Trądzik

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Atywia

Wybierz

Atywia Daily

Wybierz

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 28 tabletek

Wybierz

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg – 84 tabletki

Wybierz

Dalacin T 10 mg/g (1%) – żel 30 g

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Trądzik jest chorobą skóry, która wymaga właściwej pielęgnacji, zmiany trybu życia i odpowiedniego leczenia – najlepiej w konsultacji z lekarzem dermatologiem, który przepisze odpowiednio dobrane do stanu pacjenta leki na trądzik. W sprzedaży dostępne są oczywiście nie tylko leki na trądzik na receptę, ale także leki na trądzik bez recepty, na które warto zwrócić uwagę. Co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się na zakupy do apteki po krem czy maść? Czy istnieje naprawdę skuteczny lek na trądzik? Jaki jest najlepszy lek na trądzik? 

Czym jest trądzik i dlaczego jest takim częstym schorzeniem?

Trądzik pospolity to popularna choroba skóry, która wiąże się z nadmiernym wydzielaniem sebum, przez co łój zamyka pory skóry, a mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe atakowane są przez bakterie. Jest to choroba niezakaźna, która występuje z dużym nasileniem u nastolatków, ale również pojawia się często u osób starszych. Istnieje niezapalna postać tego schorzenia – wówczas chory ma zaskórniki, a także postać zapalna – wtedy pacjent może mieć grudki podskórne i krosty, a także torbiele z ropą i różnego rodzaju guzki. Zwykle trądzik pojawia się w miejscach łojotokowych i może mieć zarówno przebieg łagodny, jak i umiarkowany oraz ciężki. W większości przypadków wymaga leczenia, ponieważ następstwem jego nieleczenia i niewłaściwej pielęgnacji mogą być między innymi przebarwienia i nieestetyczne blizny. Leczenie trądziku pospolitego dobiera się do stopnia zaawansowania choroby, stanu cery i dolegliwości schorzenia. Czasem stosowanie produktów ogólnodostępnych, które w sprzedaży posiada każda apteka, okazuje się niewystarczające i konieczny jest lek na trądzik na receptę.

Co może powodować trądzik?

Wyróżnić można między innymi trądzik młodzieńczy, który związany jest przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w ciele młodego człowieka. Jest to objaw bardzo charakterystyczny w okresie dojrzewania i zwykle z czasem stan dobrze pielęgnowanej skóry normuje się. Trądzik nie dotyczy jednak jedynie nastolatków - może pojawiać się także u osób dorosłych, w tym np. w odpowiedzi na zmiany hormonalne, stres, niezdrowe odżywianie. U kobiet trądzik może pojawiać się również w związku z nadmiarem androgenów. Do powstawania trądziku przyczynić może się także ciąża, a także niektóre używki oraz przyjmowane leki czy substancje chemiczne, na które organizm był narażony. Trądzik powodować mogą również źle dobrane kosmetyki, które blokują ujścia gruczołów łojowych, a także mechaniczne uszkodzenia skóry. Trzeba ponadto wiedzieć, że choroba może dotknąć także dzieci (trądzik niemowlęcy), ponadto wyróżnić można także trądzik różowaty, którego przebieg kliniczny jest inny. Bez względu na przyczyny powstawania trądziku, trzeba wiedzieć, że skóra wymaga wówczas szczególnej uwagi i troski. W wielu przypadkach sama pielęgnacja skóry i zmiana diety to za mało i konieczna jest farmakoterapia, w tym między innymi leki na trądzik od dermatologa, a także te dostępne w aptece bez recepty. 

Farmakologiczne leczenie trądziku – leki na trądzik na receptę i bez recepty

Jeśli chodzi o leki na trądzik, wyróżnić można zarówno preparaty o działaniu miejscowym (kremy, żele, maści, maseczki, pianki itp.), jak i środki stosowane doustnie, działające ogólnie. W aptece kupić można leki na trądzik bez recepty, a także różnego rodzaju leki na trądzik na receptę, którą otrzymamy od lekarza. Leki i suplementy bez recepty to najczęściej naturalne wyciągi roślinne, które redukują nieprzyjemne objawy skórne, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Często zawierają one w składzie różnorodne substancje dodatkowe, w tym witaminę C, cynk, siarkę, krzem czy laktoferynę, drożdże i witaminy z grupy B. Najczęściej są to pierwsze środki, gdy zaobserwujemy na twarzy krostki czy nadmierne wydzielanie sebum. Warto postawić między innymi na delikatne preparaty ziołowe (wyciąg z mniszka lekarskiego, z liści zielonej herbaty, ziela melisy, fiołka trójbarwnego, skrzypu polnego itp.), jednak trzeba mieć na uwadze, że samodzielne leczenie może być trudne. By leczenie było skuteczne, pozostaje konsultacja z lekarzem w celu dobrania odpowiednich środków. W przypadku walki z trądzikiem stosuje się między innymi różnego rodzaju antybiotyki, w tym między innymi klindamycynę i erytromycynę miejscowo (np. na krostki), a także tetracykliny, które można stosować miejscowo i w formie tabletek doustnych (np. na torbiele i guzy). W leczeniu skóry trądzikowej wykorzystuje się niejednokrotnie pochodne witaminy A (miejscowo np. na grudki i doustnie na torbiele i guzy), a także kwas salicylowy i azelainowy (np. na zaskórniki), a dodatkowo nadtlenek benzoilu (np. na zaskórniki). Lekarz może zdecydować ponadto o wdrożeniu terapii lekami hormonalnymi. Podsumowując:
  • leki na trądzik bez recepty – mają w składzie np.: naturalne wyciągi roślinne, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i salicylowy, witaminy z grupy B, tlenek cynku, siarka, laktoferyna itp.
  • leki na trądzik na receptę – retinoidy, antybiotyki, leki hormonalne

Wspomaganie leczenia trądziku - dieta, czynniki zewnętrzne, kosmetyki

Wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy lek na trądzik. Prawda jest jednak taka, że skuteczny lek na trądzik to po prostu preparat, który zostanie dobrany odpowiednio do zmian chorobowych i stanu pacjenta oraz stosowany będzie zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat, który sprawdzi się doskonale u jednej osoby, u innej może okazać się nieskuteczny, stąd chcąc otrzymać leki na trądzik, które faktycznie działają, warto udać się na konsultację lekarską. Oczywiście trzeba pamiętać, że nawet bardzo silny lek na trądzik nie będzie wystarczający, jeśli pacjent nie zadba również o siebie sam. W przypadku problemów z trądzikiem konieczna jest zmiana diety, a także odpowiednia pielęgnacja skóry objętej zmianami chorobowymi. Dobrze dobrane kosmetyki do twarzy, będą dla niej delikatne, nie będą jej dodatkowo podrażniać i nie będą jej wysuszać. Środki do mycia skóry powinny mieć odpowiednie pH, a kremy należy dostosować do rodzaju cery i zadbać, by dodatkowo nie zatykały porów i nie zwiększały przetłuszczenia skóry. 

Rodzaje leków na trądzik - maści, antybiotyki, maseczki

Leki, które stosuje się w przypadku walki z trądzikiem mogą mieć różne postacie oraz różne działanie wspomagające walkę z chorobą. Środki te najczęściej działają przeciwbakteryjnie, złuszczająco, przeciwłojotokowo, a także przeciwzapalnie. 
  • Jeśli chodzi o antybiotyki, wyróżnić można tu między innymi kremy, żele i maści, antybiotyki stosowane jako tabletki, a nawet maseczki. Antybiotyki stosowane miejscowo hamują rozwój bakterii w miejscach objętych chorobą, a także wzmacniają układ odpornościowy, by walczył z zakażeniem. Antybiotyki doustne stosuje się w poważniejszych przypadkach, gdy trądzik jest szczególnie nasilony, a miejscowe leczenie jest niedostatecznie skuteczne. Wówczas antybiotyki regulują również odpowiedź zapalną skóry na infekcję. Antybiotyki najczęściej przepisywane są przez lekarza na receptę.
  • Leki zawierające nadtlenek benzoilu działają między innymi przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ponadto redukują ilość wydzielanego sebum i działają lekko wysuszająco, a także miejscowo znieczulają i działają przeciwświądowo. Najczęściej występują one w formie żelu i stosowane są one miejscowo na skórę.  
  • Leki zawierające retinoidy (pochodne witaminy A) mają szerokie spektrum działania, w tym między innymi mają właściwości przeciwzapalne i przyspieszają gojenie się zmian skórnych, ponadto przyspieszają odnowę zdrowego naskórka i redukują przebarwienia. Są to w zdecydowanej większości leki na receptę, gdyż lekarz powinien ustalić ich odpowiednie dawkowanie. Warto wiedzieć, że mogą one być aplikowane na skórę jako żel lub specjalny płyn, ale w zaawansowanych postaciach choroby przepisywane są również do zażywania doustnego. Trzeba również wiedzieć, że retinoidy są światłoczułe, więc w trakcie terapii należy unikać słońca. 
  • Leki, które w składzie mają kwas azelainowy najczęściej mają postać kremu lub żelu i nie tylko działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, ale również normalizują nadmierne działanie gruczołów łojowych, a także działają złuszczająco. Tego typu środki wykorzystywane są zarówno jako leki na trądzik różowaty, jak również jako leki na trądzik pospolity. 
  • W przypadku stosowania preparatów zawierających kwas salicylowy można liczyć na szybsze złuszczanie się warstwy rogowej naskórka, zwężenie porów, a także na to, że skóra szybciej się odnowi. 
  • Środki hormonalne stosowane u kobiet w przypadku walki z trądzikiem to natomiast najczęściej preparaty antyandrogenowe przyjmowane doustnie (tabletki).