Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antybiotyk Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg stosuje się u dzieci i osób dorosłych w przypadku zakażeń bakteryjnych o różnej lokalizacji. W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne – zadaniem jednej z nich (antybiotyku beta-laktamowego) jest prowadzenie do śmierci komórek bakteryjnych (poprzez blokowanie syntezy bakteryjnego peptydoglikanu). Druga natomiast ma zmniejszać hamujący wpływ bakteryjnych beta-laktamaz na antybiotyk beta-laktamowy. Jakie konkretnie są wskazania, by pacjent przyjmował tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg? Czy istnieją przeciwwskazania do terapii i czy może ona mieć jakieś skutki uboczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, z jakimi lekami antybiotyk nie powinien być łączony i jak prawidłowo go zażywać. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg – czym jest ten lek i kiedy jest stosowany?

Tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg stosowane są w przypadku różnego rodzaju zakażeń bakteryjnych. W skład leku wchodzą dwie substancje czynne – jest to amoksycylina oraz kwas klawulanowy. Stosunek substancji czynnych w tej postaci leku wynosi 4:1. Lek stosuje się u osób dorosłych i dzieci, jednak zaleca się, by dzieci w wieku poniżej 6 lat przyjmowały inne formy leku Amoksiklav (np. zawiesinę doustną w odpowiednio dobranej przez lekarza dawce).

Amoksycylina jest półsyntetyczną penicyliną. Mechanizm działania tego antybiotyku beta-laktamowego opiera się na hamowaniu przynajmniej jednego z enzymów, które biorą udział w biosyntezie bakteryjnego peptydoglikanu (niezbędnego elementu ściany komórkowej bakterii). Hamowanie syntezy peptydoglikanu osłabia ścianę komórkową bakterii, a w związku z tym prowadzi do lizy komórek i ich śmierci. Kwas klawulanowy jest związkiem beta-laktamowym, którego budowa przypomina penicyliny, jednak jego działanie przeciwbakteryjne jest praktycznie nieznaczące medycznie. W jakim celu zatem stosuje się taką substancję czynną jako wsparcie amoksycyliny? Odpowiedź na to pytanie leży w mechanizmie oporności niektórych bakterii. Posiadają one specjalne enzymy, beta-laktamazy, które rozkładają antybiotyki beta-laktamowe, w tym np. amoksycylinę, ograniczając możliwość ich działania. Obecność kwasu klawulanowego o zbliżonej budowie sprawia, że część beta-laktamaz zostaje unieczynniona, a w związku z tym nie hamują one działania amoksycyliny. 

Jak wspomniano wcześniej, Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg przepisywany jest w przypadku zakażeń bakteryjnych. Lek nie sprawdzi się zatem do leczenia infekcji wirusowych, dlatego należy stosować go wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarskie i powinien być stosowany jedynie przez osobę, której antybiotyk ten zaleci lekarz. Tabletki Amoksiklav stosowane są u dzieci i dorosłych między innymi przy leczeniu bakteryjnych zakażeń:

  • ucha środkowego,
  • dróg oddechowych, w tym zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli oraz pozaszpitalnego zapalenia płuc,
  • zatok,
  • dróg moczowych, w tym zapalenia pęcherza moczowego oraz odmiedniczkowego zapalenia nerek,
  • skóry i tkanek miękkich, w tym zwłaszcza zapalenia tkanki łącznej, a także ciężkiego ropnia okołozębowego, któremu towarzyszy zapalenie tkanki łącznej, ponadto lek może być również podawany przy leczeniu zakażeń, które pojawiają się po ukąszeniach owadów,
  • kości i stawów, w tym również w przypadku zapalenia kości i zapalenia szpiku. 

E-recepta online na Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Jak już wcześniej zostało wspomniane, Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg to antybiotyk, a antybiotyki można kupić jedynie, gdy pacjentowi zostanie na nie wystawiona e-recepta. Oczywiście tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg przepisywane są przez lekarza jedynie w przypadku wyraźnych wskazań do antybiotykoterapii i jednocześnie braku przeciwwskazań do leczenia akurat tym preparatem. By recepta w czasie wizyty stacjonarnej czy recepta online zostały pacjentowi wystawione, musi zatem zostać przeprowadzony wywiad medyczny. W przypadku konsultacji online zastępuje go specjalnie przygotowany formularz medyczny, który pacjent uzupełnia, a lekarz potem analizuje. Warto wiedzieć, że recepta przez Internet na antybiotyk (podobnie jak recepta wystawiana stacjonarnie na antybiotyk) ważna jest jedynie 7 dni od momentu wypisania. Nie powinno się zwlekać z wykupieniem leku (chyba że lekarz zaleci inaczej), gdyż infekcje bakteryjne mogą bardzo szybko postępować, a ich powikłania mogą być groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. 

Skład leku Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg zawierają dwie substancje czynne, a ich stosunek wynosi 4:1. W skład jednej tabletki wchodzi 500 mg amoksycyliny (w formie trójwodnej amoksycyliny), a także 125 mg kwasu klawulanowego (w formie klawulanianu potasu). Należy wiedzieć, że Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg posiadają w składzie również dodatkowe składniki. Ich lista znajduje się w ulotce, z którą warto się zapoznać, by sprawdzić, czy pacjent nie ma nadwrażliwości na jakikolwiek ze składników leku. 

Tabletki powlekane są białe lub prawie białe. Ich kształt jest podłużny, ponadto są one po obu stronach wypukłe. Dawkowanie lekarz ustala indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele składowych.

Przeciwwskazania do stosowania leku Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Trzeba wiedzieć, że tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg nie mogą być stosowane przez każdego pacjenta. Istnieją przeciwwskazania, które wykluczają możliwość podania tego antybiotyku pacjentowi, a szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w dołączonej do opakowania ulotce. W tym miejscu należy podkreślić, jak istotny jest rzetelny wywiad lekarski przed wystawieniem pacjentowi recepty. To nie tylko etap niezbędny do postawienia diagnozy i wskazania leczenia, ale również do wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, czyli sytuacji, w przypadku których lek mógłby okazać się dla pacjenta niebezpieczny.

Zgodnie z informacjami tam zawartymi Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg nie może być podawany pacjentom, którzy są uczuleni na amoksycylinę i kwas klawulanowy, ponadto przeciwwskazaniem jest również uczulenie pacjenta na penicylinę, a także nadwrażliwość na choć jedną z pozostałych substancji, które wchodzą w skład tabletek. Lek nie powinien być podawany pacjentom, u których doszło w przeszłości do żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby w związku ze stosowaną antybiotykoterapią. Trzeba wiedzieć, że nie jest to również lek dedykowany pacjentom, którzy mieli kiedykolwiek ciężką nadwrażliwość na jakikolwiek antybiotyk. Mogło się to objawiać między innymi obrzękiem (twarzy/szyi) oraz wysypką skórną. 

Na tym nie koniec, ponieważ w ulotce wspomniano również o ostrzeżeniach i szczególnych środkach ostrożności, jeśli lek ma być podawany niektórym pacjentom. Lekarz koniecznie powinien znać stan zdrowia pacjenta i jego historię medyczną, by mógł zmodyfikować dawkę lub wdrożyć dodatkowe działania medyczne w czasie antybiotykoterapii. Szczególnie należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zmaga się z mononukleozą zakaźną lub choroba ta jest u niego podejrzewana. Należy również poinformować specjalistę o przypadku nieregularności oddawania moczu przez chorego, a także o stwierdzonych i leczonych aktualnie zaburzeniach czynności nerek lub wątroby.

Dawkowanie leku Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg – jak go przyjmować?

Antybiotyk powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza i jedynie na wyraźne jego wskazanie. Dawkowanie leku ustalane jest przez lekarza indywidualnie, biorąc pod uwagę wiek i masę ciała chorego, umiejscowienie zakażenia i stopień jego nasilenia, a także choroby dodatkowe, zażywane leki i reakcję na leczenie. 

Zazwyczaj zalecana dawka u osób dorosłych i dzieci o masie ciała większej niż 40 kg wynosi 1 tabletkę Amoksiklav 500 mg+125 mg przyjmowaną 3 razy na dobę. Jeżeli okaże się, że potrzebna jest pacjentowi wyższa dawka dobowa amoksycyliny, rozwiązaniem może być podanie innej postaci Amoksiklav, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stosowania zbyt wysokich dawek dobowych kwasu klawulanowego. Jeśli chodzi o dzieci o masie ciała poniżej 40 kg, lekarz powinien samodzielnie dobrać dawkowanie lub zaproponować inny lek (dzieciom poniżej 6 roku życia proponuje się na przykład raczej Amoksiklav w formie zawiesiny doustnej). Zalecana dawka mieści się w przedziale (40 mg + 5 mg) – (60 mg + 15 mg) na kilogram masy ciała na dobę. Powinna być podzielona na trzy równe dawki, które to powinny być stosowane w równych odstępach czasowych. Również w przypadku pacjentów z chorobami nerek lub wątroby lekarz może ustalić inne dawkowanie niż zalecane, ponadto konieczne może być również kontrolowanie wyników krwi chorego.

Tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg należy połykać w całości. Nie wolno ich dzielić, gryźć czy żuć. Powinny być stosowane na początku posiłku lub tuż przed nim. Tabletkę popija się szklanką wody. Pacjent powinien pilnować, by odstępy między kolejnymi dawkami leku były równe i nie wynosiły mniej niż 4 godziny. Czas trwania terapii lekarz ustala indywidualnie, jednak nie powinien być on dłuższy niż 2 tygodnie. Należy pilnować, by nie przyjmować więcej niż 1 dawki leku w ciągu godziny. Jeśli pacjent zapomni przyjąć dawkę antybiotyku, powinien uzupełnić ją niezwłocznie, ale z przyjęciem kolejnej dawki powinien odczekać, aż miną minimum 4 godziny. Przedawkowanie leku wymaga pilnej konsultacji z lekarzem. Może dojść w tej sytuacji do drgawek, a także do podrażnienia żołądka oraz jelit, co może objawiać się wymiotami, nudnościami lub biegunką. 

Prawidłowe przyjmowanie leku Amoksiklav to również trzymanie się długości trwania terapii. Nie wolno przerywać antybiotykoterapii przed wyznaczonym przez lekarza terminem. Tyczy się to również sytuacji, gdy pacjent poczuje wyraźną poprawę swojego stanu zdrowia. Wystarczy bowiem, że część bakterii przeżyje, a zakażenie może powrócić i to z większą siłą. Trzeba dodatkowo pamiętać, jak ważna jest rola probiotyku w czasie każdej antybiotykoterapii (a niejednokrotnie również po jej zakończeniu). Z pewnością poinformuje o tym pacjenta lekarz, jednak należy w tym miejscu zaznaczyć, że każda antybiotykoterapia ma negatywny wpływ na mikroflorę człowieka, co może mieć wiele poważnych konsekwencji. Osłabiona mikroflora może wiązać się między innymi ze spadkiem odporności, zaburzeniami wchłaniania składników odżywczych, a także większą podatnością na infekcje grzybicze. 

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg nie powinien być łączony z niektórymi lekami, a jeśli w niektórych przypadkach jest to konieczne, może okazać się, że niezbędne będą dodatkowe czynności medyczne (np. dostosowanie dawki, czy też dodatkowe badania kontrolne). Bardzo ważne zatem, by pacjent w wywiadzie medycznym wspomniał lekarzowi nie tylko o swoim aktualnym stanie zdrowia, historii medycznej, alergiach i schorzeniach towarzyszących, ale również o lekach, które zażywa. Szczególnie istotne jest, jeśli pacjent przyjmuje:

  • probenecyd (stosuje się go przy dnie moczanowej), gdyż konieczna może być modyfikacja dawkowania antybiotyku,
  • allopurynol (stosuje się go przy dnie moczanowej), ponieważ rośnie tu ryzyko pojawienia się reakcji alergicznej obejmującej skórę,
  • leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. warfaryna), ponieważ konieczne może być przy jednoczesnej terapii wykonywanie dodatkowych badań kontrolnych krwi, 
  • mykofenolan mofetylu (stosuje się go, by zapobiegać odrzucaniu przeszczepów narządów), ponieważ konieczna będzie wówczas uważna obserwacja stanu zdrowia pacjenta,
  • metotreksat (stosuje się go przy walce z chorobami reumatycznymi lub nowotworem), gdyż antybiotyk może zmniejszać jego wydalanie, co może zwiększać jego toksyczność. 

Niepożądane skutki uboczne stosowania leku Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg

Tabletki powlekane Amoksiklav 500 mg+125 mg mogą (choć oczywiście nie muszą) u niektórych pacjentów wywoływać skutki uboczne. Trzeba szczególną uwagę zwrócić na symptomy, które mogą świadczyć o wystąpieniu u pacjenta reakcji alergicznej. Mowa tu między innymi o pojawieniu się wysypki skórnej, a także o wzniesionych plamach w kolorze czerwonym lub fioletowym, które mogą być objawem zapalenia naczyń krwionośnych. Reakcja alergiczna może dodatkowo się objawiać obrzękami, a także omdleniem czy trudnościami w oddychaniu. Zaobserwowanie podobnych objawów jest wskazaniem do jak najszybszego kontaktu z lekarzem i przerwania stosowania antybiotyku. W czasie przyjmowania leku dojść może również do zapalenia jelita grubego. Symptomy tej dolegliwości to między innymi biegunki ze śluzem i krwią, ponadto dojść mogą również dolegliwości bólowe żołądka oraz gorączka. 

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg może wywoływać również inne działania niepożądane. Zostały one szczegółowo opisane w ulotce, wraz ze swoją częstotliwością występowania. Wspomnieć należy o:

  • Bardzo częstych skutkach ubocznych (częściej niż u 1 pacjenta na 10), do których zaliczyć można biegunki. 
  • Częstych skutkach ubocznych (rzadziej niż u 1 pacjenta na 10), wśród których wymienić należy nudności i wymioty, a także kandydozę.
  • Niezbyt częstych skutkach ubocznych (rzadziej niż u 1 pacjenta na 100), do których należą zawroty głowy i bóle głowy, a także niestrawność i pojawienie się na skórze wysypki, świądu lub swędzącej pokrzywki. W tej grupie dochodzi również do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych.
  • Rzadkich skutkach ubocznych (rzadziej niż u 1 pacjenta na 1000), które obejmować mogą charakterystyczną wysypkę skórną (rumień wielopostaciowy), co wymaga niezwłocznego kontaktu z lekarzem, a także spadek ilości białych krwinek oraz komórek, które biorą udział w krzepnięciu. 
  • Innych skutkach ubocznych o nieznanej częstotliwości, wśród których wyróżnić można wspomniane już reakcje alergiczne i zapalenie jelita grubego, a także aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz ciężkie reakcje skórne różnego typu, w tym np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, pęcherzowe złuszczające zapalenie skóry czy osutkę krostkową. Wyżej wymienione symptomy wymagają niezwłocznego kontaktu ze specjalistą. Działania niepożądane o nieznanej częstotliwości to również pobudzenie ruchowe, pojawienie się czarnego i włochatego języka, śródmiąższowe zapalenie nerek, a także zapalenie wątroby. Dojść może do żółtaczki, wydłużenia krzepnięcia krwi, a także do drgawek i zakażenia drobnoustrojami niewrażliwymi. Antybiotykoterapia może wpływać również na wyniki badań – może spaść ilość białych lub czerwonych krwinek, a poza tym pojawić mogą się kryształki w moczu. 

Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek działania niepożądane, powinien dla swojego bezpieczeństwa skonsultować się z lekarzem. Mowa w tym miejscu zarówno o skutkach ubocznych, które zostały opisywane w ulotce jako ciężkie i wymagające szczególnej uwagi, jak i o pozostałych działaniach niepożądanych wymienionych w ulotce. Zgłosić należy również lekarzowi lub farmaceucie zauważone skutki uboczne, które nie zostały wspomniane w ulotce przez producenta, ale potencjalnie mogą być powiązane z antybiotykoterapią. 

Ciąża i karmienie piersią a przyjmowanie leku Amoksiklav

Kobiety ciężarne i karmiące piersią nie powinny przyjmować żadnych leków i preparatów medycznych bez wyraźnych wskazań i zaleceń lekarza. Mowa tu zarówno o lekach dostępnych na receptę, jak i o preparatach medycznych, które można kupić w aptece bez recepty. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy leczenie jest niezbędne, a skutki braku terapii mogą być znacznie poważniejsze niż skutki przyjmowania leków.

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub choć podejrzewa, że może w niej być, powinna koniecznie poinformować o swoim stanie lekarza, zanim zacznie stosować Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg. Koniecznie należy poinformować lekarza również o karmieniu dziecka piersią, gdyż to również może być istotne w przypadku dobierania odpowiedniej antybiotykoterapii (lekiem Amoksiklav lub innym) i jej bezpiecznego dawkowania. Zaleca się unikanie stosowania leku w czasie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz stwierdzi, że korzyści z antybiotykoterapii przewyższać będą jej ryzyko. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.