Diclac Duo 75 mg – 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu posiada substancję czynną, którą jest diklofenak sodowy. Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny, który działa przeciwreumatycznie, przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, ponieważ hamuje syntezę prostaglandyn. Preparat wykorzystuje się między innymi w przypadku chorób reumatycznych, stanów zapalnych i dolegliwości bólowych. Co warto wiedzieć o jego działaniu oraz prawidłowym stosowaniu? Jakie są przeciwwskazania do terapii i z możliwością wystąpienia jakich skutków ubocznych trzeba się liczyć? Czy lek może być bezpiecznie łączony z innymi lekami? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Diclac Duo 75 mg (20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu) co to za lek i kiedy się go stosuje?

Preparat Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu w składzie posiada diklofenak sodowy. Substancja czynna jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także przeciwgorączkowe oraz przeciwreumatyczne. Działanie leku opiera się na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn. Mają one kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o patogenezę bólu, stanu zapalnego i gorączki.

Zgodnie z ulotką wskazania do stosowania Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu obejmują:

  • Zapalne postacie choroby reumatycznej oraz zwyrodnieniowe postacie choroby reumatycznej. Lek przepisywany jest między innymi w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów, RZS (reumatoidalne zapalenie stawów), a także przy reumatyzmie pozastawowym. Wskazaniem są również zespoły bólowe, które wiążą się ze zmianami w kręgosłupie, a także zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa. 
  • Ginekologiczne stany zapalne lub bólowe. Lek stosuje się między innymi w przypadku zapalenia przydatków lub pierwotnego bolesnego miesiączkowania. 
  • Bóle pourazowe oraz pooperacyjne stany zapalne i obrzęki. Lek może być przydatny między innymi po przeprowadzonych zabiegach ortopedycznych, a także po zabiegach stomatologicznych. 

Jeśli lek ma być długotrwale (ponad 4 tygodnie) stosowany przez pacjentów zmagających się z chorobami serca, konieczne jest okresowe sprawdzanie zapotrzebowania pacjenta na lek i odpowiedzi jego organizmu na leczenie. Konieczne są również kontrolne badania krwi, które oceniać będą pracę wątroby i nerek, a także kontrolować będą ilość białych i czerwonych krwinek oraz ilość płytek krwi.

E-recepta online na Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu

Należy wiedzieć, że lek Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu nie jest dostępny w sprzedaży ogólnej. Konieczna jest e-recepta, by farmaceuta mógł w aptece wydać pacjentowi opakowanie leku. Niezbędny jest zatem wcześniejszy kontakt z lekarzem, który stwierdzi, czy istnieją wskazania do stosowania leku przez pacjenta, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania do terapii. Recepta online również może zostać wystawiona. W tym celu należy wykupić usługę prywatnej konsultacji medycznej, a następnie uzupełnić specjalnie przygotowany formularz medyczny. Jego analiza pozwoli lekarzowi na poznanie stanu zdrowia pacjenta i jego historii medycznej, co jest niezbędne, by recepta przez Internet mogła zostać wystawiona. W przypadku wyraźnych wskazań i jednocześnie braku przeciwwskazań do stosowania leku, pacjent otrzyma niezwłocznie SMS z 4-cyfrowym kodem recepty, a także wiadomość e-mail z jej wydrukiem informacyjnym PDF, który zawierać będzie również kod kreskowy.

Składniki leku Diclac Duo 75 mg

Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu jest lekiem na bazie diklofenaku sodowego. W opakowaniu znajduje się 20 tabletek złożonych z dwóch warstw: różowej i białej. Jedna tabletka zawiera 75 mg diklofenaku sodowego oraz składniki pozostałe. Zostały one wymienione w ulotce i należy zapoznać się z ich listą, by mieć pewność, czy lek można stosować bezpiecznie (czy pacjent nie ma nadwrażliwości na którykolwiek ze składników pomocniczych). W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że w skład leku wchodzi laktoza. Może mieć to znaczenie dla pacjentów z nietolerancją niektórych cukrów. 

Dawkowanie leku Diclac Duo 75 mg

Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu trzeba stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawce przez niego ustalonej. Terapię dobiera się indywidualnie, pilnując by wybrać możliwie najniższą skuteczną dawkę i stosować lek przez możliwie najkrótszy czas. Nie wolno na własną rękę zmieniać dawkowania i przekraczać ustalonej dawki, a jeśli pacjent będzie mieć wrażenie, że lek działa na niego zbyt mocno lub zbyt słabo, powinien skonsultować się z lekarzem. 

Lek należy połykać w całości. Najlepiej przyjmować go w czasie posiłku i popijać wodą. Dobrze lek przyjmować w godzinach wieczornych, gdyż pacjenci zwykle zmagają się z dolegliwościami głównie w nocy i nad ranem. 

Zazwyczaj osobom dorosłym zaleca się jedną tabletkę raz na dobę, a jeśli zachodzi taka konieczność, lekarz może zalecić 2 tabletki na dobę. Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub ma niską masę ciała, potrzebna dawka leku może być niższa. Szczególną ostrożność przy dawkowaniu i terapii należy zachować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, a także z chorobami krążenia lub czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowymi. 

Jeżeli pacjent omyłkowo pominie dawkę leku, musi przyjąć ją niezwłocznie, ale jeśli zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki (została mniej niż połowa czasu między dwoma tabletkami), leku nie powinno się przyjmować, tylko należy przyjąć dawkę kolejną, zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Przedawkowanie leku wymaga pilnego zgłoszenia się po pomoc medyczną. Objawiać może się między innymi wymiotami i biegunkami, a także zawrotami głowy i szumami usznymi. Pojawić może się również w związku z przedawkowaniem leku krwotok z przewodu pokarmowego, drgawki, a nawet może dojść do uszkodzenia wątroby i ostrej niewydolności nerek.

Diclac Duo 75 mg a działania niepożądane. Jakie mogą wystąpić?

W ulotce Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu opisano szczegółowo wszystkie działania niepożądane, które mogą wystąpić w związku z terapią lekiem. Należy wiedzieć, że skutki uboczne nie muszą pojawić się u każdego pacjenta, choć oczywiście istnieje taka możliwość. Częstotliwość zgłaszania działań niepożądanych w grupie badanej została opisana w ulotce. Zgodnie z informacjami tam zawartymi:

  • Częste skutki uboczne (występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 10) to głównie wysypka i bóle oraz zawroty głowy. U pacjentów wystąpić mogą również dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wzdęcia, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka i spadek apetytu. Możliwy jest również wzrost aktywności aminotransferaz.
  • Niezbyt częste skutki uboczne (występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 100) obejmują kołatanie serca lub bóle w klatce piersiowej, a także niewydolność serca lub zawał mięśnia sercowego. 
  • Rzadkie skutki uboczne (występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 1000) to między innymi senność i astma, a także pokrzywka, obrzęki, żółtaczka, zapalenie wątroby lub zaburzenia czynności wątroby, a dodatkowo nadwrażliwość, reakcje rzekomoanafilaktyczne i anafilaktyczne. U pacjentów dojść może również do pojawienia się wrzodów dwunastnicy lub żołądka, a także do zapalenia błony śluzowej żołądka i krwawień z układu pokarmowego, co może wiązać się z krwawymi biegunkami lub smolistymi stolcami, a także z krwawymi wymiotami. 
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (występują rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000) to głównie zaburzenia słuchu i szumy uszne, a także zaburzenia smaku oraz udar naczyniowy mózgu. Pacjenci zmagają się również z zapaleniami naczyń i nadciśnieniem tętniczym, a także ze zmianą wyników badań (małopłytkowość, leukopenia, niedokrwistość aplastyczna i hemolityczna, agranulocytoza). Dojść może również do obrzęku naczynioruchowego, ostrej niewydolności nerek, białkomoczu lub krwiomoczu, a także do zespołu nerczycowego, śródmiąższowego zapalenia nerek bądź martwicy brodawek nerkowych. Inne bardzo rzadkie działania niepożądane to np. różnorodne dolegliwości skórne i różnego rodzaju wysypki, a także zapalenie okrężnicy, zaparcia, zapalenie języka, zaburzenia przełyku, zapalenie trzustki, błoniaste zwężenie jelit. Dojść może również do dezorientacji, koszmarów sennych, drażliwości, parestezji, zaburzeń psychotycznych i depresji. Pojawić mogą się również problemy z pamięcią, drżenie lub drgawki, lęk, a nawet zapalenia opon mózgowych.
  • Skutki uboczne o nieznanej częstotliwości występowania (nie można określić jej na podstawie aktualnie dostępnych danych) to między innymi objawy zespołu Kounisa. 

W artykule wymieniono część opisywanych w ulotce działań niepożądanych. Warto zapoznać się wnikliwie z informacjami podawanymi przez producenta, by poznać pozostałe możliwe skutki uboczne i wiedzieć, na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę. 

Zaobserwowanie działań niepożądanych leku jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. Mowa o opisanych w ulotce skutkach ubocznych oraz o tych, które nie zostały opisane. Trzeba dodatkowo wiedzieć, że niektóre skutki uboczne wymagają pilnego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem. Informacje na ten temat znajdują się w ulotce, ale mowa między innymi o ciężkiej migrenie, obrzękach, skróceniu oddechu i sapaniu, pojawieniu się objawów krwawienia z przewodu pokarmowego, problemów skórnych, bólów w klatce piersiowej i kaszlu, a także bólu gardła, wysokiej temperatury, dyskomfortu w żołądku i zgagi. Należy zwrócić uwagę również na zażółcenie białkówek lub skóry, a także na tkliwość brzucha i skurcze. Do poważnych działań niepożądanych zaliczyć można natomiast duszności, obrzęki kończyn i trudności w oddychaniu, co może świadczyć o niewydolności serca. Zaliczyć można tu też nagły ból w klatce piersiowej (uciskowy), co może świadczyć o zawale mięśnia sercowego. Poważne skutki uboczne występują zwykle przy długotrwałym stosowaniu leku w dużych dawkach. 

Diclac Duo 75 mg – przeciwwskazania do zażywania leku

Należy wiedzieć, że Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu nie może być przepisany wszystkim pacjentom. W ulotce opisano przeciwwskazania do jego stosowania. Są to między innymi:

  • wiek poniżej 18 lat,
  • nadwrażliwość na diklofenak lub substancje pomocnicze leku,
  • niewydolność wątroby lub nerek, 
  • ostatni trymestr ciąży,
  • aktualna lub przebyta w przeszłości choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, krwawienie i perforacja, zgaga po lekach przeciwzapalnych lub dyskomfort w okolicy żołądka,
  • choroba serca lub naczyń mózgowych w związku z przebytym zawałem, udarem, przejściowym niedokrwieniem mózgu, zatorem naczyń krwionośnych, a także w związku z udrażnianiem lub pomostowaniem naczyń krwionośnych,
  • zaburzenia krążenia aktualnie lub w przeszłości,
  • jakikolwiek incydent reakcji alergicznej w przeszłości po stosowaniu leków o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbólowym.

Należy wiedzieć, że Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu nie powinien być łączony również z niektórymi lekami, ze względu na możliwe interakcje. Leki te zostały wyszczególnione w ulotce – należy się z nią zapoznać przed rozpoczęciem terapii. 

W ulotce wspomina się szeroko również o szczególnych środkach ostrożności dotyczących stosowania leku Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Zgodnie z informacjami tam zawartymi należy koniecznie poinformować lekarza o:

  • chorobach sercowo-naczyniowych lub czynnikach ryzyka,
  • owrzodzeniu przewodu pokarmowego w przeszłości lub aktualnie,
  • podeszłym wieku,
  • wrzodziejącym zapaleniu okrężnicy lub chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • astmie, alergicznych zapaleniach śluzówki nosa, obrzęku śluzówki nosa, przewlekłej chorobie obturacyjnej płuc i przewlekłych zapaleniach dróg oddechowych,
  • zaburzeniach pracy wątroby i porfirii wątrobowej,
  • paleniu papierosów,
  • cukrzycy,
  • nadciśnieniu, zakrzepach, dławicy piersiowej lub zbyt wysokim stężeniu cholesterolu/triglicerydów.

Diclac Duo 75 mg – w czasie ciąży i podczas karmienia piersią

Ciąża, jej podejrzenie, planowanie starania o dziecko lub karmienie piersią to wskazania do konsultacji z lekarzem, zanim pacjentka przyjmie lek Diclac Duo 75 mg, 20 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Ze względu na możliwość niekorzystnego działania na dziecko i poród, zabronione jest stosowanie leku w ostatnim trymestrze ciąży. W przypadku pozostałych trymestrów lekarz podejmie decyzję indywidualnie w przypadku każdej pacjentki, dokonując oceny ryzyka i korzyści terapii. Trzeba wiedzieć, że Diclac Duo 75 mg może również utrudniać zajście w ciążę. Nie jest ponadto dodatkowo wskazane stosowanie leku w czasie karmienia piersią, gdyż może on szkodliwie działać na dziecko. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.