Bakteryjne zapalenie pochwy

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Dalacin 20 mg/g (2%), krem dopochwowy

Wybierz

Dalacin C

Wybierz

Dalacin C 150 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 300 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Dalacin C 75 mg – 16 kapsułek

Wybierz

Doxycyclinum TZF 100 mg – 10 kapsułek twardych

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Gdy środowisko pochwy zostaje zmienione, a kwas mlekowy, który zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów, ma niedostateczny poziom, kobieta narażona jest na infekcję intymną. Atakować mogą wówczas nie tylko grzyby, ale również bakterie, co może powodować nie tylko podrażnienie pochwy, swędzenie bądź ból i wydzielanie nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny, ale również może prowadzić do poważnych dla zdrowia powikłań. W przypadku objawów choroby bakteryjnej okolic narządów intymnych, najlepiej zgłosić się do lekarza po leki na bakteryjne zapalenie pochwy. Podpowiadamy, jakich preparatów najczęściej używa się przy infekcjach bakteryjnych, a także jak można zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko rozwoju zakażenia.

Czym jest bakteryjne zapalenie pochwy?

Dolegliwość, jaką jest bakteryjne zapalenie pochwy, wiąże się zakażeniem przez drobnoustroje, które najczęściej normalne bytują w pochwie, jako skład zróżnicowanej mikroflory. W normalnych warunkach w pochwie dominują bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus, które nadają środowisku pochwy kwaśny odczyn, chroniąc przed rozwijaniem się bakterii chorobotwórczych. Współistnienie w tym środowisku innych mikroorganizmów jest normalne, jednak nie namnażają się one w dużych ilościach i trwają w stanie równowagi. W sprzyjających warunkach, czyli najczęściej, gdy dochodzi do zmian fizjologicznej mikroflory i zaniku bakterii kwasu mlekowego, bakterie chorobotwórcze mogą jednak nadmiernie się namnażać, a wówczas pojawia się bakteryjne zakażenie pochwy. 

Przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy. Co je wywołuje?

Jeśli chodzi o przyczyny bakteryjnego zapalenia pochwy, do zachwiania równowagi mikroflory i zaatakowania pochwy przez chorobotwórcze bakterie, może dojść z różnych powodów. Zaliczyć można do nich między innymi nieprawidłową higienę intymną (mycie zbyt rzadkie lub zbyt częste, a także podmywanie się kosmetykami o niewłaściwym pH) oraz stosunek seksualny bez zabezpieczenia. Ryzyko bakteryjnego zakażenia pochwy rośnie u kobiet w ciąży i w okresie menopauzy, ponadto jest większe u kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych, a także u pań, które przyjmują antybiotyki lub narażone są na przewlekły stres. Zakażeniom bakteryjnym pochwy sprzyja również osłabienie organizmu, w tym również to wywołane antybiotykoterapią lub innymi chorobami, ponadto do zapalenia bakteryjnego może dojść również w trakcie okresu (np. gdy kobieta zbyt rzadko wymienia tampony bądź podpaski), gdyż krew jest bardzo dobrą pożywką dla chorobotwórczych mikroorganizmów. 

Objawy bakteryjnego zapalenia pochwy

Wiele przypadków bakteryjnego zapalenia pochwy ma charakter bezobjawowy i kobieta nawet nie wie, że powinna stosować leki na bakteryjne zapalenie pochwy. Często również początkowe objawy bakteryjnego zapalenia pochwy są niewidoczne, gdyż zakażenie rozwija się stopniowo. Jeśli natomiast zakażenie przebiega objawowo (lub minął już jakiś czas od zakażenia), zauważyć można przede wszystkim upławy o nieprzyjemnym zapachu (zapach nieświeżych ryb). Upławy te zwykle są szarobiaławe i mają rzadką konsystencję, ponadto może pojawić się dodatkowo niewielki świąd i pieczenie pochwy, a także suchość pochwy (co może powodować ból w czasie stosunku) i zaczerwienienie oraz bóle warg sromowych. Czasem w bakteryjnym zapaleniu pochwy pojawia się również gorączka. Jeśli zakażenie obejmie również cewkę moczową, co zdarza się często ze względu na budowę anatomiczną kobiety, pacjentki mogą odczuwać również parcie na cewkę moczową i mogą mieć problemy przy oddawaniu moczu. Jeśli kobieta zauważy objawy zakażenia bakteryjnego, powinna zaprzestać współżycia seksualnego, gdyż może łatwo zarazić swojego partnera. Konieczna jest także konsultacja z lekarzem, bo choć infekcja nie wydaje się szczególnie groźna, może mieć bardzo poważne powikłania. 

Leki bez recepty na bakteryjne zapalenie pochwy. Czy są skuteczne?

Gdy pojawiają się pierwsze objawy infekcji pochwy, wiele kobiet pierwsze swoje kroki kieruje do apteki, a nie do lekarza na badania i po dobór leków dopochwowych lub doustnych i zalecenia, co do ich stosowania. Trzeba wiedzieć, że dostępne w aptece bez recepty leki na bakteryjne zapalenie pochwy to przede wszystkim preparaty, które łagodzą objawy i dolegliwości tego typu infekcji intymnych i działają wspomagająco przy leczeniu, jednak leczenia tego nie zastąpią, a nieleczona właściwie infekcja może postępować i mieć wiele powikłań. Globulki dopochwowe bez recepty to zwykle probiotyki, które zawierają bakterie kwasu mlekowego, które to pomagają pochwie wrócić do odpowiedniego pH i przywrócić równowagę mikroorganizmów, jednak wyleczenie infekcji bakteryjnej wymaga antybiotykoterapii. Nie warto zatem w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia pochwy zwlekać z kontaktem z lekarzem, gdyż nieleczona (lub leczona nieprawidłowo) infekcja może przejść w stan utajony, a wówczas może prowadzić np. do nawracających zapaleń dróg moczowych, powikłań pooperacyjnych, a także poronień lub przedwczesnych porodów. Jeśli kobieta nie może udać się na wizytę stacjonarną, można postawić również na konsultacje online. 

Tabletki doustne, globulki dopochwowe czyli diagnostyka i leczenie zapalenia bakteryjnego pochwy

Gdy pojawiają się objawy zakażenia bakteryjnego, bardzo ważny jest wywiad medyczny, gdyż leczenie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ginekolog w pierwszej kolejności wykluczy inne choroby, które mogą powodować infekcję intymną (np. grzybica, lub rzęsistkowica), a także przeprowadzi badanie ginekologiczne, zwracając uwagę na to, jak wygląda wydzielina oraz na pH pochwy. Wydzielina może również zostać pobrana w celu badania mikroskopowego, ponadto wymaz może być szczególnie przydatny, jeśli infekcje bakteryjne u kobiety często nawracają, gdyż można wówczas wykonać posiew z antybiogramem, by nie celować z leczeniem po omacku, tylko trafić z odpowiednim rodzajem leku. Jaki lek na bakteryjne zapalenie pochwy sprawdzi się najlepiej? W leczeniu stosuje się zarówno preparaty doustne (tabletki), jak i żele i kremy miejscowe. Jeśli chodzi o bakteryjne zapalenie pochwy, leki na receptę to między innymi antybiotyki takie jak żel lub krem z klindamycyną. Warto dodać, że lekarz może również przepisać pacjentce tabletki doustne, w których składzie jest klindamycyna, ponadto stosuje się tu również metronidazol doustnie lub w formie żelu dopochwowego. W przypadku leczenia antybiotykami należy przestrzegać ściśle zaleceń lekarza i nie można przerywać na własną rękę terapii, nawet jeśli objawy w kilka dni ustąpią, gdyż może to grozić nawrotem choroby, której leczenie będzie znacznie trudniejsze. 

Czy bakteryjne zapalenie pochwy można wyleczyć?

Jeśli kobieta w porę wdroży odpowiednie leczenie, bakteryjne zakażenie pochwy może być wyleczone. Oczywiście bardzo ważne jest tutaj, by skorzystać z konsultacji lekarskich, co będzie skuteczniejsze niż celowanie bez odpowiedniej wiedzy preparatami dostępnymi w aptece bez recepty. Z bakteriami ciężko wygrać samodzielnie – nawet jeśli leki bez recepty przyniosą chwilową ulgę, objawy po krótkim czasie wrócą ze zdwojoną siłą. Trzeba pamiętać, że antybiotykoterapia dostępna jest na receptę, dlatego aby faktycznie wyleczyć bakteryjne zapalenie pochwy, a nie tylko złagodzić jego objawy, należy udać się do lekarza. Jeśli kobieta będzie zażywać leki zgodnie z zaleceniami specjalisty, leczenie zakończy się sukcesem. Kobieta musi sobie jednak zdawać sprawę z tego, że infekcje intymne lubią nawracać – zwłaszcza jeśli leczeniu nie towarzyszy zmiana nawyków i dalsza profilaktyka. By nie mieć często do czynienia ze stanami zapalnymi okolic intymnych warto skupić się na działaniach zaradczych – wówczas leczenie nie będzie potrzebne. 

Antybiotyk na bakteryjne zapalenie pochwy? Nie zapominaj o probiotykach!

Trzeba wiedzieć również, że antybiotykoterapia powinna być uzupełniona także o preparat probiotyczny, gdyż długotrwała terapia antybiotykiem może wiązać się z namnażaniem się drożdżaków i rozwijaniem się grzybicy. Odbudowanie prawidłowej flory bakteryjnej i powrót do właściwego pH pochwy są w tym przypadku niezbędne, by zapobiegać nawrotom stanów zapalnych. Jeśli lekarz tak zdecyduje, probiotyki doustne lub dopochwowe można stosować wspomagająco przy antybiotykoterapii lub po zakończeniu terapii. Najszybciej działa probiotyk ginekologiczny dopochwowy – nie tylko odbudowuje naturalną mikroflorę, ale również pomaga w zwalczaniu szkodliwych patogenów. Probiotyk ginekologiczny doustny natomiast działa nieco wolniej, jednak jest wygodniejszy w zażywaniu i polecany jest również do stosowania prewencyjnego – zwłaszcza gdy kobieta ma tendencję do nawrotów infekcji intymnych. Probiotyki mają być cennym uzupełnieniem leczenia, ale trzeba pamiętać, że nie zastąpią one niestety podstawowej metody walki z infekcją, gdyż moc hamowania infekcji mają tylko odpowiednio dobrane leki.

Profilaktyka. Jak zapobiegać bakteryjnemu zakażeniu pochwy?

Zwykle, gdy pojawiają się objawy zakażenia i konieczny jest lek na infekcje intymne, kobieta zaczyna myśleć o profilaktyce, jednak w tym przypadku jest już za późno. Wiadomym jest, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto przede wszystkim stosować odpowiednie zabezpieczenie (prezerwatywy) podczas stosunku seksualnego i lepiej unikać kontaktów seksualnych z wieloma partnerami (w tym zwłaszcza przygód na jedną noc z mężczyznami nowo poznanymi). Profilaktyka to także stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej i ograniczenie ilości irygacji pochwy, częste zmienianie podpasek i tamponów, noszenie przewiewnej bielizny. Kobiety, które mają problem z nawracającymi infekcjami intymnymi powinny ponadto zrezygnować z korzystania z publicznych basenów i jacuzzi, a także rozważyć stosowanie probiotyków ginekologicznych, które przywrócą prawidłową mikroflorę bakteryjną pochwy. Istotna jest także dieta – warto postawić na naturalne probiotyki, w tym jogurty, kefiry, maślanki oraz różnego rodzaju kiszonki. 

Bakteryjne zakażenie pochwy a inne infekcje intymne

Jeśli chodzi o bakteryjne zakażenie pochwy, trzeba wiedzieć, że nie jest to jedyna infekcja intymna, z którą zmagać mogą się kobiety. Zakażenie może wiązać się również z pierwotniakiem (rzęsistek pochwowy), ponadto bardzo popularne jest również grzybicze zakażenie pochwy, które różni się od bakteryjnego przede wszystkich rodzajem upławów (charakterystyczny rybi zapach upławów nie występuje w zakażeniu grzybiczym, ponadto tam upławy mają białą (serowatą) konsystencję). Lek na bakteryjne i grzybicze zapalenie pochwy nie jest zwykle taki sam. W przypadku grzybicy pochwy stosuje się środki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty lub na receptę, jednak jeśli w grę wchodzi infekcja bakteryjna, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem, gdyż potrzebne będzie wdrożenie antybiotykoterapii, a ta w Polsce dostępna jest na receptę. Jeśli chodzi o zapalenie bakteryjne pochwy, leki bez recepty można stosować wspomagająco – wówczas łagodzą one objawy infekcji i sprawiają, że jej przebieg jest mniej uciążliwy, jednak tego typu preparaty nie wyleczą pacjentki, gdyż konieczny jest tu dobrze dobrany antybiotyk.