenika do mleka matki. Z tych powodów w przeciwwskazaniach do zażycia leku znajduje się zarówno ciąża (konkretnie 3 trymestr ciąży), jak również karmienie piersią. W szczególnych przypadkach dopuszcza się podanie leku kobietom w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, jednak wyłącznie, gdy jest to konieczne i tak zadecyduje lekarz (i w najmniejszej dawce, przez najkrótszy czas). Warto w tym miejscu dodać, że lek Nimesil może mieć wpływ na zdolności rozrodcze, dlatego nie powinny go stosować również kobiety, które planują rozpocząć starania o dziecko.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?