Egzysta 300 mg – 56 kapsułek twardych

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych to środek stosowany u pacjentów dorosłych, którzy zmagają się z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi, bólem neuropatycznym lub padaczką. Substancją czynną preparatu jest pregabalina, którą należy przyjmować ściśle według wskazówek lekarza. Mimo wyraźnych wskazań nie każdy może jednak lek ten przyjmować bezpiecznie, gdyż istnieją również przeciwwskazania do jego stosowania, co zostało szerzej omówione w artykule. Wspominamy również, jakie są środki ostrożności przy terapii kapsułkami twardymi Egzysta 300 mg, a także jak je prawidłowo stosować. Jakie skutki uboczne mogą pojawić się u pacjenta podczas terapii? Takie informacje również znajdziesz w tekście. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest lek Egzysta 300 mg (56 kapsułek twardych) i kiedy się go stosuje?

Preparat Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych jest lekiem na bazie pregabaliny, który dostępny jest wyłącznie na receptę i może być stosowany przez osoby pełnoletnie. Wskazania do jego stosowania obejmują padaczkę, uogólnione zaburzenia lękowe, a także obwodowy bądź ośrodkowy ból neuropatyczny. 

  • Preparat Egzysta 300 mg przepisuje się między innymi przy uogólnionych zaburzeniach lękowych (Generalised Anxiety Disorder, GAD). Zaburzenie to może objawiać się w różny sposób, jednak najczęściej głównym objawem jest towarzyszący pacjentowi niepokój lub nadmierny lęk, który nie tylko się przedłuża, ale również jest trudny w kontrolowaniu. Objawy mogą wpływać na wiele innych obszarów życia pacjenta, przyczyniając się między innymi do jego rozdrażnienia i podenerwowania, a także zaburzeń koncentracji oraz charakterystycznego uczucia „pustki w głowie”. Pacjenci zmagających się z GAD mogą również mieć zaburzenia snu, zwiększone napięcie mięśniowe, a dodatkowo towarzyszyć może im niepokój ruchowy i łatwiejsze męczenie się. 
  • Lek Egzysta 300 mg przepisuje się również w przypadku niektórych rodzajów padaczki. Może być przydatny w przypadku częściowych napadów padaczki (uogólnionych wtórnie bądź nie), jeśli przepisana przez lekarza terapia farmakologiczna okazuje się niewystarczająca, by uzyskać kontrolę nad schorzeniem. Należy jednak wiedzieć, że Egzysta 300 mg powinien być wówczas elementem terapii skojarzonej, stosowanym jako uzupełnienie leków przeciwpadaczkowych – nie jest to lek, który można stosować w monoterapii padaczki. 
  • Kapsułki twarde Egzysta 300 mg stosowane mogą być również w przypadku ośrodkowego i obwodowego bólu neuropatycznego. Do dolegliwości bólowych prowadzić mogą uszkodzenia nerwów, a także niektóre choroby, w tym między innymi cukrzyca oraz półpasiec. Ból przez wielu pacjentów może być inaczej odczuwany. Może być to między innymi uczucie palenia, drętwienia, gorąca, a także mrowienie, kurcze lub pulsowanie. Pacjent może odczuwać pobolewanie, ale może również czuć ostry ból. Należy wiedzieć, że dolegliwości bólowe wpływają na wiele obszarów życia, co nie pozostaje bez echa. Ból może wpływać między innymi na relacje społeczne i jakość życia pacjenta, a także stać się przyczyną zaburzeń snu, zmęczenia i zmian nastroju, co bezpośrednio wpływa na codzienność chorego. 

E-recepta online na Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych

Wspomniano już wcześniej, że potrzebna jest e-recepta, by pacjent mógł wykupić i zażywać kapsułki twarde Egzysta 300 mg. Lek powinien być stosowany na wyraźne zalecenie medyczne i jedynie zgodnie ze wskazówkami lekarza. Warto mieć na uwadze, że możliwa jest także recepta online na lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych. Oznacza to, że każdorazowa wizyta stacjonarna w przychodni nie jest koniecznością i jeśli pacjent potrzebuje szybko wykupić kończący lek, recepta przez Internet może sprawdzić się doskonale. Jej przewagą jest przede wszystkim brak konieczności wcześniejszej rezerwacji terminu i godziny spotkania z lekarzem, brak konieczności zwalniania się z pracy czy innych obowiązków i dojazdu do przychodni, a także brak konieczności marnowania czasu w kolejkach. Pacjent może z konsultacji zdalnej skorzystać w dowolnym momencie, również w godzinach niestandardowych, a e-receptę (w przypadku stwierdzenia wskazań i wykluczenia przeciwwskazań) otrzyma niezwłocznie na swój telefon (SMS z kodem) i adres e-mail (wiadomość z wydrukiem informacyjnym PDF recepty). Jej realizacja jest standardowa i można to zrobić w każdej aptece.

Składniki leku Egzysta 300 mg

W skład leku Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych wchodzi pregabalina, co zostało już wcześniej wspomniane. Jedna doustna kapsułka twarda zawiera 300 mg pregabaliny, a opakowanie zawiera 56 takich kapsułek. Każda kapsułka zawiera w składzie również substancje pomocnicze. Ich listę znaleźć można w dołączonej do opakowania ulotce. Należy się z nią zapoznać, by mieć pewność, że pacjent nie ma nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jednym ze składników jest laktoza jednowodna, co może zainteresować szczególnie osoby, które mają nietolerancję niektórych cukrów. 

Dawkowanie leku Egzysta 300 mg

Lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych powinien być przyjmowany wyłącznie zgodnie z zaleceniami specjalisty. Mowa tu nie tylko o ustalonej dawce jednorazowej i dobowej ale również o czasie trwania terapii i ewentualnym schemacie odstawiania leku. Dawkowanie preparatu lekarz ustala indywidualnie dla każdego pacjenta, a ma na to wpływ wiele czynników. Zazwyczaj dobowa dawka pregabaliny mieści się w granicach 150-600 mg. Lekarz może zalecić przyjmowanie leku dwa razy dziennie (rano i wieczorem, pilnując stałych pór) lub trzy razy dziennie (rano, w południe i wieczorem, pilnując stałych pór). Pacjent nie powinien na własną rękę dokonywać modyfikacji ustalonego schematu terapii, ale zaleca się, by zgłaszał lekarzowi, jeśli ma odczucia, że lek działa na niego zbyt słabo lub zbyt silnie, gdyż może być to wskazanie do korekty dawkowania. 

Kapsułki twarde Egzysta 300 mg są doustne. Połyka się je o stałych porach dnia, popijając odpowiednią ilością wody. Można przyjmować je wraz z posiłkiem bądź niezależnie od niego. W czasie terapii nie wolno pić alkoholu, ponieważ może on nasilać skutki uboczne Egzysty 300 mg. Jeżeli zdarzy się, że pacjent przypadkowo pominie dawkę leku, powinien połknąć ją możliwie najszybciej. Jeśli jednak czas przyjęcia dawki kolejnej jest już blisko, należy przyjąć jedynie dawkę kolejną, bez uzupełniania tej zaległej. Pod żadnym pozorem nie powinno się przyjmować podwójnej dawki leku, ponieważ może to grozić poważnymi skutkami ubocznymi. Przedawkowanie leku to wskazanie do niezwłocznego kontaktu z lekarzem. U pacjenta pojawić może się wówczas niepokój, splątanie lub pobudzenie, a nawet senność bądź napady drgawkowe. 

Działania niepożądane leku Egzysta 300 mg

Pacjent powinien wiedzieć, że lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych może przyczyniać się do pojawiania się pewnych dolegliwości. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdego przyjmującego Egzystę 300 mg, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości. W dołączonej do preparatu ulotce szczegółowo wymieniono wszystkie możliwe skutki uboczne i częstotliwość ich zgłaszania w grupie badanej – dobrze zapoznać się z tymi informacjami przed rozpoczęciem leczenia. Egzysta 300 mg może powodować między innymi:

  • Bardzo częste skutki uboczne (pojawiające się częściej niż u 1 pacjenta na 10) obejmują ból głowy, senność i zawroty głowy.
  • Częste skutki uboczne (pojawiające się nie częściej niż u 1 pacjenta na 10) obejmują między innymi problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, bóle pleców, kończyn i stawów, spadek libido, zaburzenia erekcji, zawroty głowy i upadki, a także obrzęki. U pacjentów dojść może również do wzrostu apetytu, zaburzeń równowagi i podwójnego bądź nieostrego widzenia, ponadto mogą oni mieć różnego rodzaju do problemy z układem pokarmowym, w tym np. biegunki, zaparcia, uczucie suchości w ustach, nudności, wzdęcia, wymioty oraz wrażenie rozdęcia jamy brzusznej. Pojawić mogą się również kurcze mięśni, wzrost masy ciała, nieprawidłowy chód i wrażenie upojenia alkoholowego, a także zmiany nastroju, zaburzenia snu i zmęczenie, a dodatkowo ból gardła.
  • Niezbyt częste skutki uboczne (pojawiające się nie częściej niż u 1 pacjenta na 100) obejmować mogą między innymi problemy z oczami oraz widzeniem, bóle piersi, większe pragnienie, krwawienia z nosa, wrażenie zatkanego nosa lub suchości jego śluzówki, a także bolesne parcie na pęcherz moczowy, nietrzymanie moczu lub trudności w mikcji. Problemem mogą być również bolesne miesiączkowania, marznięcie rąk i stóp, pocenie się, a także dreszcze, wysypka lub gorączka. U pacjentów może dojść do utraty apetytu i spadku masy ciała, uderzeń gorąca kaszlu lub chrapania, a także do nadwrażliwości, ucisku w klatce piersiowej czy obrzęków. Pojawić może się również swędzenie i pokrzywka, a także katar lub zmiana stężenia cukru we krwi. Możliwe są także obrzęki stawów, osłabienie i drżenia mięśniowe, a także sztywność mięśni, problemy z rytmem serca oraz ciśnieniem, a nawet problemy z oddychaniem. Nie są wykluczone ponadto zmiany wyników niektórych badań. 
  • Rzadkie skutki uboczne (pojawiające się nie częściej niż u 1 pacjenta na 1000) to np. różne reakcje alergiczne (w tym ciężka reakcja skórna), a także ucisk w gardle, zaburzenia węchu i wzroku, rozszerzenie źrenic i zez, niewłaściwe zachowanie, zimne poty, żółtaczka lub drgawki. U pacjentów pojawić mogą się również trudności z połykaniem czy brak miesiączki, a także powiększenie piersi u mężczyzn. Nie można wykluczyć problemów z niewydolnością nerek, a także zapalenia trzustki lub uszkodzenia mięśni. Rzadko dochodzi również do wodobrzusza bądź obecności płynu w płucach. Pojawić może się również obrzęk języka i wyciek z brodawki sutkowej. Nie są wykluczone także zaburzenia rytmu serca, spadek ilości białych krwinek, a także ograniczenie lub spowolnienie ruchów.  
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (pojawiające się nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 000) obejmują zapalenie wątroby lub jej niewydolność. 

Po wprowadzeniu preparatu do obrotu zgłaszane były także przez pacjentów problemy z oddychaniem i płytki oddech, jednak nie można na podstawie dostępnych danych określić ich częstotliwości występowania. 

W akapicie tym opisano wybrane działania niepożądane spośród szerokiej listy skutków ubocznych, które wymieniono w dołączonej do opakowania ulotce. Pacjent powinien zapoznać się z ulotką, a wówczas będzie mógł poznać wszystkie możliwe skutki uboczne, które mogą się u niego pojawić w związku z terapią Egzystą 300 mg. 

Jeżeli pacjent zaobserwuje działania niepożądane w czasie terapii, powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem. Niezwłocznie trzeba udać się do lekarza, gdy pacjent zauważy obrzęk twarzy lub języka, a także zaczerwienienie skóry z pęcherzykami i złuszczaniem. 

Kto i kiedy nie powinien stosować leku Egzysta 300 mg?

Jak wspomniano wyżej, lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych. Nie są dostępne aktualnie dane dotyczące bezpieczeństwa oraz skuteczności działania preparatu w przypadku dzieci oraz młodzieży w wieku poniżej 18 lat i z tego powodu lek powinien stosowany być jedynie przez osoby pełnoletnie. Istnieją również inne przeciwwskazania do stosowania preparatu, dlatego bardzo ważny jest etap wywiadu medycznego, w którym lekarz pozna stan zdrowia pacjenta i istotne informacje, które mogą mieć znaczenie przy dobieraniu odpowiedniego leczenia i dawkowania. Egzysta 300 mg nie jest na przykład lekiem przeznaczonym dla pacjentów, którzy mają nadwrażliwość na jakikolwiek z jego składników. Mowa zarówno o substancji czynnej, jak i o składnikach dodatkowych, które wyszczególniono w ulotce. 

Ciąża i karmienie piersią – czy można stosować lek Egzysta 300 mg?

Podejrzenie ciąży, ciąża i karmienie piersią to szczególne stany, które wymagają wyjątkowej troski o zdrowie kobiety i jej dziecka. Pacjentka nie powinna w tym czasie przyjmować na własną rękę żadnych leków i zawsze powinna informować o swoim stanie lekarza, zanim ten przepisze jej jakikolwiek środek medyczny. Lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych nie powinien być stosowany w przypadku ciąży (bądź jej podejrzenia) i karmienia piersią, chyba że lekarz indywidualnie zadecyduje inaczej. W ulotce wspomniano również o potrzebie stosowania skutecznej antykoncepcji przez kobiety w wieku rozrodczym, które muszą zażywać ten preparat. 

Łączenie leku Egzysta 300 mg z innymi lekami – czy zachodzą interakcje?

Ze względu na możliwe interakcje z niektórymi lekami, pacjent powinien poinformować lekarza o stosowanej przez siebie farmakoterapii, zanim przepisany mu będzie preparat Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych. Pacjent powinien wspomnieć o lekach zażywanych aktualnie, niedawno lub planach rozpoczęcia danej terapii niedługo. Mowa zarówno o lekach dostępnych na receptę, jak i sprzedawanych bez recepty. 

  • Jeśli lek Egzysta 300 mg będzie stosowany równocześnie z niektórymi lekami uspokajającymi, może dojść do nasilenia ich skutków ubocznych. Wówczas u pacjenta pojawić może się niewydolność oddechowa, a nawet śpiączka, ponadto istnieje ryzyko zgonu.
  • Gdy lek Egzysta 300 mg będzie połączony na przykład z oksykodonem lub lorazepamem, nasilić mogą się jego działania niepożądane. U pacjenta dojść może do spadku koncentracji, zawrotów głowy i senności. Warto wiedzieć, że podobne symptomy można zauważyć, gdy podczas terapii Egzystą 300 mg, pacjent spożywa alkohol. 

Zamienniki i dodatkowe środki ostrożności podczas stosowania leku Egzysta 300 mg

Lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych nie jest jedynym na rynku preparatem w postaci kapsułek twardych, którego substancją czynną jest pregabalina. Dostępne są również inne leki w tej samej formie i o tej samej zawartości ilościowej substancji czynnej. Wśród nich wymienić można między innymi leki: Naxalgan 300 mg, Linefor 300 mg, Pregabalin Mylan 300 mg Pragiola 300 mg, Pregabalin Sandoz 300 mg. Należy w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie zawsze „zamiennik” może być przez pacjenta bezpiecznie stosowany, gdyż znaczenie w niektórych przypadkach ma nie tylko substancja czynna w odpowiedniej dawce, ale również substancje dodatkowe. Pacjent może być np. uczulony na którąś z substancji pomocniczych leku, a wówczas nie może zażywać go bezpiecznie. By uzyskać informacje o bezpiecznych zamiennikach tego preparatu, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

W ulotce bardzo szeroko opisano również dział „ostrzeżenia i środki ostrożności”. Choć lista przeciwwskazań do zażycia leku jest krótka, znacznie dłuższa jest lista grup pacjentów, w przypadku których konieczna jest szczególna uwaga, jeśli mają stosować lek Egzysta 300 mg, 56 kapsułek twardych. Mowa tu między innymi o:

  • Pacjentach, którzy mieli wcześniej jakąkolwiek chorobę serca, ponieważ w niektórych przypadkach lek Egzysta przyczyniał się do pojawienia się niewydolności serca. 
  • Pacjentach zmagających się z cukrzycą, ponieważ leczenie Egzystą 300 mg może wpływać na poziom cukru we krwi i przyczyniać się do zmian masy ciała, więc może zajść konieczność modyfikacji ustalonej dawki leku przeciwcukrzycowego.
  • Przyjmowaniu niektórych leków, w tym np. przeciwbólowych i redukujących nadmierne napięcie mięśniowe, ponieważ Egzysta 300 mg może nasilać ich skutki uboczne.
  • Pacjentach zmagających się z zaparciami lub mających skłonności do zaparć, gdyż Egzysta w połączeniu z niektórymi preparatami (np. przeciwbólowymi) może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się problemów żołądkowo-jelitowych (zaparć, porażenia jelit i niedrożności).
  • Pacjentach, u których wystąpił wcześniej incydent uzależnienia od leków, innych substancji czy alkoholu, ponieważ może dojść u nich do wrażenia, że potrzebują większej dawki środka.
  • Pacjentach, którzy mają lub mieli zaburzenia pracy nerek lub wątroby, ponieważ nie jest wykluczona u nich encefalopatia. 
  • Pacjentach zmagających się z zaburzeniami oddychania, czy też problemami z układem nerwowym – konieczne może być specjalnie zmodyfikowane dawkowanie, by ryzyko wystąpienia trudności z oddychaniem było jak najmniejsze.

W ulotce szeroko wspomina się również o sytuacjach wymagających szybkiej interwencji medycznej, które mogą zdarzyć się podczas terapii lekiem Egzysta. Warto zapoznać się wnikliwie z tymi informacjami, by wiedzieć, jakie objawy powinny być ewentualnie powodem do niepokoju. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.