Tramal Retard 200 mg – 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku bólu o nasileniu umiarkowanym do wysokiego, lekarz może wystawić pacjentowi receptę na Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Jest to opioidowy lek przeciwbólowy, który należy stosować ściśle według zaleceń lekarza i pod jego nadzorem. Substancją czynną leku jest tramadol, który działa na OUN i swoiste receptory komórek nerwowych rdzenia kręgowego i mózgu. Lek posiada przeciwwskazania do terapii, ponadto może u niektórych pacjentów wykazywać działania niepożądane. Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem stosowania tabletek Tramal Retard 200? Czy mogą je bezpiecznie zażywać kobiety ciężarne i karmiące naturalnie? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu – czym jest i kiedy jest stosowany?

Preparat Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest lekiem dostępnym na receptę, który ma działanie przeciwbólowe i przepisywany jest w celu leczenia bólu o nasileniu umiarkowanym do wysokiego. Substancja czynna preparatu to tramadol, opioid przeciwbólowy, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, a dodatkowo wykazuje działanie na swoiste receptory komórek nerwowych mózgu oraz rdzenia kręgowego. 

Tramadol w tabletkach Tramal Retard 200 występuje w postaci chlorowodorku tramadolu. Jedna tabletka leku zawiera 200 mg chlorowodorku tramadolu, a także substancje pomocnicze (również laktozę) – ich lista znajduje się w dołączonej do leku ulotce. W opakowaniu znajduje się 10 tabletek lekko brązowych z odcieniem pomarańczowych. Z jednej strony tabletki znajduje się wytłoczenie „T3”, a z drugiej natomiast umieszczono logo producenta. 

E-recepta online na Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu 

Warto pamiętać, że lek Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu można kupić jedynie na receptę. Pacjent musi zatem wcześniej skontaktować się z lekarzem, by ten mógł ocenić jego stan zdrowia. E-recepta na Tramal Retard 200, bez względu na to, czy będzie to recepta wystawiana stacjonarnie czy recepta online, zostanie wypisana po konsultacji medycznej, jeśli będą ku temu wskazania i brak będzie przeciwwskazań. Różnica jest taka, że recepta przez Internet wystawiana jest po konsultacji polegającej na uzupełnieniu przez pacjenta i analizie przez lekarza specjalnego formularza medycznego. Dalsza procedura wykupienia leku jest natomiast już standardowa i wcale nie różni się od realizacji recepty wystawianej w czasie stacjonarnej wizyty lekarskiej.

Lek Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek – dawkowanie leku

Opioidowy lek przeciwbólowy Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu można zażywać wyłącznie zgodnie ze wskazówkami lekarza. To specjalista ustala potrzebną pacjentowi dawkę leku, biorąc pod uwagę, że powinna być możliwie najniższa do skutecznej redukcji objawów bólowych u chorego. To lekarz ponadto ustala czas trwania terapii, również pilnując, by był możliwie najkrótszy, a jeśli jest potrzeba, by terapia była długotrwała, specjalista powinien regularnie monitorować zdrowie chorego i potrzebę dalszego stosowania leku. Tabletki Tramal Retard 200 mg należy połykać w całości i popijać wodą. Zazwyczaj stosuje się je dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przy czym mogą być przyjmowane niezależnie od posiłków. Nie wolno w czasie terapii spożywać napojów alkoholowych. 

Zazwyczaj osobom dorosłym i dzieciom w wieku powyżej 12 lat podaje się jedną tabletkę Tramal Retard 200 dwa razy na dobę, co odpowiada dobowej dawce 400 mg chlorowodorku tramadolu. Dawkę leku lekarz może dostosować indywidualnie do potrzeb chorego (pacjenci w podeszłym wieku i zmagający się z chorobami nerek i wątroby mogą np. wymagać wydłużenia czasu między dawkami). Nie zaleca się dawki dobowej przekraczającej 400 mg chlorowodorku tramadolu, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. 

Trzeba wiedzieć, że opioidy mają duży wpływ na organizm człowieka i również w przypadku zgodnej z zaleceniami lekarskimi terapii należy liczyć się z ewentualnością pewnych objawów. Przede wszystkim lek zwiększa ryzyko napadów drgawkowych (im większa dawka, tym ryzyko większe), a ponadto prowadzić może do zaburzeń oddychania i bezdechu sennego. Tramal Retard 200 może również uzależniać fizycznie i psychicznie, a także zwiększać może się tolerancja na lek (więc pacjent z czasem potrzebuje go więcej). Długotrwała terapia nie może być ponadto przerwana zbyt raptownie, gdyż u pacjentów mogą pojawiać się dokuczliwe objawy odstawienne. Trzeba ponadto uważać na przedawkowanie substancji czynnej, ponieważ może być to niebezpieczne. Pacjent nie powinien zażywać podwójnej dawki leku, jeśli zdarzy mu się zapomnieć przyjąć dawkę, a jeśli zauważy objawy przedawkowania lub zorientuje się, że przyjął zbyt dużo leku, musi koniecznie zgłosić się po pomoc medyczną. 

Działania niepożądane po zastosowaniu leku Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek

Lek Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu może w niektórych przypadkach wywołać skutki niepożądane, choć oczywiście nie muszą one pojawić się u każdego. W dołączonej do opakowania ulotce zostały wypisane wszystkie możliwe skutki uboczne, które mogą wiązać się z terapią Tramal Retard 200, ponadto w ulotce podano również notowaną częstotliwość ich występowania. Zgodnie z informacjami tam zawartymi wymienić należy między innymi:

  • Bardzo częste skutki uboczne (u więcej niż u 1 osoby na 10) to głównie zawroty głowy oraz mdłości. 
  • Częste skutki uboczne (u 1 osoby na 10) to zbyt duża potliwość, bóle głowy, zaparcia, suchość śluzówki jamy ustnej i wymioty. Pacjenci zmagają się również ze zmęczeniem i sennością. 
  • Niezbyt częste skutki uboczne (u 1-10 osób na 1000) to problemy z odruchami wymiotnymi oraz z biegunką, ponadto u pacjentów pojawia się podrażnienie żołądka i jelit. Niezbyt często osoby skarżyły się na pojawienie się różnych odczynów skórnych oraz różnego typu zaburzeń czynności serca i układu krążenia.  
  • Rzadkie skutki uboczne (u 1-10 osób na 10 000) obejmują kurcze mięśni, zaburzenia mowy i nasilenie astmy oddechowej, a także wzrost ciśnienia tętniczego. Pacjenci zmagają się także z dusznościami i nieprawidłowym odczuwaniem bodźców, a także towarzyszą im omdlenia i drżenia oraz spowolnienie oddychania i zaburzenia apetytu. Dodać należy tu spowolnienie bicia serca oraz nieskoordynowane ruchy. Wyróżnić trzeba także napady padaczkowe, różne zaburzenia psychiczne i uczulenia, a także uzależnienie i możliwość wystąpienia objawów odstawiennych po zbyt gwałtownym przerwaniu długotrwałej terapii. 
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (u mniej niż 1 osoby na 10 000) to wzrost aktywności enzymów wątrobowych.
  • Skutki uboczne o nieznanej częstotliwości pojawiania się to za niskie stężenie cukru we krwi.

Wyżej wymienione działania niepożądane mogą nie wyczerpywać tematu w 100% – wszystkie możliwe skutki uboczne leku Tramal Retard 200 opisane są w ulotce, z którą pacjent powinien się zapoznać. Trzeba wiedzieć, że zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek działań niepożądanych w czasie terapii jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem lub farmaceutą (nawet jeśli są to objawy nieopisane w ulotce). Koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia objawów silnej reakcji alergicznej – mogą świadczyć o wstrząsie anafilaktycznym. 

Ciąża i karmienie piersią a lek Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek

Trzeba wiedzieć, że ciąża i karmienie piersią wykluczają stosowanie leku Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Pacjentka powinna zatem koniecznie poinformować lekarza, jeśli wie, że jest w ciąży lub podejrzewa to, a także o fakcie karmienia piersią. W ciąży nie wolno przyjmować leku Tramal Retard 200, ponieważ nie są znane dane dotyczące jego bezpieczeństwa, a dodatkowo tramadol przyjmowany długotrwale przez kobietę ciężarną mógłby wywołać dolegliwości odstawienne u noworodka. Tramadol ma ponadto zdolność przenikania do mleka matki. Oznacza to, że wykluczone jest przyjęcie więcej niż jednej dawki leku, gdy kobieta karmi naturalnie, a jeśli będzie to niezbędne, musi odstawić dziecko od piersi. 

Przeciwwskazania – kto nie może zażywać leku Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek

Tramal Retard 200 mg, 10 tabletek o przedłużonym uwalnianiu nie może być podawany wszystkim osobom, które posiadają wskazania do terapii tramadolem. W pierwszej kolejności należy wykluczyć również przeciwwskazania do stosowania leku. W tym celu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny, dzięki któremu będzie w stanie poznać nie tylko aktualny stan zdrowia chorego, ale również jego historię medyczną, stosowane przez niego leki oraz alergie, które pacjent ma zdiagnozowane. 

Zgodnie z ulotką przeciwwskazania do stosowania leku Tramal Retard 200 mg to:

  • wiek pacjentów wynoszący poniżej 12 lat,
  • uczulenie na składniki Tramal Retard 200 (czynny lub pomocnicze),
  • leczenie uzależnienia od opioidów,
  • niekontrolowana farmakologicznie padaczka,
  • ostre zatrucie alkoholem bądź lekami psychotropowymi, lekami nasennymi lub lekami przeciwbólowymi,
  • leczenie inhibitorami MAO lub terapia, od której zakończenia nie minęło jeszcze 14 dni.

Należy wiedzieć, że w ulotce producent wymienia również środki ostrożności dotyczące terapii lekiem Tramal Retard 200. Ostrzeżenia dotyczą wybranych grup pacjentów – lekarz powinien wiedzieć, jeśli u pacjenta występuje: 

  • choroba wątroby lub choroba nerek,
  • zaburzenia świadomości,
  • podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe lub objawy wstrząsu,
  • uzależnienie od leków opioidowych lub zwiększona wrażliwość na nie,
  • padaczka lub zwiększone ryzyko wystąpienia drgawkowych napadów padaczkowych,
  • zaburzenia oddychania.

Pacjent powinien mieć świadomość, że bezpieczeństwo stosowania leku Tramal Retard 200, a także skuteczność terapii zależne mogą być również od przyjmowanych równocześnie leków, gdyż możliwe są różnego rodzaju interakcje z niektórymi środkami medycznymi. Wspomniano już o inhibitorach MAO, jednak na nich się nie kończy. Jednoczesna terapia z wybranymi lekami o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwpadaczkowym bądź przeciwbólowym również nie jest polecana, ponieważ może dojść do osłabienia i skrócenia działania tramadolu. Szczegółowa lista leków znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce. Znajdują się tam również informacje o lekach, które mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych, jeśli stosowane są równocześnie z tabletkami Tramal Retard 200. Jeśli w czasie analizy ulotki pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej omówić je z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.