Dalacin C 75 mg – 16 kapsułek

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 6 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek Dalacin C 75 mg to antybiotyk na bazie klindamycyny, którego działanie jest bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Lek przepisywany jest nie tylko w przypadku zakażeń układu oddechowego, ale również w przypadku zakażeń bakteryjnych o innej lokalizacji, w tym między innymi w przypadku zakażeń skóry i tkanek miękkich, a także kości i stawów, czy też żeńskich narządów płciowych. Co trzeba wiedzieć o stosowaniu tego leku i jego dawkowaniu? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjęcia Dalacin C, 75 mg, 16 kapsułek? Czy lek ten można zażywać w ciąży i podczas karmienia piersią, a także łączyć z innymi lekami?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dalacin C 75 mg – 16 kapsułek – co to za lek i w jakim celu się go stosuje?

Preparat Dalacin C 75 mg to antybiotyk, który przepisywany jest pacjentom w przypadku zakażeń bakteryjnych (najczęściej ciężkich). Ma on działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze, a jego substancją czynną jest klindamycyna, której mechanizm działania opiera się na hamowaniu syntezy bakteryjnej ściany komórkowej. 

Dalacin C, 75 mg, 16 kapsułek dedykowany jest pacjentom ze zdiagnozowanym/ą:

  • zapaleniem gardła, zatok i ucha środkowego,
  • zakażeniem skóry i tkanek miękkich,
  • zakażeniem dolnych dróg oddechowych,
  • zakażeniem żeńskich narządów płciowych,
  • zakażeniem zębów oraz jamy ustnej,
  • zakażeniem kości i stawów,
  • płonicą,
  • posocznicą oraz zapaleniem wsierdzia. 

Lek dostępny jest w formie kapsułek twardych w kolorze zielono-białym. Jedna kapsułka zawiera 75 mg klindamycyny w formie chlorowodorku klindamycyny, a także składniki dodatkowe, których szczegółowa lista znajduje się w ulotce. Dalacin C 75 mg to tabletki z najmniejszą zawartością substancji czynnej spośród pozostałych tabletek z serii Dalacin C. Kapsułki są dwuczęściowe i mają oznaczenie dawki („CLIN75”) oraz producenta („Pfizer”). W jednym opakowaniu znajduje się 16 kapsułek leku. 

E-recepta online na Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek

Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek jest antybiotykiem, który dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza. E-recepta na lek wystawiana jest po wywiadzie lekarskim i stwierdzeniu przez specjalistę, że antybiotyk jest pacjentowi konieczny i jednocześnie nie istnieją przeciwwskazania do jego zażycia. Trzeba pamiętać, że recepta otrzymywana podczas konsultacji stacjonarnej i recepta online na antybiotyk ważne są jedynie 7 dni od daty wystawienia. Recepta przez Internet niczym nie różni się od recepty otrzymywanej stacjonarnie – w tym przypadku jedynie forma kontaktu z lekarzem wygląda inaczej, jednak sposób wykupienia leku pozostaje taki sam. Recepta przychodzi do pacjenta SMS-em oraz mailem i można zrealizować ją w aptece na kilka sposobów (np. podać kod SMS i swój PESEL).

Dalacin C 75 mg – jak stosować lek?

Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle przyjmuje się 3-4 dawki leku w stosownych odstępach czasowych. Tabletki należy połykać w całości, popijając całą szklanką wody. Lekarz ustala dawkowanie leku, biorąc pod uwagę wiek pacjenta i jego masę ciała, a także informacje dodatkowe, które uzyska w wywiadzie medycznym. 

Zalecana dawka dobowa u dzieci w wieku od 4 tygodni do 14 lat to 8-25 mg klindamycyny na 1 kg masy ciała. Dawka dobowa powinna być rozłożona na 3-4 równe porcje, które podawane będą w równych odstępach czasowych (czyli co 6-8 godzin). Kapsułki trzeba połknąć w całości, popijając całą szklanką wody. Można zatem podawać jedynie tym dzieciom, które są w stanie połknąć je samodzielnie – w przeciwnym wypadku zalecany jest granulat do sporządzenia syropu doustnego Dalacin C 75 mg/5 ml. 

Osobom dorosłym i młodzieży powyżej 14 lat, zaleca się stosowanie kapsułek Dalacin C o innej zawartości substancji czynnej (Dalacin C 150 mg lub Dalacin C 300 mg). 

Jeśli dojdzie u pacjenta do zakażenia paciorkowcami beta-hemolizującymi, terapia powinna trwać minimum 10 dni. 

Dawka jednorazowa i dobowa nie powinna być zmieniana przez pacjenta i nie powinno się przyjmować na własną rękę dawki większej niż przepisana przez lekarza, nawet w sytuacji pominięcia jednej dawki leku (pacjent nie powinien przyjmować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia). Przedawkowanie leku Dalacin C, 75 mg, 16 kapsułek wymaga pilnego kontaktu z lekarzem, ponieważ może być konieczność wykonania u pacjenta płukania żołądka. Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Dalacin C 75 mg może skutkować powstaniem ciężkich reakcji alergicznych różnego rodzaju, które mogą również obejmować wstrząs anafilaktyczny. Do tej pory nie zostały zaobserwowane objawy przedawkowania leku, jednak trzeba wiedzieć, że nie ma odtrutki, a dializa otrzewnowa i hemodializa w tym przypadku nie będą skuteczne. 

Dalacin C 75 mg stosuje się w przypadku ciężkich zakażeń – nadużywanie klindamycyny (terapia długotrwała lub często powtarzana) może wiązać się z możliwością rozwoju mikroorganizmów opornych na klindamycynę. Terapii lekiem nie wolno również na własną rękę przerywać, co może wiązać się z nawrotem choroby. 

Jak w przypadku każdej antybiotykoterapii, ważne jest, by pacjent pamiętał o konieczności zażywania probiotyków, które uzupełnią i wzmocnią mikroflorę jelitową. Antybiotyki zaburzają skład naturalnej mikroflory, czego skutki mogą być bardzo poważne. Mowa tu nie tylko o większym ryzyku zakażeń grzybiczych, ale również o niedoborach istotnych witamin i spadku odporności organizmu.

Skutki uboczne po zastosowaniu leku Dalacin C 75 mg

Lek Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek może u niektórych pacjentów wywołać skutki uboczne. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdego, jednak trzeba liczyć się z taką ewentualnością, a w razie zaobserwowania u siebie jakichkolwiek dolegliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Skutki uboczne Dalacin C 75 mg zostały opisane szczegółowo w ulotce, wraz ze swoją częstotliwością występowania w danej grupie badanej. Warto, by pacjent zapoznał się z ulotką leku przed rozpoczęciem terapii, wówczas będzie wiedzieć, na jakie konkretnie objawy powinien zwrócić uwagę. 

  • Częste działania niepożądane (nie częstsze niż u 1 na 10 osób) obejmują między innymi biegunki i wysypkę grudkowo-plamkową. Częste skutki uboczne to także nieprawidłowe wyniki czynności wątroby, eozynofilia czy rzekomobłoniaste zapalenie jelit. 
  • Niezbyt częste działania niepożądane (nie częstsze niż u 1 na 100 osób) obejmują pokrzywkę, bóle brzucha, nudności, zaburzenia smaku oraz wymioty.  
  • Rzadkie działania niepożądane (nie częstsze niż u 1 na 1000 osób) obejmują rumień wielopostaciowy oraz świąd.
  • Działania niepożądane o nieokreślonej częstotliwości występowania to np. zmiany wyników badań (np. neutropenia, leukopenia, trombocytopenia, agranulocytoza), a także zakażenia pochwy, owrzodzenia przełyku lub zapalenie błony śluzowej przełyku, choroba jelit, reakcje alergiczne lub żółtaczka. W wyniku antybiotykoterapii dojść może również do zespołu Lyella lub Stevensa-Johnsona, a dodatkowo pojawić może się również zapalenie skóry, odropodobna wysypka, obrzęk naczynioruchowy, a także osutka krostkowa i polekowa.

Trzeba dodatkowo wiedzieć, że są również objawy uboczne, które wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Mowa tutaj przede wszystkim o ciężkiej biegunce, która może się pojawić nawet kilka tygodni od zakończenia terapii lekiem Dalacin C 75 mg. Dolegliwości mogą świadczyć o rzekomobłoniastym zapaleniu jelit, a wówczas konieczne będzie odpowiednie leczenie. Schorzenie ma związek z toksynami Clostridium Difficile, które nadmiernie namnażają się w związku z zaburzeniem składu mikroflory okrężnicy w czasie antybiotykoterapii. 

Ciąża i karmienie piersią a stosowanie leku Dalacin C 75 mg

Lek Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek nie powinien być stosowany w ciąży, chyba że terapia tym lekiem okaże się u pacjentki niezbędna. Chora powinna poinformować lekarza, jeśli jest w ciąży lub ma podejrzenia, że może w niej być, wówczas lekarz oceni jej stan zdrowia, zasadność terapii oraz jej ryzyko i podejmie decyzję o ewentualnym przepisaniu leku. Również podczas karmienia piersią nie powinno się przyjmować kapsułek Dalacin C 75 mg, gdyż klindamycyna przenika do mleka matki i może przyczyniać się do pojawienia się ciężkich działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią. O laktacji należy poinformować lekarza, a ten indywidualnie zdecyduje, czy podać kobiecie lek i ewentualnie jak długo terapia ma być prowadzona.

Łączenie leku Dalacin C 75 mg z innymi lekami

Lek Dalacin C 75 mg, 16 kapsułek nie może być zażywany wraz z niektórymi lekami, a w przypadku jego łączenia z niektórymi preparatami należy zachować szczególną uwagę. Kluczowy jest tutaj rzetelny wywiad medyczny, podczas którego pacjent poinformuje lekarza o lekach, które przyjmuje, niedawno przyjmował lub będzie przyjmować (jeśli planuje rozpoczęcie terapii danym lekiem).

  • Klindamycyna może np. nasilać działanie leków zwiotczających. Wiąże się to z tym, że substancja ta może hamować przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe. Stosowanie leku Dalacin C 75 mg wraz z lekami zwiotczającymi może zatem wiązać się z powikłaniami operacji chirurgicznych, a powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla życia. 
  • Lek Dalacin C 75 mg może również osłabiać działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, więc zaleca się, by pacjentka zabezpieczała się dodatkowo mechanicznie w czasie antybiotykoterapii. Szczegółowe informacje na ten temat znajdą się w ulotce środka antykoncepcyjnego, jednak można również skonsultować się w tej sprawie z lekarzem lub farmaceutą. 
  • Pacjenci przyjmujący leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. warfaryna), również powinni ostrożnie stosować lek Dalacin C 75 mg, gdyż mogą być wówczas bardziej podatni na krwawienia. Zaleca się, by pacjent regularnie kontrolował parametry krzepliwości krwi. 
  • Należy ponadto kontrolować postępy leczenia, jeśli lek ma być stosowany wraz z karbamazepiną (lek na epilepsję i ból neuropatyczny), ryfampicyną (antybiotyk przeciwbakteryjny), zielem dziurawca (środek przeciwdepresyjny) i fenytoiną (środek przeciwdrgawkowy). 

Przeciwwskazania do stosowania leku Dalacin C 75 mg

Kapsułki Dalacin C 75 mg posiadają przeciwwskazania do stosowania, dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiedzialne podejście pacjenta do wywiadu medycznego. Lekarza należy poinformować o swoich schorzeniach aktualnych i przebytych chorobach, a także o alergiach i przyjmowanych lekach. Dalacin C, 75 mg, 16 kapsułek nie powinien być stosowany przede wszystkim przez pacjentów, którzy uczuleni są na klindamycynę lub linkomycynę. Może tu wystąpić alergia krzyżowa, czyli uczulenie na jedną z tych substancji wiąże się z uczuleniem na drugą. Warto również wiedzieć, że Dalacin C z klindamycyną nie będzie skuteczny przy leczeniu zakażeń bakteriami opornymi na linkomycynę, gdyż występuje tu oporność krzyżowa (bakterie będą również oporne na klindamycynę). Leku nie powinno się podawać również w przypadku zakażenia wirusowego dróg oddechowych (będzie nieskuteczny), a także w przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Trzeba wiedzieć, że w składzie leku znajduje się laktoza, dlatego należy uważać na ewentualne podawanie go pacjentom, którzy mają zaburzenia trawienia i tolerancji cukrów. Szczególne środki ostrożności przy stosowaniu leku Dalacin C 75 mg dotyczą pacjentów uczulonych na penicylinę, a także osób, które mają nieprawidłową pracę wątroby lub przebyte w przeszłości choroby żołądka i jelit. Należy uważać również na podawanie leku pacjentom z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (w tym np. miastenia czy choroba Parkinsona).  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.