Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 8 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml jest antybiotykiem beta-laktamowym, który powstał na bazie amoksycyliny i kwasu klawulanowego. Główne działanie tego preparatu polega na blokowaniu syntezy peptydoglikanu, co prowadzi do lizy komórek bakteryjnych. Zastosowano tu dwie substancje czynne, by uniknąć unieczynnienia amoksycyliny przez niektóre bakteryjne beta-laktamazy. Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml przepisywany jest niemowlętom i dzieciom o masie ciała poniżej 40 kg, które zmagają się z infekcjami bakteryjnymi różnego rodzaju. Mowa między innymi o zakażeniach bakteryjnych dróg oddechowych i moczowych, zakażeniach ucha, zatok, kości, stawów, skóry oraz tkanek miękkich. Co należy wiedzieć o tym antybiotyku, konkretnych wskazaniach do jego stosowania i przeciwwskazaniach? Jakie skutki uboczne może lek wykazywać i w jaki sposób należy go przyjmować prawidłowo? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml i kiedy jest stosowany?

Proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml to antybiotyk, w którego skład wchodzą dwie substancje czynne. Pierwszą z nich jest amoksycylina, która należy do grupy penicylin (jest półsyntetyczną penicyliną). Działanie amoksycyliny polega na hamowaniu jednego lub więcej enzymów, które mają istotne znaczenie na szlaku biosyntezy peptydoglikanu, czyli integralnego elementu bakteryjnej ściany komórkowej. Wpływ amoksycyliny przyczynia się do hamowania syntezy peptydoglikanu, a co za tym idzie – do osłabienia ściany komórek bakteryjnych, ich lizy i śmierci. W niektórych przypadkach może jednak dojść do unieczynnienia tego antybiotyku beta-laktamowego. Wiąże się to z tym, że amoksycylina jest podatna na rozkład przez beta-laktamazy, które posiadają bakterie oporne. W ich przypadku antybiotyk ten nie mógłby działać prawidłowo. Tu zatem wkracza właśnie druga substancja czynna leku, czyli kwas klawulanowy. Nie wykazuje on co prawda znaczącego działania przeciwbakteryjnego, jednak odgrywa inną istotną rolę, a mianowicie przeciwdziała hamowaniu działania amoksycyliny. Jest to związek beta-laktamowy, którego budowa jest zbliżona do penicylin. Kwas klawulanowy unieczynnia część beta-laktamaz, dzięki czemu nie mogą one hamować amoksycyliny.

Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml przepisuje się niemowlętom i dzieciom w związku z leczeniem bakteryjnych zakażeń:

  • dróg oddechowych (w tym np. przy zapaleniu oskrzeli lub w przypadku pozaszpitalnego leczenia zapalenia płuc), 
  • zatok,
  • ucha środkowego i wewnętrznego,
  • dróg moczowych (w tym np. przy zapaleniu pęcherza moczowego lub odmiedniczkowego zapalenia nerek),
  • kości i stawów, w tym szczególnie zapaleń kości i szpiku,
  • skóry i tkanek miękkich, w tym szczególnie tkanki łącznej (w tym np. bakteryjnych zakażeń stomatologicznych, jak ciężki ropień okołozębowy z zapaleniem tkanki łącznej, a także zakażeń związanych z ukąszeniami zwierząt).

Trzeba jeszcze w tym miejscu zaznaczyć, że lek nie jest przeznaczony do walki z zakażeniami wirusowymi – nie sprawdzi się wówczas i nie wyleczy pacjenta. Antybiotyk nie powinien być również stosowany przez inną osobę niż ta, której został przepisany – nawet jeśli jej objawy chorobowe wydają się być podobne. W niektórych przypadkach lekarz może potrzebować ponadto sprawdzić, jakie bakterie wywołały zakażenie, by móc dobrać terapię celowaną. 

E-recepta online na Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Antybiotyki w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Oznacza to, że lekarz musi przepisać pacjentowi proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml, by ten mógł go kupić w aptece i zażywać. Pozwala to unikać nadużywania antybiotyków, gdy nie są konieczne, co znów zmniejsza ryzyko rozwoju i rozprzestrzeniania się bakterii opornych na leczenie. E-recepta na Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml może być przez lekarza wystawiona zarówno w czasie wizyty stacjonarnej, jak i w czasie konsultacji zdalnej, jednak należy pamiętać, że lek trzeba wykupić w możliwie najkrótszym czasie. Recepta online, podobnie jak recepta wystawiana stacjonarnie, ważna jest jedynie 7 dni. Jeśli pacjentowi zostanie wystawiona recepta przez Internet na zawiesinę Amoksiklav, wysłany zostanie do niego SMS z kodem 4-cyfrowym, a także wiadomość mailowa z wydrukiem informacyjnym PDF. Umożliwiają one szybkie i proste wykupienie leku w każdej aptece. 

Skład leku Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml

Substancjami czynnymi, które zawiera proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml, są amoksycylina oraz kwas klawulanowy w stosunku 7:1. W każdych 5 ml przygotowanej zgodnie z wytycznymi zawiesiny znajduje się 400 mg amoksycyliny (w formie trójwodnej amoksycyliny), a także 57 mg kwasu klawulanowego (w formie klawulanianu potasu). Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml w składzie zawiera również substancje pomocnicze, a ich szczegółowy spis znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Warto zapoznać się z ulotką, by mieć pewność, że pacjent nie ma nadwrażliwości na żaden ze składników leku, co stanowi główne przeciwwskazanie do jego stosowania. 

Krystaliczny proszek do sporządzenia zawiesiny ma kolor biały lub żółtawo-biały. Lek dostępny jest w butelkach, które umożliwiają przyrządzenie 35 ml, 70 ml lub 140 ml zawiesiny doustnej. Dawka proszku jest w nich już odmierzona. Przed antybiotykoterapią należy jedynie samodzielnie przygotować zawiesinę z proszku znajdującego się w butelce. W tym celu należy dodać do proszku odpowiednią ilość przegotowanej i wystudzonej wody, a następnie zakręcić butelkę i mocno wymieszać jej zawartość. By przygotować 35 ml zawiesiny, należy dolać do butelki 29,5 ml wody. Do przygotowania 70 ml zawiesiny potrzebne będzie 59 ml wody, a do przygotowania 140 ml zawiesiny konieczne będzie dolanie 118 ml wody. 

Przygotowaną zawiesinę powinno się przechowywać w lodówce. Przed każdym podaniem dziecku leku powinno się wstrząsnąć butelką.

Przeciwwskazania – kiedy nie przyjmować leku Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml

Mimo wyraźnych wskazań do podania antybiotyku beta-laktamowego, proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml nie może być podawany wszystkim niemowlętom i dzieciom. Bardzo ważny jest rzetelny wywiad medyczny z pacjentem, zanim lekarz przepisze mu antybiotyk. Wywiad medyczny nie tylko pozwoli stwierdzić wskazania do zastosowania wybranego leku, ale przede wszystkim umożliwi sprawdzenie, czy preparat może być bezpiecznie przez pacjenta stosowany. W wywiadzie medycznym należy poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz historii medycznej, alergiach i przyjmowanych lekach, a także o schorzeniach dodatkowych, które mogą być znaczące przy ustalaniu dawkowania (np. chorobach nerek i wątroby). 

W ulotce opisano przeciwwskazania do stosowania tego leku, a wśród nich wyróżnić można uczulenie na składniki wchodzące w jego skład, w tym nie tylko amoksycylinę i kwas klawulanowy, ale również na składniki pomocnicze leku. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na penicylinę. Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml nie powinien być ponadto podawany dzieciom, u których kiedykolwiek wystąpiła ciężka reakcja alergiczna, w związku z przyjęciem jakiegokolwiek innego antybiotyku. Mogła ona objawiać się między innymi pojawieniem się wysypki skórnej lub wystąpieniem obrzęku szyi bądź twarzy. Nie wolno leku podawać również pacjentom, którzy mieli wcześniej problem z wywołaną przyjęciem jakiegoś antybiotyku żółtaczką oraz zaburzeniami czynności wątroby.

W ulotce leku szczegółowo opisano ponadto środki ostrożności dotyczące niektórych grup pacjentów, które miałyby przyjmować lek Amoksiklav w formie zawiesiny. Koniecznie należy skonsultować się przed terapią z lekarzem, jeśli dziecko ma mononukleozę zakaźną (lub się ją u niego podejrzewa), ponieważ istnieje związek między pojawianiem się wysypki odropodobnej a przyjęciem amoksycyliny. Należy również skonsultować się ze specjalistą, jeśli pacjent jest w trakcie leczenia zaburzeń czynności nerek bądź wątroby, a także jeśli nie oddaje regularnie moczu.

Trzeba wiedzieć, że antybiotyk Amoksiklav w formie zawiesiny może mieć wpływ na wyniki niektórych badań. Jeśli dziecko równolegle z antybiotykoterapią będzie miało wykonywane badania krwi lub moczu, wyniki testów mogą zostać zaburzone. Koniecznie należy w tej sytuacji wspomnieć osobie wykonującej badanie o terapii zawiesiną Amoksiklav. 

Skutki uboczne po zażyciu leku Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml może u niektórych pacjentów wywoływać skutki uboczne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na pojawienie się reakcji alergicznych (w tym wysypki, zapalenia naczyń krwionośnych, omdlenia, trudności w oddychaniu, obrzęków, gorączki, powiększenia węzłów chłonnych i bólu stawów). Konieczne jest wówczas natychmiastowe przerwanie antybiotykoterapii i skonsultowanie się z lekarzem. Lek może również prowadzić do zapalenia jelita grubego, które może objawiać się bólami żołądka, wodnistą biegunką (zwykle z krwią i śluzem), a także gorączką. Jest to wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem.

Jeśli chodzi o pozostałe skutki uboczne, to zgodnie z ulotką:

  • Często pojawiające się działania niepożądane (u mniej niż 1 na 10 pacjentów) obejmują nudności i wymioty, biegunkę i kandydozę.
  • Niezbyt często pojawiające się działania niepożądane (u mniej niż 1 na 100 pacjentów) to między innymi bóle i zawroty głowy, wysypka, pokrzywka lub świąd i niestrawność. U pacjentów dojść może także do wzrostu aktywności enzymów wątrobowych.
  • Rzadko pojawiające się działania niepożądane (u mniej niż 1 na 1000 pacjentów) to rumień wielopostaciowy, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem, a także spadek liczby białych krwinek i komórek biorących udział w krzepnięciu krwi.
  • Działania niepożądane o nieokreślonej częstotliwości to natomiast reakcje alergiczne i zapalenie jelita grubego, a także ciężkie reakcje skórne różnego rodzaju oraz aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zaobserwowanie któregokolwiek z tych objawów wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą. Oprócz tego dojść może również u pacjentów do zapalenia wątroby, wydłużenia czasu krzepnięcia krwi, żółtaczki, pobudzenia ruchowego, a także śródmiąższowego zapalenia nerek. Nie można wykluczyć przebarwień zębów, rozwoju zakażenia bakteriami opornymi, drgawek i pojawienia się czarnego, włochatego języka. U pacjentów wykryte mogą być również kryształy w moczu, spaść może ilość czerwonych krwinek oraz ilość krwinek białych.

Jeżeli Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml wywoła jakiekolwiek skutki uboczne u pacjenta, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Mowa nie tylko o działaniach niepożądanych, które zostały wymienione w ulotce, ale również o innych symptomach, które wydają się pacjentowi niepokojące, a ich obecność może wiązać się z antybiotykoterapią. 

Dawkowanie leku Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej

Lek w formie zawiesiny doustnej Amoksiklav powinien być zażywany wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie jest wskazane, by lek był podawany pacjentom dorosłym oraz dzieciom o masie ciała większej niż 40 kg. Jeśli chodzi o dzieci, które nie przekroczyły 40 kg, dawkowanie ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę ich wiek, masę ciała, umiejscowienie zakażenia i stopień jego nasilenia, a także przewidywane patogeny i ich wrażliwość na antybiotykoterapię.

Zazwyczaj stosuje się dawkę mieszczącą się w granicach (25 mg + 3,6 mg) – (45 mg + 6,4 mg) na kilogram masy ciała na dobę, przy czym lek podaje się zwykle w dwóch dawkach (ustaloną dawkę dobową należy podzielić na pół i podawać co 12 godzin). Jeśli potrzebna jest większa dawka leku (np. przy zapaleniu ucha wewnętrznego lub zakażeniach dolnych dróg oddechowych), stosować można do (70 mg + 10 mg) na kilogram masy ciała na dobę. Tu również lek podaje się w dwóch podzielonych dawkach, zachowując stosowne odstępy. Jak zaznaczono wcześniej, to lekarz indywidualnie ustala odpowiednie dla danego dziecka dawkowanie. Warto wiedzieć, że u dzieci z zaburzeniami pracy wątroby i nerek dawkowanie może być zmienione.

Proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml należy podawać dziecku zgodnie z zaleceniami lekarza. Lek najlepiej podawać po posiłku lub tuż przed nim, zachowując równe odstępy między dawkami. Do opakowania dołączona jest pipeta z podziałką, która umożliwia odmierzanie odpowiedniej dawki leku i jej podawanie dziecku – należy z niej skorzystać, by mieć pewność, że podaje się właściwą ilość antybiotyku. Jeśli przypadkowo zostanie pominięta dawka antybiotyku, należy uzupełnić ją możliwie najszybciej, jednak nie można zbyt szybko podawać dawki kolejnej – trzeba wówczas odczekać minimum 4 godziny. Trzeba również zachować szczególną ostrożność przy dawkowaniu leku, gdyż jego przedawkowanie może wiązać się z tym, że pacjent będzie wymagać pomocy medycznej. W przypadku przedawkowania pojawić mogą się wymioty, nudności i biegunka, a także drgawki – trzeba wówczas pilnie skonsultować się z lekarzem. 

Jeśli ma być stosowany Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml, należy pilnować nie tylko przyjmowania odpowiedniej dawki, ale również ustalonego czasu trwania terapii. Czas trwania leczenia lekarz ustali indywidualnie, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby i reakcję pacjenta na lek. Leczenie nie powinno być stosowane dłużej niż 14 dni bez kontrolnego sprawdzenia stanu zdrowia pacjenta. Nie wolno pod żadnym pozorem kończyć terapii przed czasem, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej (co często się zdarza), gdyż część bakterii może przeżyć, co grozi nawrotem choroby i jej trudniejszym leczeniem w przyszłości. Należy dodatkowo pamiętać o konieczności stosowania probiotyków, by wspierać naturalną mikroflorę. Każda antybiotykoterapia dość mocno osłabia naturalną mikroflorę jelitową, co może mieć poważne skutki, jeśli chodzi o stan zdrowia pacjenta, jego podatność na zakażenia grzybicze, odporność i wchłanianie cennych witamin oraz składników odżywczych. Uzupełnianie i wzmacnianie mikroflory to zatem podstawa, by uniknąć wielu uciążliwych konsekwencji antybiotykoterapii. 

Trzeba wiedzieć dodatkowo, że bezpieczna terapia tym antybiotykiem beta-laktamowym wyklucza jednoczesne stosowanie niektórych leków lub wymaga dodatkowych środków ostrożności w czasie terapii. Właśnie dlatego w czasie wywiadu należy poinformować lekarza o wszystkich zażywanych przez pacjenta lekach, a także tych przyjmowanych do niedawna oraz tych, które mają być przyjmowane w najbliższym czasie. Koniecznie należy wspomnieć również o preparatach dostępnych bez recepty i środkach ziołowych, które pacjent przyjmuje na własną rękę, gdyż one również mogą wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi antybiotyku Amoksiklav. Szczególną uwagę powinni zachować pacjenci, którzy przyjmują probenecyd, allopurynol, leki zmniejszające krzepliwość krwi, metotreksat lub mykofenolan mofetylu. Lekarz będzie wiedzieć najlepiej, jakie środki ostrożności należy w ich przypadkach zachować. 

Przyjmowanie leku Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml w czasie ciąży i podczas karmienia piersią

Należy zaznaczyć, że proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej Amoksiklav (400 mg+57 mg)/5 ml przepisywany jest niemowlętom i dzieciom. Nie zaleca się, by był podawany osobom o masie ciała większej niż 40 kg. Mimo wszystko jednak trzeba wiedzieć, że każda pacjentka w ciąży (lub podejrzewająca ciążę) lub karmiąca swoje dziecko piersią powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zanim ewentualnie miałaby przyjąć Amoksiklav proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml. Zasada ta dotyczy każdego innego leku – w ciąży i w czasie karmienia naturalnego nie powinno się stosować jakiejkolwiek farmakoterapii bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.