Zapalenie zatok

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Amoksiklav

Wybierz

Amoksiklav granulat 875 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Wybierz

Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg

Wybierz

Cetix

Wybierz

Cetix 100 mg/5 ml, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Wybierz

Cetix 400 mg – 7 tabletek powlekanych

Wybierz

Cipronex

Wybierz

Cipronex 250 mg

Wybierz

Cipronex 500 mg

Wybierz

Cipronex roztwór do infuzji 2 mg/ml

Wybierz

Dalacin C

Wybierz

Dalacin C 150 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 300 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 75 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Doxycyclinum TZF 100 mg – 10 kapsułek twardych

Wybierz

Duomox

Wybierz

Duomox 1g – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 250 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 375 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 500 mg – 20 tabletek

Wybierz

Duomox 750 mg – 20 tabletek

Wybierz

Levoxa

Wybierz

Levoxa 250 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Levoxa 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat

Wybierz

Zinnat 125 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 100 ml

Wybierz

Zinnat 125 mg/5 ml – granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 50 ml

Wybierz

Zinnat 250 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Zinnat 500 mg – 10 tabletek powlekanych

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Alergia, krzywa przegroda nosa, a nawet nieprawidłowo leczone przeziębienie mogą skutkować tym, że u pacjenta pojawi się zapalenie zatok. Leki w tym przypadku to konieczność, ze względu na bezpieczeństwo i w trosce o zdrowie pacjentów, ponieważ powikłania tej choroby mogą być bardzo poważne. Pojawienie się bólu głowy przy schylaniu, a także uczucie, że dziurki nosa są zatkane lub wydzielina z nosa ścieka do gardła, mogą świadczyć o tym, że doszło do zakażenia zatok. Jaki zestaw leków sprawdzi się w leczeniu chorych zatok w przypadku zakażenia o charakterze ostrym lub przewlekłym? 

Zapalenie zatok – czym jest?

Schorzenie, jakim jest zapalenie zatok, pojawić może się zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Sprzyja mu obrzęk błony śluzowej nosa, przez co ujścia zatok blokowane są przez gromadzącą się wydzielinę – niedostateczna wentylacja zatok sprawia natomiast, że chorobotwórcze mikroorganizmy mają idealne środowisko do rozwoju, przez co dochodzi do kolonizacji tego miejsca przez patogeny i zapalenia zatok. Wyróżnić można zapalenie zatok szczękowych, sitowych, czołowych i klinowych, ponadto chorobę tego typu podzielić można, ze względu na przebieg na: ostre zapalenie zatok, podostre zapalenie zatok, a także przewlekłe zapalenie zatok i nawracające zapalenie zatok. W aptece znajdziesz różnego rodzaju preparaty o działaniu łagodzącym w przypadku tej choroby. Stosowane powinny być one jednak jako uzupełnienie terapii, ponieważ zwykle sam kontakt z farmaceutą to za mało – zwłaszcza, gdy przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, gdzie konieczny jest antybiotyk na receptę. Leki w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia zatok powinny zostać dobrane przez lekarza, w oparciu o wywiad medyczny, stan zdrowia pacjenta, rodzaj i przyczynę zapalenia zatok i stopień nasilenia objawów.

Przyczyny zapalenia zatok

Zapalenie zatok może być związane z czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, a także ze zmianami hormonalnymi. Bardzo często do zapalenia zatok dochodzi po niedoleczonej infekcji górnych dróg oddechowych. Wyróżnić można zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze zatok, ponadto choroba może przebiegać na tle alergicznym. Do zapalenia zatok prowadzić mogą również inne przyczyny, w tym między innymi podrażniona błona śluzowa u palaczy, przerost migdałków, nieleczona próchnica zęba, a nawet polipy czy krzywa przegroda nosowa. Jeśli chodzi o zapalenie zatok, leki dobiera się między innymi do rodzaju przyczyny choroby, czasu trwania zapalenia i stopnia nasilenia choroby. Lekarz najlepiej wiedzieć będzie, jakie leki na zapalenie zatok wywołane przez wirusy sprawdzą się najlepiej, a jakie leki należy podać przy infekcji bakteryjnej. 

Czym objawia się zapalenie zatok?

Objawy zapalenia zatok mogą być różne i zależą między innymi od rodzaju zapalenia zatok, a także od miejsca objętego chorobą. Najczęściej jest to ból w okolicy czoła, nasady nosa, w okolicy policzków lub oczu, który nasila się, gdy pacjent się schyla, ponadto pojawia się katar (możliwe jest zapalenie zatok bez kataru) lub uczucie zatkanego nosa (niedrożność nosa). Pacjentom często przy zapaleniu zatok towarzyszy zmęczenie, ponadto może również pojawić się stan podgorączkowy bądź gorączka lub zaburzenia węchu, a nawet ropna wydzielina w nosie lub jej ściekanie po gardle. Dodać do tego należy również nieprzyjemny zapach z ust, a także uczucie zatkanego ucha lub kaszel. Gdy w grę wchodzi zapalenie zatok, leki to konieczność, ponieważ nieleczona choroba może mieć wiele groźnych powikłań. Jeśli pacjent w porę nie postawi na dobry lek na zapalenie zatok i nie będzie brać go zgodnie z zaleceniami lekarza, może dojść u niego do zapalenia gałki ocznej lub nerwu wzrokowego, a nawet do zapalenia opon mózgowych.  

Domowe sposoby na wspomaganie leczenia zapalenia zatok

Jeśli chodzi o zapalenie zatok, leki to podstawa, aczkolwiek dobrze postawić również na sposoby wspomagające leczenie. Dobrze sprawdzą się między innymi inhalacje. Pomocne będą już nawet same inhalacje za pomocą pary wodnej, aczkolwiek sprawdzą się również aromatyczne olejki eteryczne. W przypadku ostrego zapalenia zatok, dobrze również postawić na płukanie zatok za pomocą soli fizjologicznej. Warto również dopilnować właściwego nawilżenia powietrza w domu – sprawdzi się tu nawilżacz powietrza. Pacjenci, którzy mają alergiczne zapalenie zatok, leki bez recepty wybierają w pierwszej kolejności. Niestety nie zawsze na zapalenie zatok leki bez recepty i domowe metody okazują się wystarczające – w wielu przypadkach konieczne są leki na receptę, w tym między innymi leki przeciwhistaminowe (alergia), antybiotyki lub leki sterydowe. 

Leczenie i profilaktyka zapalenia zatok

Pacjent, który cierpi na zapalenie zatok, leki różnego rodzaju z pewnością dostanie w aptece. Niektóre preparaty, można kupić bez recepty, jednakże najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem, ponieważ nieprawidłowe leczenie zatok może skończyć się groźnymi powikłaniami. Każda apteka posiada różnego rodzaju artykuły dedykowane do stosowania na zatoki. Do tego typu produktów zaliczyć można między innymi środki do płukania zatok z zalegającej wydzieliny, krople, którymi kropi się nos, różnego rodzaju spraye do jamy nosa, a także saszetki, z których zrobisz roztwór do picia, aerozol, preparaty ziołowe i tabletki, które można stosować przy chorych zatokach. Lekarz, w oparciu o wywiad medyczny i badania dodatkowe, przepisze odpowiednie leki na zapalenie zatok przynosowych czy leki na zapalenie zatok szczękowych, a także ustali ich dawkowanie i będzie monitorować przebieg leczenia. W wielu przypadkach na początku stawia się na niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), a także leki, które obkurczają błonę śluzową nosa, w tym między innymi donosowe glikokortykosteroidy. Niejednokrotnie potrzebne są również antybiotyki (gdy infekcja jest bakteryjna), a także leki przeciwwirusowe lub przeciwgrzybicze.