Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 30 tabletek powlekanych

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 9 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych to lek przeciwbólowy, w skład którego wchodzą dwie substancje czynne – paracetamol oraz tramadol (w formie chlorowodorku tramadolu). Środek ten dostępny jest wyłącznie na receptę i stosowany jest w przypadku bólu o średnim i wysokim natężeniu. Lek posiada przeciwwskazania do stosowania, a także nie może być łączony z niektórymi lekami, dlatego konieczny jest wywiad medyczny, zanim lekarz wystawi pacjentowi receptę. Co należy wiedzieć o leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), jego dawkowaniu i sposobie stosowania? Czy można ten środek podawać kobietom w ciąży lub karmiącym piersią? Czy lek posiada zamienniki? W artykule znajdziesz potrzebne informacje dotyczące tego leku, a także odpowiedzi na powyższe pytania. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych i kiedy jest stosowany?

Preparat Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych to lek przeciwbólowy, który zawiera w składzie dwie substancje czynne o działaniu redukującym ból. Jest to tramadol i paracetamol. Lek stosowany jest przez pacjentów w przypadku dolegliwości bólowych o średnim lub dużym nasileniu. Paracetamol jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, natomiast tramadol to opioidowy lek przeciwbólowy. Preparat dostępny jest wyłącznie na receptę, a lekarz przepisuje go pacjentom dorosłym oraz młodzieży, która ukończyła 12 rok życia jedynie w sytuacji, gdy stwierdzi zasadność terapii skojarzonej wyżej wymienionymi substancjami czynnymi. 

E-recepta online na Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych

Przeciwbólowy lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych nie jest dostępny w sprzedaży ogólnodostępnej. By go wykupić, konieczna jest wypisana wcześniej przez lekarza e-recepta. Oczywiście zanim zostanie wystawiona pacjentowi recepta w czasie wizyty stacjonarnej u lekarza czy recepta online, konieczny jest wywiad medyczny, w którym lekarz stwierdzi zasadność prowadzenia terapii łączonej paracetamolem i tramadolem, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania do zażywania leku przez pacjenta. Recepta przez Internet wymaga wcześniejszego uzupełnienia przez pacjenta formularza medycznego, który będzie zastępować osobisty wywiad medyczny. Lekarz przeanalizuje uzupełniony przez pacjenta formularz i jeśli uzna za zasadne i bezpieczne stosowanie leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), wystawi receptę, która trafi do pacjenta SMS-em oraz na jego adres e-mail. Wykupienie leku w aptece odbywa się tak samo, jak wykupienie jakiegokolwiek innego leku na receptę. 

Skład leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg)

Jak wspomniano wcześniej, lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych to preparat zawierający w składzie dwie substancje czynne – tramadol (w formie chlorowodorku tramadolu) oraz paracetamol. W skład jednej tabletki wchodzi 37,5 mg chlorowodorku tramadolu oraz 325 mg paracetamolu. Każda tabletka zawiera w składzie również składniki dodatkowe – ich lista znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Z informacją tą należy się dokładnie zapoznać, ponieważ nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku (także nadwrażliwość na choć jeden ze składników pomocniczych) stanowi główne przeciwwskazanie do stosowania leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg). Znajdująca się w ulotce lista składników pomocniczych może być również pomocna w przypadku konieczności doboru zamiennika leku. 

W jednym opakowaniu leku znajduje się 30 tabletek powlekanych w blistrach. Są to tabletki jasnożółte, podłużne i obustronnie wypukłe. 

Jak dawkować lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg)

Lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych należy zażywać zgodnie z wytycznymi lekarza i mowa tu zarówno o ustalonym dawkowaniu, jak i o czasie trwania terapii. Pacjent nie może na własną rękę modyfikować dawki, gdyż może być to niebezpieczne. Raptowne odstawienie leku również może wiązać się z objawami niepożądanymi, dlatego w przypadku długotrwałej terapii zaleca się stopniowe odstawianie Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg).

Lekarz indywidualnie ustali dawkowanie leku, biorąc pod uwagę wiek pacjenta, stopień nasilenia dolegliwości bólowych u danego pacjenta, a także odpowiedź jego organizmu na wdrożone leczenie. Zaleca się, by stosować możliwie najmniejszą dawkę leku, która będzie skutecznie uśmierzać dolegliwości bólowe, ponadto lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) należy stosować przez możliwie najkrótszy czas. 

Najczęściej stosowana dawka wynosi 2 tabletki, a najkrótszy czas między kolejnymi dawkami to 6 godzin. Maksymalnie można przyjąć 8 tabletek na dobę. Konkretna dawka w przypadku danego pacjenta oraz ilość dawek na dobę zostanie ustalona indywidualnie przez lekarza. U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 75 roku życia) konieczne może być wydłużenie odstępu między kolejnymi dawkami, gdyż tramadol z ich organizmu może wydalać się wolniej.

Tabletki Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) należy połykać w całości, popijając potrzebną ilością wody. Nie mogą być rozgryzane, łamane czy żute, o czym pacjent powinien pamiętać w czasie terapii. Jeśli chory będzie mieć odczucia, że lek działa na niego zbyt silnie lub zbyt słabo, powinien koniecznie poinformować o tym specjalistę, gdyż konieczna może być w tym przypadku modyfikacja stosowanej dawki leku. Zadecyduje o tym lekarz indywidualnie, biorąc pod uwagę towarzyszące pacjentowi symptomy i odczucia.

Nie wolno przyjmować dawki podwójnej leku, by uzupełnić dawkę przypadkiem pominiętą wcześniej. Przedawkowanie leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych może być bardzo niebezpieczne i grozić między innymi poważnym uszkodzeniem wątroby lub nerek (przedawkowanie paracetamolu). Z tego powodu należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent przyjmie zbyt dużą dawkę leku. Objawy, które powinny zwrócić szczególną uwagę to zwężenie źrenic i spadek ciśnienia krwi. Pojawić może się również przyspieszone bicie serca, a także zaburzenia świadomości, omdlenia i śpiączka. Inne niepokojące symptomy to trudności w oddychaniu oraz napady drgawek. Powyższe objawy świadczyć mogą o przedawkowaniu tramadolu.

Przeciwwskazania do stosowania leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – kiedy i kto nie powinien go używać?

Należy wiedzieć, że lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych nie może być bezpiecznie stosowany przez każdego pacjenta. Istnieją pewne przeciwwskazania, których obecność należy wykluczyć, zanim lekarz przepisze pacjentowi lek. Bardzo istotną rolę odgrywa tu zatem rzetelny wywiad medyczny, na podstawie którego lekarz będzie w stanie określić stan zdrowia pacjenta i poznać jego historię medyczną. Do wywiadu medycznego pacjent powinien podejść odpowiedzialnie i podać lekarzowi wszystkie informacje, które mogą okazać się pomocne przy dobieraniu leku i sposobu jego dawkowania. 

Lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) nie może być stosowany przez:

  • pacjentów uczulonych na paracetamol bądź tramadol, a także przez osoby, które uczulone są na którykolwiek z pozostałych składników preparatu,
  • dzieci w wieku niższym niż 12 lat,
  • pacjentów, którzy przyjmują inhibitory monoaminooksydazy MAO, a także chorych, którzy przyjmowali inhibitory monoaminooksydazy MAO do 14 dni wcześniej,
  • osoby, które nadużywają alkoholu, a także pacjentów, u których doszło do ostrego zatrucia alkoholowego,
  • pacjentów, którzy mają ciężką chorobę wątroby,
  • osoby chorujące na padaczkę, która nie jest właściwie kontrolowana farmakologicznie. 

Lek nie jest ponadto zalecany dzieciom, które mają zaburzenia oddychania. Zastosowanie preparatu w ich przypadku może wiązać się z nasileniem nieprzyjemnych objawów.

Należy w tym miejscu dodać, że w ulotce opisano również grupy pacjentów, w przypadku których wymagane są szczególne środki ostrożności, jeśli lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) ma być u nich stosowany. Dotyczą one między innymi pacjentów:

  • zażywających już leki na bazie paracetamolu lub tramadolu, ewentualnie przyjmujących środki na bazie nalbufiny, pentazocyny i buprenorfiny,
  • uzależnionych od leków (np. przeciwbólowych),
  • chorujących na wątrobę lub mających zaburzenia pracy wątroby bądź nerek,
  • mających zaburzenia oddychania,
  • którzy mieli ostatnio wstrząs, uraz głowy lub ból głowy z wymiotami,
  • mają mieć zastosowane znieczulenie.

Czy lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – 30 tabletek powlekanych może być stosowany z innymi lekami?

Stosowanie tego leku przeciwbólowego z niektórymi lekami może nie być wskazane. Bardzo ważne zatem, by pacjent poinformował lekarza o lekach, które aktualnie przyjmuje, przyjmował do niedawna lub planuje przyjmować w najbliższym czasie. Mowa tutaj zarówno o lekach stosowanych na receptę, jak i dostępnych bez recepty, które pacjent przyjmuje samodzielnie (np. przeciwbólowych). Należy powiedzieć przede wszystkim o stosowaniu już leków na bazie paracetamolu lub tramadolu (istnieje ryzyko przedawkowania). Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych nie może być stosowany z inhibitorami monoaminooksydazy MAO (w grę wchodzi również terapia MAO, od której zakończenia nie minęły jeszcze 2 tygodnie), a także z opioidami (np. kodeiną i morfiną). 

Ze względu na większe ryzyko działań niepożądanych, nie powinno się ponadto łączyć leku z niektórymi środkami przeciwdepresyjnymi i uspokajającymi bądź nasennymi. Wspomnieć tu należy również o preparatach obniżających ciśnienie i rozluźniających mięśnie, a także o lekach, które mogą powodować napady drgawek. Nie powinno się również łączyć Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) z niektórymi lekami stosowanymi do rozrzedzania krwi.

Nie zaleca się również łączenia leku z karbamazepiną, nalbufiną, buprenorfiną i pentazocyną. Skuteczność leku mogą natomiast zaburzać niektóre leki przepisywane do walki z nudnościami i wymiotami, a także cholestyramina i niektóre środki stosowane przy zakażeniach (ketokonazol, erytromycyna).

Jak widać, powyższa lista jest dość długa, więc najbezpieczniej będzie wyszczególnić lekarzowi wszystkie środki medyczne zażywane przez pacjenta (z zalecenia lekarskiego lub przyjmowane samodzielnie). W niektórych przypadkach łączenie leków jest niedozwolone, w innych konieczna jest modyfikacja dawki czy czasu trwania terapii, w jeszcze innych konieczne będzie szczególnie uważne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta i pojawiających się działań niepożądanych. 

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – niepożądane skutki uboczne zażywania leku

Trzeba liczyć się z tym, że lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych może u niektórych pacjentów wywołać działania niepożądane. Skutki uboczne nie muszą co prawda wystąpić u każdego pacjenta, jednak pacjent powinien być świadomy możliwości ich pojawienia się, zanim zacznie lek przyjmować. W ulotce dołączonej do preparatu temat został omówiony bardzo szczegółowo, ponadto znajdują się tam informacje dotyczące częstotliwości pojawiania się danych działań niepożądanych w grupie badanej. Zgodnie z ulotką:

  • Bardzo częste działania niepożądane (zgłaszane częściej niż przez 1 pacjenta na 10 badanych) to łagodnie przebiegające (zazwyczaj) zawroty głowy, nudności i senność.
  • Częste działania niepożądane (zgłaszane przez 1-10 pacjentów na 100 badanych) obejmują między innymi bóle głowy i dezorientację. Pacjenci często zmagali się z zaburzeniami trawienia, w tym zaparciami lub biegunkami, a także wzdęciami, ponadto pojawiały się u nich wymioty, dolegliwości bólowe brzucha, a także problem suchości w jamie ustnej. Do częstych skutków ubocznych zaliczyć można również zaburzenia snu i nastroju, a także nadpotliwość oraz świąd i drżenia.
  • Niezbyt częste działania niepożądane (zgłaszane przez 1-10 pacjentów na 1000 badanych) to między innymi pojawienie się różnego rodzaju reakcji skórnych, do których zaliczyć można np. wysypkę i pokrzywkę. Pacjenci zmagali się po przyjęciu Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) również z mimowolnymi drżeniami mięśni, uderzeniami gorąca i trudnościami w oddychaniu i przełykaniu, ponadto pojawiały się u nich również bóle w klatce piersiowej. Do niezbyt częstych działań niepożądanych zaliczyć można również utratę pamięci, a także wzrost ciśnienia krwi. Pacjenci zauważali nieregularność bicia serca lub szybkie bicie serca, ponadto zdarzały im się omamy i koszmary senne oraz depresja. Wspomnieć należy o tym, że lek przyczyniał się do wzrostu poziomu enzymów wątrobowych i pojawiania się białka w moczu oraz krwi w kale, ponadto pacjenci wspominali również o dzwonieniu w uszach, kłuciu w kończynach, a także mrowieniu i drętwieniu. Pojawić może się również trudność z oddawaniem moczu lub ból przy mikcji. 
  • Rzadkie działania niepożądane (zgłaszane przez 1-10 pacjentów na 10 000 badanych) to uzależnienie, ponadto pojawiał się również problem zamazanego widzenia, a także omdlenia, zaburzenia koordynacji ruchów i drgawki. 
  • Działania niepożądane o częstotliwości, która nie może być określona na podstawie aktualnie dostępnych danych to natomiast między innymi spadek stężenia cukru we krwi.

Pojawienie się u pacjenta jakichkolwiek skutków ubocznych związanych z terapią lekiem Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem lub farmaceutą. Mowa tu nie tylko o objawach opisanych w ulotce, ale również o innych symptomach, których występowanie może być powiązane ze stosowaniem leku. 

Trzeba także dodać, że niewykluczone są również skutki uboczne, które obserwowane były u pacjentów zażywających sam paracetamol lub sam tramadol. Wśród nich wymienić można między innymi spowolnienie akcji serca i oddechu, uczucie omdlenia w czasie wstawania, spadek siły mięśni, zmiany nastroju i aktywności, nasilenie objawów astmy, zaburzenia apetytu i odczuwania, a także omdlenia. Objawy te wymagają pilnej konsultacji z lekarzem. Jeśli natomiast pojawi się u pacjenta alergiczna wysypka, której towarzyszyć będzie obrzęk twarzy i szyi, a także spadek ciśnienia, zaburzenia oddychania i omdlenie, należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną i już nigdy więcej nie zażywać leku. 

Mówiąc o skutkach ubocznych terapii lekiem Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych, należy wspomnieć nie tylko o możliwych działaniach niepożądanych w czasie jego przyjmowania, ale także o objawach ubocznych związanych z jego odstawieniem. Zdarzyć może się bowiem, że nagłe odstawienie leku (po dłuższej terapii) wiązać będzie się z drżeniem, niepokojem, nadmierną aktywnością, pobudzeniem lub nerwowością, a także z zaburzeniami snu i dolegliwościami ze strony żołądka oraz jelit. W bardzo rzadkich przypadkach pojawić mogą się dodatkowe symptomy odstawienia, w tym między innymi szumy w uszach, omamy, napady paniki, a także uczucie mrowienia bądź drętwienia, czy też świąd. Symptomy te wymagają kontaktu z lekarzem. 

W ulotce zaznaczono ponadto, że zdarzały się przypadki, gdy tramadol przyczyniał się do zmian w składzie krwi (spadek ilości płytek krwi lub białych krwinek), ponadto stosowanie leku z lekami przeciwzakrzepowymi zwiększa ryzyko krwawień. 

Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) – ciąża i karmienie piersią

Bezwzględnie należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest lub podejrzewa, że może być w ciąży, ponadto należy powiedzieć lekarzowi o fakcie karmienia piersią. W związku z tym, że w skład leku Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych wchodzi tramadol, nie może on być stosowany w czasie ciąży. Zajście w ciążę w czasie przyjmowania leku wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Należy również wiedzieć, że tramadol przenika do mleka matki. W przypadku karmienia piersią należy skonsultować wcześniej bezpieczeństwo przyjęcia leku z lekarzem. Zgodnie z ulotką jednorazowe przyjęcie Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) jest dopuszczalne, ale terapia, która ma być dłuższa, wymaga już przerwania karmienia dziecka piersią. 

Czy lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg) posiada bezpieczne zamienniki?

Należy wiedzieć, że lek Poltram Combo (37,5 mg + 325 mg), 30 tabletek powlekanych nie jest jedynym na rynku preparatem, w którego skład wchodzi paracetamol oraz tramadol. W aptekach znaleźć można również inne produkty na receptę, które posiadają obie te substancje czynne i podobną formę podania (tabletki powlekane). 

Sam fakt posiadania tych samych substancji czynnych w składzie obu leków nie czyni ich jednak zamiennikami, ponieważ istotna jest tu szczególnie dawka substancji czynnej w danym leku. Wśród leków, które posiadają taki sam skład substancji czynnych i taką samą postać (tabletki powlekane) wyróżnić można leki: Doreta 37,5 mg + 325 mg, Exbol 37,5 mg + 325 mg, Padolten 37,5 mg + 325 mg, Tramadol+Paracetamol Genoptim 37,5 mg + 325 mg, Tramapar 37,5 mg + 325 mg, a także Zaldiar 37,5 mg + 325 mg. Co prawda zwykle patrzy się jedynie na zawartość jakościową i ilościową substancji czynnych oraz postać leku, jednak to w niektórych przypadkach wciąż może być niewystarczające. 

Sama kwestia zawartości tych samych substancji czynnych w tej samej dawce to czasem wciąż za mało, by wszyscy pacjenci mogli bezpiecznie stosować inne leki jako „zamienniki”. Pozostaje jeszcze tu bowiem kwestia substancji pomocniczych, które wchodzą w skład poszczególnych tabletek. Należy je przeanalizować przed ewentualnym zastosowaniem przez pacjenta, gdyż niektórzy chorzy mogą posiadać nadwrażliwość na substancje dodatkowe, co stanowi jedno z głównych przeciwwskazań do stosowania jakiegokolwiek leku. W sprawie ewentualnych zamienników najbezpieczniej zatem porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.