Dalacin 20 mg/g (2%), krem dopochwowy

Napisano 29.07.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Dalacin 20 mg/g (2%) to dostępny wyłącznie na receptę krem dopochwowy, który aplikowany jest w celu leczenia bakteryjnego zapalenia pochwy, o ile dojdzie do zakażenia bakteriami, które są wrażliwe na klindamycynę. Lek w składzie posiada klindamycynę, czyli antybiotyk linkozamidowy, który hamuje syntezę bakteryjnych białek. Kto może, a kto nie powinien stosować kremu dopochwowego Dalacin? Jakie środki ostrożności należy zachować i z jakimi działaniami niepożądanymi należy się liczyć, jeśli lekarz przepisze nam Dalacin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy?

Czym jest krem Dalacin i w jakim celu się go stosuje?

Krem dopochwowy Dalacin to środek działający przeciwbakteryjnie, którego substancją czynną jest klindamycyna, czyli antybiotyk z grupy linkozamidów. Antybiotyk stosuje się miejscowo na błony śluzowe i skórę, które objęte są zakażeniem bakteryjnym. Krem Dalacin 20 mg/g stosuje się w przypadku bakteryjnego zapalenia pochwy, o ile wywołane jest przez drobnoustroje, które są wrażliwe na klindamycynę – jego substancja czynna blokuje syntezę niektórych białek bakteryjnych, przez co znacznie je osłabia i przyczynia się do ich obumierania. Krem Dalacin jest dostępny jedynie na receptę, gdy istnieją ku temu wyraźne wskazania, a wywiad medyczny wyklucza przeciwwskazania. Powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza i ustalonym przez niego czasem terapii. 

E-recepta online na Dalacin 20 mg/g (2%), krem dopochwowy

Krem dopochwowy Dalacin 20 mg/g nie znajduje się w sprzedaży ogólnodostępnej, co oznacza, że potrzebna jest e-recepta, by móc lek wykupić w aptece. Może być to jednak nie tylko recepta uzyskana w przychodni, po wizycie stacjonarnej u lekarza, ale również recepta online, którą otrzymuje się po zdalnej konsultacji medycznej (o ile będą ku temu wskazania i brak będzie przeciwwskazań). Recepta przez Internet nie różni się od recepty otrzymanej w przychodni i realizuje się ją identycznie. By wykupić krem Dalacin na receptę, należy zgłosić się do farmaceuty ze swoim numerem PESEL i czterocyfrowym kodem, który zostanie do pacjenta wysłany SMS-em, gdy lekarz wystawi receptę. Drugą opcją jest podanie kodu kreskowego e-recepty, który znajdzie się na jej wydruku informacyjnym (wiadomość mailowa i IKP). 

Skład kremu Dalacin

Jak wspomniano wyżej, substancją czynną kremu Dalacin 20 mg/g (2%) jest klindamycyna, a konkretnie jest to fosforan klindamycyny. Opakowanie zawiera 40 g kremu i znajduje się w nim 5 jednorazowych aplikatorów (każdy o pojemności 5 g). W 5 g kremu znajduje się 100 mg klindamycyny, a także składniki pomocnicze, które zostały szczegółowo opisane w ulotce. Do składników dodatkowych kremu dopochwowego Dalacin zaliczyć można monostearynian sorbitanu, kwas stearynowy, polisorbat 60, glikol propylenowy, a także palmitynian cetylu, alkohol cetostearylowy, alkohol benzylowy i olej mineralny oraz wodę. 

Wskazania i dawkowanie kremu Dalacin

Wskazaniem do stosowania kremu dopochwowego Dalacin 2% jest bakteryjne zapalenie pochwy. 

Krem dopochwowy Dalacin 20 mg/g należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami zawartymi w ulotce producenta. W ulotce zaznaczono, że dawka zalecana wynosi 5 g kremu raz na dobę, co odpowiada dawce 100 mg klindamycyny. Krem aplikuje się dopochwowo i najlepiej zrobić to tuż przed snem. Terapia zwykle trwa 7 dni, choć lekarz w przypadku mniej zaawansowanego zapalenia może skrócić czas stosowania kremu dopochwowego do 3 dni. 

W opakowaniu znajdują się jednorazowe aplikatory, które służą do umieszczenia kremu we właściwym miejscu. Aplikator przykręca się do tuby z kremem, a następnie wciska się zawartość tuby do aplikatora, by go napełnić. Gdy aplikator zostanie napełniony (tłok przestanie się ruszać), odkręca się go od tuby z kremem i leżąc na plecach wprowadza się aplikator możliwie najgłębiej do pochwy, a następnie powoli naciska się tłok, by zaaplikować lek. Pusty aplikator wyjmuje się z pochwy i wyrzuca do śmieci. Ważne, by przed i po aplikacji kremu umyć dokładnie ręce. 

Jeżeli pacjentka zastosuje zbyt dużą dawkę leku, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu. Nie można również przyjmować podwójnej dawki leku, gdy pacjentka pominie dawkę wcześniejszą. 

Kiedy nie używać kremu Dalacin?

Każdy lek posiada przeciwwskazania do stosowania i również krem dopochwowy Dalacin nie jest tutaj wyjątkiem. W wywiadzie medycznym pacjentka powinna poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, wcześniejszych chorobach, alergiach i lekach, które zażywa, by lekarz mógł wykluczyć ewentualne przeciwwskazania bądź zaproponować pacjentce terapię innym środkiem. Lek nie jest jednak przeznaczony dla pacjentek, które mają uczulenie na klindamycynę, ponadto nie powinno się go podawać również pacjentkom uczulonym na linkomycynę (alergia krzyżowa) oraz jakikolwiek z pozostałych składników kremu. Dalacin 20 mg/g nie powinny również stosować kobiety, które po stosowaniu antybiotyków miały w przeszłości zapalenie okrężnicy. 

Krem dopochwowy Dalacin 20 mg/g (2%) – skutki uboczne

Należy liczyć się z tym, że krem Dalacin 2% może mieć działania niepożądane, choć nie muszą wystąpić one u każdej pacjentki. Badania nad bezpieczeństwem tego preparatu przeprowadzono w grupie kobiet nieciężarnych, a także u kobiet w II i III trymestrze ciąży, a skutki uboczne leku obserwowane były u mniej niż 10% badanych. 

  • Bardzo częste skutki uboczne (częściej niż u 1 na 10 osób) to kandydoza pochwy i sromu.
  • Częste skutki uboczne (nie częściej niż u 1 na 10 osób) obejmują bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia smaku, zakażenia górnych dróg oddechowych, zakażenia drożdżakowe i grzybicze, bóle brzucha, nudności, wymioty i biegunki lub zaparcia, a także bóle pleców, świąd i wysypkę. Zaliczyć można tu również zapalenia pochwy i sromu, upławy, zakażenia dróg moczowych, nieprawidłowy poród, zaburzenia miesiączkowania i krwotok z macicy.
  • Niezbyt częste działania niepożądane (nie częściej niż u 1 na 100 osób) obejmują krwawienia z nosa, zakażenia bakteryjne, ból lub problemy przy oddawaniu moczu, ponadto pacjentki zmagały się z pokrzywką i rumieniem oraz miały różnego rodzaju reakcje alergiczne oraz zakażenia bakteryjne. Towarzyszyły im również problemy z zawrotami głowy pochodzenia błędnikowego, ponadto zgłaszano również miejscowe bóle brzucha, nieprzyjemny zapach z ust i wzdęcia z oddawaniem gazów. Dojść może również do zapalenia pochwy, rzęsistkowego zapalenia pochwy i sromu, ponadto może pojawić się ból w miejscu miednicy, a wyniki badań mikrobiologicznych mogą wyjść zaburzone. 
  • Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to między innymi wysypka grudkowo-plamkowa, nadczynność tarczycy, kandydoza skóry, a także endometrioza, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, niestrawność, zaburzenia pracy jelit i żołądka. Do tej grupy dodać można także kandydozę skóry i ból w miejscu podania leku, a nawet obrzęk zapalny. 

Pojawienie się jakichkolwiek dolegliwości, które mogą być powiązane ze stosowaniem kremu Dalacin 20 mg/g należy konsultować z lekarzem lub farmaceutą. Warto wiedzieć, że obserwowane działania niepożądane leku można zgłaszać także bezpośrednio do Departamentu zajmującego się niepożądanym działaniem produktów leczniczych – dane kontaktowe znajdują się w ulotce dołączonej do preparatu.

Stosowanie kremu Dalacin w okresie ciąży i karmienia piersią

Pacjentka powinna poinformować lekarza, że jest w ciąży lub może w niej być, a także w sytuacji, gdy karmi piersią dziecko. W ciąży krem dopochwowy Dalacin 20 mg/g może być stosowany wyłącznie za zgodą lekarza, gdy są ku temu wyraźne wskazania. Nie można wykluczyć jednak ciężkich działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią, jeśli jego mama stosuje klindamycynę, dlatego lekarz indywidualnie zdecyduje, czy pacjentka może karmić piersią i stosować krem Dalacin jednocześnie. 

Krem Dalacin – jakie środki ostrożności należy zachować w czasie stosowania?

Należy wiedzieć, że krem dopochwowy Dalacin 20 mg/g może sprawić, że w pochwie kobiety zaczną namnażać się niewrażliwe na klindamycynę drobnoustroje, w tym szczególnie drożdżaki. Podczas stosowania kremu Dalacin 2% nie powinno się współżyć płciowo, ponadto pacjentka nie powinna wówczas używać tamponów i wykonywać irygacji pochwy. Składniki kremu Dalacin mogą uszkadzać gumę i lateks, które wchodzą w skład prezerwatyw i krążków dopochwowych, przez co ich skuteczność ochrony przed ciążą i chorobami wenerycznymi mogłaby być mniejsza. 

Należy również uważać na możliwe interakcje klindamycyny ze składnikami niektórych leków. Bardzo ważny jest tu zatem etap wywiadu medycznego, podczas którego pacjentka poinformuje lekarza o wszystkich zażywanych przez siebie aktualnie lekach, a także o lekach, które do niedawna przyjmowała bądź zacznie przyjmować niedługo. Szczególne środki ostrożności dotyczą pacjentek, które będą miały podawane środki zwiotczające (np. przy operacji), gdyż klindamycyna może wzmacniać ich działanie. Jeżeli kobieta stosuje erytromycynę, również powinna poinformować lekarza przed rozpoczęciem terapii kremem Dalacin, ponadto powinna wstrzymać się z przyjmowaniem dodatkowych leków dopochwowych w tym czasie. 

W ulotce zaznaczono ponadto, że klindamycyna, która znajduje się między innymi w kremie Dalacin, może zwiększać ryzyko wystąpienia u pacjentki rzekomobłoniastego zapalenia jelit. Jeżeli u kobiety pojawi się zatem uporczywa i ciężka biegunka, powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Trzeba mieć na uwadze, że dolegliwość może pojawić się już w czasie antybiotykoterapii, ale może również pojawić się znacznie później, w tym np. kilka tygodni później. W większości przypadków za objawy choroby odpowiada Clostridium Difficile, czyli bakterie, które namnażają się nadmiernie w związku z zaburzeniem składu mikroflory.  

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.