Heparegen 100 mg – 100 TABLETEK

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Heparegen 100 mg, 100 tabletek to środek dostępny wyłącznie na receptę, który stosowany jest w celu ochrony wątroby przed szkodliwym działaniem toksycznych substancji. Tabletki przepisuje się pacjentom w przypadku ostrych lub przewlekłych schorzeń wątroby o różnym pochodzeniu, gdyż substancja czynna zawarta w leku przyspiesza rozkład toksyn, chroniąc tym samym miąższ organu przed uszkodzeniem. Co należy wiedzieć o tabletkach Heparegen 100 mg, ich sposobie działania, bezpiecznym dawkowaniu i przeciwwskazaniach? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się u pacjentów podczas terapii tym lekiem? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to za lek Heparegen 100 mg (100 tabletek), kiedy się go stosuje i jak działa?

Preparat Heparegen 100 mg, 100 tabletek stosowany jest w przypadku ostrych oraz przewlekłych schorzeń wątroby. Lek przepisywany jest w przypadku schorzeń o różnym pochodzeniu, w tym między innymi w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także w przypadku toksycznego uszkodzenia wątroby, które związane jest z działaniem substancji chemicznych, alkoholu bądź leków. 

Tabletki Heparegen 100 mg w składzie posiadają kwas tiazolidynokarboksylowy. Jest to substancja, której działanie polega na wspieraniu rozkładu działających toksycznie substancji, dzięki czemu zapewnia ochronę wątrobie przed ich szkodliwym wpływem. Kwas tiazolidynokarboksylowy pobudza dodatkowo wydzielanie żółci. 

E-recepta online na Heparegen 100 mg, 100 tabletek

Potrzebna jest e-recepta, by pacjent mógł kupić i przyjmować bezpiecznie lek Heparegen 100 mg, 100 tabletek. Warto jednak pamiętać, że możliwa jest nie tylko recepta wystawiana stacjonarnie przez lekarza, ale także recepta online, co w wielu przypadkach okazuje się być znacznym ułatwieniem dla pacjentów. By recepta przez Internet na tabletki Heparegen 100 mg została wystawiona, konieczny jest wywiad medyczny. Będzie on przeprowadzony w formie formularza medycznego. Pacjent w dogodnym dla siebie czasie uzupełnia formularz i odpowiada na zadane w nim pytania, a lekarz następnie podane przez pacjenta informacje analizuje, sprawdzając wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku. Jeśli lekarz uzna, że lek choremu jest potrzebny i może być stosowany bezpiecznie (nie ma ku terapii przeciwwskazań), wystawi receptę, która trafi do pacjenta SMS-em i mailowo. Jej realizacja jest standardowa.

Heparegen 100 mg – składniki leku

Jak zostało to już wspomniane wcześniej, substancją czynną leku Heparegen 100 mg, 100 tabletek jest kwas tiazolidynokarboksylowy. Jedna tabletka zawiera 100 mg kwasu tiazolidynokarboksylowego, a w opakowaniu znajduje się 100 tabletek. Są one białe i okrągłe oraz płaskie obustronnie, a przy tym posiadają rowek dzielący. Pozostałe substancje, które wchodzą w skład każdej tabletki opisane zostały w ulotce. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w skład leku wchodzi laktoza, dlatego szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, którzy zmagają się z nietolerancją pewnych cukrów.

Heparegen 100 mg – dawkowanie, czyli jak bezpiecznie zażywać lek?

Lek powinien być przyjmowany przed posiłkiem i w dawce ustalonej indywidualnie przez lekarza. Zazwyczaj osoby dorosłe przyjmują początkowo 2 tabletki leku 2-3 razy na dobę, a jeśli ostre objawy ustąpią, dawkę zmniejsza się do 1 tabletki 2 razy na dobę. Dzieciom w wieku 6-15 lat podaje się natomiast zazwyczaj ½ tabletki na 10 kg masy ciała w 2-3 dawkach na dobę. Oczywiście ostateczna decyzja, co do dawkowania leku pozostaje po stronie lekarza. Jeśli jednak pacjent będzie mieć wrażenie, że lek Heparegen 100 mg, 100 tabletek działa zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien poinformować o tym lekarza – być może konieczna będzie modyfikacja dawki. 

Należy uważać ponadto na przedawkowanie leku Heparegen 100 mg (nie można np. przyjmować dawki podwójnej w przypadku pominięcia wcześniejszej), gdyż może wiązać się to z pojawianiem się zmian dotyczących ośrodkowego układu nerwowego, a zaburzenia te mogą utrzymywać się nawet przez tygodnie czy wręcz miesiące. Znacznie większe ryzyko dotyczy dzieci, ale i u dorosłych skutki mogą być odczuwalne. W związku z przedawkowaniem leku dojść może do stanu padaczkowego i śpiączki, a także do osłabienia słuchu i głuchoty. 

Trzeba również wiedzieć, że nie istnieją dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet ciężarnych i karmiących piersią, dlatego Heparegen 100 mg, 100 tabletek nie powinien być im podawany. 

Przeciwwskazania do zażywania leku Heparegen 100 mg

Lek Heparegen 100 mg, 100 tabletek nie może być bezpiecznie stosowany przez wszystkich pacjentów, którzy mają wskazania do jego zażycia. Jeśli chodzi o przeciwwskazania do stosowania leku Heparegen 100 mg, wspomnieć należy o nadwrażliwości na kwas tiazolidynokarboksylowy, a także o nadwrażliwości na jakąkolwiek inną substancję, która wchodzi w skład tabletek. Lek nie może być ponadto podawany dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 6 lat. 

Skutki uboczne po zażyciu leku Heparegen 100 mg

Trzeba liczyć się z tym, że każdy lek może mieć pewne działania niepożądane i Heparegen 100 mg, 100 tabletek nie jest tu wyjątkiem. Oczywiście skutki uboczne nie muszą pojawić się u każdego pacjenta. W ulotce wspomina się o nudnościach oraz odczynach skórnych o nieznanej częstości występowania, które mogą być związane z przyjęciem tabletek Heparegen 100 mg. 

Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek objawy, które mogą być powiązane z przyjmowaniem leku Heparegen 100 mg, powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Mowa zarówno o objawach opisanych w ulotce, jak również o innych dolegliwościach, które pojawią się u pacjenta i wydają się być podejrzane. 

Łączenie leku Heparegen 100 mg z innymi lekami (100 tabletek)

W czasie wywiadu lekarskiego pacjent powinien poinformować swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, zanim przepisany zostanie mu Heparegen 100 mg, 100 tabletek. Wspomnieć należy zarówno o lekach przyjmowanych obecnie, jak i o lekach przyjmowanych niedawno lub lekach, które pacjent planuje w najbliższym czasie zacząć przyjmować. Chodzi nie tylko o leki zażywane na receptę, ale również o leki, które pacjent przyjmuje samodzielnie, ponieważ dostępne są bez recepty. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.