Nimesil 100 mg, granulat – 9 saszetek

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Niesteroidowy lek przeciwzapalny Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek to preparat, którego substancją czynną jest nimesulid. Wskazania do zażycia tego leku obejmują ostry ból oraz pierwotne bolesne miesiączkowanie, jednak środek nie może być zażywany przez wszystkich pacjentów, gdyż posiada długą listę przeciwwskazań. Co należy wiedzieć o leku Nimesil 100 mg w formie granulatu? Jak należy go prawidłowo zażywać i jakie skutki uboczne mogą wiązać się z terapią tym środkiem? Czy może być on bezpiecznie podawany kobietom w ciąży i karmiącym piersią? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Granulat Nimesil 100 mg (9 saszetek) – czym jest ten lek i kiedy go stosujemy?

Lek Nimesil należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Jego substancją czynną jest nimesulid. Działanie polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy COX-2 i w niewielkim stopniu również cyklooksygenazy COX-1, co sprawia, że jest przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Wskazaniem do przyjmowania leku Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek jest walka z ostrym bólem, ponadto środek może być stosowany również przy pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu. Należy wiedzieć, że nie jest to lek pierwszego wyboru, jeśli chodzi o walkę z bólem. Oznacza to, że przed wypisaniem na niego recepty należy sprawdzić, czy korzyści z jego przyjęcia przewyższają u danego pacjenta ryzyko skutków ubocznych. 

E-recepta online na Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek

Jeżeli pacjent chce wykupić lek Nimesil 100 mg w formie granulatu w 9 saszetkach, musi posiadać ważną receptę od lekarza. Jest to preparat, którego nie można kupić bowiem na własną rękę, w związku chociażby z licznymi przeciwwskazaniami, a także koniecznością zachowania szczególnych środków ostrożności przy terapii. E-recepta na Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek może zostać wystawiona zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Recepta online na Nimesil wystawiana jest po wypełnieniu przez pacjenta specjalnie przygotowanego formularza medycznego. Jest ona następnie analizowany przez lekarza, a w przypadku wskazań i braku przeciwwskazań wypisywana jest pacjentowi recepta przez Internet. Trafia ona do chorego SMS-em i na jego adres mailowy, a jej realizacja w aptece odbywa się jak w przypadku innych recept.

Skład leku Nimesil 100 mg (9 saszetek)

Substancją czynną preparatu Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek jest nimesulid. W skład leku wchodzą także składniki dodatkowe, które zostały wyszczególnione w dołączonej do opakowania ulotce. W tym miejscu należy dodać, że w skład leku wchodzi między innymi sacharoza, więc szczególną uwagę powinni zachować pacjenci, którzy zmagają się z cukrzycą lub nietolerancją niektórych cukrów. Preparat dostępny jest w formie granulatu. Jedno opakowanie zawiera 9 saszetek. Każda saszetka zawiera 100 mg substancji czynnej (nimesulidu). 

Dawkowanie leku Nimesil 100 mg

Niesteroidowy lek przeciwzapalny Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek powinien być przez pacjenta zażywany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Trzeba również wiedzieć, że zaleca się, by Nimesil stosowany był możliwie najkrócej, jak to możliwe. W ulotce zaznaczono, że zalecana dobowa dawka leku wynosi 200 mg. Powinna zostać rozłożona na dwie tury, czyli pacjent powinien przyjmować 2 razy dziennie po 100 mg leku. Oczywiście ostateczną decyzję w tej sprawie należy pozostawić lekarzowi. Granulat należy rozpuścić w szklance wody i wypić po posiłku. Maksymalny czas zażywania leku nie powinien być dłuższy niż 15 dni w jednym cyklu. 

Pacjent nie powinien na własną rękę modyfikować dawki leku, czy też stosować dawki podwójnej, gdy pominięta przypadkowo zostanie wcześniejsza. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż konieczne będzie wówczas monitorowanie czynności pracy nerek i wątroby. Jeśli od chwili przedawkowania nie minęły jeszcze 4 godziny, lekarz może zdecydować o konieczności wykonania płukania żołądka u pacjenta oraz podania mu węgla aktywnego. 

Nimesil 100 mg – przeciwwskazania do stosowania leku Nimesil 100 mg

Lek Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek nie może być bezpiecznie stosowany przez wszystkich pacjentów, stąd tak ważną rolę odgrywa rzetelny wywiad lekarski. Pacjent powinien poinformować lekarza o swoim aktualnym stanie zdrowia, a także swojej historii medycznej, ponadto wspomnieć powinien również o predyspozycjach genetycznych do niektórych schorzeń. Istotną informacją będą również alergie pacjenta i lista leków, które on przyjmuje. 

  • Leku Nimesil 100 mg w formie granulatu nie można przede wszystkim podawać pacjentom, którzy mają nadwrażliwość na nimesulid. Warto tu również dodać, że lek nie jest przeznaczony dla osób, które wcześniej miały reakcję wątrobową na nimesulid. 
  • Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na składniki pomocnicze leku. 
  • Preparat nie powinien być ponadto podawany pacjentom, którzy w przeszłości mieli incydent reakcji alergicznej w związku z przyjęciem kwasu acetylosalicylowego lub jakichkolwiek preparatów z grupy NLPZ. 
  • Nimesil 100 mg nie jest przeznaczony dla osób, które przyjmują aktualnie leki, które mogą wpływać na funkcjonowanie wątroby, ponadto nie powinno się go podawać pacjentom, którzy przyjmują leki uzależniające lub są uzależnieni od leków bądź innych substancji. 
  • Nie jest to również preparat dla osób nadużywających alkoholu, ponadto nie powinni go przyjmować pacjenci zmagający się z jakąkolwiek chorobą wątroby lub zwiększeniem aktywności jej enzymów. 
  • Przeciwwskazaniem jest także wrzód trawienny (żołądka lub dwunastnicy), który aktualnie u pacjenta występuje lub występował w przeszłości, a także krwawienie z przewodu pokarmowego lub krwawienie do mózgu. 
  • Leku nie powinno się podawać pacjentom z zaburzeniami krwawienia i obniżoną krzepliwością krwi, a także osobom, u których stwierdzona była niewydolność nerek lub serca. 
  • Leku nie podaje się przy gorączce i grypie, ponadto nie może być stosowany u dzieci, które nie przekroczyły 12 roku życia, kobiet w trzecim trymestrze ciąży i kobiet karmiących naturalnie. 

Jak widać, lista przeciwwskazań do przyjęcia leku jest bardzo długa. Dodatkowo należy zaznaczyć w tym miejscu, że producent w ulotce wspomina również o szczególnych środkach ostrożności, na które należy zwrócić uwagę, jeśli lek ma być zażywany przez niektórych pacjentów. Mowa tu między innymi o osobach przyjmujących niektóre leki (np. kortykosteroidy, leki zmniejszające krzepliwość krwi, środki przeciwdepresyjne, moczopędne czy cyklosporynę). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w dołączonej do leku ulotce.

Nimesil 100 mg – skutki uboczne działania leku

Należy liczyć się z tym, że Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek może (choć nie musi) wykazywać pewne skutki uboczne. Lista działań niepożądanych i częstotliwość ich występowania w grupie badanej zostały szczegółowo omówione w dołączonej do opakowania leku ulotce. Pacjent powinien się z nią wnikliwie zapoznać przed przyjęciem leku, a wszelkie zaobserwowane u siebie skutki uboczne (wymienione w ulotce i niewymienione w niej) powinien zgłaszać lekarzowi lub farmaceucie. 

  • Zgodnie z zawartymi tam informacjami należy zaznaczyć, że po przyjęciu leku Nimesil u pacjentów pojawiały się skutki uboczne związane z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. Dolegliwości te obejmowały między innymi wzdęcia i zgagę, a także biegunki, nudności i wymioty. Do niezbyt często pojawiających się skutków ubocznych zaliczyć można krwawienia z układu pokarmowego (żołądka lub jelit), a także owrzodzenie oraz perforację dwunastnicy lub żołądka. Wspomina się również o możliwości wystąpienia zapalenia żołądka i jelit. Wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych dotyczących układu pokarmowego wyróżnić można bóle brzucha i niestrawność, a także zapalenie jamy ustnej.
  • Lek Nimesil może powodować również skutki uboczne związane ze skórnymi reakcjami alergicznymi. Wśród nich wyróżnić można między innymi świąd i pokrzywkę, a także wysypkę, rumień i zapalenie skóry, ponadto dojść może również do nasilenia obrzęków. 
  • Pojawić mogą się również działania niepożądane obejmujące ośrodkowy układ nerwowy. Należą do nich między innymi zawroty i bóle głowy, a także senność. 
  • W ulotce zaznaczono, że możliwe są także dodatkowe działania niepożądane leku Nimesil. Zaliczyć można do nich między innymi skąpomocz z obrzękami, krwawe wymioty, plamicę i wybroczyny (zwłaszcza kończyn dolnych). Bardzo rzadkie skutki uboczne obejmują również uszkodzenie wątroby.

Warto dodatkowo wiedzieć, że przyjmowanie NLP może wiązać się z ryzykiem niewydolności serca, obrzęków i nadciśnienia, a także zwiększeniem ryzyka zawału serca bądź udaru. Nie można również wykluczyć możliwości wystąpienia zespołu Lyella czy Stevensa-Johnsona.

Czy lek Nimesil 100 mg można stosować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Kobiety ciężarne i karmiące piersią powinny zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zanim przyjmą jakikolwiek lek. Preparat Nimesil nie powinien być podawany kobietom w ciąży, ze względu na brak danych, które potwierdzałyby jego bezpieczeństwo stosowania w tym szczególnym stanie. Należy dodać, że jednym z przeciwwskazań do przyjęcia Nimesil 100 mg, granulat, 9 saszetek jest ostatni trymestr ciąży. Warto również wiedzieć, że nimesulid może zwiększać ryzyko pojawiania się zaburzeń płodności, dlatego nie powinien być także przyjmowany przez kobiety, które planują ciążę. Również matki karmiące dziecko piersią powinny poinformować lekarza o fakcie laktacji, ponieważ nie wiadomo, czy nimesulid ma zdolność przenikania do mleka kobiecego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.