Dalacin T jest żelem, który przepisywany jest pacjentom w przypadku leczenia trądziku pospolitego, gdyż klindamycyna, która jest substancją czynną leku, działa przeciwbakteryjnie, wpływając na syntezę bakteryjnego białek, osłabiając bakterie i w konsekwencji prowadząc do ich śmierci. Co należy wiedzieć o sposobie działania leku, a także o jego przeciwwskazaniach? Jakie skutki uboczne mogą pojawić się u pacjenta w związku z antybiotykoterapią i na jakie objawy niepożądane należy zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści
Żel Dalacin T 10 mg/g 1% – skład i zastosowanie
Dalacin T 10 mg/g w postaci żelu posiada w składzie fosforan klindamycyny, który po aplikacji na skórę ulega przekształceniu do klindamycyny, czyli antybiotyku, który działa przeciwbakteryjnie, w tym również na bakterie Propionibacterium acnes, które należą do jednych z przyczyn powstawania trądziku pospolitego. Klindamycyna jest półsyntetycznym antybiotykiem z grupy linkozamidów, który blokuje syntezę białek bakteryjnych.
Oprócz substancji czynnej w skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, do których zaliczyć można alantoinę, wodę oczyszczoną, glikol polietylenowy i propylenowy, hydroksybenzoesan metylu, 40% wodorotlenek sodu oraz carbomer 934 P.
Opakowanie Dalacin T 10 mg/g zawiera 30 g żelu, który znajduje się w specjalnej tubie laminowanej i zabezpieczony jest plastikową zakrętką. W 1 g żelu znajduje się 10 mg klindamycyny (w postaci fosforanu klindamycyny), czyli jest to żel z 1% zawartością substancji czynnej. Lek przeznaczony jest do stosowania zewnętrznego – aplikuje się go na skórę objętą zmianami chorobowymi. Żel powinien być stosowany wyłącznie przez pacjenta, któremu został przepisany i jedynie w sposób, który zaleci lekarz.
E-recepta online na Dalacin T 10 mg/g (1%), żel 30 g
Lek Dalacin T 10 mg/g w postaci żelu dostępny jest wyłącznie na receptę. Warto wiedzieć, że e-recepta może być pacjentowi wystawiona jednak nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet, jako wynik zdalnej konsultacji medycznej. By wystawić taki dokument, lekarz musi oczywiście mieć ku temu podstawę, czyli musi stwierdzić wskazania do przepisania leku pacjentowi, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do aplikacji żelu przez pacjenta. Recepta online na żel Dalacin T 10 mg/g przesyłana jest do pacjenta SMS-em oraz w formie e-mail, czyli nie różni się to niczym od e-recepty, która wystawiana jest obecnie przez lekarza w przychodni. Jest to wygodne rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy mają ograniczone z jakiegoś powodu możliwości dostania się na wizytę lekarską (na NFZ czy prywatnie), gdyż recepta przez Internet może być wystawiona również o niestandardowych godzinach oraz w dni, w czasie których lekarz nie przyjmuje. Realizacja recepty jest bezproblemowa, nawet jeśli ta zostanie wystawiona przez Internet. Najłatwiej lek można wykupić, podając lekarzowi kod z otrzymanego SMS i swój numer PESEL, ale można również podać kod kreskowy, który znajduje się na ulotce.
Dalacin T żel 10 mg/g 1% – jak używać?
Żel Dalacin T 10 mg/g powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwykle żel stosuje się dwa razy na dobę i zaleca się, by jego cienką dawkę nanosić na zmienioną chorobowo skórę, bez wmasowywania w jej powierzchnię.
Sposób dawkowania i czas trwania terapii nie powinny być przez pacjenta zmieniane bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Jeśli pacjent pominie jedną dawkę leku, nie powinien przyjmować dawki podwójnej, by uzupełnić zaległą. Zgodnie z ulotką, jeśli pacjent zauważy, że pominął dawkę, a nie zbliża się jeszcze czas kolejnej, powinien nanieść ją niezwłocznie. Jeśli jednak zbliża się czas kolejnej dawki, powinien przyjąć jedynie dawkę kolejną w odpowiednim czasie, pomijając dawkę wcześniejszą.
Lek powinien być stosowany na skórę. Nie można stosować go na skórę zranioną, ponadto należy unikać jego kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Jeśli dojdzie do przypadkowego kontaktu, koniecznie trzeba przemyć miejsce chłodną wodą.
Długotrwała terapia żelem Dalacin T 10 mg/g powinna być stosowana pod ścisłą kontrolą lekarza. Szczególnie należy uważać na jakiekolwiek objawy biegunki, w tym zwłaszcza ciężkie, z towarzyszącym bólem brzucha. Mogą one pojawić się już w czasie antybiotykoterapii, ale mogą wystąpić również kilka tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii. Objawy mogą sugerować na poważne powikłanie antybiotykoterapii, a konkretnie na chorobę, jaką jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit, które najczęściej wywoływane jest przez Clostridium Difficile. Rzekomobłoniaste zapalenie jelit może zagrażać życiu pacjenta, więc należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wdrożyć właściwe leczenie. Pacjent nie powinien przyjmować środków o działaniu zapierającym i hamującym perystaltykę jelit.
Skutki uboczne po stosowaniu żelu Dalacin T 10 mg/g
Żel Dalacin T 10 mg/g może u niektórych pacjentów wywoływać różnego rodzaju działania niepożądane. O możliwych skutkach ubocznych leku informuje szczegółowo producent w ulotce dołączonej do opakowania, ponadto określono tam częstotliwość zgłaszania danych skutków ubocznych w badanej grupie. Z ulotką pacjent powinien zapoznać się przed rozpoczęciem stosowania żelu Dalacin T, by wiedział, jakie objawy powinny szczególnie zwrócić jego uwagę. Zaobserwowane u siebie działania niepożądane żelu Dalacin T 1% najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, jednak można zgłosić je również bezpośrednio do Departamentu monitorującego niepożądane działania produktów leczniczych (dane kontaktowe znajdują się w ulotce).
- Bardzo częste skutki uboczne związane ze stosowaniem żelu Dalacin T 10 mg/g to między innymi nadmierne wysuszenie skóry, jej podrażnienie i przetłuszczenie. Takie skutki uboczne występują nie częściej niż u 1 pacjenta na 10 badanych.
- Częste skutki uboczne związane ze stosowaniem żelu Dalacin T 10 mg/g to głównie pokrzywka. Takie skutki uboczne występują częściej niż u 1 pacjenta na 100 badanych, ale jednocześnie rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 badanych.
- Niezbyt częste skutki uboczne związane ze stosowaniem żelu Dalacin T 10 mg/g to głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Takie skutki uboczne występują częściej niż u 1 pacjenta na 1000 badanych, ale jednocześnie rzadziej niż u 1 pacjenta na 100 badanych.
- Wyróżnić można ponadto skutki uboczne żelu Dalacin T 10 mg/g, których częstości występowania nie można określić na podstawie aktualnie dostępnych danych. Wśród takich działań niepożądanych wyróżnić można między innymi kontaktowe zapalenie skóry, ból oka, ból brzucha, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, a także zapalenie mieszków włosowych związane z bakteriami Gram-ujemnymi.
Czy można stosować żel Dalacin T z innymi lekami?
Pacjent powinien koniecznie poinformować lekarza o zażywanych przez siebie lekach, a także o środkach medycznych, które planuje przyjmować lub przyjmował niedawno. Klindamycyna może wchodzić w interakcje ze składnikami czynnymi niektórych leków. W ulotce wspomniano np. o antagonistycznym działaniu klindamycyny i erytromycyny, ponadto wykazana została oporność krzyżowa mikroorganizmów w przypadku klindamycyny i linkomycyny. Należy uważać również na podawanie żelu Dalacin T 10 mg/g pacjentom, którzy będą mieć podawane leki zwiotczające mięśnie, ponieważ klindamycyna hamuje przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, nasilając tym samym działanie leków zwiotczających, co może zagrażać życiu pacjenta.
Stosowanie żelu Dalacin T 10 mg/g w czasie ciąży i karmienia piersią
Przed ewentualnym zastosowaniem żelu Dalacin T 10 mg/g pacjentka, będąca w ciąży lub podejrzewająca, że może w niej być, powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania żelu Dalacin T w ciąży, należy używać go wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna terapię za konieczną. Zgodnie z ulotką, w czasie karmienia dziecka piersią żel Dalacin T nie powinien być jednak już stosowany.
Kiedy nie wolno używać żelu Dalacin T 10 mg/g?
Istnieją przeciwwskazania do terapii żelem Dalacin T 10 mg/g, dlatego pacjent powinien koniecznie podejść odpowiedzialnie do wywiadu medycznego i poinformować swojego lekarza o swoim aktualnym stanie zdrowia oraz swojej historii medycznej. Ważne są również alergie pacjenta i leki przez niego stosowane, a także schorzenia dodatkowe, z którymi się zmaga. Jeśli pacjent miał powikłania po wcześniejszych antybiotykoterapiach, również powinien ten fakt zgłosić lekarzowi.
Żel Dalacin T 10 mg/ml nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy są uczuleni na klindamycynę. Żelu nie powinno się również podawać chorym, u których stwierdzono alergię na linkomycynę (alergia krzyżowa). Nie jest to również lek przeznaczony dla osób, które mają nadwrażliwość na którykolwiek z pozostałych składników żelu. Przeciwwskazania do stosowania żelu Dalacin T 1% to ponadto zapalenie okrężnicy, które występowało już wcześniej u pacjenta w związku z przyjmowaniem antybiotyków, ponadto trzeba poinformować lekarza o chorobie Crohna w związku z antybiotykoterapią wcześniejszą lub przebyciu wrzodziejącego zapalenia jelit. Ostrożnie lek powinien być stosowany w przypadku pacjentów, którzy mają skłonność do alergii. Trzeba również wiedzieć, że nie badano bezpieczeństwa i skuteczności leku w grupie wiekowej poniżej 12 roku życia.