Amoksiklav

Napisano 15.04.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amoksiklav to antybiotyk, w którym rolę substancji czynnej pełnią: zaliczana do penicylin amoksycylina (Amoxicillinum) oraz kwas klawulanowy (Acidum clavulanicum). Lek jest dostępny na receptę, stosuje się go w leczeniu zakażeń bakteryjnych dróg moczowych, skóry, stomatologicznych oraz zatok przynosowych. Leczenie oraz dawkowanie powinno być prowadzone pod nadzorem lekarza, w przeciwnym razie drobnoustroje mogą wytworzyć odporność na lek i przetrwać oraz mnożyć się w organizmie pomimo jego stosowania. Amoksiklav mogą stosować zarówno dzieci, jak i dorośli, jednak należy się trzymać dawek określonych przez lekarza.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Amoksiklav – co to za lek i kiedy jest stosowany?

Amoksiklav to antybiotyk sprzedawany na receptę, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancje czynne, które zawiera lek Amoksiklav to: amoksycylina oraz kwas klawulanowy.  Amoksycylina należy do grupy penicylin, natomiast kwas klawulanowy jest związkiem o budowie podobnej do penicylin, który zapobiega rozkładowi amoksycyliny. Wskazaniem do przyjmowania leku Amoksiklav jest zakażenie: 

  • dróg moczowych – odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie pęcherza moczowego,
  • skóry – zakażenia po ukąszeniach zwierząt, zapalenie tkanki łącznej, 
  • stomatologiczne – ciężki ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej, 
  •  zatok przynosowych (ostre bakteryjne zapalenie zatok).  

Amoksiklav – postać farmaceutyczna

Produkt leczniczy Amoksiklav jest dostępny na rynku w kilku różnych postaciach: 

  • Amoksiklav granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej 875 mg+125 mg, 14 saszetek,
  • Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg) /5 ml,
  • Amoksiklav proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 500 mg+100 mg, 5 fiolek,
  • Amoksiklav proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 1000 mg+200 mg, 5 fiolek,
  • Amoksiklav tabletki powlekane 250 mg+125 mg, 21 sztuk,
  • Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg, 14 lub 21 sztuk,
  • Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg, 14 lub 20 sztuk.

W aptekach można kupić również Amoksiklav QUICKTAB, czyli tabletki powlekane rozpuszczające się w jamie ustnej/do sporządzania zawiesiny doustnej. Dostępne są: 

  • Amoksiklav QUICKTAB 500 mg+125 mg, 14 sztuk,
  • Amoksiklav QUICKTAB 875 mg+125 mg, 14 sztuk.

Amoksiklav – skład leku

Amoksiklav składa się z 2 substancji czynnych oraz substancji pomocniczych. Pełny skład produktu leczniczego został przedstawiony poniżej.

Amoksiklav granulat do sporządzenia zawiesiny doustnej 875 mg+125 mg, 14 saszetek

W 1 saszetce znajduje się 1004,5 mg amoksycyliny trójwodnej (co odpowiada 875 mg amoksycyliny – Amoxicillinum) oraz 148,9 mg klawulanianu potasu (co odpowiada 125 mg kwasu klawulanowego – Acidum clavulanicum).

Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, aspartam (E951), aromat cytrynowo-brzoskwiniowo-truskawkowy, krzemionka strącona, kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna.

Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg) /5 ml

W 5 ml zawiesiny znajduje się 400 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 57 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum) w postaci klawulanianu potasu.

Pozostałe składniki to: kwas cytrynowy bezwodny, sodu cytrynian bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna, sodowa, karboksymetyloceluloza wysuszona, guma ksantanowa, krzemionka koloidalna bezwodna, krzemu dwutlenek, aromat dzikiej wiśni, aromat cytrynowy, sacharyna sodowa wysuszona, mannitol.

Amoksiklav proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 500 mg+100 mg, 5 fiolek

W 1 fiolce znajduje się 500 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci soli sodowej i 100 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum).

Amoksiklav proszek do sporządzenia roztworu do wstrzykiwań lub infuzji 1000 mg+200 mg, 5 fiolek

W 1 fiolce znajduje się 1000 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci soli sodowej i 200 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum).

Amoksiklav tabletki powlekane 250 mg+125 mg, 21 sztuk

W 1 tabletce powlekanej znajduje się 250 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum). 

Pozostałe składniki to:

  • rdzeń tabletki: krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, sodu kroskarmeloza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna,
  • otoczka tabletki: hydroksypropyloceluloza, etyloceluloza, polisorbat 80, cytrynian trietylu, tytanu dwutlenek, talk.

Amoksiklav tabletki powlekane 500 mg+125 mg, 14 lub 21 sztuk

W 1 tabletce powlekanej znajduje się 500 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum). 

Pozostałe składniki to:

  • rdzeń tabletki: krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, sodu kroskarmeloza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna,
  • otoczka tabletki: hydroksypropyloceluloza, etyloceluloza, polisorbat 80, cytrynian trietylu, tytanu dwutlenek, talk.

Amoksiklav tabletki powlekane 875 mg+125 mg, 14 lub 20 sztuk

W 1 tabletce powlekanej znajduje się 875 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum). 

Pozostałe składniki to:

  • rdzeń tabletki: krzemionka koloidalna bezwodna, krospowidon, sodu kroskarmeloza, magnezu stearynian, celuloza mikrokrystaliczna,
  • otoczka tabletki: hydroksypropyloceluloza, etyloceluloza, polisorbat 80, cytrynian trietylu, tytanu dwutlenek, talk.

Amoksiklav QUICKTAB 500 mg+125 mg, 14 sztuk

W 1 tabletce do sporządzania zawiesiny doustnej/ ulegającej rozpadowi w jamie ustnej znajduje się 500 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum) w postaci klawulanianu potasu. 

Pozostałe składniki to: aromat owoców tropikalnych, aromat słodkich pomarańczy, aspartam, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek żółty (E172), talk, olej rycynowy, uwodorniony oraz mikrokrystaliczna celuloza krzemowana.

Amoksiklav QUICKTAB 875 mg+125 mg, 14 sztuk

W 1 tabletce do sporządzania zawiesiny doustnej/ ulegającej rozpadowi w jamie ustnej znajduje się 875 mg amoksycyliny (Amoxicillinum) w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego (Acidum clavulanicum) w postaci klawulanianu potasu. 

Pozostałe składniki to: aromat owoców tropikalnych, aromat słodkich pomarańczy, aspartam, krzemionka koloidalna bezwodna, żelaza tlenek żółty (E172), talk, olej rycynowy, uwodorniony oraz mikrokrystaliczna celuloza krzemowana.

E-recepta online na Amoksiklav

Amoksiklav to lek dostępny wyłącznie na receptę. Antybiotyk należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, w przeciwnym razie bakterie, które zaatakowały organizm, mogą się na niego uodpornić. Jeśli pacjent potrzebuje nowej recepty na lek, może ją uzyskać bez udawania się na wizytę stacjonarną  do lekarza. Recepta przez Internet na Amoksiklav jest dostępna, pod warunkiem, że pacjent posiada aktualne wyniki badań oraz po zastosowaniu leku nie wystąpiły u niego działania niepożądane. Można ją wykupić w dowolnej aptece, wystarczy w tym celu podać numer PESEL oraz specjalny kod wysłany drogą SMS. 

Dawkowanie leku Amoksiklav – jak go przyjmować?

Amoksiklav to lek, który należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Antybiotyk może być stosowany przez osoby dorosłe, a także dzieci i młodzież. Tabletki należy połykać w całości, pomiędzy kolejnymi dawkami podawanymi w ciągu doby należy zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp. W przypadku dzieci w wieku do 6 lat zalecany jest lek Amoksiklav w postaci zawiesiny doustnej. 

Dawkowanie leku Amoksiklav u osób dorosłych 

Zalecane dawkowanie wynosi 1 tabletka trzy razy na dobę. 

Dawkowanie leku Amoksiklav u dzieci o masie ciała 40 kg i większej

Zalecane dawkowanie wynosi 1 tabletka trzy razy na dobę. 

Dawkowanie leku Amoksiklav u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg

Dzieci w wieku do 6 lat powinny otrzymywać lek Amoksiklav w postaci zawiesiny doustnej, dawkowanie określa lekarz. 

Dawkowanie leku Amoksiklav u osób w wieku starszym

Zalecane dawkowanie wynosi 1 tabletka trzy razy na dobę, nie jest konieczne modyfikowanie tej dawki.

Dawkowanie leku Amoksiklav u pacjentów z chorobami nerek i wątroby

W przypadku pacjentów z chorobami nerek i wątroby lekarz może zadecydować o modyfikacji dawkowania oraz zwiększeniu częstotliwości kontrolnych badań krwi. U pacjentów z klirensem kreatyniny większym niż 30 ml/min zmiana dawkowania nie jest konieczna. 

Przedawkowanie leku Amoksiklav 

Leku Amoksiklav nie należy stosować dłużej niż przez 2 tygodnie. W sytuacji, gdy pacjent przyjął większą dawkę antybiotyku niż zalecana, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Objawy, które mogą wystąpić po przedawkowaniu Amoksiklavu to: biegunka, nudności, wymioty lub drgawki. Warto zabrać ze sobą opakowanie po leku, ponieważ antybiotyk jest dostępny na rynku w wielu różnych postaciach. 

Pominięcie dawki leku Amoksiklav

Jeśli pacjent pominął zalecaną dawkę leku Amoksiklav, należy przyjąć lek od razu po przypomnieniu sobie o nim i następnie trzeba odczekać około 4 godzin z przyjęciem kolejnej dawki. 

Warto wiedzieć: czasami zdarza się, że bakterie, które spowodowały zakażenie, są oporne na podawany antybiotyk i mogą przetrwać lub mnożyć się pomimo jego stosowania. Zjawisko to dotyczy także leku Amoksiklav. Można mu jednak zapobiec poprzez uważne stosowanie antybiotyku, zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo ważne jest, aby: 

  • nie stosować leku Amoksiklav przepisanego innej osobie ani nie przekazywać innym osobom antybiotyków przepisywanych na siebie,
  • przyjmować lek Amoksiklav we właściwej dawce, o odpowiednim czasie i przez określoną przez lekarza liczbę dni. Nie wolno przerywać leczenia na własną rękę, 
  • zażywać lek Amoksiklav wyłącznie w celu leczenia zakażenia, na które został on przepisany, 
  • po zakończeniu leczenia zgodnego z zaleceniami lekarza zwrócić do apteki resztki antybiotyku.

Kiedy nie można stosować leku Amoksiklav?

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku Amoksiklav jest uczulenie na amoksycylinę, kwas klawulanowy, penicylinę lub jakikolwiek inny składnik leku. Antybiotyk nie jest zalecany także, gdy: 

  • u pacjenta wystąpiła w przeszłości ciężka reakcja alergiczna na antybiotyk,
  • u pacjenta występowały w przeszłości zaburzenia czynności wątroby lub żółtaczka po przyjęciu antybiotyku. 
  • Sytuacje, które wymagają szczególnej ostrożności oraz konsultacji z lekarzem przed zażyciem leku Amoksiklav to: 
  • leczenie z powodu zaburzeń czynności wątroby lub nerek,
  • trudności w regularnym oddawaniu moczu,
  • zdiagnozowana mononukleoza zakaźna.

Skutki uboczne działania leku Amoksiklav

Antybiotyk Amoksiklav może powodować działania niepożądane tak jak każdy inny lek. Skutki uboczne nie wystąpią jednak u każdego pacjenta. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi (zaobserwowano je częściej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących lek) jest biegunka. 

Inne częste działania niepożądane po przyjęciu Amoksiklav (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 10 osób, które zażyły lek) to: 

  • kandydoza pochwy, jamy ustnej lub fałdów skórnych,
  • nudności, 
  • wymioty.
  • Niezbyt częste działania niepożądane po przyjęciu Amoksiklav (zaobserwowano je u mniej niż 1 na 100 osób, które zażyły lek): 
  • ból głowy,
  • niestrawność,
  • pokrzywka,
  • świąd,
  • wysypka skórna,
  • zaburzone wyniki badań krwi (zwiększenie aktywności enzymów wytwarzanych w wątrobie),
  • zawroty głowy.

Rzadko występujące działania niepożądane po przyjęciu Amoksiklav (zaobserwowano je rzadziej niż u 1 na 1000 osób, które zażyły lek): 

  • wysypka skórna, która może się przekształcić w pęcherzyki i rumień wielopostaciowy, 
  • zaburzone wyniki badań krwi (mała liczba komórek biorących udział w krzepnięciu krwi, niewielka liczba krwinek białych). 

Działania niepożądane po przyjęciu Amoksiklav o nieznanej częstości występowania to: 

  • czarny włochaty język,
  • drgawki,
  • kryształy w moczu, 
  • pobudzenie ruchowe,
  • przedłużony czas krzepnięcia krwi,
  • śródmiąższowe zapalenie nerek,
  • zaburzone wyniki badań krwi (znaczne zmniejszenie liczby krwinek białych, mała liczba krwinek czerwonych), 
  • zapalenie wątroby,
  • żółtaczka. 

Działania niepożądane po przyjęciu Amoksiklav o nieznanej częstości występowania, które wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem to:  

  • aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
  • ciężkie reakcje skórne: rozległa wysypka skórna z pęcherzykami i złuszczaniem skóry lub rozległa, czerwona wysypka skórna z małymi pęcherzykami wypełnionymi ropą lub czerwona, łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami. Dodatkowo mogą pojawić się objawy grypopodobne z wysypką, gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych i nieprawidłowymi wynikami badań krwi, 
  • reakcje alergiczne,
  • zapalenie jelita grubego, powodujące wodnistą biegunkę, z domieszką krwi i śluzu, bólem żołądka i (lub) gorączką.

Każdy z powyższych objawów wymaga niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem. 

Inne dolegliwości, na które należy zwrócić uwagę po zażyciu leku Amoksiklav

  • reakcje alergiczne: ból stawów, gorączka, obrzęk twarzy lub jamy ustnej, obrzęk węzłów chłonnych, omdlenie, wysypka skórna, zapalenie naczyń krwionośnych. 

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów, należy przerwać przyjmowanie leku Amoksiklav i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Inne ostrzeżenia

Amoksiklav może wywoływać działania niepożądane, które zaburzają zdolność prowadzenia pojazdów. Z tego powodu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn po zażyciu antybiotyku, chyba że pacjent czuje się dobrze w trakcie antybiotykoterapii.

Łączenie leku Amoksiklav z innymi lekami i alkoholem

Amoksycylina nie należy do antybiotyków, których toksyczność wzrasta w połączeniu z alkoholem. Alkohol wpływa jednak na metabolizm tego leku w wątrobie, dlatego nie należy go zażywać w trakcie antybiotykoterapii lekiem Amoksiklav. 

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcję z antybiotykiem Amoksiklav. Z tego powodu należy powiadomić lekarza o wszystkich lekach (wydawanych na receptę, bez recepty oraz ziołowych) przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o tych, które pacjent planuje stosować. W szczególności konsultacji wymaga równoczesne przyjmowanie Amoksiklavu i: 

  • allopurynolu – wiąże się z tym ryzyko wystąpienia skórnej reakcji alergicznej.
  • probenecydu – w takiej sytuacji lekarz może zadecydować o modyfikacji dawki leku Amoksiklav,
  • leków, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. warfaryny), 
  • metotreksatu,
  • mykofenolanu mofetylu.

Czy lek Amoksiklav może być przyjmowany w ciąży i podczas laktacji?

Stosowanie leku Amoksiklav a ciąża

Lek Amoksiklav to antybiotyk – jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ciążę, należy skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem. 

Stosowanie leku Amoksiklav a karmienie piersią

Lek Amoksiklav to antybiotyk – jeśli pacjentka karmi piersią, należy skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.