Tramal Retard 50 mg – 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek przeciwbólowy Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu stosuje się u pacjentów skarżących się na umiarkowany lub silny ból. Jego substancją czynną jest tramadol, w formie chlorowodorku tramadolu. Jak działa ten opioid i w jaki sposób należy go przyjmować? Kto nie może stosować tabletek Tramal Retard 50? Jakie skutki uboczne lek może u niektórych pacjentów wykazywać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Odpowiadamy ponadto na pytanie, czy lek mogą stosować kobiety ciężarne i karmiące piersią.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu – co to za lek i jak go używać?

Tabletki Tramal Retard 50 stosuje się w celu walki z bólem o nasileniu umiarkowanym do dużego. Substancją czynną leku jest tramadol w postaci chlorowodorku tramadolu. Jedna tabletka zawiera 50 mg chlorowodorku tramadolu (i substancje dodatkowe, w tym laktozę), a w opakowaniu znajduje się 30 tabletek bladożółtych z oznaczeniem „T0” z jednej strony i logo producenta z drugiej strony. Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu to opioidowy lek przeciwbólowy, który ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy i jednocześnie działa na swoiste receptory komórek nerwowych, które zlokalizowane są w rdzeniu kręgowym oraz w mózgu.

E-recepta online na Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu 

Opioidowy lek przeciwbólowy Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu można kupić wyłącznie na receptę, jednak należy wiedzieć, że e-recepta na ten środek może być wystawiona również po konsultacjach zdalnych. Recepta online na Tramal Retard 50 zostanie wystawiona pacjentowi, który ma ku temu wskazania i jednocześnie nie ma przeciwwskazań. Lekarz oceni to na podstawie wypełnionego przez pacjenta formularza medycznego. Recepta przez Internet na ten lek przeciwbólowy zostanie wysłana do pacjenta SMS-em oraz e-mailem. Można ją bez problemu zrealizować w każdej aptece, podobnie jak realizuje się recepty, które wypisywane są w czasie stacjonarnej wizyty u lekarza. Wystarczy w tym celu podyktować farmaceucie 4-cyfrowy kod z wiadomości wysyłanej SMS-em w momencie wystawienia recepty, a także PESEL pacjenta, któremu lek został przepisany. Można także podać kod kreskowy e-recepty, który znajdować będzie się w załączniku wysyłanej do pacjenta wiadomości mailowej.

Stosowanie i dawkowanie leku Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek

Lek Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu powinien być przyjmowany ściśle według zaleceń lekarza. To specjalista ustala dawkę leku i czas trwania terapii, biorąc pod uwagę wiele składowych, w tym między innymi wiek pacjenta, stopień nasilenia dolegliwości bólowych i indywidualną wrażliwość chorego na ból oraz jego reakcję na wdrożone środki przeciwbólowe. Z zasady powinno ustalać się najmniejszą dawkę leku, która skutecznie będzie uśmierzać ból. Nie powinno się ponadto przekraczać dobowej dawki leku 400 mg, chyba że lekarz zaleci inaczej. 

Najczęściej dorosłym i dzieciom powyżej 12 lat podaje się 1-2 tabletki Tramal Retard 50 co 12 godzin, a w razie konieczności zwiększa się dawkę do 3-4 tabletek co 12 godzin. Decyzję o dawkowaniu zawsze podejmuje lekarz i może ona różnić się od zaleceń ulotki. Osobom w podeszłym wieku (u których wydalanie tramadolu jest opóźnione) lub pacjentom z chorobami nerek i wątroby, lekarz może wydłużyć odstęp czasowy między dawkami.

Tabletki Tramal Retard 50 należy stosować przez możliwie najkrótszy czas, a jeśli konieczna jest długotrwała terapia, lekarz powinien systematycznie sprawdzać stan pacjenta i kontrolować, czy terapia nadal powinna być kontynuowana.

Jeżeli pacjent zapomni przyjąć tabletkę, dolegliwości bólowe prawdopodobnie się pojawią, jednak nie wolno przyjmować dawki podwójnej leku, by uzupełnić pominiętą. Przedawkowanie tramadolu może być niebezpieczne i wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. W przypadku długotrwałego stosowania leku, konieczne może być jego stopniowe odstawianie, gdyż przy raptownym zakończeniu terapii mogą pojawić się niepożądane objawy odstawienne. 

Tabletki należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu, najlepiej rano i wieczorem. Można przyjmować je niezależnie od posiłków, ale w czasie terapii tabletkami Tramal Retard 50 nie powinno się pić alkoholu. 

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że przy prawidłowym stosowaniu tabletek Tramal Retard 50 może dojść do zwiększenia ryzyka drgawek padaczkowych, a ryzyko to rośnie wraz ze zwiększaniem dawki dobowej leku. Jest to ponadto środek, który może uzależniać fizycznie i psychicznie, a długotrwała terapia tym lekiem może prowadzić do rozwoju tolerancji i potrzeby zażywania coraz większych dawek leku. Ze względu na to, że tramadol jest opioidem, u pacjentów przyjmujących ten lek pojawić mogą się również zaburzenia oddychania i bezdech senny. 

Działania niepożądane leku Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek

Pacjent powinien wiedzieć, że lek Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu, jak każdy inny lek, może u niektórych wywoływać działania niepożądane, choć nie muszą one pojawić się u każdego chorego. Możliwe skutki uboczne opisano w ulotce, gdzie podano również informacje o częstotliwości ich występowania. Zgodnie z ulotką można wyróżnić między innymi:

  • Bardzo częste działania niepożądane leku Tramal Retard 50 (pojawiają się częściej niż u 1 pacjenta na 10) to mdłości i zawroty głowy. 
  • Częste działania niepożądane leku Tramal Retard 50 (pojawiają się u 1 pacjenta na 10) to między innymi dolegliwości bólowe głowy i senność. Pacjenci mogą czuć zmęczenie, nadmiernie pocić się, a dodatkowo mogą towarzyszyć im wymioty i zaparcia, a także suchość śluzówki jamy ustnej. 
  • Niezbyt częste działania niepożądane leku Tramal Retard 50 (pojawiają się u 1-10 pacjentów na 1000) to między innymi różnego rodzaju odczyny skórne. Dochodzi również do różnego typu zaburzeń czynności serca oraz układu krążenia. Opisywane są dodatkowo w tej grupie odruchy wymiotne, biegunka, a także należy wiedzieć, że dojść może do podrażnienia żołądka i jelit. 
  • Rzadkie działania niepożądane leku Tramal Retard 50 (pojawiają się u 1-10 pacjentów na 10 000) obejmują między innymi zaburzenia apetytu, ponadto u niektórych pacjentów spowalnia bicie serca lub rośnie ciśnienie tętnicze. Pojawić może się także spowolnione oddychanie i duszności, a także nasilenie astmy oskrzelowej. Dojść może ponadto do uczulenia i pojawienia się napadów padaczkowych, a także do wystąpienia zaburzeń psychicznych różnego typu. Lek może dodatkowo uzależniać i wywoływać objawy odstawienne po nagłym przerwaniu terapii.
  • Bardzo rzadkie działania niepożądane leku Tramal Retard 50 (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000) związane są ze wzrostem aktywności enzymów wątrobowych.
  • Działania niepożądane o nieznanej częstotliwości występowania to natomiast spadki poziomu cukru we krwi.

Szczegółowy spis skutków ubocznych znajduje się w ulotce, z którą koniecznie trzeba się zapoznać przed terapią. Zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek działań niepożądanych jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. Pilnie należy zgłosić się do specjalisty w przypadku nasilonych objawów alergii, gdyż mogą świadczyć o zagrażającym życiu wstrząsie anafilaktycznym. 

Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek – ciąża i karmienie piersią. Czy można zażywać?

Pacjentka, która jest w ciąży (lub podejrzewa ciążę) bądź karmi piersią, powinna koniecznie poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem terapii opioidem przeciwbólowym. Ze względu na brak informacji dotyczących bezpieczeństwa stosowania tramadolu w ciąży, lek nie powinien być podawany ciężarnym. Długotrwała terapia tramadolem w ciąży może wiązać się z rozwinięciem się zespołu odstawiennego u noworodka. Należy również wiedzieć, że lek Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie jest przeznaczony do stosowania w czasie karmienia piersią, ponieważ tramadol przenika do mleka matki. Jeżeli kobieta przyjęła więcej niż jedną dawkę leku, powinna przerwać karmienie naturalne. 

Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek – przeciwwskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania tabletek Tramal Retard 50 jest ból o nasileniu umiarkowanym do dużego, jednak nie każdy pacjent zmagający się z takimi dolegliwościami bólowymi może bezpiecznie przyjmować lek. W ulotce opisano przeciwwskazania do stosowania tego opioidowego środka przeciwbólowego. Kluczowy jest tu wywiad medyczny, w czasie którego pacjent poinformuje lekarza o swoim stanie zdrowia oraz alergiach, historii medycznej i zażywanych przez siebie lekach. Na tej podstawie lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy pacjent może bezpiecznie lek przyjmować. 

Zgodnie z ulotką Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie może być podawany pacjentom, którzy:

  • mają nadwrażliwość na tramadol lub nadwrażliwość na choć jeden ze składników pomocniczych leku,
  • mają mniej niż 12 lat,
  • zmagają się z padaczką, która nie jest odpowiednio kontrolowana farmakologicznie,
  • są uzależnieni od opioidów (Tramal Retard 50 nie jest przeznaczony do leczenia uzależnienia od tych substancji),
  • przyjmują inhibitory MAO lub skończyli już terapię, ale nie minęły jeszcze 2 tygodnie od ostatniego przyjęcia leku z tej grupy,
  • mają wykryte ostre zatrucie alkoholem, substancjami o działaniu psychotropowym, nasennym lub przeciwbólowym.

W ulotce opisano również ostrzeżenia i szczególne środki ostrożności, jeśli chodzi o przyjmowanie tabletek Tramal Retard 50. Zgodnie z nimi pacjent powinien bezwzględnie poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii o:

  • uzależnieniu od opioidów,
  • zaburzeniach świadomości i oddychania,
  • padaczce lub większym ryzyku napadów padaczkowych,
  • wstrząsie lub zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym,
  • chorobie nerek lub wątroby.

Leku Tramal Retard 50 mg, 30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie można ponadto stosować z niektórymi lekami, dlatego pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie lekach, a także o lekach, które zażywał do niedawna lub będzie niedługo zażywać. Jak wspomniano wcześniej, nie można stosować tego opioidowego leku przeciwbólowego z inhibitorami MAO (ani wcześniej niż 14 dni po zakończeniu terapii nimi). Osłabiać i skracać działanie leku mogą również niektóre leki przeciwwymiotne i przeciwpadaczkowe. Równoczesne stosowanie niektórych leków z tabletkami Tramal Retard 50 może ponadto zwiększać ryzyko działań niepożądanych leku. Szczegółowy spis tych środków znajduje się w ulotce.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.