Tramal Retard 150 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Opioidowy lek przeciwbólowy Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu dostępny jest wyłącznie na receptę i przepisuje się go pacjentom zmagającym się z bólem o nasileniu umiarkowanym do wysokiego. Jest to lek silnie działający, który może uzależniać, dlatego stosowany musi być pod nadzorem lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. Co warto wiedzieć o dawkowaniu tego leku, bezpieczeństwie jego stosowania i możliwych działaniach niepożądanych? Kto nie może przyjmować tabletek Tramal Retard 150 i czy w tej grupie są również kobiety ciężarne i karmiące piersią?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu – czym jest i kiedy jest stosowany?

Tabletki przeciwbólowe Tramal Retard 150 przepisuje się na receptę pacjentom, którzy walczą z bólem umiarkowanym do wysokiego. Substancją czynną w leku Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest tramadol (w formie chlorowodorku tramadolu). Jest to środek należący do przeciwbólowych opioidów. Jego działania wiąże się z wpływem na ośrodkowy układ nerwowy, a także z oddziaływaniem na receptory swoiste komórek nerwowych mózgu oraz rdzenia kręgowego. 

W opakowaniu znajduje się 10 tabletek Tramal Retard 150. Każda tabletka zawiera 150 mg chlorowodorku tramadolu, a także substancje dodatkowe (w tym laktozę) – ich lista znajduje się w ulotce. Tabletki mają kolor blado pomarańczowy i są okrągłe. Posiadają obustronne wytłoczenia – z jednej strony jest to „T2”, z drugiej logo producenta. 

E-recepta online na Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu 

Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu może być kupiony w aptece tylko w sytuacji, gdy pacjentowi zostanie wystawiona e-recepta. Warto wiedzieć, że może być to również recepta online na Tramal Retard 150, co bywa dużym ułatwieniem dla niektórych pacjentów. Jeśli potrzebna jest recepta przez Internet na tabletki Tramal Retard 150, pacjent będzie musiał wykupić usługę prywatnej konsultacji medycznej, a następnie uzupełnić formularz medyczny, który zastępuje ustny wywiad lekarski. Analiza uzupełnionego formularza pozwoli lekarzowi na stwierdzenie wskazań i wykluczenie przeciwwskazań do stosowania leku przez pacjenta, co jest podstawą do wystawienia recepty.

Dawkowanie leku Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek

Preparat Tramal Retard 150 należy przyjmować ściśle według wytycznych lekarza. Chodzi tu nie tylko o ustaloną przez specjalistę dawkę jednorazową leku i dawkę dobową chlorowodorku tramadolu, ale także o czas trwania leczenia. Wszystko to zostanie dobrane do pacjenta indywidualnie. Lekarz, ustalając terapię, zwróci uwagę na stopień nasilenia objawów bólowych, wrażliwość pacjenta na ból i leczenie, schorzenia mu towarzyszące i leki, które dodatkowo on przyjmuje. Tabletki można jedynie połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu. Zwykle lek przyjmuje się rano i wieczorem. Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu może być połykany niezależnie od posiłków, jednak nie można przy leczeniu spożywać napojów alkoholowych.

Zwykle pacjentom dorosłym i dzieciom powyżej 12 roku życia podaje się jedną tabletkę Tramal Retard 150 dwa razy na dobę, co odpowiada 300 mg chlorowodorku tramadolu na dobę. Ostateczną decyzję o dawkowaniu lub jego korekcie podejmuje lekarz (dawka powinna być możliwie najniższa, a czas trwania terapii możliwie najkrótszy). W ulotce zaznaczono, że dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 400 mg chlorowodorku tramadolu, jednak dopuszczalne jest, by lekarz ustalił inne dawkowanie, gdy jest taka potrzeba. Warto wiedzieć, że u pacjentów w podeszłym wieku lub zmagających się z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, konieczne może być wydłużenie okresu międzydawkowego. 

Jeśli zdarzy się, że pacjent zapomni przyjąć dawkę leku, nie powinien przyjmować podwójnej, by uzupełnić zaległości. Przedawkowanie leku Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu może mieć poważne konsekwencje, dlatego wymagana jest wówczas niezwłoczna konsultacja z lekarzem. Należy także wiedzieć, że długotrwała terapia nie może być zakończona zbyt raptownie. Konieczne może być stopniowe odstawianie leku, gdyż u pacjenta pojawić mogą się nieprzyjemne symptomy odstawienne. Nawet terapia zgodna z zaleceniami lekarza może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Zostaną one omówione szerzej w kolejnym akapicie, jednak już tu trzeba wspomnieć, że Tramal Retard 150 zwiększa ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych (i ryzyko to rośnie wraz z dawką dobową). Lek może również wiązać się z zaburzeniami oddychania, a także prowadzić do bezdechu sennego. Ten opioidowy lek przeciwbólowy może ponadto uzależniać fizycznie i psychicznie, a przy długotrwałej terapii z czasem może się zwiększać tolerancja na tramadol i pacjent może odczuwać potrzebę przyjmowania większej dawki.  

Działania niepożądane po zażyciu leku Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek

Należy mieć świadomość, że Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, jak każdy inny preparat medyczny, może u części pacjentów wywołać skutki uboczne. Nie muszą one jednak wystąpić u każdego pacjenta. Możliwe działania niepożądane po Tramal Retard 150 i częstotliwość ich występowania w grupie badanej zostały przedstawione w dołączonej do opakowania ulotce. Zgodnie z ulotką wspomnieć należy, że lek Tramal Retard 150 może mieć między innymi:

  • Bardzo częste skutki uboczne Tramal Retard 150 (notowane częściej niż u 1 osoby na 10) obejmują problemy z mdłościami i zawroty głowy. 
  • Częste skutki uboczne Tramal Retard 150 (notowane u 1 osoby na 10) obejmują bóle głowy, suchość śluzówki jamy ustnej, a także zmęczenie i senność. Pacjenci skarżą się na nadmierną potliwość, a także na wymioty i zaparcia. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne Tramal Retard 150 (notowane u 1-10 osób na 1000) obejmują różne odczyny skórne, podrażnienia żołądka i jelit, a także różne zaburzenia czynności serca i układu krążenia. Pacjenci zmagali się również z biegunkami i odruchami wymiotnymi. 
  • Rzadkie skutki uboczne Tramal Retard 150 (notowane u 1-10 osób na 10 000) to np. wzrost ciśnienia tętniczego, duszności i spowolnienie oddychania, a także zaburzenia apetytu i nieprawidłowe odczuwanie bodźców. Dojść może do spowolnienia bicia serca oraz nasilenia astmy oskrzelowej, a także do drżenia, kurczy mięśni, omdlenia, zaburzeń mowy i nieskoordynowanych ruchów. W tej grupie zgłaszane są także napady padaczkowe, uczulenia i zaburzenia psychiczne różnego rodzaju. Rzadko lek także powoduje uzależnienie i wiąże się z pojawieniem się objawów odstawiennych po raptownym przerwaniu długotrwałego leczenia. 
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne Tramal Retard 150 (notowane rzadziej niż u 1 osoby na 10 000) obejmują wzrost aktywności enzymów wątrobowych.
  • Skutki uboczne o nieznanej częstotliwości występowania to pojawiające się u pacjentów zbyt niskie stężenie cukru we krwi.

Powyższa lista zawiera wybrane skutki uboczne leku – szczegółowe informacje o działaniach niepożądanych można znaleźć w dołączonej do opakowania ulotce. Jeśli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek skutki uboczne po Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Bezwzględnego kontaktu ze specjalistą wymaga pojawienie się nasilonych objawów alergii, gdyż mogą być to symptomy wstrząsu anafilaktycznego. 

Jak i czy można stosować lek Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek w czasie ciąży i podczas laktacji

Jeżeli pacjentka zamierza przyjmować lek Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, a jest w ciąży, ciążę podejrzewa, czy też karmi piersią, powinna poinformować lekarza o swoim stanie. Nie zaleca się, by tabletki Tramal Retard 150 stosowane były w ciąży i w czasie karmienia piersią. Nie są dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa tego leku w ciąży, ponadto długotrwałe przyjmowany tramadol przez ciężarną, mógłby wiązać się z zespołem odstawiennym u noworodka. Kolejna kwestia jest taka, że tramadol przenika do mleka matki. Jeśli zatem zajdzie konieczność, że kobieta będzie musiała przyjąć więcej niż jedną dawkę Tramal Retard 150, musi ona liczyć się z koniecznością rezygnacji z karmienia piersią. 

Lek Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek – kto i kiedy nie powinien zażywać tego leku?

Nie każdemu pacjentowi można bezpiecznie podać tabletki Tramal Retard 150. W ulotce opisano przeciwwskazania do stosowania leku, dlatego bardzo ważne jest, by pacjent przed otrzymaniem recepty poinformował szczegółowo lekarza o swoim stanie zdrowia i udzielił mu wszelkich niezbędnych informacji, które mogłyby być pomocne nie tylko w określaniu wskazań do terapii, ale również w wykluczaniu ewentualnych przeciwwskazań lub dobieraniu leczenia alternatywnego, gdy takie przeciwwskazania zostaną wykryte. 

Zgodnie z ulotką lek Tramal Retard 150 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie jest przeznaczony dla:

  • pacjentów w wieku poniżej 12 lat,
  • osób uczulonych na jakikolwiek ze składników leków (składnik czynny lub składniki pomocnicze),
  • chorych na niekontrolowaną lekami padaczkę,
  • pacjentów, którzy są w trakcie terapii inhibitorami MAO lub ją zakończyli, ale nie minęły od jej zakończenia jeszcze 2 tygodnie,
  • osób leczonych z uzależnienia od opioidów,
  • pacjentów z ostrym zatruciem alkoholem bądź lekami (psychotropowymi/przeciwbólowymi/nasennymi).

Środki ostrożności nie kończą się na tym etapie. W ulotce znajdują się ostrzeżenia dotyczące szczególnych grup pacjentów, którzy mieliby zostać poddani terapii lekiem Tramal Retard 150. Zaliczyć można do nich:

  • choroby wątroby i nerek,
  • uzależnienie od opioidów lub zwiększoną wrażliwość pacjenta na te środki,
  • zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe bądź wstrząs,
  • padaczkę bądź duże ryzyko napadów padaczkowych,
  • zaburzenia świadomości lub zaburzenia oddychania.

Należy dodatkowo wiedzieć, że tabletki Tramal Retard 150 nie mogą być łączone z niektórymi lekami, a ich łączenie z innymi środkami może wymagać zmiany dawki bądź szczególnej uwagi medycznej. Wspomniano już wcześniej o inhibitorach MAO, ale wiedzieć należy również, że terapia jednoczesna niektórymi lekami o działaniu przeciwpadaczkowym, przeciwwymiotnym lub przeciwbólowym również nie jest wskazana, gdyż leki te mogą skracać i osłabiać działanie tramadolu. W ulotce wymieniono jeszcze wiele leków, których równoczesna terapia z Tramal Retard 150 może wiązać się z większym ryzykiem działań niepożądanych. Należy zapoznać się z tą listą, a ewentualne wątpliwości skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.