Diclac Duo 75 mg – 10 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Napisano 27.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Diclac Duo 75 mg to lek zawierający diklofenak, stosowany w leczeniu chorób układu męśniowo-szkieletowego. Substancja czynna leku ma właściwości przeciwzapalne, a także przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Diklofenak jest lekiem dobrze tolerowanym przez pacjentów, nie mniej należy pamiętać, że podczas jego przyjmowania mogą pojawić działania niepożądane. Dla uzyskania optymalnych efektów leczenia ważne jest, by ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i informować specjalistę w przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Diclac Duo 75 mg (10 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu) – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Diclac Duo 75 mg to preparat, którego substancją czynną jest diklofenak – niesteroidowy lek o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu składają się z dwóch warstw – mniejszej zawierającej szybko uwalnianą dawkę inicjującą oraz większej zawierającą substancje czynne, które uwalniają się powoli. Diklofenak łatwo przenika z przewodu pokarmowego i pomaga zniwelować objawy stanu zapalnego, takie jak sztywność stawów, ból, obrzęk czy gorączkę. Lek znajduje zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa oraz leczenia bólu związanego z urazami, pooperacyjnymi stanami zapalnymi i obrzękiem (np. po zabiegach ortopedycznych lub stomatologicznych) oraz bolesnego miesiączkowania.

 Diclac Duo 75 mg – skład leku.

Jedna tabletka Diclac Duo 75 mg o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera: 12,5 mg diklofenaku sodowego w postaci szybko uwalnianej i 62,5 mg tej substancji w formie wolno uwalnianej.

Substancje pomocnicze obecne w leku:

  • laktoza jednowodna, wodorofosforan dwuwodny wapnia, celuloza mikrokrystaliczna
  • stearynian magnezu, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna
  • skrobia kukurydziana, tlenek żelaza czerwony (E172), hypromeloza.

Diclac Duo 75 mg – jak przyjmować lek?

Zwykle zaleca się jedną tabletkę Diclac Duo 75 mg na dobę. W wyjątkowych wypadkach dawkę można zwiększyć do 150 mg na dobę i nie należy jej przekraczać. Tabletkę należy połykać w całości, najlepiej przed posiłkiem, popijając odpowiednio dużą ilością płynu (co najmniej 200 ml – 1 szklanka). 

Produktu leczniczy Diclac Duo 75 mg przeznaczony jest dla osób dorosłych. Nie należy go stosować u dzieci i młodzieży.

Skutki uboczne zastosowania leku Diclac Duo 75 mg.

Diklofenak jest lekiem dość dobrze tolerowanym, mimo wszystko w niektórych przypadkach mogą wystąpić działania niepożądane. Można je ograniczyć stosując lek w najmniejszej skutecznej dawce i nie dłużej niż jest to konieczne. W przypadku pojawienia się silnych i niepokojących objawów niepożądanych, stosowanie leku należy przerwać.

Najczęstsze skutki uboczne obserwowane podczas podawania diklofenaku:

  • bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, biegunki, skurcze w jamie brzusznej, niestrawność, wzdęcia, brak apetytu, bóle i zawroty głowy, uczucie oszołomienia, wysypki i wykwity skórne, zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi (AlAT, AspAT).
  • Oprócz skutków ubocznych, ewentualne działania niepożądane mogą wiązać się z interakcjami diklofenaku z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. W takiej sytuacji może dojść do zahamowania lub nasilenia działania substancji leczniczych, zaostrzenia objawów ubocznych czy pojawienia się dodatkowych niekorzystnych dolegliwości. 
  • Ewentualne interakcje mogą pojawić się, gdy pacjent oprócz diklofenatu przyjmuje jednocześnie:
    leki moczopędne, leki zmniejszające ciśnienie krwi, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe i antyagregacyjne, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, leki przeciwcukrzycowe, leki zawierające lit, digoksynę, metotreksat, mifepryston, cyklosporyna i takrolimus, chinolony przeciwbakteryjne.

Kto i kiedy nie powinien stosować leku Diclac Duo 75 mg?

Przyjmowanie Diclac Duo 75 mg jest przeciwwskazane w następujących przypadkach:

  • nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z pozostałych substancji obecnych w leku; 
  • choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienie lub perforacja;
  • ostatni trymestr ciąży;
  • ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca;
  • gdy podejrzewa się, że podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących syntezę prostaglandyn może być przyczyną napadu astmy, pokrzywki, ostrego zapalenia błony śluzowej nosa;
  • stwierdzonej zastoinowej niewydolności serca, choroby niedokrwiennej serca, choroby naczyń obwodowych i/lub choroby naczyń mózgowych.

Dodatkowe środki ostrożności:

  • produkt leczniczy Diclac Duo 75 mg należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku;
  • należy unikać jednoczesnego stosowania diklofenaku z ogólno działającymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2;
  • u pacjentów z astmą, sezonowym alergicznym nieżytem nosa, obrzękiem błony śluzowej nosa, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub przewlekłymi zakażeniami układu oddechowego zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych zwiększa możliwość zaostrzenia objawów astmy, wystąpienia, obrzęku Quinckego lub pokrzywki;
  • u osób z objawami wskazującymi na zaburzenia żołądka i jelit, wskazującymi na chorobę wrzodową, krwawienia lub perforację, podczas stosowania diklofenaku wskazany jest ścisły nadzór lekarski oraz rozważenie wprowadzenia leków osłonowych;
  • nadzór medyczny jest konieczny w przypadku stosowania Diclac Duo 75 mg i pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ze względu na możliwość pogorszenia stanu pacjenta;
  • Diclac Duo 75 mg może zwiększać aktywność enzymów wątrobowych, stąd podczas długotrwałego leczenia zaleca się i regularne kontrolowanie czynności wątroby;
  • w okresie stosowania Diclac Duo 75 mg, szczególnej kontroli lekarskiej powinni być poddani pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz zastoinową niewydolnością serca, z zatrzymaniem płynów i z obrzękami;
  • jeśli podczas stosowania diklofenaku występują zawroty głowy, uczucie zmęczenia czy zaburzenia widzenia, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ani obsługiwać maszyn będących w ruchu.

 Czy lek Diclac Duo 75 mg może być przyjmowany w czasie ciąży i podczas karmienia piersią?

Lek Diclac Duo 75 mg można stosować jedynie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, wyłącznie jeśli lekarz uzna to za uzasadnione. Jeśli diklofenak stosowany jest przez pacjentkę będącą w pierwszym albo drugim trymestrze ciąży, preparat należy przyjmować w możliwie najmniejszej dawce, przez możliwie najkrótszy czas.

Stosowanie w trzecim trymestrze ciąży leków hamujących syntezę prostaglandyn, takich jak dikofenak, może mieć szkodliwy wpływ na płód, a w końcowym etapie ciąży sprzyjać wydłużeniu czasu krwawienia oraz hamować kurczliwości macicy, co może powodować opóźnienie lub wydłużenie poród. Z tego powodu stosowanie Diclac Duo 75 mg w ostatnich miesiącach ciąży jest przeciwwskazane.

Doklofenak, podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przenika w niewielkich ilościach do mleka matki. Aby uniknąć działań niepożądanych u niemowlęcia, leku nie należy stosować w okresie laktacji.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet, dlatego jeśli nie jest to konieczne, nie zaleca się stosowania diklofenaku u pacjentek planujących zajść w ciążę. 

E-recepta online na Diclac Duo 75 mg, 10 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Diclac Duo 75 mg w formie tabletek o zmodyfikowanym działaniu można kupić w aptece po okazaniu aktualnej recepty. Receptę na lek można otrzymać zarówno podczas wizyty lekarskiej stacjonarnej lub konsultacji online. E-recepta wydawana jest wyłącznie, gdy lekarz stwierdzi zasadność zastosowania leku Diclac Duo oraz jednoczesny brak przeciwwskazań. Chcąc zrealizować receptę internetową wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL oraz 4-cyfrowy kod, wysyłany do pacjenta SMS-em po konsultacji. Innym sposobem na zrealizowanie e-recepty jest pokazanie farmaceucie wydruku recepty otrzymanej mailem w postaci załącznika PDF. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.